f, BINNENLAND. Stab# ülicuwr©. KANTONGEREGT. 6 regimenten ruiterij, waarbij de Keizerin en de Koningin tegen woordig waren. H. M. dineerde, met den prins van W., "pnnü Napoleon en prinses Mathilde bij graaf Walewsky-, 's avonds werd haar ter eere een prachtig bal op de Tuilerien gegeven. Den 14zijnde linieschepen Algesiras en Éylau van Toulon vertrokken, om in de na bijheid van Montenegro te kruisen.— Do Senaat heeft, met 7 st. tegen, de wet aangenomen, waarbij de ministers, de grootofficieren der kroon, de grootkruizen van het legioen van eer, de gezanten, de leden van den Senaat en van den Staatsraad aan de regtspraak van het hooge hof van justitie worden onderworpen, en daarbij een amendement, om de prinsen van het Keiz. Huis daaronder mede te begrijpen.— In het departement van den Bovenrijn is de heer Migeon wederom tot lid van het Wetg. Ligchaam geko zen, hoewel de regering den heer Keiler-Haas krachtig voorstond. Frankrijk komt op tegen het behoud van den oeverhandel door de Donau-staten en wil zulks even als de meeste mogendheden aan het oordeel der Conferentie onderwerpen, waartegen Oostenrijk zich verzet.Versailles is den 19 ten 2ae male door onze Koningin bezocht en denzelfden dag de porcelein-fabriek te Sèvres, waar uit H. D. een prachtig servies van den Keizer heeft bekomen, en het Hotel-Dieu, Den 20 werd er-, ter eere van H. M. en den prins van Wurtemberg, weder eene wapenschouwing in het bosch van Boulogne gehouden en dineerde H.' M. ten hove. Den 22 vertrok zij met het hof naar Fontainebleau en werd aldaar den 23 met uitbundige geestdrift ontvangen.— Dien dag is de Conferentie, onder voorzitting van graaf Walewski, weder geopend; den 26 hield zij hare tweede zitting.— Het geding tegen de 36 aangeklaagden wegens het oproer te Chalons-sur-Saone van 6—7 Maartis°den 17 begonnen en geëindigd met vrijspraak van 15 aangeklaagden en veroordeeling van 20 tot boete en gevangenis. De hoofdaan- legger Simon Sireykuiper van beroep en vroeger gedeporteerd is voortvlugtig.Het linieschip Austerlitz heeft bevel bekomen van Brest, naar het oefenings-eskader in de Middellandsche zee te vertrekken.— De minister van binn. zaken heeft eene circulaire uitgevaardigd ter aanprijzing der verwisseling van de vaste goede ren der liefdadige gestichten in staatspapierenen zulks om den eigendom van dergelijke bezittingen in de doode hand tegen te gaan. Napels. De Koning weigert bepaaldelijk om schadevergoeding te verleenen aan de beide vrijgelaten Engelsehen van de Cagliari, alsmede om dat vaartuig uitteleveren.De kusten worden ge wapend, 2 nieuwe regimenten ruiterij opgerigt en 16 oorlogsfre gatten ten deele buitenlandsaangebouwd.— Het hof van Sa- erno heeft in den zin der verdedigers beslist, dat de Cagliari, na het aan wal zetten der bende van Pisacane te Sapriniet naar Ponza is vertrokken om versterking te halen, maar naar Napels, om het gebeurde aantegeven. Oostenrijk. Het leger telt thans niet meer dan 260,000 man, maar kan binnen 6 weken op 600,000 gebragt wordenaan de vesting werken in Gallicie en Italië wordt met ijver voortgewerkt.De groot-hertog van Saxen-Weimar is den 7 te Weenen door den Keizer aan het station opgewacht en op den Keizerlijken burg ge huisvest; den 12 vertrok hij naar Italië, wordende wederom door Z. M. uitgeleid.Aan een adjudant van vorst Danielo, te Wee nen aanwezig, is het niet gelukt voor de Montenegrijnen gemeen schap met de zee te verkrijgen. De van Corfu gezonden vaar tuigen met wapens zijn dan ook nog niet ontladen.— Naar Ve- netie is bevel gezonden, om 2 stoomfregatten met troepen naar Cattaro te zenden.De regering heeft aan de Fransehe eene nota gerigt, om de Sardinische tot matigingaantesporen, als welke, bij elke onvoorzigtige handelingde houding aanneemt, als of zij op de ondersteuning van Frankrijk rekenen kan. Rusland. De regering heeft de grensbewakers gelast den in voer van buitenlandschein de Russische taal gedrukte boekwer ken streng te beletten. Sardinië. Den 9 is te Turin de 10°. verjaardag van den in voer der constitutie^ plegtig gevierd ;door eene luisterrijke wapen schouw, eene godsdienstoefening bijgewoond door den Koning en eene algemeene illuminatie. Dien dag werden tevens de stand beelden ingewijd voor het beroemden legerhoofd, Prins Eugenius van Savoye. voor den vroeg gestorven hertog van Genua en voor den genl. Pepe, den verdediger van Yenetie tegen de Oostenrijkers.— Spanje. De minister van binneul. zaken Ventura Diaz, eenige hooge ambtenarendie bij een verschil over een reglement der Cortes tegen den uitleg der regering gestemd haddenafgezet willende hebben, maar daartoe geen bijval bij zijne ambtgenooten vindendeheeft zijn ontslag genomen. De heer Posada Herrera is hem opgevolgd.Tegen een ontwerp der regering om con cessie te verleenen voor eenen spoorweg van Pampelona naar de Fransehe grenzen, verklaren zich vele afgevaardigden, die een inval der Franschen vreezen.De zitting der Cortes is geschorst. Turkije. In de haven van Kiek zijn weder 3500 man met 12 st.uit een stoom ichip en een linieschip ontscheeptzoodat de houding tegen Montenegro steeds dreigerder wordt.Prins Danielo heeft den archimandriet Nicanor naar Rusland gezonden, om als bisschop gewijd te worden, maar deze is te Zara door de Oosten rijkers in hechtenis genomen.— Den 13 Mei, des nachts, hebben de bergbewoners, onder Mirko, den wapenstilstand geschonden en met 5000 man de door 2000 bezette positie der Turken bij Grahovo aangevallen. Laatstgenoemden waren verpligt, met achterlating van veel geschut, bagage, enz., in verwarring naar Klobuk en Trebinje te vlugten. Na het verdeelen van den buit zijn de Mon tenegrijnen huiswaarts gekeerd. Eene afdeeling heeft, versterkt door inwoners van Grahovo, verschillende Turksche grensdorpen geplunderd eu verbrand. Prins Danielowiens secretaris zich tijdens den aanval met een afschrift van den wapenstilstand in het Turksche leger bevond, heeft in den laatsten tijd 260 dueaten voor zoo vele afgehouwen Turksche neuzen betaald De Porie brengt haar leger m Herzogewina op 25000 mau. Op aandrang van Rusland, Frankrijk, Engeland enPruissen, waarvan de beide eersten met eene souveremiteits-verklaring van Montenegro dreig den heeft zij hare toestemming gegeven tot het afbakenen der grenzen door eene internationale commissie, en tot onderhandelineen op het status-quo van 1856.Met 9 Grieksche huizen iseenelee- mng van 60 milhoen piasters, tegen 7 p. Ct. gesloten.— 14 Ba taljons geregelde troepen zijn wederom naar Bosnië en Herzoge wina gezonden. Vereenigde Staten. Het geschil tusschen den Senaat en het Huis der vertegenwoordigers over de inlijving van Kansas is verenend, doordien beide kamers met eene kleine meerderheid het voorstel der gemengde commissie hebben aansrenomenom de be volking van dat gewest nog eens over dein'den zin der slaven houders ontworpen grondwet te doen stemmen en bij verwerping een andere te doen zamenstellenalvorens Kansas in de Unie op te nemen De president heeft deze wet bekrachtigd, bij welke gelegenheid de voorstanders der slavernij hem en eenige Senaats leden te Washington serenades hebben gebragt.— Te Boston heeft een zware brand 250,000 d. schade aangerigt.Met eene groote meerderheid is de opneming van Minnesota in het Staten- Verbond goedgekeurd. Egypte. Den 14 Mei is de trein op den spoorweg naarCaïro 1 uit het spoor geraakt en in den Nijl gestort, waardoor de troous- opvolger Achmed-bassade minister van koophandel en een 20ta! andere personen zijn omgekomen. Engeland. Vsrdere berigten.) De raad van bestuur der U. 1. compagle. heeft met eene groote meerderheid eene motie van vertrouwen in lord Canning goedgekeurd.— Den 20 spraken in liet Lagerhuis de heeren Bright en J. Graham tegen en de heer K. Bethell voor de motie van den heer Cardwell. Den 21 noodigde de heer Clay den voorsteller uit dezelve intetrekken. wijldeuadere depeches uit Indie den gouv. genl. genoegzaam regtvaardigden en de minister Ellenborough zijn ontslag reeds genomen had; de heeren Gladstone^DisraéliHusselt en Palmerston gaven daaraan hunne goedkeuring, welke laatste brieven van lord Canning van 24 Feb. en 6 Maart aan den heer Vernon Smithde verbeurdverklaring der gronden in Oude betreffende mededeelde. De heer Cardwell trok daarop zijne motie in, hoedanig do heer Dillwyn, des verzocht, ook met zijn amendement handelde. De ministriële bladen zien hierin eene zegepraal voor het bewind.— Het eskader in de Mid dellandsche zee is, op het vertrek van Fransehe schepen naar de Adriatische zee, mede uit Malta derwaarts gestevend. De minister van financien heeft gearresteerd de 236«® Staats loterij, bestaande uit 20000 loten, 10000 prijzen eu 2 premien; de collecte zal geopend zijn van 14 tot 26 Junij en de trekkin" duren van 12 Julij tot 2 Oct.Te Leeuwarden is de heer Id- zerda bij herstemming met 742 st. tot lid der 21° Kamer verko zen, terwijl de heer Oosting 482 st. bekwam.— In den naeht van 20 Mei is in de veenen van Buinerveen, door het boekweit- branden, brand ontstaan, welke zich over 15 veenplaatsen heeft verbreid, waardoor 6 a 700 dagwerken turf vernield zijn.Den 25 is te Tilburg de kavallerie-kazerne, door het vertrek van het garnizoen overbodig geworden, publiek verkocht voor f 17,200.— Te Sas van Geut hebben alle raadsleden hun ontslag genomen, wegens slechte verstandhouding met den burgemeester.— Onze' Koning en de Hertog van Nassau hebben het grootkruis der door hen gestichte orde van den gouden leeuw, ook vereerd aan de Keizers van Rusland en Oostenrijk. Zitting van 17 Mei. 1. A. K.te Alkmaar, laten losloopen van 6 kippen en 1 haan op de vestbij het Texelsche hek. Bij verstek. 1,— boete en de kosten of 1 dag gevangenisstraf. 2. R. W., te Alkmaar, laten losloopen van 5 kippen en 1 haan langs den weg op Ropjeskuil 1,— boete en de kosten of 1 dag gevangenisstraf. 3. M. T. en C. P. L., te Alkmaar, laden van meststoffen na boomsluiten, zonder schriftelijke toestemming van den haven meester en voorafgaande kennisgeving aan "de politie. Ieder f 3, boete, solidair in de kosten of ieder 1 dag gevangenisstraf. 4. P. J. K., te Alkmaar, 1°. vervoeren van secreetvuil in eenen met overdekte wagen, en 2°. zonder schriftelijk bewijs der ge dane aangifte aan den Commissaris van politie2 boeten"ie der van f 6,en de kosten of 2 dagen gevangenisstraf.^ Zitting van 22 Mei. 1. S.N., te Alkmaar, voor éénmaal doen stilstaan (op 2™Paasch- dag) zijner diligencedienst op Uitgeest en Haarlem, zonder vergunning van het Gemeentebestuur van Alkmaarnoch van Gedeputeerde Staten van N. Holland. Bij verstek, 10, boete en de kosten. 2. F. C. J.te Limmen, laten weiden van zijn vee langs den openbaren weg te Limmen, zonder vergunning van Burge meester en Wethouders. Bij verstek, 1,— boete en de kos ten of 1 dag gevangenisstraf. 3. J. B.te Limmen, als No. 2. 4. J. P. B.te Heilo, als No. 2, doch niet bij verstek, f 2, boete en de kosten of 2 dagen gevangenisstraf.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2