BIN NE NL AND 5>t.ibs iltcuws- RANTONGEREGT. £ta*iej koloniën, geni. Feei oorloggraaf p. EUenbcrough pres. tan den raad van O. I. zaken. Henley pres. van ilea raaa van koop handel, lord J. Manners openb. werken, en J. Pakington 1°. lord der admiraliteit. L)en 27 hebben zy hunne function aanvaard. De heer 11 lads/one wilde aan dit bewmd geen deelnemen en de heer Bulwer Lylton weigerde het ministerie van koloniën, omdat hy voor zijne herkiezing als parlementslid vreesde.Geul Uutrarn ver dedigt zich steeds in zijn kamp bij Alumbagh. Hij werd aldaar den 22 Dec. door 5000, den 12 Jan. door 30000 man en den 16 op nieuw aangevallen; de eeiste maal verloor de vijand 250 man en 4 St., d1 tveede maal 400 man; den 16 duurde de strijd 11 uren. Dn ïulaudsche bevolking begint heinuit eigen beweging leeftogt toete"oereu. Den 26 Dnc. tastte kol. Roiccrofft met zijne mariniers eu 2 reg. Ghoorka's 5000 muiters in het district Goruck- pore aan en joeg hen uiteenlaatstgenoemde plaats is den 6 Jun. door de Gliourka's, onder Jung Bahadoor vermeesterd. De koloune van kol. Seaton bezette den 27 Dec.ua den vijand geslagen en 6 st. ontnomen te hebben, Myuporee. Geheel ludore wordt.ont wapend. Colin Campbell, den 21 Dec. met 8000 man uit Cawn- pore opgebrokenheeft den 3 Jan.bij de brug over de Kalle- Nuddee de muiters verdreven en den 4 Ferruckliabad bezet, dat in den nacht van den 2 door den vijand ontruimd was. De krijgs- kas van Uithoor is grootendeels door hem vermeesterd. De mui- teliugen van Chittagnig zijn mede verslagen. Die van Dacca zijn in het Assam-gebied gevallen. De aanzienlijkste inlanders te Bom bay hebben een luisterrijk feest aan de Europesche troepen gege ven. Te Delhi zijn 2 opperhoofden opgehangen, te Gargaou 55 personen (waaronder 35 leden der Kou. familie), benpveus 150, die reeds door geul. H. Hose waren veroordeeld. De laatste heeft Sangor, dat 6 maanden geblokkeerd is geweest, ontzet, waardoor hij 100 Christen vrouwen en kinderen heeft verlost; op zijnen togt derwaarts heeft hij den vijand herhaaldelijk geslagen en liet fort Awah vermeesterd; bij een dier gevechten is het voornaamste hoofd van den opstand in Midden-lndie de Nawab Mahomed Favie gevan gen genomen eu vervolgens opgehangen; de Dewah van Furrukuug- ger heeft te Delhi dezelfde straf ondergaan. Het militair bestuur van Delhi is weder door het burgerlijke vervangenom de stad bebouwen de landlieden weder. Frankrijk. De maarschalken Magnan en de Castellane blijven in hunne betrekkingen te Parijs en LyonCanrobertBosquet en Baraguay d' Hilliers hebben de commando's te Nancy'l'oulouze en Tours bekomen.— Den 13 heeft de regering supplementaire credieten van 1,200,000 fr. aangevraagdvoor geheime uitgaven ten dienste der openbare veiligheid. De meerderheid van het Wct.g. Ligchaam verlangende, dat de voorgestelde uitbreiding van het strafreet niet, langer dan tot, 31 Maart 1865 verbindend en niet toepasselijk zoude zijn op verdachte personendan na het hooren van den prefect, den militairen bevelhebber en den proc. geul. van het departementheeft de staatsraad zich met deze amendementen vereeuigd waarop de wet. den 19, met 227 tegen 24 st., terwijl 19 leden afwezig waren of buiten stemming bleven, is aangenomen. •Zij was den 18 door den democraat, Ollivier bestreden en door de heeren Granier de Gassagnacd' Andelarre en Baroche (namens de regering) verdedigd.De bank heeft het dhcouto op 4 '7„ terugeebiagt.— Reizigers uk het buitenland zullen voortaan pas sen van hiinne overheid moeten vertoouenvoorzien van het visa der Fransclie gezanten of consuls.— Te Parijs zijn weder leden van geheime genootschappen in hechtenis genomenUrsini, de Budio en Fieri, die zijne schuld steeds ontkent, zijn tot de dood straf (der vadermoorders) veroordeeld en Gomezdie slechts als ondergeschikt, persoon in den aanslag betrokken was, tot altijddu- renden dwangarbeid. Jules Fuvre heeft den eerste op meesterlijke wijze verdedigd en een brief van hem aan den Keizer, waarin hij de onafhankelijkheid van Italië als zijn hoogste doel opgeeft voorgelezen. De Oosteurijksche gezant neemt, het kwalijk dat de Keizer daartoe zijne vergunning heeft verleend. De 3 ter dood veroordeelden hebben zich in eassalie voorzien.De Senaat heeft de wet op de openbare veiligheid met 135 tegen 1 st. aangewezen. Pij besluit van 24 Fehr. is de vleesehhuuwerij met uit». Maart, weder vrij verklaard.Te Parijs zal op last. van den Russischeu Keizer eene Grieksche kerk gebouwd worden, waarvoor reeds 2 milhoen bijeen is.— .4 au de generaals Changarnier en Bedeau is den terug keer naar Frankrijk toegestaan.— Den 4 Maart is op Père-Lacl.aise begraven liet lijk van Prins Mirza31jange zoon van de onlangs overleden Koningin van Oude, te Londen gestorven eu herwaarts vervoerd. Oostenrijk. De Fransclie regering geklaagd hebbende over de vertoogen der dagbladen nopens den biuuenlandscheu toestand van Frankrijkzijn deze tot matiging aangespoord. Klagten over de vrijgevigheid in het verleenen van passen schijnen minder goed opgenomen te zijn. Rusland. Aan alle metalen voorwerpen, tot het bouwen van schepen, is vrijdom van invoer verleend.In al de Poolsche districten (Voll ynie uitgezonderd) heeft de adel zich voor de af schaffing der lijfeigenschap verklaard.De Keizer vele verban nen uit, Siberie teruggeroepen hebbende, die wegens de niet op geheven verbeurdverklaring hunner bezittingen in kommerlijken toe stand verkeeren, heeft inschrijvingen ten hunnen behoeve bevolen. Sardinië. Den 26 Febr. waren te Genua alle maatregelen tot verdediging en tot verzekering der veiligheid genomenwegens een beraamden aanslag op de militaire haven, waarin het bagno gelegen is. Vele uitgewekenen zijn uit, de stad verdreven.Te Turin hebben in de militaire academie zoo verregaande ongeregeld heden plaats gehad dat men die iurigtine heeft moeten ophetfeu. Een aantal kweekelingen zijn in de citadel gevangen gezet. Turkije. Den 22 Feb. heeft, bij Zubci een scherp gevecht plaats gehad tusschen de rajah's en Turken de laatsten weken eerst in wanorde, maar hielden stand en bragten den Christenen een ver lies van 200 dooden toe zij zelf hadden 100 d. en gekw. De Montenegrijnen hebben Kojusko, dat zich aan de Turken onder worpen hadverbrand en Vukalovich heeft een inval in het dal van Öutfcsrina gedaan en de Turksche beambten verjaagd. In Herzogewina zijn gedrukte proclamatiën verspreidwaarbij den 1 Maart als den dag voor een algemeeneD opstand, in verband met Servie, Bosnië eu Montenegro wordt aangewezen. Eene bende Montenegrijnen heeft, ook de Albaniërs tot oproer willen aanzet ten, maar is met bebloede koppen verjaagd. De grootvizier Aalt- bassa heeft de gezanten der groote mogendheden bij nota berigt, dat de BosniërsHerzogewiners eu Bulgaren door vreemde agen ten worden bewerkt,, om zich bij de Serviërs aantesluiten. Tot antwoord is de Port.e ernstig aangeraden, om door de invoering der liat-houmayum de verdere uitbreiding van den opstand te voorkomen, ln Oostenrijk nemen de vlugtelingen uit Bosnië steeds toede in Dalmatie bevelvoerende genl. Mamula heeft aan vorst, Danielo eene ernstige waarschuwing gezonden.De Fransclie gezant heeft de zusters van S. Vineentius 10000 piasters peg iven, voor de noodlijdenden van alle natiën en eerediensten te Konstan- tinopel en de bewoners der Fransclie kolonie tot. bijdragen opge wekt.De patriarch der Grieksche kerk, bevreesd voor de po gingen der R. Katholieken, heeft zijne geloovigen gelast hunne kinderen alleen bij Grieksche onderwijzers ter seliole te zenden. China. Bij het innemen van Canton hebben de Engelschen 13 dooden en 83 gekwetsten en de Franschen 2 d. en 3 g. verloren. De Onderkoning is eerst, den 5 Jan.op aanwijzing van een Chi nees, gevangen en te gelijk de burgerlijke bestuurder Fih-quei en de bevelhebber der Tartaarsche troepen in hunne paleizen. Aan beide laatsten is in naam der overwinnaars en met toevoeging van een Franschen en een Engelschen commissaris het bestuur opge dragen, hoedanig zij den 9 zijn geïnstalleerd. Van de 65000 in zilver in de schatkist gevondenis hun een gedeelte tegen goede rente geleend. ln het, begin van Jan. is van Java eene expeditie naar Nieuw- Gtiinea gezonden, tot het vestigen van een etablissement, en tot wetenschappelijk onderzoek.Den 25 Febr. is voor het. hof van Gelderland de zaak der Maleyers op nieuw in behandeling geno men en zijn zijden 1 Maart schuldig verklaard aan opstand tegen den kaptein en eersten stuurman, en veroordeeld Siding. Kasidin en Fa Seno tot, 10 en Klaas Ledesma tot 8 jaren tuchthuisstraf. Zij hebben wederom cassatie aangeteekend.— Den 24 Febr. heeft de minister van financiën zijn ontslag gevraagd, welk voorbeeld den 27 door de ministers van binnen- en buitenl. zaken en van justitie is gevolgd. Den 1 Maart is aan de 2" Kamer berigt, dat de aanhangige wetten tot. hervorming der belastingen en op de regter- lijke organisatie zijn ingetrokken.De bijeenkomst, van Pruissische Hanoversche enNederlandsche commissarissen te Munster, tot rege ling der spoor-aansluitingen, is zonder besluit, te nemen gescheiden. De inschrijvingen voor de geldleening tot het bouwen van een nieuw weeshuis voor de Herv. gemeente te Groningen hebben f 8000,bedragen.Den 2 zijn te Benningbroek 5 huizen door brand vernield.Den 3 is voor het, rijk aanbesteed het bouwen van 2 schroefstoomschepenminste inschrijver was C. Smit, te Krimpen a.d. L k ad 208,600.Dien dag is op den spoor weg, tusschen Roozendaal en Breda, een boerenknecht, door den trein overreden, die met, een mestkar dwars over de rails stond, en is te Egmond aan Zee. van wege het, hoofdbestuur der maatschappij lot Nut van 't Algemeen in de afdeeling de drie Kgmonden. de zilveren medaille uitgereikt aan Jacob Krab, visscher aldaar, voor de edele redding eens jongelings uit het water, op den 5 Aug. 1857.In Drenthe hebben door de groote droogte gedurig heide- en veen branden plaats.In den nacht, van 3—4 is een gedeelte van het 2e of bedelaarsgesticht te Veenhuizen verbrand.Bij besluit van 5 Febr. heeft Z. M. eene klasse van officier gevoegd bij de orde van de Eikenkroontusschen die van commandeur en ridder en is bovendien aan de orde toegevoegd eene medaille van verdienste, achthoekig van vorm, in goudzilver en brons. Bij herstemming op den 1 M art. heeft, de heer J. Helling 175 en de heer T. M. IVentholt 102 stemmen bekomen, weshalve de eerste tot lid van den gemeenteraad is verkozen. Het concert op den 2, ten behoeve der spijsuitdeelingheeft, na aftrek der noodzakelijke onkosten85,20 opgebragt,. Voor den belangloozeu ijverom het, lot der armen in dit gure saisoen te verligtenkunnen voorzeker zij die daartoe medewerk ten op de algemeene erkentelijkheid aanspraak maken. Bestuurderessen van het genootschap der Moederlijke Wel dadigheid ontvingen dezer dagen weder met dankbaarheid van hare Majesteit de Koningin Moeder, de aanzienlijke gift van /100., tot instandhouding van deze zoo nuttige en weldadige instelling. Zitting van 15 Februarij. 1. J. Kz. d. G.KI. Kz. d. G., S. Rz S. en J. B.te Egmond aan Zee, arglistige ontvreemding van groen en dood hout, 6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 2. S. M.. H. K., J. H, J. M., R K.P. H., K. v. H.. H. S.„ R. P. T.J. T., J. H. en J. B.de 5 eersten, hervatting van hun spel met centen en knikkers, na staking daarvan, op aanmaning van den Commissaris van politief 1.boete en de kosten of 1 dag gevangenisstraf, de 8 laatsten vrijgespro ken, als zijnde niet bewezen, dat zij hun spel hervat hadden. 27 Februarij. 1. G. S.te Egmond aan Zee, het feit niet, bewezen, vrijgesproken. 2. H. d. O., te lleilo, jagen op eens anders grond, zonder schrif telijke vergunning van den eigenaar, f 20,boete en bjj niet voldoening, binnen 2 maanden 7 dagen gevangenisstraf.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2