ALKMAARSCHE COURANT V®' 7, Zestigste Jaargang. 1858. Maandag 15 Februarij. W üuj. £>STiciccl (Bcbceltc. ££lcf>cüjfcsc!t ©uersigt. BIN NE A LAND. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op 'Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM CUSTEll ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zy worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. AANBESTEDING. Op Donderdag, den 95 Eebruarij 1858, des namiddags ten 9^. ure, zal, onder nadere approbatie, door den Commissaris des Ko- nino-s in de Provincie Noord-Holland, of bi) deszclfs afwezen door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, in bijzijn van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, aan het Gouvernementsge bouw in de St. Jansstraat te Haarlem, voor rekeniug van den Ker- keraad der Doopsgezinde Gemeente te Helder, worden aanbesteed: Het bouwen van eene nieuwe Pastorij voor de Doopsgezinde Gemeente van den Helder en Buisduinen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestekwaarnaar de uitvoering van dien bouw zal plaats hebbenzalboven en behalve aan het Gouvernementsgebouw voormeld, hij den Kcrkeraad en op liet, Raadhuis te Helder, op de gewone plaatsen ter lezing worden gelegd. Zullende vijf dagen vóór den dag der aanbesteding en alzoo op Zaturdag, den 20"Eebruarij e.k.de noodige aanwijzing worden gedaan "terwijl bij genoemden Kerkeraad de vereischte inlichtingen te bekomen zijn. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verwittigen mits deze de belanghebbende ingezetenen binnen de zelve Gemeenteingeschreven voor de Nationale Militie van dezen jare, dat de Alphabetische Naamlijst van alle personen, die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het Raadhuis dezer Gemeente, van Maandag- den 8 tot en met Donderdag den 18 Februarij 1858, des morgens van tien tot des namiddags twee ure (de Zondag uitgezonderd), ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomendie op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend, of daar van moeten worden weggelatendaarvan aan den Heer Militie- Kommissaris kennis te geven, met, last om zich op Vrijdag den 19 Eebruarij aanstaandedes morgens ten elf ure te bevinden op het Raadhuis voornoemdten einde aldaar voor de dienst der Nationale Militie te loten, en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven, alsmede om de bewijzen tot staving der- zelve, bij de wet, gevorderd uiterlijk binnen vijf dagen na de lo ting, te bezorgen ter Secretarie dezer Gemeente. Allernaar, den I Februarij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. W. van LEEUWEN, Weth. De Secretaris SPANJAARDT. Ter Secretarie der gemeente Alkmaar ligt voor een ieder ter lezing, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren, Bestek en Voorwaarden, waarnaar door Zijne Excellentie den Minister van Marineop den 3 Maart 1858, zal worden aanbesteed het bouwen van twee Schroei stoomschepen 4e klasse. In 1857 zijn in Friesland aan de longziekte gestorven 3553 en deswegens afgemaakt 4004, te zamen 7557 runderen, tegen 5727 in 1850. In de laatste 4 maanden des jaars werden in die provin cie p. m. 10000 stuks vee ingeënt.— Ult,°. Dec. bestond de koop vaardijvloot uit 2428 schepen van 310,551 lasten, tegen 2343 schepen met 290,692 1. een jaar vroeger; in 1857 zijn verongelukt, cn gesloopt, 121 en aangebouwd 205 schepen, ingeklaard zijn 8292 en uitgeklaard 4651 gcladene schepen, benevens 4182 in ballast; het vorige jaar 7977 in- en 4806 uitgeklaard en 3409 in ballast,— De inschrijvingen voor den spoorweg zijn te Middelburg tot ƒ1.035,025. en te Vlissinpen tot 40,000. gestegen; de raad der eerste stad heeft ook besloten de haven relieel op de oorspronkelijke diepte te herstellen, begroot op f 230.000.Z. M. heeft benoemd tot commandanten der Zeemagt in O. en W. Indie, de kapts. ter zee Vogelpoat, bevorderd tot s. b. n. (ter vervanging van den vice-adm. Bouriciusen A. baron Collol d' Escury.Van Wormervcer za\ over PurmerendeHoorn en Enkhuizen een telegraafdraad naar Friesland worden gelegd.Den 29 Jan. heeft de minister van justitie in N. Holland 11 rijksveldwachters der 2e. klass opƒ400., 14 der 3e. op ƒ375. en 16 opzieners der jagt en visscherij op 300. tractement aangesteld,Den 30 heeft de kamer van koophandel te Amsterdam eeuadresi tot de 2e. Kamer gerigt. waarbij zij een spoorweg naar het N. Diep wel nuttig, maar eene doorgraving van Holland op zijn smalst voor den handel der hoofdstad noodzake lijk acht. De raad dier stad heeft besloten een adres aan den Ko ning te zenden, waarbij zoo wel op liet een als het ander wordt aangedrongen.Door den storm van 1 Febr. is de dijk van den 2en ingedijkten polder van de maatschappij van landaanwinning in de Oosterschelde op 10 plaatsen doorgebrokenwaardoor de pol der is ondergeloopen en f 50,000. schade veroorzaakt; ook de eerst bedijkten polder heeft veel geleden; desgelijks de zeeweringen van Frieslandterwijl liet eiland Ameland grootendeels geïnundeerd werd.Den 4 zijn te Noordscharwoude 3 hofsteden vva. J. Bak ker en P. Leegwater verbrand; de schadewelke verzekerd was beliep 60,000.Den 9 heeft de 2e. Kamer hare werkzaamhe den hervat eu de raad van Zutphen besloten tot het bouwen van eene vaste brug over den IJssel.Den 12 zijn bij de 2e. Kamer ingediend voordragten op de regeling van 's rijks comptabiliteit, op de zaïnenstelling en de taak der rekenkamer en op de aanspra kelijkheid der ministers. Engeland. Te Londen en andere plaatsen zijn zeer onstuimige bijeenkomsten der Chartisten, tot invoering van een algemeen stem- regt, enz. gehouden.— Kolonel Lnglis, die Lucknow zoo lang heeft verdedigd, is tot genl. majoor bevorderd.1100 ezels zijn aangekocht, tot het vervoer van troepen over de landengte van Suez. De Onderkoning van Canton, Jeh, heeft het ultimatum van den adm. Seymour onbeantwoord gelaten.Den 19 is te Londen eene volksvergadering gehouden aangelegd door voorstanders der in standhouding der O. I. compagniewaarin cle tegenstanders zoo taltijk waren, dat, onder groote verwarring, eene verklaring in hunnen zin werd aangenomen.- Den 21 had te Woolwich, ter eere van den prms van Pr nissen, van Koning 7, eopold en zijne zonen, in het bijzijn van prins Albert, eene groote wapenschouw plaats; den 19 hadden de leden der Kon. familie en de liooge gasten de opvoering van den Macbeth bijgewoond Den 25 werd in de kapel van het paleis van S. James het huwelijk der oudste dochter van H. M. met den erfprins van Pruissen, door den aartsbisschop van Canterbury, bijgestaan door de bisschoppen van LondenOxford en Chester, met groote plegtigheid voltrokken. In optogt naar het paleis van Buckingham teruggekeerdnamen de jonggehuwden deel aan een dejeuner en vertrokken daarna naar Windsor. Koning Leopold vereerde de bruid een kleed van Brusselsche' kantenter waarde van 1000 van hare ouders, broeders en zusters bekwam zij kostbare diamanten, 's Avonds was de hoofdstad prachtig ge ïllumineerd, waarbij eenige personen zijn onder den voet geraakt en gedood. De Fransche Keizer en Keizerin schonken het echt paar 2 tapijten en 2 kanten kleeden. Den 28 werd de Pmissische prins in een gehouden kapittel tot ridder van de Kousenband ver heven. Den 2 Febr. vertrok het echtpaar over Belgie naar Pruis sen het werd tot Gravesend vergezeld door prins Albert en den prins van Wallis eu trok door Londen in een open rijtuig.Den 28 Jan. is weder eene vergadering van deelhebbers der O. I. Cie. gehoudenwaarin besloten werd zich met alle wettige middelen tegen de voorgenomen regeriDgsverandering te verzetten en een adres aan het Parlement intedienen.Dien dag heeft de bank haar disconto weder tot 4 p. Ct. verlaagd.De gezant de Pcrsigny heeft op het, adres van gelukwensching van den raad van Londen, wegens den mislukten aanslag op Napoleoneen veelbeteekenend antwoord gegeven, waarbij hij het behoud der alliantie eenigzins van het beteugelen der zamenzweerders afhankelijk stelde. De op name in den Moniteur der tegen Engeland zoo vijandige adressen van het Fransche leger aan den Keizer maakt hier te lande een slechten indruk.Den 31 Jan. is de Lerialhan, onder het gejuich eener groote menigte, te water gebragt.De opperbevelhebber der naar China gezonden troepen, genlAsburnham, is onverwachts teruggekeerd. üc lengte der manschappen voor het leger is verminderd. Uit de fabrieksplaatsen luiden de berigten gunstiger. De Schach van Perzie is voornemens bijdragen te leveren voor het Indische ondersteuningsfonds.Het kapitaal voor den trans- atlantisehen telegraaf zal vergroot wordende stoomschepen Aga memnon en Niagara zijn door hunne regeringen weder beschikbaar gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 1