BINNENLAND. r p- V tf i V VTfV*v*;< verzekerd wordtbij liet raadgevend collcgie voor liet materieel der Keizerlijke marine in onderzoek. Frankrijk. De raad van Parijs heeft beslotendat de nieuwe Boulevardwelke van de kazerne bij het Chateau d Eau naar de Barrière du Tröne wordt aangelegd, naar prins Eugene genoemd en op het midden met diens standbeeld versierd zal worden. Bij Keizerlijk besluit is de invoer van ijzerstaal en koper vrijge steldeOnze regering, zoowel als de Bussische, hebbende Deensche ernstig aangeraden de verwikkelingen met de hertog dommen tot eene oplossing te brengen Het hof is den 18 naar Compiègne vertrokken.— De naar China bestemde gezant baron Gros is den 21 Julij, met zijn personeel, aan boord van het fre gat l' Audacieusein de Simonsbaai aangekomen en door het En- gelsche fregat Castor, schout bij nacht sir F. Greg, commandant van het maritieme station der Afrikaansche kust, met salutscho- ten ontvangen. Hij werd door dien vlootvoogd bezocht en bezig- tigde met den gouverneur der Kaapkoloniesir G. Greg ,de merk waardigheden der Kaapstad.De generaal Leflo heeft van net hem verleende verlof tot terugkeering in Frankrijk gebruik gemaakt en zich in eene gemeente van Bretagne gevestigd.— De correc tionele regtbank te Colmar heeft den markies de Migeon veroor deeld tot ééne maand gevangenisstraf, wegens het onwettig dra- een van het Legioen-van-Èer. Omtrent de overige punten der aanklagtals het onwettig dragen van vreemde ridderorden en het omkoopen van stemgeregtigdenheeft de regtbank zich onbevoegd verklaard.De Parijssche bevolking en vooral de arbeidende stand toont zich afkeerig, om zich te vestigen in de cites, blok ken arbeiders-woningenwaarin men voor een geringen huurprijs gemakkelijk kan wonen. De Keizer heeft van zijn cite op de bou levard Mazas slechts één huisje verhuurd aan een kolonelwiens regiment in de nabijheid gekazerneerd is, doch den bankier JM- haud, die in de voorstad St. Antoine een blok van 40 huisjes heeft laten bouwenis het tot heden nog niet geluktéén huurder te vinden. Oostenrijk. De credietvereeniging heeft zich belast met de regeling der firma Boscoviczwaarvan het passief 2,400,000 tl. be draagt en waarin vele Boheemsehe fabriekanten betrokken zijn. Van°8 tot 14 Oct. hebben weder 13 huizen hunne betalingen ge- staakt.Dc regerirg heelt onlangs eene nota naar Berlijn ge- zonden, houdende dat hare zienswijze omtrent de Vorstendom men niet veranderd is dat de verkiezingen aldaar niets beteeke- nen en van geen invloed kunnen zijn op de eindregeling door de Conferentie. Rusland. Elk infanterie-regiment,dat vroeger op den voet van vrede 4000 en met de reserve bataljons 7000 man sterk was, wordt, met opheffing van deze laatste, op 2200 man gebragt, en al de overige manschap met verlof ontslagen.-Ondanks de door de regering genomen maatregelen en de giften ten behoeve der inwoners van SebastopolEupatoria, Kertsch, Balaklava en meer dan 100 dorpen, die zooveel door den oorlog geleden hebben; on danks de bijdragen des Keizers, welke meer dan Ij- millioen zuv. roebels beliepen,is de toestand van Nieuw-Rusland's bevolking zoo treurigdat de minister van binnenl. zaken nogmaals een be roep om bijdragen voor de noodlijdenden gedaan heeft. Spanje. De Koningin heeft haren gezant te Rome. den heer Mon naar Madrid ontbodenom aan het nieuwe ministerie deel te nemen en aan den admiraal Armero de betrekking van president minister, van minister van oorlog en ad interim ook van binnenl. zaken opgedragen; in liet beheerder andere departementen wordt vocreerst"door hoofdambtenaren voorzien.— De bijeenroeping der Corteseerst beraamd tegen 30 Oct.is uitgesteld tot 31 Dec. Turkije. De Porte heelt, den 28 Sept.. aan liare buitenlandsche vertegenwoordigers eene circulaire gerigt, waarbij zij verklaart weinig vertrouwen in de op nieuw te doeno verkiezingen in de Vorstendommen, te stellen en dat alles zal afhangen van het eind- verdrag met de mogendheden.— De meerderheid der kiezers te Crajova heeft zich beklaagd over het zedelijk geweld, dat door de meeste onderprefecten in dat districtter zake der verkiezingen op hen is uitgeoefend De Servische regering heeft aan de Oos- tenrijksche medegedeelddat uit het geregtelijk onderzoek is ge bleken, dat de zaamgezworenen republikeinsche bedoelingen had den en' in verband stonden met de volksleiders in de Vorstendom men.— De Divan van Moldavië heeft zich bijna eenstemmig ver klaard voor eene eigene wetgevingin verhand met de tractaten met de Porte, verèeniging der Vorstendommen onder een Vorst uit eene Westersche dynastieregering bij vertegenwoordiging en eene erkende onzijdigheid.— De bassa van Scutari, op last van den minister van oorlog, 3000 man naar de nahia Vasojevicz ge zonden hebbende, om de daar heerschende verwarring en regering loosheid te doen ophouden, hebben de consuls van Oostenrijk Engeland en Frankrijkuit vrees voor strijddaartegen geprotes- teerd en zijn de troepen gelast terug te keeren. Danielo heeft daarop de nahia bezet en hij zijne staten ingelijfd, waartegen de genoemde consuls een ernstig protest naarCettinje hebben gezon- 3en.Het portret van Keizer Napoleon door hem aan het kloos- ter van het H. Graf te Jerusalem geschonken, is den 12 in het consulaatgebouw overhandigd en van daar, in plegtigen optogt in het bijzijn der geheele Katholieke bevolkingnaar het klooster overgebragtwaar het in de receptie-zaaltegenover de beeldte- nis van den H. Bodewijk, is geplaatst. Daarna werd een te Deum o-ezongen en 's avonds op het terras een prachtig vuurwerkgelijk ep verschillende plaatsen der stad vreugdevuren, ontstoken.— De Sultan heeft het middagmaal bij Reschid-bassa gebruikt, welke ongewone eerbewijzing doet vermoeden, dat deze staatsman eerlang weder met het hoog bewind zal worden belast.De Sultan heeft 76000 Medidjé-medailles verzonden, om onder de soldaten en zee lieden der Engelsche zee- en landmagt te verdeelen. De prins van Oranje is, na Palermo bezigtigd te hebben, naar Napels vertrokken, waar Z. K. H. met de officieren van de Was- senaar en de Groninger eene gala-voorstelling in den schouwburg bijwoonde. Vervolgens werd Z. H. door 's Konmgs broeder, den graaf d' Aquila, met een stoomvaartuig afgenaaid, om den Koning te Gaëta te bezoeken, die den prins zeer minzaam ontving en het "rootkruis der Ferdinandsorde opdroeg— Dezer dagen is te Wis- sekerke (Zeeland) het voor 24 a 28 personen, doormej. C.J. Bader gestichte armenhuis, ingewijd.Een onbekende heeft aan diako nen der Herv. gemeente te Franeker 4000. doen toekomentot stijving van het opterigtcn fonds voor het diakonie-weeshuis.— De minister van financiën heeft, namens Z. M.aan de raden van Haarlem en andere plaatsen, op hun verzoek, om vrijstelling van ze^elregt der registers van den burg. standberigtdat er zwarig heid bestaatom hierin bij Kon. besluit te voorzienals inbreuk makende op de wet van 1843, maar dat Z. Ex. daarin de verlangde wijziging zal voorstellen.— Tegen de hoofdpersonen der bedevaart gangers naar Kevelaardie den 9 Sept. in processie te Budel bij Eindhoven zijn teruggekeerd, is eene vervolging ingesteld.— Te Tilburg is de brigade der marechaussee versterkt en zijn burger- nachtwachten opgerigt, wegens de herbaalde, daar voorkomende branden,De raad van Breda heeft besloten, voor rekening der gemeente eene gasfabriek te bouwen.— Van Maandag 12 totZa- turdag 17 Oct. is te 's Hertogenbosch, op eene bevolking van 22000 zielen", slechts 1 kind geboren en niet een persoon overleden. Te Heerjansdam zijn den 12 de arbeiders der vlasbouwers, wegens verschil'over het loon, te hoop geloopen en hebben hij een hunner patroons de glazen ingeworpen; de officier van justitie uit Dord recht is met eenige agenten en een detachement infanterie der waarts gegaanom de orde te herstellenden 15 herhaalden zich de ongeregeldhedenwaarom ook eenige dragonders .derwaarts kwamen en 4 belhamels zijn gevangen genomen.— Het hof van Z. Holland heeft bij zijn arrest in zake der Maleijers uitgemaakt dat het hun door den kapitein verstrekte voedsel hun niet aan ver hongering of verzwakking blootstelde, maar toch geen voldoend voedsel voor zeeliedenzelfs geen Indisch voedsel waswaartoe dingdin" (gedroogd buffelvleeseh) behoort, dat de kant,, te Rotter dam niet kunnende bekomenniet door ander vleesch vervangen hadmaar door 3 malen daags zoutevis'ch te gevenwelke groote dorst teweegbragt en slecht bekwamdat de se,rang Sidin wel een pistool heeft afgetrokkenmaar dat het in dien toestand niet koude afgaanweshalve hij van deze daad is vrijgesprokenen dat de poging lot het over boord werpen van den kapitein door Sidin en Ledesma en het verwonden van den stuurman Barende door den tandil Pa Seno niet bewezen isde 4 veroordeelden hebben zieh in cassatie voorzien en de 18 vrijgesprokenendie verlangden het lot hunner makkers te blijven deelen, zijn den 19 naar Rotterdam vertrokken en in het Zeemanshuis opgenomen waar zij spoedig voor de terugreis naar Indie zullen aangemonsterd wordenzoowel in de gevangenis, als na hun ontslaghebben zij vele blijken van belangstelling ondervondenen o. a. van eene dame, die lang in Indie gewoond en hun meermalen in de gevan genis bezocht° hadelk een zilveren horologie bekomen.Den 21 zijn te Rotterdam 2 nieuwe scholen ingewijdvoor de Herv. diakonie achter het Wena-plein gebouwd; de eene, eene bewaar school, kan 300, de andere 500 kinderen bevatten; de kosten be droegen circa f 50,000.waarvan 32,000. zijn gevonden uit vrij willige bijdragen en het overige voorloopig door eene geldleening. Iu 't geheel genieten thans ruim 2500 kinderen onderwijs op de 8 diakoniescholen.Te Middelburg zijn dezer dagen bij een bakker door de justitie, op aanwijzing der plaatselijke geneeskundige commissie2 kruiken gevondenmet eene oplossing van blaauwe vitriool, welk vergift, volgens bekendtenis van hem en zijnen knechtonder ieder baksel gemengd werd. De brooden bij een 30tal andere bakkers zijn mede scheikundig onderzocht en daarin geene vergiftigemaar wel vreemde bestanddeelen gevonden. Door het 'dep. Dordrecht van de maatschappij tot Nut van 't Al gemeen werd in de vorige weeknamens het hoofdbestuur, eene 'zilveren medaille uitgereikt aan J. liinfelaar, machinist iu den stoom-oliemolen van den lieer Vliegenlhavt, te Zwijndrecht, voor de volgende lofwaardige daad: Toen op den 23 Nov. des vorigen jaars een hevige brand in gemelde fabriek uitgebroken was en het 'o-eheele gebouw rondom in lichte laaije vlammen had gezet, ont stond de°vrees, dat de stoomketel der fabriek, die vast gesloten wasten gevolge der vreesselijke hitte uit een springen en onbe rekenbare nadeelen veroorzaken zoude. Daar die vrees gegrond waswerd spoedig alle verdere hulp gestaakt en ook de brand spuiten met haar personeel trokken zich terug. Op dit oogenblik aarzelde üinfelaar niet zich in levensgevaar te begeven, en nader de alleen het brandende gebouwsloeg een glasraam in stukken en klom zoo in de machine-kamer, waar hij de veiligheidsklep en de afblaaspijp van den ketel opendezoodat men den stoom met krachttusschen de vlammen dooruit het brandende dak zag oprijzenen eenige minuten daarna keerde hij langs denzelfden weg terugterwijl van toen af de middelen tot blussching of be waring weder konden worden aangewend.In de afgeloopen week vervoegde zieh bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Heinkenszand een paarom in ondertrouw te worden opgeno men. Bij het onderzoek naar de aeten van geboorten bleek even wel, dat beiden als jongens waren ingeschreven, en de bruid he kend stond als zijnde van het mannelijk geslachtmet den voor naam van Jacobin stede van het vrouwelijk, en Jacoba. De ar- rondissements regtbank te Goes zal dus wederom geroepen worden, in deze zaak te beslissen. In het Haarl. Weekbl.,No351, leest men het volgendeUit het ver slag van de gehoudene raadsvergadering in de vorige week is gebleken, dat de commissie, in wier handen het plan van den spoorweg naar het Nieuwe Diep was gesteldeen gunstig rapport daaromtrent heeft uitgebragtals zijnde het tot stand komen van deze zaak voor Haarlem zeer belangrijk. De raad heeft toen besloten, zich bij adres tot Z. M. den Koning te wendenhet door den heer Revius gedaan verzoek om concessie ondersteunende. Dat adres zal aan de gemeentebesturen van Alkmaar en Beverwijk worden medegedeeld. Wensehelijk is hetdat niet de gewone slakkengang zal gevolgd wordenmaar dat deze geprojecteerde weg spoedig

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2