NEDERLANDSCHE TELEGRAAEMAATSCHAPPIJ. £2.1cïiclijf:0clt 0ucvrigt. BUITENLAND. BINNENLAND. SSi.tbsi liictiws. GEMEENTERA AD. BURGERLIJKE STA ÜD. VËKL1T5G VAM VASTE GOEDERETS. Mat'fet- ca ïïciarsïjeingten. Station Alkmaar. Gedurende de maand December 1857 zijn van hier verzonden 117 depêches, waarvoor is ontvangenf 59,75 Het kantoor is bezigtigd door 2 personen, a 25 Cts.,50 Zoodat de geheele opbrengst dor maand December is 00,25 Tukkije. Do Turksohe troepen zijn genoodzaakt geweest het fort Suttorina in Herzogewina te ontruimendat dadelijk door de opstandelingen, versterkt door een aantal Montenegrijnenis be zet; de muiters hebben het echter weder verlaten en zich verstrooid, waarop het is hernomen. De Porte heeft eene oommissie van on derzoek naar Mostar gezonden en de bijeentrekking van 22 batal jons, 10 batterijen artillerie en 18 eskadrons, tezamen 20000man. onder den bevelhebber van het Arabische leger Alimed-bassa, aan den Donau, tusschen Rudschuck. Widdinen Nicopolis, bevolen; een deel daarvan is bestemd om de Montenegrijnen te tuchtigen Vorst Danielo heeft een adjudant naar Parijs gezonden om de tus- schenkomst van Keizer Napoleon interoepen.De firman der Porte tot ontbinding der Divan van Wallachye is den 21 Jan., op last van den Kaimakan afgekondigd. Vereenigde Staten. De heer Buchanan heeft de zitting van het Congres geopend en wegens de vermindering der inkomende regteneen gevolg der handelscrisiseene geldleening aangekon digd om in de behoeften der schatkist te voorzien. Hij zeide dat het regt om geld te munten thans daadwerkelijk werd uitgeoefend door de 1400 Banken, die op 1 Jan. 1857 slechts 531 millioen dollars in specie bezaten, tegen 21millioen aan in omloop zijns de billetten en ongeveer 203J millioen aan deposita. De minis ter van financiën heeft daarop voorgesteld hoogstens voor 20 mil lioen dollars 'aan schatkistbillettenrentende 6 pCt., uittegevên. Beide Huizen der vertegenwoordiging hebben daartoe de magtiging verleend. Eene wet is ingediend tot het maken van eenen spoor weg naar de Zuidzeeen eene waarbij de bevolking van Kansas geregtigd wordt een eigen bewind, als een staat der Unie, te ver kiezen." De verkiezingen aldaar zijn ten voordeele der tegenstan ders van de slavernij uitgevallen. De gouverneur van dat gewest, Walker, is door den President der Ver. Slaten afgezet. De rege ring heeft de overheden der, Zuidelijke Staten gelast het vertrek ken van vrijbuiters naar Centraal-Amerika tegen te gaanzijnde genl. Walker op nieuwmet een paar 100 man te Puenta-Arenas, tegenover Greytown geland; een paar Engelsehe en Noord-Ameri- kaansehe schepen zijn naar laatstgenoemde stad gestevendom zij ne vereeniging met eenige honderden, te Mobile geland, te beletten. De bevelhebber van het te Greytown gestationneerde Amerikaan- sehe oorlogschip is afgezetomdat hij IValker niet gekeerd heeft. Een tweede fresat wordt derwaarts gezonden. Naar latere berig- ten heeft Walker zich met 150 volgelingen aan den Amerikaanschen commodore Paulding overgegevendie hem heeft vrijgelatenop voorwaarde van zich naar New-York te begeven, waaraan hij vol daan heeft. Intusschen eischt hij schadevergoeding en terugvoer naar Nicaragua met een lands oorlogschip. Te Nieuw-Orleans Mobile en andere zuidelijke steden worden volksdemonstratiën ten zijnen voordeele aangerigt en uit Texas zijn weder 800 man naar Centraal-Amerika vertrokken. Zelfs in het Congres vindt zijn ge drag verdedigers, maar ook krachtige bestrijders. Den7 Jan. heeft de President aan hetzelve eene boodschap gezondenwaarbij de verrigting van den commodore Paulding afgekeurd wordt, omdat hij Walker op vreemd gebied gearresteerd heeft, maar zijne goede bedoeling wordt gebillijkt, waarmede hij tevens Nicaragua eene dienst heeft bewezen. Bij den Senaat zijn voorstellen ingediend zoowel om Paulding eene medaille aantebieden, als om zijn gedrag aftekeuren. Walker heeft in de zuidelijke staten eene menigte schuldbrieven van 100 dollars afgegeven, over 20 jaren met lan derijen in Nicaragua te betalen.Het grondgebied der Mormonen is in staat van wederspannigheid verklaard. De Amerikaansche troepen hebben aldaar gebrek aan het noodige. Den 30 Jan. overleed te Heijden de beroemde natuurkundige dr. C. J. Temminck, directeur van' 's rijks museum van natuurlijke historie, oud 80 jaren.— Te 's Hage is overleden de prinses W.L. H. van llohenlohe Langenburgeene aanverwante van het Koning- lijk huis, geëerd om hare nederigheid en weldadigheid, oud 78 jaren. Het lijk van den Belgischen gezant, genl. Willmar is aldaar den 2 Eebr.op het r. c. kerkhof aan den Scheveningschen wegbe graven; de trein, waarbij Z. M. en de prinsen vertegenwoordigd waren, bestond uit een 30tal rijtuigen en uit de troepen der be zetting ministers en leden van het corps diplomatique hielden de slippen van het lijkkleed; de kerkelijke plegtigheid werd verrigt door den pausselijken nuncius.Den 1 is te Amsterdam het ma ken van een nieuw gebouw, aan de Oude Wetering, voor de Kon. waskaarsenfabriek {Brandon en Cie.), besteed voor/26,290. aan J. C. van Berkum.De raad van Middelburg besloot dien dag de benoodigde gemeentegronden voor den Zeeuwsch-Limburg- schen spoorweg gratis aftestaanin die stad is voor ruim 8 ton nen gouds deelgenomen.De Rhijn voor Arnhem en de IJssel te Westervoort zijn zoo droog, dat de bedding bewandeld wordt; den 1 reed de vrachtwagen" van Veenendaal naar Tiel te Ingen door den Rhijn.Te Amsterdam lieerseht de kinderziekte in hevigen graad. Den 31 Jan. heeft de Eerw. M. Colien Stuartpredikant bij de Remonstrantsche broederschap openlijk afscheid van zijne gemeente genomensprekende naar aanleiding van Handel. 20 32. Z. M. heeft tot burgemeester dezer stad benoemd den heer A. Maclaine Pont, onder toekenning van eervol ontslag als burge meester van Hasselt, met ingang van 15 Eebr. Naar men verneemt zal er in den loop dezer week weder eene inteekenlijst circulerenvoor een te geven Concertnu ten voordeele der Spijsuitdeeling. Zijn wij weronderrigtdan belooft het programma een veelzijdig kuustgenotwaardoor wij hopen dat het tweeledige doel, door ue heeren Otto en Neerman (concertge vers) beoogdruimschoots zal worden bereikt. Zitting van den 3 Eebruarij 1858 No. 5. Voorzitter Dr. D. W. van L teuwen. Tegenwoordig 6 Leden. Afwezig de Heeren Bakker, van der Vrijt, Kluppel, de Lat ge, Teengs Telting, de Vieu Fontein Verschuir en Vonk. Uit hoofde van het ongenoegzaam getal opgekomen leden heeft de vergadering geen voortgang kunnen hebben, maar is deze tot nadere oproeping opgeheven. ONDERTROUWD. 29 Jan. Klaas Sogers en Petronella van Rijswijk. 5 Feb. Arie Bloemendaal en Aaltje van Batenburg.Hend/rik Stockinkkorszente Alkmaar, en Sijtje Stoppelsteen, te Alk maar, laatstelijk aan den Helder. GETROUWD. 31 Jan. Johannes Bernardus Oortmeijer cnMaartje Houwer.Willem de Vries enFredrika Koeman.— Cornells Erkamp en Maria Johanna Haanraadts.Cornells Mareeste Schagen, en Antje Steente Alkmaar. GEBOREN. 31 Jan. Christina Maria, D. van Zacharias van Teunenbroek en Cornelisje Mager.— Maria, D. van Otto Johannes Kehl en Aafje Zonjee.AaJjeD. van Gerrit Dijkman en Maarfje Kuijper. 4Eeb. Dirkje, D.van Barend Harjer en Joanna Warnar. OVERLEDEN. 30 Jan. Adriana Noordam, Echtg. van Adrianus van Eggelen, 67 j. 31 u Aal/je Cuineveld31 j.Pietcr Jacob, Z. van Jacobus Stekelbos en van wijlen Grietje Burger, 8 j. en 8 m. lFeb. Cornelis}Klugt35 j.Johanna Aghina59 j.Corne lia van der Toorn, Echtg. van Johannes van Leuven, 72 j. en 8 m.Jan Prins, 39 j. 2 n Catharina van den Heuvel, Wed. van Pieter Lemmen, 72 j. 3 u Alida Sligman, Wed. van Jan van 't Rief, 63 j. 4 Evert Hendrik Sandinga65 j.MariaD. van Rein- dert van Lieshout en Neeltje Klos, 1 j. en circa 2 m. Rokus, Z. van Willem van de Graaf en Jelletje Doorewaard ruim 10 rn. 5 Lucas-, de Vries, 43 j. en 11 m.Nicolaas Schouten70 j. en 9 ,m. G u Gerrit. Z. van Arnoldus Adrianus Overhorst en Johanna Maria Jansen, circa 8 w. 5 Eebruarij. Door den Notaris D. XL VAN ELTEN. Een Huis, ErveenTuin, zuidzijde Oude GrachtWijk ANo. 32. Strijkgeld f 20,—, F. M. Aghina f 2015,— Opgehouden op780, Door den Notaris S. A. DE LANGE. 4 Eebruarij. 1. Winkelhuis, O. zijde Mient, C, 150. Strijkgeld f 18,S. A. de Lange f 1875, 2. Dito (Brood- en Koekbakkerij) en Pakhuis, N. zijde Verdronken- oord, C. 98. Strijkgeld 10,J. R. Keuss J 1010,- 3. Huis, Z. zijde VerdronkenoordD, 474. - Strijkgeld 9,V. Spijkerman 910, 4. Dito, Voormeer, D, 165. St rijkgeld f 6.P. Kokkes 630,- 5. Dito, O. zijde Groot Nieuwland, D, 309. Strijkgeld f 1,G. Bekker 160,- 6. Twee dito, N. zijde Laat, D, 392. Strijkgeld 1,A. Prinsn 130, 7. Drie dito, aidaar, D, 395. Strijkgeld 3,J. Evers350,- 8. Dito (School), Z. zijde Verdronkenoord, D, 441. Strijkgeld f 11,G. J. de Wit 1180,- 9. Dito, aldaar, D, 442. Strijkgeld f 12,J. Banning 1220, 10. DitoZ. zijde Oude GrachtA69. Strijkgeld 8,--, dezelfde880, 11. Twee dito. onder één dak, Kerkstraat, A, 402. Strijkgeld f 4,F. Geels410,- 12. Warmoezierstuin, met Woning. N. zijde Boekenlaan, buitenw. A, 104. Strijkgeld f 5,J. Dekker 530, 13. Ditoaldaarsectie E 402 groot ,02,20. Strijkgeld 1,J. Manheim u 100, (Afslag 10 Eebr.) Alkmaar 5 Eeb. Kleine Graskaas ƒ24,dito Hooi dito/22, aangevoerd 14 stapelswegende 3086 N.P. Tarwe f 8,50, Rogge 6,60, Gerst f 5,—.dito Chev. 6,—, Haver f 4,60, Paardenboonen f 6,50, Kanariezaad 15,75. 6 Eeb. Aangevoerd 4 Taarden2 Koeijen110 Schapen22 magere Varkens, 74 Biggen.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2