BINNENLAND. jsjtAbs Ülicnws. ARRONDISSEMENTS REGTBANK. MJRCERLIJRE STAND. ARMEA-BEWAARSCHOOL. aftogttegen achterlating hunner bezittingen bedongen. Den 27 op 21 vaartuigen ingescheept, werden deze door kanonschoten m den grond geboord; 100 mannen en 150 vrouwen en kinderen, die daarbij in het leven bleven, werden deels dadelijk, deels den J 6 Julij, toen genl. Havelock de stad naderde, afgemaakt.— De ont- scheping van lord Elgin met eenige troepen uit China te Calculta, was een gevolg van een te Honkong gehouden krijgsraad. Het Indisch bestuur heeft stoomschepen naar de Kaap en Mauritius gezonden, ora alle beschikbare troepen aftehalen. Genl. Lloyddie met 300 manna den opstand van DinaporeArrah des nachts dacht te ontzettenmaar met verlies van 200 dooden werd terug gedreven is als bevelhebber der divisiën van Dinapore en Cawn- pore door den genl. Outran vervangen. De geringe en zwaar be sprongen bezetting dier plaats is echter den 3 Aug. door eene kolonnc uit Buxar, onder majoor Eyreontzet. In Chupra en lir- hoot hebben nieuwe onlusten plaats gehad; de plantagien in li- schof en Oupra zijn door de planters verlaten. Het 63e. reg. ml. infanterie is den 1 Aug. te Berrampore ontwapendalsook het lle. regiment ongeregelde ruiterij en de lijfgarde van den gouv. genl.; het corps ongereg. ruiterij te Segowlie is in opstand geraakt en heeft hare officieren vermoordte Midnapore is een aanslag ontdekt om de Europeanen te Jessore en Benares te vermoorden en te Behar is de krijgswet afgekondigd. De opstandelingen m Agra zijn geheel verstrooid. Den 3 Aug. heeft een aantal inwo ners van Calcutta aan het Parlement een adres gerigt, om het be stuur des lands optedragen aan een regtstreeks aan de kon. regering verantwoordelijk en door eenen raad van wetgeving bijgestaan be wind terwijl zij de tegenwoordige rampen grooteudeels toeschrij ven aan de zorgeloosheid van de ambtenaren der O. I. Compagnie. Latere berigten melden, dat het 26". reg. Cipayers te Lahore den 20 Julij in opstand is geraakt en zijnen majoor Spencer heelt ver moord, waarop al de wederspanningen zijn ter dood gebragt; dat 105 man van het 12e. reg. Cipayers te Nusserabad zijn ontwapend, omdat zij weigerden een beschonken soldaat te arresterenalsook het 8e. reg. int ruiterij te Madrasdat zich vrijwillig had aange boden de muiters te bestrijdenmaar weigerde te vertrekken indien de soldij niet verhoogd werddat een opstand onder liet 27e reg. infanterie van Bombay te Colapore is bedwongen en dat meest alle regimenten van het leger van Bengalen ontwapend zijn. Onder de landelijke bevolking aldaar wordt het oproer meer en meer algemeen. Te Delhi zijn door het springen van een kruid- magazijn 500 mensehen omgekomen; den 2.6,7 en 8 Aug. hadden ge vechten plaatsdie wederzijdsclie verliezen veroorzaakten en den 12 vermeesterden de Engelsohen, met verlies van 112 dooden en gekwetsteneene gewapende batterijwelke door de bezetting buiten de poort van Cashmere was aangelegd. Dit Calcutta is de zeekapitein Peel met 400 matrozen en eenige kanonnen op vlot tende batterijen den Ganges opgezonden, ter beveiliging der scheepvaart.Ineen kabinetsraad, den 24 Sept. op Balmoral ge houden, is besloten den 7 October eenen biddag te houden. De Sultan heeft 1000 voor de slagtoffers van den opstand geschon ken te Manchester werd in éene vergadering voor 4000 inge- schreven en te Glasgow is reeds 15000 verzameld. Ken groot aantal personen hebben 100 rceruten, in ruil voor eene offi- ciersplaats, aangeboden, maar wijl dit de gewone werving benadeelt zal daarvan vooreerst geen gebruik worden gemaaktde werving voor de artillerie gelukt beter dan voor de andere wapens. De 12 regimenten ruiterijdie nog in Engeland gebleven zijn (7 zijn naar Indie), zullen weder even als tijdens den oorlog op 8 eskadrons in plaats van 6 gebragt worden.— De Koningin heeft den genl. Havelock tot commandeur en 5 andere generaals in Indie tot rid ders van de Bathorde verheven. Rusland. Op de Circassiers zijn groote voordeelen behaald zoodat, het hoofdkwartier op het gebergte te Salatavia is geves tigd. hetgeen door kanonschoten aan de omwonende bevolking is verkondigd.Eene aanzienlijke som is toegewezen tot het stichten eener vesting op den berg van Mithridates hij Jeni-Kale tot bescherming van den toegang der Zee van Azoff uit de Zwarte Zee.De commissie voor de emancipatie der lijfeigenen stelt de uitvaardiging voor van een manifest, waarbij de grondeigenaren worden uitgenoodigd aan hunne boeren genoegzaam land voor hun onderhoud te verhuren, zonder dat deze vooreerst zich met der woon naar elders mogen begeven.Te Helsingfors is eene r. k. kerk ingerigt voor 1200 man der bezetting. Spanje. De Koningin de vervanging van den generaal Concha, als gouv. genl. van Cuba, door den heer Lersundi niet willende goedkeurenheeft deze zijn ontslag aangebodenhetgeen den 11 ook de overige ministers deden en, op de weigering daarvan, den 13 herhaaldende vrede werd echter hersteld en Concha behouden op voorwaarde, dat H. M. zich niet verzetten zoude tegen de be noeming van den heer Marforigouverneur van Madridtot in tendant van het paleis.De prins van Oranje is in de hoofd stad met groote onderscheiding bejegend en heeft den 17 met het corps diplomatiek, ten hove gedineerd; den 21 is hij te Valencia weder scheep gegaan.Het gouvernement van Mexico heeft de bemiddeling van Erankrijk en Engeland tin het bestaande geschil aangenomen.— De Koningin heeft eene regeringscommissie, met raadgevende stembenoemd voor politieaangelegenheden,— en de tentoonstelling van landbouw geopend.Tijdens liet vertoef van het eskader van den Fransc'hen admiraal Tréhouart te Barcelona zijn de officieren door de bevolking met geestdrift ontvangen en op 2 feestenvan den kapt. genl. en van de aanzienlijkste inge zetenen genoodigd.— Nadat eerst de Engelsche en vervolgens de Belgische bladen op de post in beslag waren genomenonder vinden nu de Eransehe hetzelfde lot. Z. M. heeft den hoogleeraar m'. H. Nienhuis te Groningenop zijn verzoekhet emeritaat verleend en tot gewoon hoogl. benoemd m'. R. T.v. Boneval Faure,thansbuitengew.— Den 26is de lie algem. vergadering der Holl. Maatsch. van Landbouw, in het locaal de Ver- eeniging te Amsterdam onder voorzitting van den baron v. Hall gehouden; de maatschappij telt thans 45 afdeelingen en ruim 7000 ledende prijsvraagover het blaauw der kaasnog niet voldoende beantwoord zijnde, blijft uitgeschreven tot 1 Julij 1858 Bij den maaltijd is door de leden aan jhr. rar. P. R. Gevers Peg- noot medeoprigter en sedert 10 jaren secretaris der maatschappij, een fraai zilveren tafelstel aangeboden. Den 28 zijn de feesten besloten door een vuurwerk op den Amstel.Den 27 is te Mid delburg het bouweu van eeii nieuw arm-weeshuisaan de Hee rengracht, besteed aan van der Heil fy Zoon aldaar, voor f 22760. en den 28 het bouwen eener R. C. kerk te Warmondaan Kloos terman, te Rijswijkvoor f 35800.den 8 was de R. C. kerk on der Egmondbiunen besteed aan Middeldorp, te Haarlem, voor f 33600.— De hoogleeraar IV. H. de Friese, te Leyden, door onze regering belast met eene botanische zending in O. Indie heeft den 29 bij openbare les afscheid van zijne leerlingen ge nomen.— Den 'l Oct. is voor het Hof van Z. Holland een begin gemaakt met de zaak der Maleijerswien 4 verdedigers en 2 tol- ken zijn toegevoegd.De commissie uit den raad van Amster dam belast met het onderzoek van 3 ontwerpentot uitbreiding der stad aan den IJkantkeurt geen derzelven goedmaar stelt voor, de beide dokdijken door eene kade met 2 schutsluizenals lig- en losplaats voor stoombootenonderling en door eenen weg met draaibrug aan de Texelsche kade te vereenigen; eene brug naar liet Tolhuis acht zij wel wensehelijkmaar niet volstrekt noodig en die door den heer Galman ontworpen nadeelig voor de scheep vaart.Bij de begrooting des rijks voor 1858 wordt een inko men van 32500. voorgedragen voor den prins van Oranjedie alsdan in Sept. zijne meerderjarigheid zal bereikenbij het hoofdst. binnen!., zaken vindt men o. a. 5000. voor de instelling eener sta tistieke commissie25000 voor de inspecteurs van het lager on derwijs en evenveel voor de verdere inrigting daarvan (buiten de rijks kweekscholen), f 85000. voor de afsluiting van de Dieze (in 2 volgende jaren voorttezetten), 10000. tot verbetering van het vaarwater voor Öparendam en van het Spareu en evenveel tot ver betering der wegen in den Haarl. meer, f 40000. voor de sterre- wacht. te Leijden, enz.Den 2, 's avonds ten 11ure, is te Broek op Langedijk een hevige brand uitgebarsten, waardoor 2 per- ceelen in den asch zijn gelegd; uit dat, waarin de brand is ontstaan, is nagenoeg niets gered gewordende oorzaak is geheel onbekend. Z. M. heeft tot bewaarder der hypotheken alhier benoemd J. J. M. Gordon, en aan de minderjarige wees van wijlen M. S. de Vries, wed. van E. A. Scheepers, een pensioen van 125.verleend. Correctionele zitting van 29 September. L K. P., P. B., J. H.te Nieuwe Niedorpappel van het kan- tongeregt te Sehagen, rustverstoorend nachtelijk burengerucht, het vonnis van den kantonregter bevestigdmet veroordeeling van den staat in de kosten van 't appel. 2. A. R.te Koedijk, diefstal. 1 jaar gevangenisstraf en kosten. 3. J. v. d. M. en T. W.te Egmond aan Zee, diefstal, maar door den eersten gepleegd zonder oordeel des onderscheids en medepligtigheid, a. vrijgesproken, met last tot teruggave aan zijnen vader, b. 14 dagen gevangenisstraf en beidein de kosten. 4. G. S.te Alkmaar, opligtiug en bedrog, vrijgesproken. Zitting van 2 October. 1. P. D. H.te Petten zware verwondingvrijgesproken. GEBOREN. 26 Sept. Jacoba HendricaD. van Joannes Moerbeek en Teuntje W ijker. 27 Elisabeth, D. van Pieter van Baar en Antjo Bekemeijer. Christiaan Cornells, Z. van Gerardus Hendricus Langeree en Jannetje Breek. 28 Marijtje, D. van Ahasuerus Philippus Burger enMarijtje Blaauboer.Jochem, Z. van David Best en Marianne Trompetter. 30 ff Johanna, D. van Cornelis Stam en Aplonia Kindal. 3 Oct. Anthonie Cornelis Jan Z. van Johan Gustaaf Adolf Ver- hoeff en Bertha Alida Hendriea Swaving.— Johanna Catharina, D. van Gijsbertus Goes en Geertruida Jacola Hulskamp. 2 Lourens, Z. van Simon Wielings en Neeltje Slagter. OVERLEDEN. ttt 26 Sept. Johanna Maria Paulina, D. van Joseph Wehnes en Maria Johanna Brandhorster1 j. en 4 m. 27 Johannes, Z. van Jacob Henken en Johanna van Weede, circa 4 mMargaretha MariaD. van Gerrit Hemme en Prancisca Conneman, circa 4 m.— Jacob, Z. van Jan van de Graaf en Jacobje Lokhorst, 1 j. en 10 m. Betje, D. van Jacob Elzas en Grietje Vet, 5 j. en 4 m. 28 Willemina HufkensWed. van Antonie Tabernal, 57 j. 29 ff Johanna Christina Winterswijk, Wed. van Johannes Eran- ciscus Sommer, 63 j.Aagje van der Maas, Echtg. van Harmen Hofmeester, 32 j.ClasinaD. van Jan de Vries en Wilhelmina van der Hulst, circa 1 j.Aafje, D. van Jacob de Jager en Agatha Overtoom, ruim 2 m. 30 ff Joannes Nachtegael, 66 j.Pieter, Z. van Hendrik Kla ver en Antje Butter, lm. 1 Oct. Alberlus, Z. van Maarten Volder en Maria Bijlevelt, 1 j. en 11 m. 2 Aaltje, D. van Nicolaas van den Brink en Maartje Borst, circa 10 m.Hendricus JohannesZ. van Johannes See- len en Neeltje Schuit1 j. en 3 m. 3 ff Gerardus Hendrik, Z. van Johannes Hendrikus Impmk en Maria Hendrika Bronstering, lj.Cornelis Segaar, 34 j. Antonie van Egmond, 44 j. Zitting van Commissarissen op Maandag, den 5 October 1857, des avonds ten 6 ure.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2