BUITENLAND. &iabg Hicnwg. ARRONDISSEMENTS REGTBANK. KANTONGEREGT. BURGERLIJKE STAND. Spanje. De staat van beleg voor Valencia en de militaire dis tricten in Arragon en Andalusie is opgeheven, maar voor Katalonie en de stad Mallaga nog behouden.- 18 Gouverneurs, die zich onderscheiden hebben door hunnen ijver, om de bevelen van den minister Nocedal optevolgen, zijn ontslagen en door leden der liberale vereeniging vervangen.De krijgsraad te Barcelona heeft eenige doodvonnissen uitgesproken. De veroordeelden schijnen meer dieven en roovers, dan wel Carlistische zamenzweerders te zijn geweest.De geestelijke kamer is opgeheven en de leden daarvan zijn bij den Kon. raad gevoegd.In de hoofdstad is de finan ciële nood zeer hoog gestegen.H. M. heeft, vernemende dat 2G55 steden en gemeenten geene begraafplaatsen bezittengelast daarvoor ten spoedigste geschikte terreinen aantewijzen.De Koningin is den 28 Nov. bevallen van eenen Prins die op haar verlangen den 8 Dec., verjaardag van de afkondiging van het dogma der O. Ontvankenis, door den aartsbisschop van Toledo is gedoopt en den naam zal voeren van Alfonso XII. Bij deze gele genheid heeft de regering aan alle staatkundige gevangenen en lieden, die wegens ligte misdrijven zijn gestraft, amnestie verleend. Voorts zijn een aantal officieren bevorderd en vele decoratiën uit gereikt.Het ministerie is door eene intrigue der hof-camarilla, ondersteund door de elcrikalen, bijna gevallen, maar de Koningin heeft de haar gespannen strik bespeurd en zelve de ministers gewaarschuwd. Tübkije. Oostenrijk vordert met aandrang de betaling van 100,000 fl. voor het aanleggen van en leveren van beambten bij de telegraaflijnen in de Vorstendommen.— Bij verordening der Porte, met goedvinden der mogendheden genomen, zijn de Divans ontbonden. Zoowel de voor- als de tegenstanders der vereeniging zullen afgevaardigden naar Parijs zenden, om bij de leden der Conferentie hunne belangen te bepleiten. Vereenigde Staten. Te New-York hebben voortdurend op- loopen en opgewonden bijeenkomsten plaats van ledigloopenae werkliedenwaarom overal gewapende policiebeambten zijn ge plaatst.In Californie zijn de verkiezingen gunstig uitgevallen voor de partijdie gestemd is tegen de repudiatie der in der tijd, buiten goedvinden der vertegenwoordiging, gemaakte staatsschul den.Het verdrag met Nicaragua is geteekendwaarbij de doorvoer voor alle natiën geopend wordt en de Unie bescherming tegen de aanvallen van Walker belooftdeze is den 11 Nov. te New-Orleans gearresteerd, maar op eene borgtogt van 2000 dol lars ontslagen; niettemin is hij met 400 man en eene menigte krijgsbehoeften weder scheep gegaanom zijne ondernemingen te gen Centraal Amerika te hervatten. - 3 Afdeelingen van de naar Utah gezonden krijgsmagt zijn door de Mormonen vernield; Brigham Young heeft de krijgswet afgekondigd en aan den aan voerder der naderende troepen, kol. Alexander, een brief gezon den, om terug te trekken, maar met verlof om, tegen overgave zijner wapenstot de lente te vertoeven. De expeditie kan als mislukt beschouwd wordenwijlde Mormonen den op 70 wagens geladen en zonder escorte gelaten voorraad hebben geplunderd. Een gezelschap van 118 landverhuizers uit Arkansas naar Californie isna door Utah getrokken te zijnop 15 dagreizen verder, door de Indianen vermoord, zoo men vermoedt op aansporing der Mor monen, wegens beleedigende uitdrukkingen, tijdens hun vertoef in die stad.De republiek Nicaragua heeft aan Costa-Rica den oorlog verklasrd. China. De Engelskhe generaal Asburnham, wiens troepen allen naar Indie gezonden zijn, is in Nov. met zijn staf. mede naar Calcutta vertrokkenzoodat de zeemagt alleen is achtergebleven, om, met de Pransehe vereenigd, de operatien voorttezetten.De Keizer i3 naar Tartarije vertrokken, om de onwelkome bezoeken der Europesche gezanten te ontgaan.- Eenige Chinezen hebben zich door verraad meester gemaakt van de schooner Neva en na den kaptein en 2 matrozen vermoord te hebben, met 22000 dol lars aan goederen vertrokken. De tweede bevelhebber, die in den mast verborgen was, heeft het vaartuig behouden naar Hongkong gebragt. Het schip Joankapt, Laseur, den 4 Aug. met 71 kinderen en andere personen naar Zuid-Afrika vertrokkenis den 15 Oet. in de Tafelbaai aangekomende passagiers zijn in welstand ontscheept en den 19 in hunne diensten geplaatst.Door den lagen stand onzer rivieren is bij Doesborghin den IJsseleen regterzitbeen van den mammouth en in den Ouden IJssel het voorhoofdsbeen met de beide hoornkernen van een voorwereldlijk rund gevonden beide zijn voor de geologische verzameling op het pavilloen te Haarlem aangekocht.- Door eenige ingezetenen van Utrecht is in overeenstemming met prof. Bonders, het plan gevormd aldaar een Nederl. gasthuis voor behoeftige ooglijdersmet ruimte voor 40 a 50 patiënten opterigten; de ^kosten, op f 40000,be groot, hoopt men door vrijwillige giften, van minstens/50,te bekomen.De militaire expeditie naar Lidak op het eiland Ti- mor is in Sept. naar wensch geslaagdden 25 had een scherp ge vecht plaats. De Sultan van Sambalioeng (oostkust van Borneo), die met zeeroovers geheuld en zich regten op het gebied des Sul tans van Koetei aangematigd hadis door de zending eener com missie, met het stoomschip Celebestot belofte van beterschap en onderwerping gebragt.— Te Nijkerk heeft de Herv. gemeente f 29000,bijeengebragtter stichting van een oude mannen- en vrouwenhuis.Bij stemming van een lid der Prov. Staten te Purmerende, bekwamen van de 298 geldige stemmen, H. Slant te Wormer 74, H. Boonacker en C. J. Bek te Rijp 60 en 58 en mr. L. C. F. Gasinjet en II. Carbasius te Purmerende 44 en 40 st. 30 Dec. herstemming over de 2 eerstgenoemden.De 2e Kamer heeft den 12 Dec. de wet op de middelen met 53 tegen 6 en de credietwet voor het dep. van oorlog met alg. st. aangenomende zitting is verdaagd tot 9 Pebr.de le Kamer verwierp den 16 de wet omtrent de financiële aangelegenheden der gemeente Haarlem mermeer, met 16 tegen 5 st.— Sedert den 6 Dec. worden eenige particuliere woningen te Alphen met gas verlicht, een der eerste voorbeelden te platten lande.Den 10 overleed te Zeist J. C. E. Steplianylaatst wed. J. Semtion, oud 110 jaren, 7 maanden en 8 dagen.- Z. M. heeft de kolonel C. T. van Meursdirecteur der le artillerie-directie, bevorderd tot genl. majoor en benoemd tot minister van oorlog, alsmede, bij besluit van den 16, tot prov. inspecteur van het lager onderwijs in N. Holland A. Beeloo, school opziener in het le en 10e district.Den 15 werd liet 200jarig bestaan gevierd van het diaconie-weeshuis te Amsterdam, o.a. met eene rede door ds. Meyboom, in de Nieuwe Kerk.- In den nacht van 1617 is de menbelfabriek van C. Woudate Leeuwarden door een hevigen brand, met allen voorraad vernield, waardoor ook de naburige huizen groote schade hebben geleden gelukkig was alles verzekerd.Het hof van Limburg heeft den 17 F. J. Géurtsvan Benraedewegens verkrachting en vermoording van het Bjarig dochtertje van zijn meester, ter dood veroordeeld.Den 18 is te Amsterdamdoor de Holl. spoorweg-maatschappij, be steed het maken van een nieuwen bovenbouw, ter vervanging der traliebrng bij de Vogelenzang; minste inschrijver was J.Nederloff, te Haarlemvoor f 43600. NIEUWJAARSDAG. In de Volksvriend van 2 Dec. j.l. leest men omtrent de giften op den Nieuwjaarsdag een berigt uit Dordrechtluidende: //Ter beteugeling van het veelvuldig drankgebruik op nieuwjaar hebben de correspondenten der Nederlandsclie vereeniging tot af schaffing van sterken drank, even als het vorige jaar, tegen dien dag kaartjes verkrijgbaar gesteld van 1 et., 2* ct. en 5 ct.in te wisselen bij aangewezen bakkersgrutterskruideniers en speksla gers en gangbaar alléén dien dag tot 's avonds 9 ure. Dit laatste werd noodig geachtom het misbruikdat van die kaartjes nog zoo ligt gemaakt kan worden, zoo veel mogelijk te voorkomen. Als de tapper weet dat hij reeds denzelfden dag alle kaartjes moet inwisselen, is hij zoo begeerig niet, ze voortdurend als kopergeld aantenemen. Daarbijal worden die kaartjes soms door enkelen verkocht, dan geschiedt die koop voor minder geld (de vijf stuks bijv. van 1 ct. voor 3 centen), en het geld aan ster ken drank besteed zal noodwendig minder moeten zijn. Daaren boven is het hun bij de inwisseling gebleken, dat niet één tapper deze kaartjes in ontvangst heeft genomen, zoodat wij vertrouwen dat die somvroeger voor het grootste deel aan drank besteed thans alleen voor voedzame levensmiddelen is gebruikt geworden. Zij hadden tot een bedrag van 2S4,verkocht." De uitgevers dezer Courantdaartoe in slaat gesteld, zullen van af Maandag den 28 dezer, dergelijke kaartjes, geheel in den geest van bovenstaand berigtvoorhanden hebben en noodigen belangstellenden uit, daarvan op den aanst. Nieuwjaarsdag gebruik te willen maken en zoo mogelijk in den loop dezer week opgave te doen van het verlangde getal van iedere soort. Reeds velen hebben met te veel genoegen kennis gemaakt met den NEDERLANDSCHEN VOLKSALMANAK, uitge geven bij II. J. van Resteren, te Amsterdam, dan dat dergelijk jaarboekje onzen lezers niet verder zoude worden aanbevolen. De nieuwe redacteur heeft zijne taak goed begrepen, en eerst nu wordt de titel geregtvaardigden is het jaarboekje inderdaad een Nederlandsche volksalmanak; volksleven, taal, kunst, volksbestaan, portrettenoudhedenzie daar de hoofdrubrieken door bekende schrijvers met oorspronkelijke bijdragen gestoffeerd. Afgewisseld door versjes in onderscheidene genre, allen van goed gehalte, levert de inhoud thans eene even onderhoudende als aangename lectuur, terwijl de waarde van het boekje zeer ver hoogd wordt door de zinrijke en fraaije schetsen van Alex. V. H., waaronder eene groote uitslaande plaat vooral de aandacht waardig is. Correctionele zitting van 15 December. 1. K. S.te Zijpe, mishandeling enz., vrijgesproken. 2. D. d. R.te Helder, diefstal in loontrekkende dienst, 3 jaren fevangenisstraf en de kosten. v. V.te Helder, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf en de kosten. Zitting van 14 December. 1. H. K.te Alkmaar, vervoer van vuilnis te Alkmaar, na's mid dags 12 ure (in verboden tijd), f 3,— boete en de kosten of 4 dagen gevangenisstraf. 2. H. T.te Alkmaarals n°. 1doch boete van 1,en de kosten of 1 dag gevangenisstraf. 3. H. B.te Alkmaarzonder vergunning na zonsondergang laten staan van eenen handwagen in de Achterstraat1, boete en de kosten of 1 dag gevangenisstraf. 4. M. H.te Alkmaar, als n°. 3 van een lamoen. 5. J. K., te Alkmaar, als n°. 3 van eenen handwagen in de St. Annastraat. ONDERTROUWD. 18 Dec. Pieter Pauw, Wedr. van Erancien Kits en Susanna Ja- coba Koppe, Wed. van Cornelis Bant,Jacob Stokkink, wonende te Alkmaar, en Elizabeth Bierman, wonende te Uitgeest, doch tijdelijk alhier. GEBOREN. 14 Dec. Margaretha, D. van Gerrit Hoff en Neeltje Elzas.Aagje, D. van Jacob Dekker en. Aagje Kossen Hoogeboom. 16 Willem Nicolaas, Z. vanElorisNap enWilhelmina vanBuiten, 17 Trijntje, D. van Jacob Pieter Huchshorn en Bartha Spin.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2