ALKMAARSCHE COURANT 1858. J\°« 11» Zestigste Jaargang. v i: Maandag 15 Maart. \\IX SISlcficlijkscït (^ucrsigt. BUITENLAND. BINNENLAND. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers ~H.ETj.lVf'. COSTER ZOON. Engeland. Het onlangs afgetreden bewind heeft Ottowa tot hoofdplaats van Canada verklaard.Na de optreding van het nieuwe ministerie is de zitting van het Lagerhuis tot den 12 en van het Hoogerhuis tot den 15 verdaagd.De minister van buitenl. zaken, lord Malmesbury, heeft den 27 Febr. aan den gezant te Parijs een concept - antwoord gezonden op de Fransche nota, om hetzelve aan het oordeel van graaf IValewski te onderwerpen, die echter aan den inhoud zijne goedkeuring niet gehecht heeft. Britsch Indie. De genl. Hugh Rose heeft te Mundegore den Koning doen ophangen. Genl. Raines heeft de vestingwerken van Arrah en het paleis van den rajah doen slechten en is ver volgens naar Kotali opgerukt. Te Lucknow versterken de opstan delingen, ten getale van 100,000 man, zich, maar schijnen verdeeld en ontmoedigd; overal zijn barricaden gemaakt. De Indische bewinds lieden hebben bevolen de vestingwerken van Delhi neder te wer pen en de magazijnen naar elders te verplaatsen, zullende daar voortaan geene troepen meer gelegerd worden. Frankrijk. De dagbladen vestigen de aandacht op de wijze waarop de uitgeweken democraten, den 21 Febr.te Londen, den verjaardag van de vestiging der Fransche republiek herdacht hebben en vooral op een schandschrift van Felix Pyat, waarin de aanslag op den Keizer onbewimpeld wordt geprezen.De heer de Lamartine bevindt zich in zoo benarde omstandighedendat hij zijne vaste goederen moet verkoopen.De in Belgie verblijvende generaals Bedeau en Cliangarnier hebben geweigerd van het hun verleend verlof tot terugkeer naar hun vaderland gebruikte maken. Den 5 heeft het Wetg. Ligchaam, met alg. tegen 3 st. het aan gevraagd crediet van 1,200,000 fr.voor groótendeels in het bui tenland te nemen maatregelen, ter verzekering der openbare vei ligheid verleend.Den G's avonds te 9 urezijn te Chalons-sur- Saone 10 personen zamengerotuitroependedat te Parijs de re publiek geproclameerd was. De chef van het station verdreef hen met zijne onderhoorigenwaarop de muiters post vatten op de brug der voorstadom de daar gehuisveste troepen aftesnijden. De officieren baanden zich echter met den sabel een weg, waarna de soldaten de bende verstrooiden. Voor middernacht waren reeds 15 in hechtenis.Den 8 zijn de onlangs in Engeland aangekomen Siame- sche gezanten bij H. H. M. M. ten gehoore geweestzij zijn in het Hotel du Louvre gelogeerd.Den 9 heeft het hof van appel uit spraak gedaan in de zaak der markiezin de Guerrydie van de Picpus-vereeniging de teruggaaf van 1,200,000 fr. vorderde; het hof heeft haar, met vernietiging van het eerste vonnis475,000 fr. met de rente toegewezen en den bisschop van Chalcedonie, als niet meer tot die vereeniging behoorendebuiten proces gesteld.De regering heeft een wetsontwerp ingediend, waardoor 140,000 ge ringe patentpligtigen daarvan ontheven zullen worden.De Mo- niteur berigtdat het hof te Brussel zekeren Labarre heeft verwe zen tot 1200 fr. boete en 13 maanden gevangenisstraf, als schrij ver van een beleedigend artikel tegen den Keizer, in het demo cratische blaadje le Drapeau: de drukker is vrijgesproken.— De ontvangsten op de spoorwegen zijn in de laatste dagen zeer ver minderd hetgeen eene ^vermindering in handel en nijverheid te kennen geeft. Griekenland. Den 21 Febr. is Korinthe door eene zware aard beving geteisterd, waardoor een gedeelte van den Acropolis is in gestort. 20 menschen zijn omgekomen en 60 gewond van onder de puinen gered. Rusland. Te Petersburg is eene hoofdcommissie ingesteld ter bevordering van de opheffing der lijfeigenschaponder voorzitting des Keizersen uit 13 staatsradenbenevens den grootvorst Kon- stantiyn en de graven Orloff en Bludojf bestaande. Sardinië. De democraten Brofferio en Valerio behooren tot de door de Kamer benoemde rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging der op de jury bestaande bepalingenhetgeen eene ver werping daarvan doet verwachten. Turkije. Ook de Russische regering heeft Vorst Vanielo ver maand zich rustiger te gedragen. De vallei van Suttorina is weder door de Turken Ibezet. Den 2 Maart heeft bij de Turksche sterkte Lessandria een scherp gevecht tusschen de Turken en Montene- grijnen plaats gehadde laatsten hadden 7 dooden en 17 gekwet sten maar vermeesterden een vaartuig met 25 Turken, die zij allen De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. het hoofd hebben afgehouwen. Dc krijgstogt tegen Montenegro is uitgesteldwegens de groote hoeveelheid gevallen sneeuw; Scu tari ligt daaronder bedolven en in Baschiktasch kunnen de bewo ners slechts door hunne dakvensters uit- en ingaan. Bij den brand teVeenhuizen op den 3 zijn 6 groote zalen, elk voor 80 man, benevens 25 woningen voor militaire gezinnen en 2 andere woningen verwoest; de kolonisten hebben ijverig tot be dwinging der vlammen geholpen. Het bouwen van een Stads ziekenhuis te Leijden is aan den minsten inschrijver J. C. v. Bcr- kum voor 158,000,niet gegund.Den 3 hebben Burg. en Weth. van Middelburg den raad voorgesteld om met 1859 de be lasting op het gemaal, tegen 2,50 van de 100 N. P. tarwe en ,60 op de rogge te herstellen en de daaruit voortvloeijende 35000,te doen strekken in mindering van den hoofdelijken omslag van 51,000,welke te bezwarend wordt geacht. Den 5 zijn in de Rijke Straat onder 's Gravendeel 9 huizen verbrand, waardoor eene schade van/'70,000,isaangerigt. Op vermoeden van brandstichting is de bewoner van een der percelen gevangen geno men.— Dien dag is in de fabriek van L. J. Enthoven Cie. te 's Hage een ijzeren spil ter zwaarte van 16000 N. P. gegoten, voor eene kolossale ijzeren weegkraan, bestemd voor Rusland. Bij Kon. besluit van den 8 is tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Noordscharwoude benoemd Jr. A. J. IV. Melvitt v. Carnbée. Den 8 heeft een hevige storm gewoed, waardoor vele gebouwen zijn beschadigd en o. a. de haardoekfabriek der heeren Huijgens Sf Cn te Hillegersberg is ingestort. In den nacht op den 9, te 1 ure, is uur bezuiden Egmond aan Zee gestrand de Engelsche brik Catherine, kapt. 1'. Thompson, met steenkolen, van Sunder land naar Amsterdampogingen tot redding der bemanning mog- ten niet gelukken, daar het schip te 3 ure reeds verbrijzeld was,— en op dien dag, des nam. te 1 ure, te Egm. a. Zee, het Pruisi sche brikschip Féhcitas, kapt. Schiilzmet ijzer, van Londen naar Stettin na herhaalde pogingen is de equipagebestaande uit 10 man, gered; schip en ladmg zijn waarschijnlijk verloren.- Den 10 is te Limmen, door den Herv. leeraar en den R. C. Pas toor eene collecte gedaan, tot voorziening in de behoeften van niet bedeelde armen, welke heeft opgebragt de som van ƒ176,15, ouder dankzegging aan de edele gevers.Dien dag heeft de raad van Haarlem besloten op Woensdag eene bof er- en kaasmarkt te houdenen heelt de raad het beroep in cassatie van M. C. Rous- sow geb. Swatersdoor het hof van N. Holland wegens brand stichting ter dood veroordeeldverworpen.Den 11 heeft de regt- bankte Amsterdam den boekhandelaar v. Cleef te Hilversumwe gens nadruk der eerste gedichten van Tollens, die de verspreiding daarvan verboden had, verwezen tot /300,boete voor de armen tc Hilversum, verbeurdverklaring dernog onverkochte exemplaren en ver goeding aan den eersten uitgever van'2000 ex., geschat op 19060.— Z.M. heeft de volgende personen tot ministers benoemdmr. P. P. v. Bosse (oudmin.lidder2eK.) financiën, mr. C. H. B. Boot (burg. van Amsterdam) justitie, y. mr. J. G. II. van Tets v. Goudriaan (commiss. des Konirfgs in Zeeland) binnenl. zaken, mT.J. K. Baron v. Golstein (voorz. der 2e K.) buitenl. zaken en J. J. Rochussen (oud gouv. gen. van N. I.) koloniën. Aan de vorige hoofden der gezegde departementen is een eervol ontslag verleendterwijl de beide ministers van eeredienst en die van marine en oorlog in hunne betrekkingen zijn gehandhaafd.Te Krimpen a d. Lek is de kermis weder ingesteld. Wij achten het niet ongepast, onze lezers opmerkzaam te maken op het prachtige schouwspelhel geen men heden Maandag 15 Maart, bij gunstig weder zal mogen genieten. De zonsverduistering, welke op den middag zal worden waargenomen, behoort, ten minste voor Europa, tot de grootste van deze eeuw: hoewel nu deze zonsver duistering geen totale is, zal zij evenwel voor ons vaderland groo- ter zijn dan de totale zonsverduistering van 1851. Ingeval de lucht betrokken ishetgeen in dit saisoen zeer te vreezen staat zullen toch in menige woning de gewone bezigheden door de duisternis belet kunnen worden en zal in de open lucht het heldere daglicht in een graauw schemerlicht overgaan. De aanstaande zonsverduistering zal ringvormig zijn voor de Noordelijkste deelen van Zuid-Amerika en de Noordkust van Venezuela. De rand der zon, die daar op het midden der verduistering overblijft, zal uiterst smal zijnzoodat zij als eene gloeijende metaaldraad in het sche merend duister zal schitteren. In ons landwaar menten zuiden van de streek der ringvormige verduisteringhet heerlijk schouw spel zal waarnemenzal men een weinig order de maan door een

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 1