BINNENLAND. ;Dïicmvs» GEMEENTE RA AD. burgers gehuisvest wordente kunnen herbergen.Niet minder dan 20000 kaffers, de helft van dien volksstam, zijn door de be woners der Kaap-kolonieter zake van den onder hen hecrschen- den hongersnoodverzorgd.— Den 17 is te Londen, onder voor zitting van den burggraaf Bury, eene vergadering van tegenstan ders der O. I. compagnie gehoudenwaarin op voorstel van den lie§r Roebuck de wensch werd geuitom het dubbele bestuur voor InJie door een verantwoordelijk bestuur namens de Kroon te ver vangen, en op voorstel van een ander, om daarbij tevens de politie ke regten en godsdienstige gevoelens der bevolking te eerbiedigen. De ministriële Globe kondigt reeds aanclat lord Palmerston heeft besloten aan het Parlement een voorstel in den geest van dat van den heer Roebuck te doen.Den 21 heeft de bank haar disconto weder tot 8 verlaagd.— Niettegenstaande de geldmarkt ver betert neemt de werkeloosheid in de fabriekplaatsen nog toe. Thans worden regelmatig troepen langs den overlandweg door Egypte naar Indie gezonden.Indie. Colin Campbellden 2 Nov. te Cawnpore gekomenheeft daar zijne magt vereenigd en den 13 de operatiën tegen de muitelingen, die den weg naar Lueknow versperden, begonnen en het verschanste kamp van Havelock en Outran aldaarna dagelijksche; gevechtenden 17 bereikt en ontzet, schoon den 21 nog een deel der stad door de opstandelingen bezet was. De zieken en gewonden vrouwen en kinderen zijn dadelijk naar Cawnpore vervoerd; vooral de bei de laatste dagen werd er zwaar gestreden en C/wipbell zelf ligt gewond; 5 officieren sneuvelden en 32 werden gekwetst. Den 17 vond men bij Bagh 1500 lijken van Cipayers op het slagveld. De muitelingen van Gwalior, die Cawnpore bedreigden, zijn op de na dering van genl. IVijndham afgetrokken. Den 21 zijn te Delhi 24 Prinsen van het geslacht des Koningsvolgens vonnis van den krijgsraad, opgehangen. Genl. Ashburton heeft 'zich op de Ava naar China ingescheeptom dadelijk na zijne aankomst de opera tiën tegen Canton te hervatten. 3 Compagniën van het 31= reg. inl. infanterie zijn te Ghittagong in opstand geraakt en naar Dac ca getrokken. Napels. De IvoDing heeft den kardinaal-aartsbisschop Riario naar Itome gezondenmet onbepaalde volmagt om een concordaat te sluiten- Het stoomschip Cagliari is prijs verklaardterregt- vaardiging van welk vonnis de minister van buitenl. zaken een vertoog heeft uitgevaardigd.In den nacht van den 17 heefteen deel des rijks door eene aardbeving zeer geledenzijnde vooral de steden SalernoPolenza en Pola zwaar geteisterd. In de eer ste stad zijn 2 kerken en vele gebouwen gescheurd en is eene kleine kerk ingestort, waarbij 2 menschen zijn omgekomen; te Polenza hebben 100 en te Polla 2000 personen het leven verloren. Te Padula zijn 100 huizen ingestort. 12 dorpen zijn bijna geheel vernield en in de provincie Basilicata, vooral te Antenna en Auletta lijn duizende menschen omgekomen. De overheden hebben loodsen doen opslaan tot huisvesting der noodlijdenden. Te Napels zijn 3 zware schokken gevoeld en heeft de bevolking een gehcelen nacht en dag in de open lucht doorgebragt. Den 19 en 20 zijn daar weder schokken gevoeld, zonder nadeel te veroorzaken. Rusland. Op de linie van den Kaukasus zijn weder nieuwe voordeelen behaald. Den 13 Nov. zijn 13 Naibs met 3000 Circas- siers ten eenenmale verslagen, zoodat zij de geheelo Slabaiawra, waarin alle dorpen verbrand zijn, ontruimd hebben. De Russen hebben daarop hunne winterkwartieren betrokken. Hunne knjgs- magt aldaar wordt met 21000 man versterkt.— De gezant te Kon- stantinopel heeft aan het corps diplomatique aldaar eene verklaring medegedeeldhoudendedat zijne regering volgaarne den vrede van Parijs, betreffende de vrije vaart op de Zwarte Zee, wil nale ven, maar wegens gemis van voldoende quarantaine-inrigtingen en kantoren van in- en uitgaande regtenvooreerst slechts Anapa Sechum-Kalé en Redout-Kalé voor den handel kan openen en die elders als smokkelarij zal beletten. De Cireassiers hebben van hunnen kant een beklag hierover tot de mogendheden gerigt. De heer v. Brunnow is benoemd tot gezant te Londen. Turkije. De Porte heeft de Divans der Vorstendommen nog niet ontbonden, maar den 1 Dee. eene circulaire uitgevaardigd tot aantooning van het wenschelijke daarvau eu van het bezwaarlijke om hare beraadslagingen tijdens de bijeenkomst der Conferentie te Parijs te doen voortduren. Die van Wallachije heeft reeds tot de verdaging harer zittingen besloten en schoon herhaaldelijk door de internationale commissie vermaand om zich met de binnenl. aangelegenheden bezig te houden, 2 malen geweigerd zulks te doen, zoolang de Conferentie den staatsregterlijken toestand des lands niet geregeld heeft.— De Engelsche gezant lord Redcliffe is den 12 met verlof uit Iionstantinopel vertrokken.De Russi sche gezant heeft eene nota aan de Porte overhandigd, waarbij hij het bezetten van het eiland Perim door de Engelschen in strijd acht met de integriteit des rijks.De regering heeft eene commis sie benoemd voor de consolidering der schuld en ter verbetering van het financiewezen.De heer de Lesseps heeft op nieuw aan vrage gedaan ter doorgraving der landengte van Suëz. Men wil, dat Z. M. een nieuw paleis zal doen bouwen voor den prius van Oranje, in den tuin van dat van wijlen Koning Willem II en front makende aan den Hoogen Wal en het Wil lemspark.— Boven de hulpbrievenbussen worden borden geplaatst met aanwijzing der uren van ligting, zullende een in de bus aan- tebrengen nummer vermelden welke ligting het laatst is geschied. Op grond van den heer Buma te Zuidhornis een keisteen ge vonden die verbrijzeld 31 wagenvrachten heeft opgeleverd en 50000 pond woog.Te Loosdrecht heeft zekere Pronk zijne zieke vrouwuit vrees dat zij haar vermogen aan een ander zou vermakenzwaar mishandeld en vermoordhij bevindt zich reeds in hechtenis.Do heer Nievcrgeldte 's Gravenhageheeft eene fabriek van lucifers opgerigt.Bij Z.M. besluit van 21 Dec. zijn vernietigd het besluit vau den raad van Haarlem van 10 Dec. 1856 wegens de onbevoegdheid van jr. Salvador als raadslid, en dat van Ged. Staten van den 23, tot vernietiging daarvan, welke magt alleen aan den Koning toekomt.— Den 29 is Vianen het eerst met gas verlicht geweestvoor het raadhuis was eene illu minatie aangebragt.Te Amsterdam werd het verleggen der Singelgracht bij de Utrechtsche poort, voor het te stichten Pa leis van Volksvlijt, besteed aan A. Vermaes Mz. te Sliedrecht, voor 26683 Den 30 is te Purmerend tot lid der Prov. Staten ver kozen 11. Slant teWormer, met 160 stemmen, tegen 142 op II. Boonacker te Rijp.— Het hof van N. Holland veroordeelde dien dag Ma. Ca. Roessougeb. Swalerswegens brandstichting ter dood.De raad van. Utrecht heeft besloten, dat er 5 soor ten van scholen zullen zijn, waarvan de eerste vrij van school geld en de overigen tegen f 6,12,40,en f 50. Z. M. heeft onzen Burgemeester het verzochte ontslag eervol verleend,— en tot militair lid van den alhier dit jaar te houden militieraad benoemd den luit. kol. Stasz. Van hier is een van vele onderteekeningen voorzien adres aan den Koning gezonden, tot behoud van een Garnizoen. In 1857 zijn geboren wettig 209 jongens en 186 meisjes en onwettig 9 jongens en 8 meisjes, te zamen 412 kinderen, waar onder 1 drieling en 4 tweelingen, zijn ie 9 jongens en 2 meisjes; overleden 223 van het mannelijk en 274 van het vrouwelijk ge slacht, te zamen 497; terwijl elders overleden en alhier ingeschre ven zijn 10 mannen en 5 vrouwen en levenloos aangegeven 6 jon gens en 12 meisjes, makende te zamen 530 in de sterfregisters ingeschrevenen; gehuwd 69 paren van jongmans en jonge dochters, 3 van jongmans en weduwen, 14 van weduwnaars en jonge doch ters en 6 van weduwnaars met weduwenterwijl 2 echtscheidin gen hebben plaats gehad; zoodat er werkelijk binnen de gemeente 85 meer zijn overleden dan geboren en het geheel vergeleken met het vorige jaar, 132 meer geboren, 193 meer overleden en 1 paar minder gehuwd zijn dan in 1856.In 185? zijn ter stadswaag 19551 stapels Kaas gewogen, wegende 4,128,618 N. Ponden, en ter graanmarkt aangevoerd 667 mud Kanariezaad, 740 mud Mos terdzaad978 mud Koolzaad, 27 mud Lijnzaad, 3388 mud Erw ten, 10208 mud Tarwe, 8677 mud Rogge, 14372 mud Gerst, 29707 mud Haver en 6719 mud boonen. Zitting van den 30 December 1857 No. 25. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 9 Leden. Afwezig de Heeren Teengs 'Pelting, Bakker, Vonk en I erhoeff. 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijnde worden gelezen 2. Een besluit van 1IH. Gedep. Staten van N. Holland, tot goedkeuring der rekening van de dienstdoende Schutterij over 1856. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Een besluit als boven, tot goedkeuring der gemeentebegroo- ting over 1858. Voor zoo veel die goedkeuring betreft, voor kennisgeving aangenomenlie nota van aanmerkingen gerenvoijeerd aan de commissie van financiën, om berigt en raad, 4. Eene missive van dezelfdenten geleide van het goedgekeurde suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting voor 1858. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Mededeeling van Burg. en Wetli.dat het Gemeentebestuur van Oudorp zicli ongeneigd heelt verklaard tot medewerking in eene verandering der grensscheiding van die gemeente en Alkmaar. Ter lezing voor de leden op de Secretarie der gemeente nedergelegdten einde nader te delibereren wat ten dien aanzien verder zal behooren ie worden gedaan. 6. Voorstel van dezelfdenomtrent de voorziening in de aan de beambten van de Graan- en Zaadmarkt toegekende premie voor denmeerderenaanvoer van granen, boven het minimum, als grondslag voor derzelver jaarwedden aangenomen. Als zijnde een gevolg van vroegere besluiten dienaangaan dein dadelijke behandeling genomen en conform liet voorstel aangenomen. 7. Voorstel van dezelfden, tot het verleenen van eene gratifica tie aan de klerken ter Secretarie Kraakman en Hoekvoor derzelver buitengewone werkzaamhedengedurende de ont stentenis van een le Commies en den ziektetoestand van den Commies voor den Burgerlijken Standder laatste maanden. 8. Rapport der finantiëele Commissieop een vroeger voorstel van Burg. en Weth.betreffende eenige punten van het ge meente-belastingstelsel. Beide Nos. 7 en 8 ter lezing voor de leden op de Secreta rie nedergelegd. Daarna zijn achtereenvolgens behandeld 9. Het rapport op de begrooting der dd. Schutterij, voor de dienst des jaars 1858. Na eenige discussie en hij verschillende stemmingen, met wij ziging in het bedrag der ontvangstengoedgekeurd en vastge steld tot een bedrag van f 2147,-- in ontvang en uitgave en en eene toelage uit de gemeentekas van f 2089, 10. Rapport op de rekening van de Kamer van Koophandel en Pabrieken die zonder eenige bedenkingingevolge het voorstel der Com- ntissiewordt goedgekeurd. 11. Voorstel van Curatoren van het Gymnasiumom van Z.Exc. den Minister van Binnenl. Zaken eene verlenging van den proeftijd met een jaar te verzoekenen om aan Curatoren

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2