BINNENLAND ülicuws. GEMEENTERAAD. f 600- kije. Engeland wil zich met deze zaak: niet inlaten— De ge zant te Londen, hertog van Malakojfzal met eene adelijke Spaansche dame, aanverwante der Keizerin, in het huwelijk tre den.Naar men wil zijn er nota's met het Engelsehe kabinet gewisseld over het bombardement van Djeddahzonder medewer king van Frankrijk en vóór de aankomst van den gevolmagtigde des Sultans. De ontvangene ophelderingen schijnen hier onvol doende te zijn geacht.— De heer Turgotambassadeur te Madrid, is naar Bern verplaatstde heer Barrotgezant te Brusselnaar Madriden vervangen door den graaf Montessuy. De heer de Salignau Fénélon is met het gezantschap bij het Duitsch verbond belast. Oostenrijk. Bij de excercitiën te Neuenlcirchen heeft een Hongaarsch regiment op een Duitsch gevuurdwaardoor 3 man gedood en 8 gekwetst zijn.Den 21 is de Keizerin op Laxenburg bevallen van een zoondie den 23, bij den doopde namen van Rudolf Frans Karei Joseph heeft bekomende Keizer heeft den jongen troonsopvolger het 19e reg«. infanterie, voorheen Prins Karei van Schwarzenbergopgedragen en hem tot ridder van het Gulden-Ylies benoemd. Het bestuur der hoofdstad heeft de inwoners tot eene algemeeue illuminatie uitgenoodigd en de in de liefdadige gestichten verpleegden, ten getale van 17000, elk 1 fl. tot ver snapering geschonken. De verlichting heeft geensins aan de ver wachting beantwoordomdat de hoop op eene amnestie is teleur gesteld. Perzie. De genl. Kiziz vroeger kaptein bij het Oostenrijksche leger, heeft den Schaeh een ontwerp voor een telegraafnet voorge legd, waarmede de Vorst zich zeer ingenomen betoonde. Pruissen. Den 12 is de Koningin van Engeland met haar ge maal te Potsdam aangekomen en op het kasteel van Babelsberg gehuisvest. Den 18 bezochten zij Berlijnwaar zij bijzonder werden toegejuicht, den 17 het grafe.i den 19 de vertrekken van Fredcnk den Qroote te Potsdamden 20 andermaal en den 23 op nieuw de hoofdstad.— In de beroemde werktuigenfabriek van. Borsig te Berlijn is het afwerken der duizendste locomotief feestelijk gevierd. Rusland. In den Caucasus zijn de troepen van den linker vleugel, na een scherp gevecht, door digte bosschen, tot in het district Schubug gedrongen en hebben de naïbs van Schamyl ver strooid de aan zich zelve overgelaten bevolking heeft de Russen goed ontvangen.Een courier brengt over land de tijdingdat tusschen Rusland en China een verdrag is gesloten, waarvan de afzonderlijke bepalingen ook voor de andere mogendheden toepas selijk zijn verklaardde havens worden voor den handel geopend, consuls mogen zich aldaar vestigen en de uitoefening van den Christelijken godsdienst is toegestaan. Kort te vorenhad genl. Aluravieff reeds een verdrag met de Chinezen geslotenwaarbij de linkeroever van den Amur als grensscheiding wordt aangenomen. Sardinië. De 5 stoomschepen der maatschappij voor de dienst van Genua op Amerika zullen den 30 Oct. openbaar verkocht wordenzijnde de onderneming mislukt. Turkije. Servie wordt thans door Russische agenten bewerkt, even als vroeger Bosnië en Herzogewina.Danieto van Monte negro heeft, ten gevolge van eenernstigen wenk, geproclameerd, dat een senateur en een woiwode, ter zake der jongste onlusten, zijn afgezet en dat het zijne onderdanen op doodstraf verboden is zich met de Turken te bemoeijen, zullende zij bij aanval door de zen met vuren moeten wachten, tot de aanranders tot op een geweerschot afstand genaderd zijn. De Vorst heeft van Keizer Napoleon eene jaarlijksche subsidie van 100,000 fr. bekomen, De Sultan heeft de mogendheden berigt gegeven van de door de bergbewoners te Kolochin gepleegde misdrijven en dringt daarbij aan op eene voorbeeldige bestraffingwaartce hij zichbij de ge sloten wapenstilstand niet geregtigd acht— Op de vorderingen der Christenen op Candia heeft de Sultan beloofd, te zullen trach ten aan hun verlangen te voldoen en verzekerd de hath-humayoun, wat de vrijheid van godsdienst betreftgeheel te zullen uitvoeren het dragen van wapenen is den Christenen echter geweigerdmaar evenzeer het doorkruisen des eilands van gewapende Musuimannen of Christenen verboden. De Christenen hebben op dit antwoord een dankadres tot Z. H. gerigt.— Het Engelsehe stoomschip Cyclops is den 23 Julij voor Djeddah gekomen, terwijl de Turk- sche gouverneur Namick-bassa zich te Mecca bevond. Bij open brief werd van den kaimakan binnen 36 uren voldoening geëischt. Na 40 uren geen antwoord ontvangen zijndewerd den 25 het bombardement geopend en bij tusschenpozen tot den volgenden avond voortgezet, waardoor 14 a 15 huizen vernield werden, zijnde een inmiddels door den bassa gezonden brief onvoldoende geacht. Den 27 kwamen 507 man Turksche troepen aan wal en den 28 de bassa terug, die zich den 29 aan boord begaf en ver klaarde de gevangen genomen schuldigen niet buiten weten des Sultans te mogen ter dood brengen. Aan de bedevaartgangers werd vergund te vertrekken. De moordenaars door hunne eigen overheden schuldig verldaard zijnde, werd den 2 Aug. de dood straf verlangd en deze in den avond van den 4 nog niet voltrokken zijndewerd den 5 het bombardement hervat, Intusschen arri veerde eene Turksche stoomboot, met de gevolmagtigde Ismaël- bassa en 500 Egyptenaren, die de forten bezetteden. Alstoen werden 11 moordenaars opgehangen en 4 naar Konstantinopel gezon den,waarop de Cyclops den7 vertrok.TeSmyrnais door eendweep zieken derwiseh eene zamenspanning gesmeed, om op het S. Eli- sabeths-feestte gelijk met het Turksche Baïrams-feest vallende de Christenen in ïe kerken te overvallen en omtebrengen, waartoe 9 vaten kruid waren aangeschaft en een Turksch zeeofficier de wa pens had geleverd. Een en ander is ontdekt en in beslag genomen en ee.nige derzaamgezworenen zijn naar Konstantinopel gezonden, maar de derwiseh is ongedeerd vertrokken.De ministers heb ben den Sultan bekend gemaakt met den treurigen toestand der financiën, waarop eene wijziging van het ministerie is ge volgd.Een Grieksch dagblad berigtdat op Candia weder woelingen uitgebroken en ettelijke Christenen omgebragt zijn. De Sultan heeft eene commissie benoemd om plannen optemaken tot het herstel der vestingwerken van Kars en van andere ver sterkte plaatsen. Amerika. Het bewind van Nicaragua heeft het tractaat met de Vereenigde Staten geratificeerd, maar belangrijk gewijzigd. Aan de laatsten is wel het regt toegekend om de onzijdigheid van den handelsweg tusschen de beide Oceanen te beschermen maar niet om troepen aan wal te brengentenzij op verzoek van Nicaragua; ook mogen de V.S.geene troepen over den weg ver voeren, zonder voorafgaande kennisgeving.Het gelukken der telegrafische verbinding is in de voornaamste steden der Unie door salvo's uit het geschutilluminatiënparade's en optogtea gevierd. De lord-mayors van Londen en New-York hebben el kander met den telegraaf geluk gewenscht.De bevoegde stem- geregtigden in Kansas hebben de door de voorstanders der sla vernij opgemaakte constitutie, met eene overgroote meerderheid, verworpen.De presidenten van Nicaragua en Costa-Rica heb ben bij de regeling der grensscheidingbesloten de bescherming van Engeland en Frankrijk tegen de aanrandingen der Vereen. Staten, interoepen. De gemeenteraden en kamers van koophandel in Zeeland heb ben om strijd adressen bij de hooge overheid ingezonden, zich ernstig beklagendedat ds regeringbij hare geneigdheid om de zaak der spoorwegen overal te ondersteunende belangen der provincieuit voorgewend onvermogen der schatkistschijnt te veronzachtzamen.De baron Forstner van Dambenoy heeft zijn ontslag ingediend als voorzitter der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerk-nijverheid.De heeren Colebrander hier te lande en aan de Kaap de Goede Hoop gevestigdhebben het voornemen opgevat tot eene kolonisatie te Natal, door oprig- ting eener vennootschap afgescheiden van de bestaande commissie tot het overvoeren van jongelieden en arbeiders.De minister van financien heeft als zijn gevoelen te kennen gegevendat de tot het doen van zielmissen gemaakte giften vrij van het regt van successie en dus ook van aangifte zijn.Den 19 heeft aan het Nieuwe Diep weder de jaarlijksche wedstrijd der zeil- en rteiver- eeniging plaats gehad.— Bij Z. M. besluit van dien dag is de huur ook voor de 4° klasse der staats-loterij afgeschaft.Den 21 viel te Utrecht van 's morgens 3J tot 10jt ure 74,3 streepen regen, dat is 74 kannen 3 maatjes per vierkante elof 106,902,000 kannen of N. ponden over de geheele oppervlakte der stad.Den 23 en 24 is te Nijmegen de aangekondigde wedstrijd van schaakspe lers gehouden, waaraan van de 50 opgekomenen, 24 naar de 3 prijzen deelnamenoverwinnaars waren de heeren C. Messemalcer van GoudaT. J. Werndley van Deventer en dr. A. W. v. Roggen van Nijmegen.Den 24 is te Maastricht de Koninglijke Harmonie, die bij het zangersconoours te Antwerpen den en prijs der buitenland- sche vereenigingen had bepaald, door het gemeentebestuur en de verschillende eorporatiën aan het station opgewacht en verwelkomd en, in plegt-igen optogt, door de versierde en geïllumineerde stra ten, naar het stadshuis geleid, waar den leden de eerewijn werd aangeboden.In den vroegen morgen van den 25 is de boeren woning van Jan Valkeringin de Zijpe, door het onweder getrof fen en verbrandhet huis was verzekerdde inboedel niet.— Dien dag besloot de raad van Amsterdammet 19 tegen 13 st. de behandeling van het conceptadres wegens dc pleziertreinen onbepaald te verdagen, wijl die treinen den 29 dezer voor dit jaar het laatst zullen rijden. Zitting van den 25 Augustus 185S, No. 21. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de Heeren de Sonnavillede Lange en v.d. Drift. 1. De vergadering wordt geopend en de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurddaarna zijn gelezen 2. Eene missive van den Heer Commissaris des Koningsbetref fende de vrijstelling der Rijks veldwachters van de betaling van tol- en veergelden. Besloten tot de nederlegging ter Secretarie, ter lezing voor de leden. 3. Voordragt van den Schuttersraadom authorisatie tot het doen van af- en overschrijvingen op deszelfs begrooting over de dienst van 1857. 4. Missive van H. U. Diakenen der Hervormde gemeente, ten geleide van de rekening dier administratie over 1857 en de begrooting over 1859. Beide Nos. 3 en 4 gerenvoigeerd aan de commissie van fi nanciën tot onderzoek en om berigt. 5. Voordragt van Burg. en Weth. eener concept instructie voor den Controleur der stedelijke middelen. 6. Voordragt van dezelfdenbetreflende de voorziening van el ders armlastige armen met geneesmiddelen uit de Stads Apotheekdoor kerkelijke armbesturenten koste der gemeente. 7. Rapport der speciale commissieop het verzoek van H. H. Regenten van het Gasthuisom aanvulling van de aan dio instelling, voor de dienst van 1858 toegekende subsidie, met, 8. Adres van H.H. leden der Geneeskundige Schoolom in Tiet genot te blijven gesteld van de gewone jaarlijksche toelage van f 90,ten dienste van den hortus botanicus. Op de Nos. 5, 6, 7 en 8 tot de nederlegging ter Secre tarie ter inzage voor de leden besloten. 9. Adres van C. Kater Cz., om uitstel op den termijn van op levering tot de volle diepte van het diepwerk der Stads grachten. Om berigt en voorstel dienaangaande gesteld in handen van Burg. en IVeth. Vervolgens zijn de deliberatiën geopend over: 10, Het rapport op de voorgedragen verordeningen van heffing en invordering van belastingen a. op de hondenwaarop bij de artikelsgewijze behandeling na eenige deliberatiënliet collegia van dagelijksch be stuur tot eene dienovereenkomstig gewijzigde redactie is uitgenoodigd. b. op tooneelr.ertooningen en publieke vermakelijkhedendie zonder bedenkingen is aangenomen en conform de voordragt gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2