ALKMAARSCHE COURANT Maandag: 10 Mei. N°. 19. Zestigste Jaargang, 1858. ©SBctëcl (Bcbceltc, e&lcfcclijkscït ©uersigt. BUITENLAND V? Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post 3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM COSTER ZOON. !!»i! Will 1 De Advertentiën kosten van 15 regels ƒ0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Arrondissements ijker alhier, houdende «Kennisgeving van de dagen tot den «Herijk der Maten en Gewigten binnen deze gemeentevoor de «dienst van 1858 vastgesteld, en tevens verzoek om daarvan wel «de vereischte kennisgeving aan de belanghebbenden te willen doen." Gezien art. 13 van het reglement op den Herijkvervat in de disnositie van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, van den 31 Januari) 1822, No. 12. (Prov. blad No. 8.) Gelet op de wettelijke bepalingen, ten aanzien van den Herijk CBren"-en mits deze ter kennisse van de belanghebbendenzoo in als onder de jurisdictie dezer gemeente wonende: Dat tot den Herijk zal worden gevaceerd in het gewone IJk- Kantoor, ouder het Stadhuis, en wel: Voor de gewone Matsn en Gewigten, te beginnen met Maandag, den 3 Mei en zoo voortgaande gedu rende drie achtereenvolgende wekentot en met den 22 Mei e.k. ingesloten, alle vier eerste werkdagen van elke week, van's mor gens 9 tot 's namiddags 3 ure, en voor het Medicinaal en het Goud- en Zilver-Gewigt gedurende diezelfde 3 weken, alle Vrijdagen, des namiddags van 3 Burgemeester en Wethouders herinneren bij deze gelegenheid ieder belanghebbende, dat, ten gevolge der bestaande wettelijke verordeningen: 1» De Herijk jaarlijks moet geschieden. 2°' Dat de Herijk verpligt is voor alle in de winkels, magazijnen, verkoop- ot' werkplaatsen in gebruik of voorhanden zijnde Neder- landsehe maten en gewigten, zoo voor natte als drooge waren. 3°. Dat dezelve, voor zooveel de lengtematen betrelt, zich met enkel bepaalt tot de elle, geschikt 'tot het nieten van stoffen, maar ook tot alle duimstokken, kettingen en maatstaven bij de handwerkslieden en administration in gebruik.^ 4,°. Dat van de drooge waren, welke met den strijker worden af gestreken, ook de strijkers aan den ijk zijn onderworpen. 5°. Dat de ijk van het goud- en zilvergewigt. zich uitstrekt tot de korrel en van het medicinaal gewigt tot de I grein ingesloten. 6°. Dat geene maten en gewigten anders dan behoorlijk schoonge maakt, en van alle Vuil ontdaan ten herijk kunnen worden aangeboden. Burgemeester en Wethouders zijn tevens door den Heer Arron- dissements-IJker verzocht, de belanghebbenden te verwittigen, dat na den afloop van den door II. H. Gedeputeerde Staten voor den herijk gestelden termijngeene latere zittingen zullen plaats hebben, maar dadelijk daarna tot het bij de wet voorgeschreven onderzoek zal worden overgegaanhen tevens uitnoodigende om met tot de laatste dagen der zitting te wachtenmaar zich van den beginne at', tot het doen herijken hunner maten en gewigten aan te melden, terwijl ter bevordering van hun gemak, eiken morgen ten half negen ure zal worden gevaceerd tot dë afgifte van volgnummers voor dien of zoo de aanvrage te groot mogt zijn, voor eenen volgenden dag; in het vertrouwen dat op deze wijze een ieder gaarne zal willen medewerken tot eenen geregelden en voor zich zeiven gemakke- lijken afloop van zaken. Alkmaar, den 27 April 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. gezien hebbende het 7e artikel van Z. M. besluit van den 7 Sep tember 1828 houdende reglementaire bepalingen tot invoering der wet op de Schutterijen, van den 11 April 1827, luidende als volgt: De gehuwden en weduwnaars, één of meer kinderen hebbende (die bij de oprigting der Schutterij in het jaar 1828 of in later jaren, voor de Schut.terlijke dienst ingeschreven, doch als zoo- ii danig niet tot de dienst geroepen zijn), door sterfgeval of an- derzins in de termen vallendeom in de eerste klasse (die der n ongehuwden of weduwnaars zonder kinderen) te worden over- ir gebragtzullen voor de eerstvolgende jaarlijksehe inschrijving u bij publicatie worden opgeroepen, om daarvan kennis te geven a aan het plaatselijk bestuur. a Wanneer deze kennisgeving mogt worden verzuimd eudena- ii latigeten gevolge van dit verzuimniet bij de Schutterij is ingelijfd geworden, zal deswege door het plaatselijk bestuur ii proces-verbaal opgemaakt en aan de bevoegde Regtbank toege- ii zonden worden, ten einde de strafbepaling van art. 1 der wet n van 6 Maart 1818, op den nalatige toetepassen." Roepen bij deze opalle zoodanige inwoners dezer gemeenta en jurisdictie, welke in de jaren 1853 tot, en m't 1857 voor de Sehutterhjke dienst zijn ingeschreven, en die alstoan hebben be wezen, gehuwd of weduwnaar met kind of kinderen te zijn; doch sedert dien tijddoor het overlijden van vrouw of kinderen, zijn geworden weduwnaars zonder kinderen om te compareren in een der vertrekken van het Stadhuis, op Woensdag en Donderdag, den 5 of 6 Mei aanstaandetusschen 10 en 12 uredes voor middags ten einde aldaar van zoodanig overlijden kennis te geven, opdat daarvan behoorlijke aanteekening kunne geschieden. Burgemeester en Wethouders brengen voorts ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat zij, die naar aanleiding van art. 26 en 85 der wet op de Schutterij van 11 April 1827. en de nadere Koninklijke besluiten, op grond van 34jangen ouderdom, oflOja- rige dienst bij de Schutterij, mogteu vermeeneu regt op ontslag verkregen te hebhen en daarvan zouden verlangen gebruik te ma ken, zich schriftelijk kunnen aanmelden ter secretarie, dezer ge meente, vóór den 15 Juuij aanstaande, met overlegging van be wijsstukken waardoor het regt op het gereclameerde ontslag voldoende bewezen wordt. Alkmaar, den 26 April 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. de SONNAVILLE, Weth. De Secretans, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bij deze bekenddat van de aandeelen in dc geldleeuing van f 41000,ten behoeve van den straatweg door den Schermeer, zijn uitgeloot de Nos. 27 en 29. aflosbaar tegen den 1 Julij dezes jaars, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Alkmaar, den 5 Mei 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. POLITIE. In het Groot Noord-Ilollandsch Kanaal bij den Omval, te Alk maar, is in de maand Februarij 11., met een N. W.wind drijvende gevonden een SCHUITJE, geheel verw- of teerloos, van binnen met een modderbak. De regthebbende kan zich bij den ondergeteekende vervoegen. De Commissaris van Politie, VAN BREMEN. Britsch-Indxe. 'De bewegingen van genl. Rose, in den rug der vijandelijke verdedigingslinie, hebben een grooten schrik onder de muiters veroorzaakt en hen genoopt de districten van Chundun en het gebied van den rajah van Banpoor te ontruimen. De bevolking van Lucknow is grootendeels gevlugt. Vele aldaar verscholenen zijn ontdekt en gedoodo. a. de eerste minister des Konings. De vermeestering dier plaats heeft echter niet aan de verwachting be antwoord, want na de onderwerping van Oude zijn de opstande lingen naarSundeera geweken en houden den partijoorlog vol. Den 21 Maart is te Nombries, de wijkplaats van Nena Sahib, bestormd, maar bij ontsnaptvoor zijne gevangenneming zijn 50000 ropijen uitgeloofd. Hij bevond zich laatstelijk te Calpee en trachte naar Deccan doortedringen zijn broeder verzamelde in Bundelcund geld, om de Maratten te ondersteunen. Genl. Rope Grant, den 23 Maart naar Ranee gezonden, om de bende van den rajah Jajal-Singh uiteen te drijven, is daarin, met vermeestering van 12 st., geslaagd. Genl. Rose heeft den 22 Jhansi bereikt en ingesloten en den 25 het bombardement geopend; den 1 April werd een vijandelhk-eorpsjj^ st.dat de stad poogde te ontzetjénoaet ff-'jr verslagen en den volgenden dag de vesting-X<£, van 25000 man en 18 st.dat de stad poogde te verlies van 1500 man verslagen en den volgenden w _>w.„ werken vermeesterd. Den 5 ontvlugtte het garnizoen/p^^t^^j^).^! maar werd vervolgd en een verlies van 3000 dooden toejgebfsgt»..,, Het leger te velde van Rajpootana, onder genl. Robertsim^reiktè'T,".jh-TSk,', den 20 Maart Kontah en vermeesterde den 30, met gering verlies,

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 1