BINNENLAND. ,£?tabö KA1NTONGEREGT. hare goede diensten ter bemiddeling Sardinië had aangeboden, en den 4 Mei in het Lagerhuis dat dezelven waren aangenomen. Den 27 verwierp laatstgenoemd Huis een voorstel van den heer Pullen, om de kerkbelasting door eene grondbelasting te doen ver vangen en den 29, met 210 tegen 155 st., de jaarlijksche motie van°den heer Spooner, om de subsidie voor het r. c. seminarie van Maynooth intetrekken. De heer Locke King bekwam den 27, niet tegenstaande den tegenstand van den minister Disraeliverlof om eene wet intedienen, tot uitbreiding van het stemregt in Engeland en Wallis. Den 30 werd de eerste der resolutiën op het beheer van Indie, houdende dat hetzelve aan de Kroon behoort opgedragen te wordenna verwerping der voorgestelde amendementeno. a. dat van lord Vanedie zulks wegens de veranderde omstandigheden niet meer raadzaam keurdemet 447 tegen 57 st. aangenomen gelijk den 3 Mei, na het verwerpen van een amendement van lord Stanley, met 350 tegen 100 st,., de 2°. resolutie, om dat bestuur aan een, door de Koningin te benoemen secretaris optedragen. Dien dag werden de wetten tot uitstel der aflossing van 2 millioen aan schatkistbilletten en tot heffing van een gering zegelregt op de aanwijzingen tot betalingen voor de tweede maal gelezen. Den 4 werd eene motie van den heer Gladstoneten gunste eener ver- eenming der Donauvorstendommendoor de heeren Roebuck en Russell"ondersteund en door den onder-secretaris van buitenl. zaken Pitzgeraldden minister Disraëli en lord Palmerston bestreden, met 292 te°en'll4 st. verworpen.De Kaapkolonie heeft bedankt voor het aanbodom 10 regimenten niet te vertrouwen Cipayeis te ontvangen.De Britsehe stad Beeealawin Hondurasis door de Indianen aangetast en vermeesterd, waarbij 104 ingezetenen zijn vermoord en 40, waaronder 30 vrouwen, weggevoerd, die, nadat daarvoor een hoog losgeld was geweigerd, mede zijn omgebragt. Krank rijk. Den 28 April is in eene voorloopige bijeenkomst der Conferentie het werk der speciale commissie voor de Turksch- Russiscbe grensscheiding in Azie onderzocht en goedgekeurd.— Den 30 is aangenomen de begrooting voor 1859 (3 stemmen tegen), den 1 Mei de dotatiewet wegens den aanslag van 14 Jan., enden 3 de wet om 31 millioen te besteden tot het keeren der overstroo- minn-enwaarvan de commissie de onverwijlde uitvoering had aan bevolen. Hieronder zijn de ter beveiliging der steden benoodigde werken niet begrepen, bedragende alleen voor Lyon 13 millioen. De prefect der Seine Hausmann is zeer oneenig met de meeste leden van het Wetg. Ligchaam.— Over de subsidie voor de ver- fraaijing van Parijs heeft"de wetgeving zich met de regering verstaan, zijnde van 60 tot 50 millioen verminderd.Het liberale Belgische hoofdorgaan VIndépendance is voor ééne maand in Frankrijk ver boden.Den 3 heeft de Nederlandsche'gezant, het grootkruis van de orde van den gouden leeuw van het huis van Nassau den Keizer aan geboden dezer dagen door den Koning der Nederlanden en den Herto" van Nassau gesticht.— Op de gewone receptie van 3 Mei heeft °de Keizer den heer Calley Saint-Paul hevig toegesproken over diens bestrijding der begrootingook de heer Devinck onder vond zoodanige bejegening. Napels. De regering zal eerlang het tarief van regten aan merkelijk verminderen, zoodat het maximum op den invoer niet meer dan 25 p. Ct. zal zijn— De meeste groote mogendheden hechten hare goedkeuring aan de aanhouding der Cagliari, Oostenrijk. Tot dus ver heeft slechts een gewezen Fransehe hoofdofficier verlof verzochtom de S. Helena-medaille te mogen dragen, maar daarop van de regering geen antwoord bekomen. Pruissen. Den 24 April is de stad Frankenstein, een der best gebouwde van Silezievan ruim 500 huizen en 5000 zielen bij hevigen windgrootendeels afgebrandwaarbij 23 personen zijn omgekomen.Den 25 is Prinses Stephanie van Hohenzollern Sig maringen te Berlijn gehuwd met den Koning van Portugal, ver tegenwoordigd door Prins Leopold v. Hohenzollern Sigmaringenna de° godsdienstige plegtigheid werd het personeel der Portugesche ambassade geknield tot de handkus toegelatenten hove had een gala-diner van 280 couverts plaats. Den 6 Mei is zij te Ostende naar Engeland ingescheept. Sardinië. Den 21 heeft de minister de Cavour de wet op de dagbladen en de jury op nieuw verdedigdwelke den 23 in be ginsel niettegenstaande de conclusie van het rapport strekte tot onvoorwaardelijke verwerpingmet 128 tegen 29 st.is goedge keurd. Vervolgens is ook hetle art. aangenomen, doch met de be langrijke wijziging van de minderheid der commissie, zoodat zamen- zweringen eerst dan strafbaar zullen zijnals cr voorbereidende maatregelen tot de uitvoering van een misdrijf zijn genomen, terwijl de straf alleen in gevangenschap en het toezigt der policie bestaan zal. De minister van justitie had zich hiermede vereenigd. Het 2e art, tot bestraffing der aanprijzing of verdediging van den staatkundigen moord, en het 3»., eeningzins gewijzigd, zijn mede en de geheele wet is met 110 tegen 42 st. goedgekeurd. Onder de laats ten behoorden 29 a 30 van de linkerzijdede uiterste regter- zijde en 3 onzijdigen. Vóór de wet stemden de gemagtigde reg- terzijde en het centrum en het onderdeel der regterzijde van graaf Revel. De graaf della Margarita en eenige andere hoofdleiders hadden zich vóór de stemming verwijderd. Spanje. De regering heeft bij de Cortes eene wet ingediend om de nog onverkochte geestelijke goederen, die in 1854 staats eigendom zijn gewordenaan hunne vorige eigenaars terug en voor de5 verkochte schadeloosstelling te geven.De Senaat heeft de wet op het oprigten van monumenten met 57 tegen 24 st. aange nomen en de Cortes schijnt daartoe mede gezindmaar men wil eene uitzondering voorstellen omtrent dat voor Mendizabal, waar tegen de wet juist gerigt schijnt.Den 30 wilden eenige leden der Cortes, die bij de stemming over de begrootingen niet aanwezig waren geweest, daarvan als naar gewoonte doen blijken, maar de voorzitter Bravo Murillo heeft zulks, zich beroepende op het regle ment aan de tot de oppositie behoorende leden geweigerd. Het ministerie ondersteunde hem in dit gevoelen en de Kamer stelde hem met 152 tegen 71 st. in het gelijk.— De gewezen dictator van Mexico, Santa Anna, heeft den gouverneur van Cuba verzocht om 2000 soldatenof anders om het gebruik van eene stoomboot, hetgeen beide geweigerd is. Turkije. De leening van 5 millioen met het huis Rothschildl aantegaan is mislukt; ae voorwaarden tegen 90 p. Ct.5 p. Ct. rente en 3 p. Ct. commissieloon werden te bezwarend geacht.Vorst Danielo heeft de geestelijken in zijn gebied bevolenwedereven als vroeger, gebeden te doen voor den Keizer en de Keizerin van Rusland en voor de regtzinnige Russische Synode.Te Trebinje wordt eene bijeenkomst gehouden van hooge Turksche beambten en krijgsbevelhebbersmet de vertegenwoordigers van Oostenrijk, EngelandFrankrijk en Ruslandom zich te beraden over de maatregelen tot voortdurend bedwang van Montenegro.Fuad- bassa is den 27 te Konstantinopel scheep gegaan om zichover Triest en Weenen, naar Parijs te begeven.'De Porte heeft aan hare buitenlandsche agenten een berigt gezonden over de zending van Ethem-bassa naar Servie, die de verdeeldheid aldaar heeft doen ophouden en den Vorst bewogen, om de gevangen Senateurs aan den Sultan overteleveren.Omer-pacha, die thans in het pachalick van Bagdad het bevel voert, heeft eene verordening uitgevaardigd, waarbij hij het onderwijs voor alle standen verpligtend maakt. Als een blijk der verrigtingen van het commité van defensie, heeft de minister van oorlog aan de 2e. Kamer medegedeeld, dat de werken van de Bovenschansde BourtangeKoevorden en Hardenberg zijn opgeruimd, de buitenwerken van Zutphen eu De venter vrijgegeven en de linie van Steenbergen is opgeruimd.- In den nacht van 5 op 6 Melis een koopman op weg naarBeet- sterzwaag naar Dragten beroofd en vermoordde dader is reeds in hechtenis genomen.Den 6 heeft de kerkeraad der Herv. gemeente te Franeker van mejufvr. J. S. 6000,— ontvangen, ten voordeele van het Diakonie-weeshuisten vorige jare schonk een onbekende ƒ4000.In den nacht van 7 op 8 is de onlangs op- gerigte stoomhoutzaagmolen van den heer Pie'c te Oudshoorn ver brandhet gebouw was voor brandschade verzekerd.Den 10 hebben Prins en Prinses Hendrik hunne buitenlandsche reis aan vaard.Bij stemming voor een lid der 2". Kamerden 12te Leeuwarden, zijn uitgebragt 831 geld. st.waarvan 401 op den heer Idzerda en 382 op den heer B. Oosting, dus herstemming. In den naCht van den 9 heeft te Kaatsheuvel een beschonken persoon, zich begevende naar de woning van iemand waarmede hij 's avonds getwist had, diens broeder, welke hem de deur opende, met een mes zoodanig in den buik gewond, dat deze daar aan den volgenden dag is overleden. De misdadiger is naar 's Her togenbosch vervoerd. Zitting van 3 Mei. 1. W. v., W. C., R. d. B., J. B., K. L. en K. R., te Scher- merhornwerpen van sneeuwballen tegen D. B.welke was rijdende te Schermerhornen beschadigen van diens roerend goed, door het werpen van sneeuwballen in eene mand met brood, vrijgesproken; de kosten te dragen door den Staat. 2. J. V.te Alkmaar, werpen van vuilnis op de straat, Luttik Oudorp, te Alkmaar, ƒ1,— boete en de kosten of 1 dag gevangenisstraf. 3. J. D.te Alkmaar, dragen van vuur over de straat zonder deksel, f 1,— boete en de kosten of 1 dag gevangenisstraf. Zitting van 10 Mei. 1. M. v. E.te Helder, laten staan van een boerenwagenna zons ondergang, in de Spanjaardstraat, te Alkmaar, zonder vergun ning van den Commissaris van politie1,boete en de kos ten of 1 dag gevangenisstraf. 2. G. H. C.te Alkmaar, als No. 1 van een kruiwagen op de Mient. 3. J. de J.te Egmondermeer, als No. 1. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Mei. Johannes Jacobus Lauw en Maria Hillegonda Cornelia Huls kamp.Johannes Willem Koppe en Haartje Prins. GETROUWD. 9 Mei. Hermanns van den Berg en Johanna Jozina Loots, Wed van Frans Schubert.- Jan Termaat en Haartje Dorreman 12 Cornells Joseph Frangois, Wedr. van Adriana Johanna Schut en Maria Jacomina van Elten. GEBOREN. 9 Mei. Jacobus, Z. van Tijs Teileman en Wilhelmma Blokdijk. OVERLEDEN. 8 Mei. Neeltje Gevelaar, Echtg. van Hendricus Koster, 33 j.^ 9 Jacoba Gesina Duijn, Wed. van Cornelis Vredenburg, 64 j.- Anna Martina Smit, Echtg. van Hendricus Andries Spren keling, 65 j.— Wijnanda, D. van Hendrik Anthonius Amelsbeek en Margaretha Elisabeth Schoenmaker, ruim 6 j. 10 u Maria Hendrika, D. van Harmen Bute en Antonia Dirks, ruim 5 maanden. 11 Hillegonda Maria, D. van Franciscus Martinus Paleari en Bernardina Sophia Kuijpers1 m. 12 u Johannes Anthonius, Z. van Johannes Josephus Schaaps en Johanna Bots, ruim 4 m.— Engelhart Lijnbach, 72 j. 14 Johannes Cornelis, Z. van Jean Chretien Kersteman en Johanna Hilman, 10 w.— Elisabeth, D. van Pieter van Baar en Antje Bekemeijer, ruim 7 m. 15 e Jacobus, Z. van Jacobus Fransen en Maria Hout, 4 j. en 11 m.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2