BINNENLAND. S'I.ibs iiicmvs. BURGERLIJKE STA UI). ARMEN BEWAARSCHOOL. iltavfct- cn IScursbcvigtcu. menszioh in liet a.s. voorjaar naar Fontainebleau te begeven alwaar bet zal bezocht worden door de Koningin der Nederlanden en de Grootvorstin Helena, die beide aan den Keizer verwant zijn. Napels. In het besluit des Konings, waarbij de Engelsehe machinist Watt ontslagen wordtwordt zulks toegeschreven aan den slechten toestand van diens gezondheid en om een blijk van welwillendheid te geven aan een onderdaan van Groot-Brittanje. Park is onder borgtogt vrijgelaten en bij den Britschen consul gehuisvest. Pruissen. De Koning en de Koningin hebben 1000,bij gedragen tot de oprigting van een gedenkteeken voor Luther, te Worms.— Men verzekert dat de verordening omtrent de verlen ging van den termijn, vastgesteld voor de plaatsvervanging van den Prins van Pruissentegen half April wordt te gemoet gezien. Rusland. De adel van Kiew, Podolie, Volhynie, Samara, Simbirsk en Saratow hebben verlof gevraagd en bekomen om com- missiën te benoemen ter bevordering van de afschaffing der lijfei genschap voor de 3 eerste gouvernementen zal bovendien te Kiew eene algemeene commissie gevestigd worden. Sardinië. Mazzini heeft op zijne ter doodveroordeeling door het hof te Genua geantwoord met een oproerig manifest m het de magogische blad Italia del popoiodat deswegensreeds voor de 17e? keer, door de policie is in beslag genomen.— Ie San Remo heeft men op sommige deuren, o. a. bij den Franschen consul kviva Orsini" geschreven, hetgeen de policie heeft doen uitwis- schen.— Het verslag van den afgevaardigde Kaleno nopens de laatstelijk voorgedragen wetten, is in zeer gemagtigde bewoordin- gen vervatstaatkundige moord kan in geen geval worden geregt- vaardigd, maar de bestaande wetten zijn toereikend tot, bescher ming van het leven van vreemde souvereinen.— Den 30 Maart heeft, de minister de Gacour eene nota aan het Napelsche kabinet gerigt tot opvordering der Cagliari en hare bemanning, en tevens eene memorandum aan de buitenlandsche agentenwaarbij hij ver klaart dat Sardiniëook zonder de hulp van andere statenzich regt zal weten te verschaffen. Spanje. De wet tot afschaffing der slavernij in de koloniën is niet, zooals verkeerdelijk gemeld is, alhier, maar in het naburige Portugal voorgedragen. Toscane De liberale partij te Florencewelke vele aanzien lijke mannen onder hare leden telt, heeft een geschrift uitgegeven tot verdediging der zoo vaak bedreigde hervormingen, door Leo pold L ingevoerd. De Pausselijke nuncius en de hooge geestelijken hebben deswegens eene aanklagt ingediend, als zijnde naar hare meeuing misbruik der vrijheid van drukpers. Turkije. De Sultan heeft het door de Christenen afgezonden opperhoofd niet willen ontvangen. "Vorst üanielo heeft zijne on- derhoorivenonder bedreiging van gestrenge straffenhet, plegen van vijandelijkheden tegen de Turken verboden. Intusschen rust hij zioh krachtig ten strijde toe terwijl de Turken het district van Nitsch, dat hij moeijelijk kon verdedigen, bezet hebben.— De Sultan 'heeft Kiamil-bassa tot gouverneur van Bosnië benoemd en van zeer verzoenende iustrnetiën voorzien.De nieuwe bevel hebber der troepen in Herzogewina, Hussein-bassa beeft, dadelijk na zijne aankomst te Mostar eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij alle opstandelingen .die binnen 10 dagen de wapenen nederleg- gen, kwijtschelding van straf belooft. Yelen zijn daarop naar hunne haardsteden teruggekeerd. Vereenigde Staten. De Kamer heeft, hare toestemming ver leend tot het vermeerderen der krijgsmagt met 5 reg. iuf.waar van een tot bewaking der grenzen van Texas en 4 lot beteugeling der Mormonen en der Indianen in de noordwestelijke staten.— De Senaat heeft de zoogenaamde Kansas-Leeomp1on-bill. behoudens eeni°"G wijzigingengoedgekeurd alzoo is met slechts 35 tegen 33 st, besloten, dat Kansas als eene slavenstaat in de Unie mag wor den opgenomen. Te Rotterdam tracht men door aandeelen een comptoir d'escompte opterigten, met een kapitaal van 1 millioen— Z. M. heeft tot minister voor de herv. eeredienst benoemd den heer Bosscha, lid der 2e. Kamer.In den nacht van 31 Maart op 1 April zijn te Odoorn 5 huizen verbrand, waaruit bijna niets gered is.— Den 1 werd op den spoorweg van Rotterdam naar Antwerpen, van liet station Roozendaal eene locomotief afgezonden, om de zeer groote trein, des noodig te assisteren, maar kwam met zulk een schok tegen den goederenwagendat deze verbrijzeld andere wagens beschadigd en een 30tal reizigers gewond werden.— Den 7 ïste Rotterdam, met 572 van dc 991 geldige stemmen tot lid der 2 Ka mer verkozen de heer mN. Olivier (Metman 294 en v. By landt 110) en te Utrecht, met 832 van 1446, de heer m'. E. v. Voorthuijzen, lid der H Kamer (Pabst 369 en v. d. Brugghen 95).— Den 6 is men te 's Hertogenbosch begonnen met het plaatsen der steigers om de hoofdkerk van S. Janbenoodigd voor de algeheele uiter lijke herstelling van dat gebouw Den 8 beeft de raad van Am sterdam baar adres tot de 2". Kamer gerigt, over de wenschelijk- heid van den spoorweg naar het N. Diepmaar nog meer van de doorgraving van Holland op zijn smalst.Yan 15 Mei tot 30 Junij zal in de teekenacademie te 's Gravenhage eene internationale tentoonstelling van kunst en nijverheid gehouden worden, hoeda- nige nog 3 in andere groote steden zullen plaats hebben, voor de herhaling cener groote wereldtentoonstelling— Uit de omstreken van Zierikzee verhuizen thans meerdere landlieden naar Brazilië. Den 8 hebben Burg. en Wetli. van 's Hage aanbesteed het dem pen van den Fluweelen Burgwal en de Heerengracht en het met selen van een riool aldaar; minste inschrijver was J. B. v. Zanten, voor 19,200,en werd in'den Haarlemmermeer besteed de bouw van 2 li. C. kerken en eene pastorie waarvoor minste inschrijvers waren C. de Zwaan Jr. en Koper, voor ƒ94,800. Z. M. heeft tot lid van het eollegie van regenten over het huis van arrest benoemd den heer dr. P. J. C. Luchtmans. ONDERTROUWD. 2 Apr. Anthonie Hartman en Elizabeth Stikkel. 9 u Jan Groot en Elisabeth Opmeer, beide te Alkmaar, laatst genoemde laatstelijk te Egmondbinnen.Jan Heiver, Wedr. van Maartje Hart en Grietje Pater, Wed. van Jacob Zoonen.Simon Petrus Kapteijn en Petronella Roskam. GEBOREN. 4 Apr. Cornells, Z. van Willem Admiraal en Aaltje Wittebrood. 6 Jan, Z. van Jan van Se,nus en Trijntje de Vries.Jo hannes Jacobus, Z. van Floris Bakker en Angeniesje Maria Zonneveldt. 7 a Alida Catharina Jonathan, D. van Jonathan Everts van den Brink en Alida Wiggers. 10 Johannes Bernardus, Z. van Arie Johannes Potharst en Catharina Krom. OVERLEDEN. 4 Apr. Margarelha Jacoba Biskanter, 40 j.Jacobus Ruiter, 47 j. 6 n Gerrit Liwijn, 65 j.Petrus Bernardus Gerver, 32 j. 7 Petronella Goudsbloem, Wed. van Albert Gras. 71 j. 8 Barend Keuning, 65 j.Anna Maria, D. van Jan Bal- tus en Marijtje Huisman, 1 j. en ruim 5 m. 9 u Johannes Jacobus, Z. vpn Floris Bakker en Angeniesje Maria Zonneveldt, 3 d.Johannes Goes, 76 j.- Hanna Maria, D. van Nieolaas Johannes van Roode en Elisa beth de Vos, 17 w.Guurtje Timmerman, Echtg. van Klaas van der Meer, 41 j. EI EI AG VAA VASTE GOEDEREA. 9 April. Door den Notaris J. SCHOEHUIZEN. Huis, N. zijde Korten Koningsweg. B, 459. Strijkgeld 10,J. van Tioisk 320,, Niet verhoogd. Zitting van Commissarissen op Maandag, den 12 April 1858 des avonds ten 6 ure. Ouders, welke verlangen hunne kinderen ten bewaarschole toe te vertrouwenvervoegen zichten genoemden tijdeaan het lo kaal aan de Doelenstraat, voorzien van de geboorte- en inëntings bewijzen der kinderen. Uit naam der Commissie, A. S1EBERT COSTERSeor. Alkmaar 9 April Kleine Hooikaas 22.dito Middelbare ƒ33,— aangevoerd 142 stapels, wegende 27732 N.P. Tarwe ƒ9,—Rogge ƒ7,Gerst 5,50. dito Chev. 6,50, Haver 6,40, Paarden- boonen 7,75, Kanariezaad 18,50. 10 April. Aangevoerd 7 Paarden, 6 Koeijen, 1 Kalf, 212 Scha pen, 200 magere Varkeus, 304 Biggen. Broek in Waterland 8 April. Kleiue Kaas 22,25aangevoerd 3 stapels, wegende 623 N.P. Hoorn 8 April. Kleine Hooikaas ƒ23,25, aangevoerd 24 stapels, wegende 5072 N.P. 10 April. Tarwe/9.50, Rogge 7,— Gerst 6,25 Haver ƒ6,25, Paardenboonen ƒ7,75. bruine dito ƒ12,50, gele dito ƒ12,—, graauwe Erwten ƒ14,25, vale dito ƒ13,—witte groote dito ƒ10,— Boter a 0.85 per N.P. Aardappelen /2,50 per N. mud. Appelen ƒ5,— de mand, Kippen ƒ1,—, Kippeneijeren 2,50, Eenden dito 3,per 100. Purmerende 6 April. Aangevoerd 78 Runderen, 8 Paarden, 21 vette Varkens, 48 tot 56 Cts. per N.P., 56 magere dito, ƒ15,— tot 25 253 Biggen, ƒ3,— tot ƒ4,- per st., 50 vette Kalveren, 50 a 75 Cts. per N.P., 205 nucht. dito, 2,aƒ3,—410 Scha pen en Lammeren. Kleine Hooikaas 22,—, dito Middelbare ƒ30,-, aangevoerd 30 stapels. Boter 75 a 85 Cts. per N.P. Kiviets- eijeren 8,Kippen dito 2,25, Eenden dito 3, per 100. Schagen 8 April. Aangevoerd 3 Paarden. 1 magere Koe, 2 Kalfkoeijen16 nuchtere Kalveren3,—, 270 Schapen, magere overhouders ƒ14,— a/19—18 Varkens, magere/12 a 22,— naar kwaliteit, 30 Biggen, 3 a 6,—naar kwaliteit, Kippen 1 a 1,20, Boter 0,70 a 0,73£ per N.P. Kippeneijeren f 2,a 2,15, Eenden dito ƒ2,75 a 3,— per 100. Schiedam 9 April. Moutwijn 12,75, Jenever 18,25. V f1

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2