BINNENLAND. Sfabs Ütcmvs- GEitlEENTElt A AD. De muiters van Rajpootana zijnna de plundering van Tonk door kol. Holmes Roberts vervolgd en naar Chumizel geweken. De Britsche troepen hebben in de laatste dagen verscheidene kolonels aan ziekte verloren. Frankrijk. De Keizer heeft Koningin Victoriain vergelding voor het hem geschonken stuk geschuteen houwitser-kanon genaamd VAlliancemet caisson en tuig voor 6 paarden aangeboden. Den 1 Sept. zijn de Keizer en Keizerin naar Biaritz vertrok ken.Eene commissie is benoemd om eene voordragt te doen betreffende de organisatie op nieuwe grondslagen der kerkelijke dienst bij het leger. Oostenrijk. De Keizer heeft, wegens de geboorte van den Kroonprins, 20,000 fl. gegeven, ten behoeve der werklieden te Weenen, die in moeijelijke omstandigheden verkeeren, of dezoo- danigen die uit eergevoel hunne armoede trachten te bedekken. Voorts heeft Z. M. de oprigting bevolen van een hospitaal voor minstens 1000 lijders van alle gezindhedenwaarvan de aanbouw uit het hospitaal-fonds zal worden bekostigd en de Keizer de noodige grond van 8800 vierkante roeden van zijn landgoed de Kaisergarten op een half millioenfl. geschat, schenkt. De jonge schrijver Fritsch te Praag, die zich wijdde aan de ver breiding van opstellen in de czechische of Boheemsche landtaal en daartoe bijeenkomsten met andere letterkundigen hieldis ge vangen genomen en naar Deetsch in Zevenbergen overgebragt, om daar onder toezigt te verblijven.Het bestuur der genie heeft bepaald, dat aan de vestingwerken van Linz en Königgratz in Bohemeen Devain Zevenbergenalsmede aan de kasteejen van Presburg en Gratz geene verdere kosten van onderhoud zul len worden besteed.De verordening is bekend gemaaktwaarbij de Bank de verwisseling van bankpapier in klinkende munt zal hervattente beginnen met die van 5 fl.waartoe 100 millioen wordt gevorderd, in Junij die van 1000, in Augustus van 50 en in Oct. van 10 fl. Prtjissen. Den 28 is de Engelsche Koningin met haar ge maal na een roerend afscheid van hare dochter te hebben geno men, van Berlijn vertrokken en 's avonds te Deutz, tegenover Keulen, aangekomen, waar zij in het hotel Bellevue vernachtten. Den volgenden dag bezochten zij den dom en boden de burger lijke en militaire overheden een gastmaal aan. 's Avonds waren de rivierzijde en de kerktorens luisterrijk verlicht. Den 30 ver trok het vorstelijk paar naar Antwerpen. Rusland. Den 12 Aug. is te Astrakan eene groote hoeveel heid kuipershoepen, aan den oever der Wolga, in brand geraakt en door den heftigen wind ook eene tweede bewaarplaats van hout aangetast, 's Nachts wakkerde de wind tot een storm aanWaar door verscheidene woningen in brand geraaktenals ook eenige schependie men naar een onbewoond eiland heeft laten afdrij ven. Niet ver van daar zijn een paar dezer schepen in aanraking gekomen met een schip met. buskruiddat met een geweldigen slag gesprongen is. Door de brandende stukken hout geraakte eet» nabij gelegen pakhuiswaarin voor staats-rekening 37000 •sehetwerts graan waren opgeslagenin vlam en werd met 17 daarbij liggende vaartuigen met koren mede vernield. Het aantal der verbrande meest houten huizen bedraagt 120. Sardinië. Het te Genua uitkomende radicale dagblad Italia del Popoio, het orgaan van Mazziniheeft opgehouden te bestaan. Turkije. Omtrent de ministriële wijziging verneemt mendat Ali-bassa den Sultan reeds voor eenigen tijd eene memorieover den bedroevenden staat der geldmiddelen, had aangeboden, zon der dat zulks eenig doel getroffen had. Thans vernam hij van Fuad-basa uit Parijs, dat aldaar, voor den 8jarigen zoon des Sul tans, een massief gouden, met edelgesteenten bezet servies besteld was, en dat een bankier had aangemerkt, dat zulke verspillingen niet geschikt warenom het vertrouwen in het Turksche rijk te bevorderen. De minister diende daarop in persoon zijn ontslag inzonder zich voorloopig met zijn departement te willen belas ten. Na 48 uren ontbood hem den Sultan en bewoog hem zijne betrekking te behouden, waarop 40 personen in den harem hun afscheid hebben bekomen en aan de schoonzonen en schoonbroe ders van Z. H. het regt van zitting in den grooten raad is ont nomen, opdat de ministers des te vrijer in hunne handelingen zouden zijn. Riza-bassa is nu bekleed met de betrekkingen van SadriazamSeraskiergrootmeester der artillerie en grootmeester der keizerlijke paleizen, zijnde de 4 gewigtigste staatsambten. In de binnenlandsche aangelegenheden volgt hij liever de staatkunde van Rusland, dan van de westelijke mogendheden.Men stelt als zeker, dat er eene zamenspanniug heeft bestaan om den Sultan van het bewind te ontzetten en door zijnen broeder Assis als re gent te doen vervangenmaar dat zulks in tijds ontdekt en door het gevangennemen der hoofden verijdeld is. Zwitserland. Mazzini heeft eene proclamatie uitgevaardigd aan zijne in Zwitserland gevestigde bondgenooten. Hij roept hen opzich gereed te houden voor de ophanden zijnde omwenteling in Prankrijk en Italiëde strijd die gestreden moet worden, zegt hij, is tweevoudig: in Frankrijk moeten de revolutionnaire, in Italië de nationale begrippen verwezenlijkt worden. Parijs en Rome is Mazzini's wachtwoord. Mazzini eischt, ookdat zijne landgenooten de Zwitsers voor zijn nationaal denkbeeld zullen winnen, omdat alleen door de aansluiting bij een republikeinsch Italiëde vrijheid van Zwitserland gewaarborgd wordt. Ook te Spezzia en Genua heeft Mazzini gelijksoortige proclamatiën weten te verspreiden, waarin openlijk de sluipmoord wordt aanbevolen. Het Frankf. Journ. zegtdat men in Zwitserland over die uitval len begint te lagchen, doch dat de strenge grens-maatregelen van wege Frankrijk bewijzendat men daar op dat niet zoo ligt- laclis is. China. Het tractaat met Rusland, den 13 Junij gesloten, is gevolgd door dat met de Vereen. Staten en weinige dagen later door dat met Engeland en Frankrijk. Het vroegere tractaat met Ruslandwaarbij de linkeroever van den Amur wordt afgestaan, is den 12 Mei tot stand gebragt, De diplomatieke agenten zullen tijdelijk ts Peking mogen residerende missionarissen zul len overal toegelaten de wetten tegen het Christendom afgeschaft en de moordenaars van den missionaris Chapdelaine gestraft wor den. Een Chineesch gezant zal naar Parijs worden afgevaardigd. Voorts wil mendat aan de beide geallieerde mogendheden eene oorlogsvergoeding van 30 millioen fr. is toegestaan. De Chinesche commissaris te Canton hitst de bevolking tot den oorlog aan, waarom de bevelhebber der Engelsche troepengenl. Slraubenzee, de blokkade ten deele heeft hervat. In de stad is het zeer on veilig en worden vele moorden gepleegd, zoodat de bondgenoo ten als maatregel van wedervergeldingeen kwartier verbrand den oever beschoten en de daar liggende vaartuigen verjaagd hebben. Vereenigde Staten. Allerwege hebben nog steeds feestvie ringen plaats wegens het gelukken der telegraafverbinding met Europa. Te New-York heeft eene algemeene illuminatie plaats gehadmet het ongelukkig gevolgdat het stadhuis in brand ge raakt en voor een groot gedeelte vernield is. Ds minister van binnenl. zaken heeft op een adres van den kerkeraad der Herst. Luth. gemeente te Amsterdam geantwoord dat de llhijnspoorweg-maatschappij volgens hare concessie zoo vele treinen boven het door de regering bepaalde getalmet of zonder verlaging van het vastgestelde tarief, mag doen loopen als zij ver kiest.Met Belgie is een tractaat gesloten tot waarborg van den letterkundigen eigendom op den voet van dat met Frankrijk, doch met wederzijdschen vrijdom van invoer van boekwerkenna der te regelen bij de herziening van het tarief.Nederland draagt in de internationale belooning van den Amerikaan Morse 220ÜÖ francs bij.In de laatste 5 jaren zijn door de gemeen tebesturen in Noord-Brabant voor ongeveer ƒ800,000. aan woeste gronden verkocht en zijn in dien tijd omstreeks 40,000 bunders daarvan in cultuur gebragt.Het kasteel der heerlijkheid Til burg en Goirle dezer dagen publiek aan J. v. d. Made Dz.. te Klundert verkocht, zal gesloopt en de daarbij behoorende bosschen gerooid worden.De Koning heeft de hoofdofficieren der schut terij te Amsterdam doen verzoeken deze hunne betrekkingen te willen behouden.Den 27 Aug. is bij de aanbesteding der uit breiding van het krankzinnigengesticht te Dordrecht gebleken minste inschrijver te zijn J. de Koning, aldaar, voor ƒ21,900. Den 28 is Z. M. en den 31 zijn Prins en Prinses Frederik met hunne dochter, van hunne buitenlandsche reizen teruggekeerd.- De zitting der beide Kamers werd den 28door den minister van justitienamens Z. M. gesloten.De raad van Zutphen besloot dien dag voor den noordoostelijken spoorweg, gedurende 20 jaren, jaarlijks f 12,500. bijtedragen.Den 1 Sept. heeft de raad van Middelburg eenparig het besluit genomen tot heffing eener plaat selijke belasting op het gemaal, met 1859.Den 2 zijn 2 sloe- perlieden aan het Nieuwe Diep in twist geraakt, waarbij de een den ander met eene roeispaan op het hoofd heeft getroffenzoodat hij aanstonds is overledenbeide waren gehuwd en de dader vader van 10 kinderensterke drank is hier weder de aanleiding ge weest.Den 3 is te Amsterdam besteed het maken der funde ringswerken voor het paleis van volksvlijt bij de Utreehtsche poort; van de 20 inschrijvers was de laagste M. Fermaes te Hellevoet- sluis, voor 149,874.Des middags zijn de Koning en Konin gin de Prins vanOranj ePrins Alexander, Prins en Prinses Frederik en Prins en Prinses Hendrik te Amsterdam gekomen, waar zij door eene overgroote menigte, met. buitengewone geestdrift, werden opgewacht en begroet. De Vorstelijke personen vertoonden zich na aankomst op het paleis op het balcon. 's Avonds bragten de lie dertafels Amstels-MannenkoorRnterpeOefening baart kunst en Apollo, met leden der zangvereeniging van de maatschappij van toonkunstder liedertafel Futoniavan het gezelschap Cecilia en van dat onder directie van den heer IV. Smitsenz. de hooge be zoekers eene luisterrijke serenade. Z. M. heeft den Kroonprins bij II. D. 18en verjaardag benoemd tot schout bij nacht, genl.-majoor bij het reg. grenadiers en jagers en genl.-majoor bij het Indische legeralles a la suitealsmede tot commandant der reserve bri gade. Den 4 werd te 12 ure op den Dam eene groote parade van de schutterij en de bezetting gehoudenwaarna op de Botermarkt en op het Funen verschillende volksspelen plaats hadden, 's Middags was er gala-dinér ten hove, 's Avonds was de stad prachtig geïllumineerd, waaronder de verlichting van de Hooge Sluis en het monument op den Dambeide van stadswege, bijzon der uitmuntten. Aan boord der met lantaarns verlichte stoom schepen onder directie van den heer P. van Vlissingenop het Y werden electrisch licht en vuurwerken ontstoken. Zitting van den 1 September 1858, No. 21. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de Heeren de Vieu Fontein Verschuif, de Lange, Nuliout v. d. Feen Koorn en Helling. Na opening der vergadering worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd en vervolgens medegedeeld: 2. Eene missive van den Heer Commissaris des Koningsten geleide eener beschikking van den Heer Minister van Binn. Zakenwaarbij op het adres van den Gementeraad ndat liet rijk zich met het herstellen van den straatweg, tusschen de Heilo'èr- poort en de brug bij de Vier Staten", zoude willen belasten afwijzend wordt beschikt. Qerenvoijeerd aan dé commissie voor de buitenwegen. 3. Voorstel van Burg. en Weth.tot opheffing der commissie van toezigt over de Stads Armenschool eningeval van een toestemmend besluit daarop tot het buiten beschikking stel len van derzelver begrooting over 1859. 4. Voorstel van dezelfden, tot het verleenen van restitutie aan de firma J. Coster Hz„ van betaalde stedelijke belasting op

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2