ALKMAARSCHE COURANT IS». 4. 1858. Zestigste Jaargang. c 4 - r. W Maandag \xm 7 v' ij w 25 Januarij. (.Dftictccl (Scheelte. tjkscfï ©werstgt. BUITENLAND BINNENLAND. Stabs iltcuws. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs perjaar/3,—franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevo-5 HEÏtM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0, 75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Dat de 2e. Kwartaals-patenten van het loopende dienstjaar door hen zijn in gereedheid gebragt, en voor de daarbij betrokken per sonen, die zich daartoe tusschen Maandag den 18 en Zaturdag den 29 Januarij zullen aanmelden, tegen overgifte van het in der tijd ontvangen SSK^Jlf, bij de beschrijving afgegeven, verkrijg baar zullen zijn gesteld. Alkmaar, den 14 Januarij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. W. van LEEUWEN. Be Secretaris, SPANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze, ten gevolge van het besluit van den Gemeente raad van den 20 dezer n\ 23, ter algemeeno kennis: Dat de Kleine of Kopbotermarkt voort ian des Zaturdags, te beginnen met den 30 dezer maandzal worden gehouden in het Pand van de Waagterwijl de Kaatboter in liet voorste gedeelte der Waag te koop zal worden gesteld. De kleine Kaasmarkt en de markt voor Eijeren blijven, als van ouds, op het Kruiswerk van de Langestraat bestaan. Alkmaar, den 22 Januarij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. W. van LEEUWEN, Weth. Be Secretaris, SPANJAARDT. Rusland. De Keizer heeft den adel der provincie Petersburg gemagtigd om eene commissie te benoemen tot het voordragen van verbeteringen in den toestand der landbouwende klasseop dezelfde grondslagen als voor die van Wilna, Grodno en Kowno zijn voorgeschreven.- De Circassiers hebben den 14 Dec., onder aanvoering van Sefer-pacha, het fort Adekauna een hevigen te genstand ingenomen en de bezetting van 1200 man omgebragt. Sakdinie. Den 31 Dec. heeft de Kamer der Gedeputeerden, op voorstel van den heer Cadorna, met 88 tegen 35 st. beslotendat eene parlementaire enquête gehouden zal worden omtrent de mis bruiken der geestelijkheid bij de verkiezingen, zijnde te 3t.ran>bi- no met kerkelijk banvonnis gedreigd om de benoeming van den markies Birago, directeur van het clerikalc orgaan Armenia door- tedrijven; de maire met 85 ingezetenen hebben tegen deze handel wijze geprotesteerd en zullen deswegens door genoemden markies geregtelijk vervolgd worden.De regering heeft haren vertegen woordiger te Rome gelast bij den Paus te klagen over de onwaar dige en onchristelijke houding der geestelijkheid. Spanje. De spoorweg van Madrid naar Alicante is geopend.- - Den 5 Jan. heeft de Koningin haren kerkgang gedaan en geld som men toegekend aan behoeftige ambtenaren en kinderen, die gelijk met den prins van Asturie zijn geboren.Den 11 heeft H. M. de zitting der Cortes geopend en aangekondigddat de Paus ge neigd is den verkoop der geestelijke goederen goedtekeuren, dat zij de bemiddeling van Frankrijk en Engeland in het geschil met Mexico aanneemten dat er wetten zullen worden aangeboden op het er felijk verklaren van het pairschapop het kiesregt en de drukpers. De candidaat der reactionaire partij Bravo Murillo is met 126 st. tot voorzitter verkozenhebbende de regeringscandidaat Mayans slechts 118 st. bekomen. De ministers hebben onverwijld hun ont slag ingediendniet omdat de Koningin weigerde tot de ontbin ding der Cortes overtegaan maar omdat het bewind daarvan geene verbetering verwachtte. H. M. heeft daarop den heer Isturiz, door het afgetreden ministerie tot voorzitter van den Senaat benoemd tot president-minister en min. van buitenl. zaken verheven. Hij heeft verklaard de gematigd vrijzinnigen weg te zullen blijven bewandelen. Turkije. De Divan van Moldavië heeft den 31 Dec. ook hare zittingen geslotenmet eene dankbetuiging aan de waarborgende mogendhedenna in beginsel de afschaffing der lieerendiensteu het burgerlijk beheer der geestelijke goederen en de bezoldiging der geestelijkheid van staatswege te hebben aangenomen.De radicale leden der Wallnchijsehe Divan hebbenbij afwezen van eenige gematigden, met 42 tegen 38 st. besloten, van het in Nov. genomen besluit tot ontbinding terug te komen en vereenigd te blijven, tot dat door de waarborgende mogendheden aan de wen- schen der bevolking voldaan is, inmiddels de zittingen tot31 Jan. verdagende; den 24 is de tegenpartij daartegen opgekomen, maar de radicalen maakten de beraadslaging onmogelijk, door Bucharest te verlaten; de regterzijde heeft daarop bij den voorzitter een pro test wegens het gebeurde ingediend.Ouder de Christenbevolking van Herzogewina heerscht eene bedenkelijke spanning en worden pogingen aangewend, om de menigte in opstand te brengen, zoo dat reeds hier en daar de burgerlijke en militaire overheden door de landlieden zijn verjaagd en doodgeschoten. De bergpassen van den Balkan en de vestingen Widdin. Rudschuck, Silistria, enz. zijn als in oorlogstijd gewapend en met 36000 man bezet. Den 23 Dec. hebben bij Bazi en Trebinje gevechten plaats gehad tusschen de christengemeenten en de Turken, waarbij aan weerskanten een 20tal personen gedood en gewond zijn. De grootvizier Reschid-bassa is onverwachts overleden; hij was 55 jaren. Ali-bassa is hem op gevolgd terwijl Ftiad-bassd, minister van buitenl. zaken en de ge wezen minister van oorlog Mehemed-Kupresli-bassa tot voorzitter van den raad van den Tanzimat is benoemd. 's Rijks middelen, voor 1857 geraamd op f 54,406.905, hebben opgebragt 56,526,654, tegen f 55,615,605 in 1856. Vervoerd werden 13,499,277binnen- en 3,682,421 buitenlandsche. tezamen 17,181,648 brieven in 1856 16,125,116 in 1855 14,793,575.- De bekende dwerg Jan Hanneman [Tom Pouce), groot 7 palm en 5 duim, thans te Weenenis te Franekerals loteling voorde nat. militie ingeschreven.Jonkvrouwe L. F. Brugmansonlangs te Leyden overledenheeft aan de herv. diakonie 5000, aan het armen- en kinderenhuis f 5000 aan het oude mannen- en vrou wenhuis f 1000 en aan het minnenhuis ƒ1000 vermaakt, alles vrij van successieresten.— Z. M. heeft benoemdbij de regtsge- leerde faculteit te Groningentot gewoon hodgleeraar mr. Grata- ma, referendaris bij het depart, van justitie en tot buitengew. hoog leeraar mr. v. Rees, advokaat, te Utrecht; tot dijkgraaf van Geest- merambaehtSchager- en Niedorperkoggen E. 1\ Scheltinga Win terberg, te N. Niedorpvoor 3 jaren.Bij resolutie van den minister van financiën van 13 Jan. is, volgens Z. M. besluit van 17 Sept. 3857 gearresteerd de 235e staats-loterijzullende bestaan uit 20000 loten 10000 prijzen en 2 premiënzullende de collecte geopend zijn van 15 tot 27 Eebr. en de trekkingen duren van 15 Maart tot, 4 Junij.Vele handelaren en fabriekanten te Amster dam en Rotterdam hebben adressen aan de 2e Kamer gerigtwe gens de nadeelige werking der acoijnswet op de suiker, waardoor de vroeger zoo belangrijke productie eu uitvoer zeer aanzienlijk is verminderd.De arr. regtbank te Amsterdam heeft de schade vergoeding waartoe de Holl. spoorwegmaatschappijwegens het bij Schiedam gebeurde ongeluk aau een scheepstimmerman verpligt is, bepaald op 10,2000,— of 620,— 's jaars.— Prinsen Prinses Hendrik zijn uit Luxemburg teruggekeerdlaatstgenoemde is ernstig ongesteld.Den 12 heeft een arbeider in den Haarlem mermeer zijn zoontje vermoord.Den 15 is te Breda gevankelijk binnengebragt de burgemeester eener naburige gemeente, verdacht van het plegen van velerlei knevelarijenen is te Tilburg de bouw eener nieuwe gasfabriek op grooter schaal dan de bestaande, besteed aan C. v. Merindonk aldaar, voor 8400.Het gebouw voor de apen in de diergaarde te Rotterdam is voor 8031,ge gund aan O. Gulbransen.Den 19 overleed te Amsterdam, in bijna 90jarigen ouderdom, de staatsman en dichter mr. M.C.v. Uall, oud-voorziter der arr. regtbank.— Mevr. de Sa lis, geb. Moorrees, te 's Hageheeft eene aanklagt ingediend tegen den uitgever H. Nijgh, te Rotterdam op zijne weigering om, schrijver en tee kenaar bekend te maken van dein het Humoristisch Album voor komende Setro's uitvaart.De heer van Kempen, te Utrecht, zal zijne groote zilverfabriek overbrengen naar het buitengoed Ber- bicebij Voorschoten; de noodige veranderingen, enz. zijn aanbe steed voor f 18.500. Het Concert. 11. Donderdag ten voordeele der Armen-Bewaar- sehool gegeven, heeft bruto opgebragt de som van 123,--. Een aangename taak is het voor Commissarissen, dank en hulde te brengen aan de respectieve talentenwelke dezen avond voor het opgekomen aanzienlijk auditorium zoo belangrijk hebben weten te maken. I I j

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 1