ALKMAARSCHE COURANT F:1 M r- - f^To# Zestigste Jaargang. 1858» Maandag 22 Februarij. ©{fjciccï ©cbscltc. SOcficlijfiscït (Docrsigt. BINNENLAND. BUITENLAND. -^5 Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tussehen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM COSTÈR ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zjj worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt bij deze, naar aanleiding van eene daartoe ontvangene circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, ter al- gemeene kennis Dat, te rekenen van af den 15 dezer maand, wederom, tot nade re aankondigingpremïén zullen worden toegekend voor gedoodde Wezels, overeenkomstig het bepaalde van art. 29 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad n°. 87). Alkmaar, den 17 Februarij 1858. De Burgemeester voornoemd, D. W. van LEEUWEN, Weth. 2°. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Vernomen hebbende, dat de Kinderziekte zich binnen deze gemeen te heelt geopenbaard en meer en meer veld wint. Hebben gemeend de ingezetenen te moeten herinneren aan de bepalingen der voorschriftenin vroegeren tijdbij het ontstaan dezer ziekte gegeven, en die moeten strekken om "den voortgang dezer ziekte zoo veel mogelijk is te bepalen en aftewenden. Deze voorschriften bevatten hoofdzakelijk 1°. Dat geene kinderen, uit huizen waar zich de kinderziekte heeft geopenbaard, zoo lang de besmetting in dat huis duurt, ter schole worden gezonden. Dat, zoodra de ziekte zich in eenig gezin voordoet, men niet verzuime geneeskundige behandeling interoepenten einde, door doelmatige middelen, den voortgang der besmetting te keeren. 3°. Dat men vooral de eenmaal aangetaste woningenvan tijd tot tijd, door gepaste berookingen, van de besmette lucht zuive re waartoe de ingrediënten voor onvermogenden op bewijs van een Stads geneeskundigeaan de Stads Apotheek koste loos zijn te verkrijgen. 4°. Dat de lijken van aan de ziekte overledenen zoo min moge lijk worden behandeld, en zonder ontkleed te zijn, binnen den kortst mogelijken tijd worden begraven. 5°. Dat aan de huizen waar de ziekte mogt heerschen of zich la ter voordoen, onverwijld, met leesbare lettersworde gesteld het woord KINDERZIEKTEten einde een ieder zich voor het bezoeken van zoodanige woningen kunne wachten. G°. Dat niemtad, door de kinderziekte aangetast zich buitens huis bègeVe of in het openbaar vertoone. Burgemeester en Wethouders stellen zich voor, dat de ingeze ténen hunne goede bedóeiingën in deze zullen waarderen en daar van, dodr hunne medewerking en bevordering der hiervoor omschre ven maatregelenblijk zullen willen geven. Zij roepen daartoe vooral de medewerking van genees- en heelkundigenonder wijzers en allen die door hunnen maatschappelijkên standin betrekking tot het algemeen zijn gesteldbij d'èze in, en dragen aan den Commissaris van Policie op, om eefi. gèdlïrig en wakend tóezigt te houden, in hoeverre aan deze voorschrift en al of geen gevolg wordt gegeven en om hun van dié beMW&ingen verslag te doen. Ten slotte vermanen zij hunne ingezetenen oin, voor zooveel hunne kinderen niet zijn ingeëntvan de gelegenheid daartoe als nog gebruik te maken terwijl op Donderdag van iedere week des voormiddags ten 12 ure, in het Stads Verband, in het Gast huis alhier, door de stedelijke Genees- en Heelkundigen zal wor den gevaceerd tot de gratis toediening van dat middel, aan ieder die zulks zoude verlangen en zich aldaar presenteren. Alkmaar, den 20 Februarij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D, W. VAN LEEUWEN, Weth. De Secretaris, SPANJAARDT. Ter Secretarie der gemeente Alkmaar ligt voor een ieder ter lezing van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 urenBestek en Voorwaardenwaarnaar door Zijne Excellentie den Minister van Marine, op den 3 Maart 18E>§, zal worden aanbesteed het bouwen van twee Schroef stoomschepen 4e klasse. Z. M. heeft voor het opterigten gasthuis voor behoeftige oog lijders 1000,— geschonken; te Utrecht beloopen de inschrij vingen reeds 15000.— De raad van Zwolle heeft besloten de handelsbeurs, als niet gebruikt wordende, weder opteheffen.De pink de jonge ktaartje van Scheveningen is den 1 Eeb. veronge- ukt, waarbij 7 personen zijn omgekomen, die 5 weduwen en 12 kinderen achterlaten.— Den 15 is het bouwen van een stads ziekenhuis te Leijden aangenomen door J. C. v. Berkum, voor 158,000.— Z. M. heeft tot dijkgraaf van den Schermeer be noemd Jr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir van Heijloo en tot heemraden W. de Geus, P. Dz. Vader, J. Vader, C. Brak, A. Co- nijn en P. Glijnis.De voorstellers der afschaffing van den ac cijns op de brandstoffen hebben mede een ontwerp ingediend, om onverwijld 16 millioen te amortiseren. Den 17 is hetl0 art. der wet op het personeel door de 2e Kamer verworpen, met 38 tegen 23 st.De maatschappij Arti et Amicitia té Amsterdam zal van 1 April tot 15 Mei eene tentoonstelling houden van voortbreng selen van Kunst en Nijverheid, van uit de vroegste tijden tot omstreeks 1750; alle voorwerpen, betrekking hebbende op het maatschappelijk leven, de zeden, gewoonten, gebruiken, studiën en liefhebberijen onzer voorouders, kunnen van 115 Maart in gezonden worden, dragende de maatschappij de transportkosten; corresponderend lid der commissie is te Alkmaar de heer C. W. Bruinvis. NB. In ons vorig No. vermeldden wij eenen brand te Noordschar- woude met 60000. schade, moet zijn te Oudcarspel met p. m. f 16000. schade. Erankrijk. Den 18 Jan. heeft de Keizer de zitting van het Wetg. Ligchaam geopend met eene krachtige aanspraak; om span ning te voorkomen, zou voortaan van de eandidaten eene verkla ring omtrent het afleggen van den eed worden gevorderd. 25 Le den van den Staatsraad wilden deze wetsvoordragt door den Senaat en evenveel door het Wetg. Ligch. doen goedkeuren; de voorzit ter beslistte voor den Senaat.— De bezoldiging der bisschoppen is van 12 tot 15000 fr. verhoogd.De begrooting voor 1859 houdt in ontvang 1814, in uitgaaf 1766 (49* meer dan voor 1858) en in batig saldo 47 millioenwaarvan 40 te besteden tot aankoop van geconsolideerde schuld.Het rijk is verdeeld in 5 groote commando's, gevestigd te Parijs, Tours, Nancy, Lyon en Toulouse, onder maarschalkendie op eigen gezag troepen kunnen vereeni g-en.De Koningin van Oude, die, tot herstel barer gezondheid Engeland verlaten had, is den 24 te Parijs, 53 jaren oud, aan eene borstkwaal overleden; baar lijk is in een grafkelder op Père Lachaise bijgezet, orn later naar Indie vervoerd te worden.— Den 25 hebben H.H. M.M. het bal bij den Engelschen gezant, wegens het huwelijk der koningl. prinses, bijgewoondde Keizer droeg de orde van den Kousenband, de Keizerin een Sehotsch gewaad.— Den 1 Eebr. is aan den Senaat en het Wetg. Ligchaam het Kei zerlijk besluit voorgelezen tot instelling van een' raad van regent schap de Keizerin is regentes en bij ontstentenis vervangt haar de eerstgeboren der 2 prinsendeze zijn bovendien leden van den raad, benevens de kardinaal Morlot, de maarschalk Pelissierde graaf de Fcrsigny, de heer A. Fould en de voorzitters der 3 hooge staatsligchamen.' Ook werd eene voordragt ingediend tot uitbrei ding van het strafregt, voor het aansporen tot verachting en haat van het bestuur.l. M. heeft prins Jérome het regt toegekend, om bij zijn afwezen den raad te ^presideren.De karnavals-os te Parijs beet dit jaar Nena Sciib.Den 3 heeft, Ier eere der uit Engeland wederkeerende Pruissische prinseneene wapenschouw op het Caroussel-plein plaats gehad de Keizerin bevond zich op het baleon.De afkoop van de nat. militie is dit jaar bepaald op 1800 fr.— De bankier Odier, schoonvader van wijlen den genl. Cavaignac, heeft zich opgehangen. Sardinië. De herstemmingen zijn mede in liberalen zin uit gevallen.Te Turin heeft in stilte eene ministriëele crisis plaats gehad; op het verlangen van den Fransehen gezant tot krachtige maatregelen tegen uitgewekenen en zamenspanningen, bood de minister Cavour zijn ontslag aan, maar behield zijne portefeuille, omdat de Koning geene andere ministers wilde, die voor alles het herstel der verstandhouding met Rome eischten.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 1