ALKMAARSCHE COURANT JNf°. 13. 1858. c. Zestigste Jaargang. Maandag 29 Maart. SSlcfcclijfisclt ©ucrsigt. rvi iet' Kj- V*., liitffilli k NR i a N ©fficiccl CScbccltc. BUITENLAND, Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post 3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 1LERM. COSTER ZOON. 11 De Advertentiën kosten van 15. regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsbehalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen door afkondiging dezer, de ingezetenen nogmaals in her innering de bepalingenvervat in het Koninklijk besluitdato 18 April 1818 (Staatsblad n°. 20), artt. 5 en 6betrekkelijk het meer algemeen gebruik maken der koepokinentingwelk besluit zijne sanctie vindt in de wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad n°. 12), art. 1luidende als volgt //De overtredingen tegen de bepalingenvastgesteld bij de algc- //meene maatregelen of reglementen van inwendig bestuur van den //staat, bij art. 73 der grondwet vermeld, op welke geene straffen //bij de wetten zijn of zulLen worden vastgesteldzullen door de //regtbankennaar gelang van den aard van het onderwerp van //de zwaarte van de overtreding en der daarbij plaats gehad heb- //bende omstandigheden, worden gestraft met eene boete van ten //minste tien en ten hoogste honderd guldenof eene gevangenis //van ten minste een en ten langste veertien dagenof met boete z/en gevangenis te zamenmits binnen dé evengenoemde beper- //kingen respeotivelijk begrepen zijnde". Terwijl de bepalingen van het bovengenoemd Koninklijk besluit luiden als volgt: Art. 5. Zoodra de kinderziekte zich in eenig huis openbaart zullen geene kinderen uit zoodanig huis op eenig school hoegenaamd mogen worden gezonden of toegelaten, zoo lang die besmetting duurt. Alle ouders, voogden of andere opzigtheb benden, alsmede de schoolhouders en schoolhouderessen zullenieder voor zooveel hun aangaatvoor de stipte uitvoering dezer bepaling moeten zorg dragen. Art, 6. Onder scholen worden ingelijks verstaan, naai- en brex- winkels, speel- en kinderschooltjesin één woordalle zoodanige verzamelingen van kinderendie de opvoeding of het onderwijs ten doel hebben. Onder mededeeling dat aan het handhaven dezer bepalingen, door alle ambtenaren van justitie en politie en door de leden der plaat selijke schoolcommissie ten strengste de hand zal worden gehou den en tegen de overtreders, des gevorderd met toepassing van art. 46 van het wetboek van strafvordering, in verband met art. 153 der grondwetonmiddellijk procesverbaal zal worden opgemaakt. Alkmaar, den 1 Maart 1858, Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. Engeland. De wet waarbij het O. I. bewind wordt gemagtigd eene leening van 8 millioen te sluiten, is door beide Huizen goed gekeurd. Den 19 vroeg de heer Craufurd in het Lagerhuis of het waarheid wasdat de minister Malmeshtiry zijn antwoord op de nota van graaf Wulewski vooraf ter goedkeuring naar Parijs gezon den had; de minister Disraëli achtte dergelijke vragen zeer ongepast, zonder zich er nader over uittelaten, Den 22 werd de bill van lord Russellom in den parlementseed de formule //op liet ware geloof eens Christens" te behouden, maar die bij verkiezing van Israëliten weg te latennadat een amendement daartegen van den heer Newdeaatemet 297 tegen 144 st. verworpen was, voor de 2e. maal gelezen. De Poolsche uitgewekene Tchorzewski te Londen wordt geregtelijk vervolgdwegens het uitgeven van een door V. Pi/at, Besson en Taiüandier onderteekend vlugschrift, vol be- leedigen jegens Keizer Napoleon,De baron v, Brunnow, de voor malige Russische gezant, heeft den 23 op nieuw zijne geloofsbrie ven als zoodanig de Koningin aangeboden.Het Parlement te Melbourne in Australië heeft eene wet aangenomen, waarbij de vader van elk kinddat op 7jarigen leeftijd niet ter school gaat of lezen en schrijven leert, met eene geldboete wordt gestraft. Den 25 heeft de heer Roebuck in het Lagerhuis eene motie inge diend, om de betrekking van lord-luitenant van Ierland afteschaffen. Het stoomschip Ava, den 28 Febr. met de brievenmaal van Calcutta vertrokken, is op de kust van Ceylon verongeluktwaarbij eenige mensehen het leven hebben verloren en van 853,600 voor Bombay bestemd, slechts 78.500£ is gered.-- Den 8 heeft de kolonne van de troepen van Madras en het contingentvanHyderabad de troepen van den radjah van Shorapore aangetast en verslagen en is hef fort van dien naam, denzelfden dag, door de kolonne van Bombayonder kol, Malcolm,, zonder tegenstand, bezet; de radjah is den 12 te Hyderabad gevangen genomen.De Koning van Delhi is totlevenslange verban ning naar de Andaman-eilanden veroordeeld.— Sir Colin Campbell maakte geduchte aanstalten tot de belegering van Lucknow. Den 11 Feb. is het Eng. leger daartoe bij Cawnporeover de Ganges getrokken. Nena Sahibheeft zich van de daarvereenigde bevelhebbers afgescheiden en zwerft met weinige volgelingen in benarden toestand in de om streken van Sheorajpore. Maun Singh, een der grootste grond bezitters in Oude, iieeft een aanzienlijk getal Europesche krijgsge vangenen aan Jung Bahadoor, den getrouwen Yorst van Nepaul, uitgeleverd. Geul. Grant heeft reeds een inval in Oude gedaan en genl. Outran heeft den 21 Feb. een nieuwen aanval op Alumbagh ondernomen.Den 10 heeft de kol. M Couvlandbevelhebber van het Ghoorka's regiment, 4000 opstandelingen te Bucheree verslagenmet verlies van 250 man en 4 kanonnen. De luitenant Osborne heeft 2 forten, met 17 kanonnen, vermeesterd en ontman teld.De Perzen hebben in Khorossan een talrijk corps Karahs verslagendie in het land wilden dringen, om de Cipayers in Indie te hulp te komen. Frankrijk. De afgetreden prefect vanpolicie Pietri was hoog gaand oneenig met den nieuwen minister van binn. zaken genl. °Espinasse, en verlangde dat aan Orsini genade zoude worden ver leend.— De graaf de Persigny heeft zijn ontslag genomen als ge zant te Londenwegens verschil van gevoelen toet graaf Walewski, of wel omdat hijals bevriend met Palmerston, zich in eene moeije- lijke positie tegenover het opgetreden tory-ministerie bevond. Tot zijnen opvolger is de maarschalk Pelissier benoemd.Den 16 is de spoorweg tusschen Genève en Lyon geopend.Den 19 is bij het Wetg. Ligchaam een wetsontwerp ingediend op de fabrie- katie en het bezit van slaghoedjes en een ander tegen het onregt- matig voeren van adelijke titels en het dragen van orden en uni formen de daartegen bedreigde straffen zijn gevangenis van 6 maan den tot 2 jaren en boete van 500 tot 5000 fr.Bij Kciz. besluit is de admi'raliteitsraad gereorganiseerd.Den 20 is te Cherbourg aangebragt het eerste granietblokhetwelk moet dienen voor het voetstuk "van het standbeeld dat aldaarter eere van Napoleon I zal worden opgerigtde granietklomp heeft eene zwaarte van 13 a 14000 Ned. ponden, De maire van Cherbourg hield bij die ge legenheid eene aanspraak tot de arbeiders.Ten einde te gemoet te komen in de geldelijke ongelegenheid van den heer de Lamar- tine, zal erzoo men zegt althanseene algemeene inschrijving voor hem worden geopend. Het behoeft wel niet gezegd te wor den, dat de staatkunde hier geheel en al buiten gehouden wordt. Men beoogt eene nationale belooning voor zijne letterkundige verdiensten. geregtshof te Salerno heeft den Engelschen naa- n net stooms Napels. Het _~-0 chinist Wattvan het stoomschip Cagliari, vrijgesprokendc werk tuigkundige Park moet nog teregtgesteld wordenaan den eerste heeft de Koning dadelijk verlof gegeven om te vertrekken. Oostenrijk. In de strafgevangenis voor veroordeelden wegens hoog verraad en vervaardigen van valsche banknoten te Illava zijn° de 400 gevangenen in opstand geraaktwelke door de troe pen gedempt isdaarbij zijn van de oproerlingen 7 gedood en 6 gewond en van de militairen 1 gesneuveld en velen gekwetst- Te Milaan zijn velevroeger geamnestiëerde personen weder in hechtenis genomen.De regering heeft aangekondigd dat de op- standelingen in Bosnië niet op bare ondersteuning kunnen rekenen. De troepen in Dalmatie nabij Montenegro, worden gedurig ver sterkt en het te Yenetie vereenigde eskader is naar de haven van Cattaro gezonden. Rusland. De Keizer heeft aan de grondheeren verboden om lijfeigenen in buisselijke dienst te nemen. Sardinië. Den 20 heeft het hof te Genua uitspraak gedaan We gens het oproer inJunij des vorigen jaars eenige afwezigen, o.a. Mazzini, zijn ter dood, 9 tot 20jangen en 18 tot 13, 12 en 10 jarigen dwangarbeid en 1 tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 1