iïicmus- BURGERLIJKE STAND. cu imtrsbcrigtcu. van Oostenrijk.— Tot de houding van Sardinië tegenover Napels, wegens de Cagliariheeft eene sclirijffout van den secretaris van het Engelsche gezantschap Erskine bijgedragen de minister Clarendon seinde den gezant Hudson, dat hij door de Koningin gelast was te vragenof Sardinië besloten had tegen de inbeslagneming van dat vaartuig te protesteren. Hij seluee aan het Sardinische bewinddat H. M. besloten had te protesterenwaarop men in Sardinië meende op den bijstand van Engeland te kunnen rekenen. Het tegendeel thans blijkende, heeft graaf Cavour zijne opeisohing herhaald en zijne verklaring afgelegd, om zonder hulp van anderen de zaak te zul len doorzetten. De Opinione deelt echter eene dépêche van lord Clarendon aan den gezant Hudsonvan 29 Dec, medewaaruit blijkt, dat het toenmalig Engelsch bewind het Sardinische allezins in zijne vordering heeft gestijfd.— Een dagblad-uitgever teCbam- berry is tot 2 maanden gevangenisstraf en 600 fr. boete veroordeeld, wegens een beleedigend artikel jegens Keizer Napoleonby wan betaling 200 dagen.Den 16 heeft de minister Cavour de in be handeling zijnde wet op de zamenzweringendagbladpers en jury nadrukkelijk verdedigd en gezegd, dat dezelve met op aansporing van eenige mogendheid was voorgedragenmaar dat het bewind haar noodig had geacht, na de vrijspraak van het, den Konings moord verdedigenden dagblad Ragione. Spanje. Het ministerie Isturitzonderling verdeeld over de wet op het oprigten van standbeelden enz.heeft zijn ontslag ge nomen de Koningin heeft genoemden staatsman opgedragen met den heer Eernandez de la Hoz een nieuw kabinet te vormen.— De genl. Verdugo, een liberaal lid der Cortes, is te Madrid op straat met een geheim policie-agent in geschil geraaktdoor deze doo- delijk gewond. Turkije. Danielo heeft gemagtigden naar Weenen, Parijs en Petersburg gezondenom te klagen over de verdrukking der Chris tenen in de aangrenzende Turksche landschappen en zich te ver ontschuldigen over de door hem verleende hulp.Den 2 April hebben de'Montenegrijnen op eene afdeeling Oostenrijksche grens- jagers gevuurdom bij hunne verwijdering eene uit Corfu verwachte lading buskruid te kunnen ontschepen, maar zijn onverrigter zake weder afgetrokken.Euad-bassa, minister van buitenl. zaken, is tot lid der Conferentie benoemd. Zweden. In het midden van Christiania heeft een hevige brand brand gewoedwaardoor ook het gebouw der credietbank _vemield en J. millioen species thaler aan schade veroorzaakt is. Zwitserland. Bij de verkiezingen te Ereyburg grootendeels in clerikalen zin uitgevallenhebben de anti-elerikalen echter eenige voordeelen behaald en die in de herbergen door het zingen van liedjes tegen den Paus en den bisschop gevierd. Hieruit is eene vechtpartij ontstaantot stilling waarvan troepen van elders zijn ontbodenwaarop de gewezen staatsraad Presset en een aantal werklieden in hechtenis zijn genomen. Erankrijk. De regeringscandidaten voor de te Parijs te kiezen afgevaardigden zijn de heeren Ferret, oud maire dier stad, Perrot, generaal, en Eek, metaalgieter. Die der oppositie de advocaten de leouvilleErnest Picard en Jules Eavre, terwijl zich mede ver kiesbaar stellen Armund Lévy, le Mattre en Emi/e Bertrand.Den 18 heeft de Keizer de Groothertogin van Baden aan het station van den Lyonschen spoorweg opgewacht en naar de Tuilerien geleid.- De half-officiële Constitutional noemt de vrijspraak van Bernard een ongehoord schandaal, wat de openbare zedelijkheid aangaat.De commissie uit het Wetg. Ligchaam heeft zich met 6 tegen 1 st. tegen de verlangde subsidie ter verfraaijing van Parijs verklaard.Yan den openbaren tuin der Tuilerien wordt een groot gedeelte getrokken aan die des Keizers, onder Lodewijk Philips, tot groot misnoegen van het publiekten zijnen behoeve afgezonderd.'De inschrijving voor den heer de Lamartine vindt te Parijs weinig bijval. Bepalingen voor de tentoonstelling van voortbreng selen van schilder-, teeken-, bouw-, beeldhouw- en graveerkunst te Amsterdam, voor den jare 1858. Burgemeester en Wethouders dezer stad, in vereeniging met den raad van bestuur der koninklijke akademie van beeldende kunsten, hebben besloten dit jaar alhier de zes-en-twintigste openbare tentoon stelling van kunstwerken van levende kunstenaars te doen plaats hebben. De ondergeteekenden, van wege deze stad en den raad voornoemd gecommitteerd brengen de navolgende bepalingen ter kennis van alle besturen maatschappijenbeoefenaarsverzamelaarsvoor standers en bevorderaars van beeldende kunsten. Art. 1. De tentoonstelling van kunstwerken van schilder-, teeken-, bouw-, beeldhouw- en graveerkunst van levende kunstenaars, zoowel binnen als buiten dit rijk gevestigd, zal plaats hebben in het lokaal der koninklijke akademie van beeldende kunsten. Art. 2. Deze tentoonstelling zal op Donderdag 2 September eerstkomende geopend en op Maandag 4 October daaraanvolgende gesloten worden, behoudende de kommissie zich voor, om haar des noodig nog eenigen tijd te verlengen. Art. 3. Alle kunstwerken moeten van Maandag 2 Augustus tot uiterlijk Zaturdag 21 Augustus bezorgd worden aan het gemeld lokaal, en de schilderijen, teekeningen en prenten met behoorlijke lijsten voorzien zijnzij behoeven niet vrachtvrij te worden inge zonden, maar moeten worden geadresseerd aan de commissie, met een brief, houdende den naam en de juiste woonplaats van den vervaardiger, en eene korte omschrijving van het onderwerp alsmededes verkiezendeopgave van den koopprijszullende al wat na den 21 Augustus mogt worden ingezonden, alleen kunnen geplaatst worden, indien de ruimte zulks toelaat. Art. 4. Alle geplaatste stukken, hetzij al dan niet verkocht, zijn en blijven tot de finale sluiting der tentoonstelling onder het opzicht der kommissiedie zoo veel mogelijk zal zorg dragen voor eene goede bewaring, zonder echter voor schade of gemis in te staanzullende echter geene stukken gedurende de tentoonstelling worden afgegeven. Art. 5. Men zal geene stukken toelatendie vroeger op stedelijke tentoonstellingen alhier geweest of naar het gevoelen der kommissie niet genoegzaam geschikt zijn; de kommissie behoudthet oordeel daar omtrent aan zich. Ook uit de stukken van die vervaardigers, die onderscheidene kunstwerken mogten inzenden, waarvan, uithoofde van de beperktheid van het lokaal, niet allen zouden kunnen ge plaatst worden, zal de keuze ter plaatsing door de commissie gedaan wordenkunnende meningeval van teruggavevan de behoorlijke bescheidenheid verzekerd zijn. Art. 6. Stukken, die door anderen dan door de vervaardigers zeiven worden ingezonden, zullen niet toegelaten worden, dan •met bijvoeging eener schriftelijke toestemming van deze laatsten. Art. 7. Eene catalogus zal, behalve de gewone aanwijzingen, ook de namen en woonplaatsen der kunstenaars, en tevens de kunst werken die te koop worden aangebodenaanduiden. Art. 8. Zoo spoedig mogelijk na de sluiting der tentoonstelling zullen de kunstwerken weder afgegeven en voor rekening der in zenders terug gezonden worden. De kommissiewenschende de belangstelling in de beeldende kunsten bij het algemeen te verlevendigen, noodigt ieder uit, die tot bereiking van dit doel zou kunnen bijdragen, om hare pogin gen daartoe welwillend te ondersteunen. Amsterdam, 30 Maart 1858. De vereenigde commissie tot voornoemde tentoonstelling, J. J. TEDING van BERKHOUT, Voorzitter. J. W. KERKHOVEN, Vice-Voorzitter. C. J. EODORPenningmeester. Jonkh. P. H. BICKER. L. ROYER. J. DE VOS Jz. A. B. B. TAUREL. C. P. van EEGHEN. W. J. HOFDIJK, Secretaris. ONDERTROUWD. 23 Apr. Hermanns van den Berg en Jozina Loots, Wed. vanErans Schubert.Jan Ter-maat en Maartje Dorreman.Ds. Cor nells Joseph Frangois, Wedr. van Adriana Johanna Schut, te Venhuizen, en Maria Jacomina van Elten, te Alkmaar. GETROUWD. 18 Apr. Anthonie Hartman en Elizabeth Stikkel. 24 Apr. Jan Spanjaardt en Elisabeth Henrietta Adriana Maria Cor nelia Baden. GEBOREN. 18Apr. Jan, Z. van Adrianus Bakker en Luberta Petronella Bregetta van der Linden van Sprankhuizen. 19 Franciscus, Z. van Franciscus Hazes en Maartje Heijmering. 22 Stijntje, D. van Gerrit Buijsmanen Neeltje Kroonnenburg. 23 AnnaD. van Olivier Koop en Neeltje Zutt. OVERLEDEN. 18 Apr. Adrianus Timmerman, 52 j.Gijsbert Bossert73 j.- Grietje Maas, Echtg. van Dirk Nicolaaas de Louw, 35 j. 19 Jan Zutt, 61 j. en 8 m.Ever ar dusZ. van Anthonius. Conijn en Maria Theodora van Willige, ruim 7 m. 20 Teetje Johanna, D. van Wessel Pieters en Grietje Rin- ner, 3 m.Maartje Bosman, 19 j. 23 u Japik Groot, 69 j. SPAAJIB A.NR. Tot het bijschrijven der verschenen renten wordt de gelegenheid aangeboden op Dingsdag, den 27 April 1858 des namiddags tus- schen 12 en 2 ure, ten kantore van den Penningmeester C. J. de LANGE aan de Pastoorsteeg. Alkmaar 19 April. Op de voorjaarskoemarkt werden aangevoerd 1635 stuks boven de 2 jaren en 155 beneden de 2 jaren, alzoo te zamen 1790 stuks. 21 April. Aangevoerd 108 Paarden en 2 Ezels. 23 April. Kleine Hooikaas 20,—, dito Middelbare f 26,—, dito Commissie Y16,aangevoerd 249 stapels, wegende 49231 N.P. Tarwe ƒ9,—Rogge ƒ7,25. Gerst 5,50, dito Chev./'6,52, Haver 5,30, Paardenboonen ƒ7,25, Kanariezaad ƒ18,50, geel Mosterd zaad 33,—. 25 April. Aangevoerd 3 Paarden, 12 Koeijen, 1 Kalf, 462 Scha pen, 180 magere Varkens, 310 Biggen. Broek in Waterland 22 April. Kleine Kaas ƒ19,75, aangevoerd 12 stapels, wegende 1801 N.P. Hoorn 19 April. Aangevoerd 11 Kalveren7 Varkens. 22 April. Kleine Hooikaas 19,25, aangevoerd 105 stapels wegende 23695 N.P. 24 April. Tarwe 9,50Rogge 7,—, Gerst 6,50Haver ƒ4,50, Paardenboonen 7,—. bruine dito ƒ14,—groene Erwten 14,—, Boter a f 0,82 per N.P. Aardappelen f 2,20 per N. mud. Kippen 1,Kippeneijeren ƒ2,Eenden dito. 3,15 per 100. Purmerende 20 April. Aangevoerd 46 Runderen, 5 Paarden, 33 vette Varkens, 38 tot 43 Cts. per N.P.57 magere dito, 13,— tot ƒ23,281 Biggen, ƒ2,50 tot ƒ4,— per st., 92. vette Kalve ren, 55 a 75 Cts. per N.P.144 nucht. dito, 450 Schapen en Lam meren. Kleine Hooikaas f 20,—, dito Middelbare 25,—, aange voerd 83 stapels. Boter 70 a 80 Cts. per N.P. Kivietseijerenƒ 7, Kippen dito 2,25, Eenden dito 3,25 per 100. Schagen 22 April. Aangevoerd 3 Paarden26 magere Koeijen 30 a 40 Cts. per N.P., 74 vette Koeijen, 55 a 60 Cts. per N.P., 10 Kalf koeijen, 80,a 130,10 Vaarsen, ƒ80, -a/90, 28 nuchtere Kalveren, 632 Schapen, magere f 14,a 20,50, 2 Lammeren, 3 Bokken en Geiten, 23 Varkens, magere/ 12,a

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2