BINNENLAND. Nassau. Den 12 is de trein ran Frankfort op den Taunus- spoorwegop het kruispunt bij Höchsttegen die van Wiesbaden aangeredenwaardoor een aantal wagens vernield en van den eersten trein 8 a 9 personen gekwetst zijnde conducteur is in hechtenis genomen. Oostenrijk. Weenen zal op den regter-Donau-oever versterkt wordenmet gemetselde kasteeltorens.Prins Karei van Pruis- sen wordt in de hoofdstad met groote onderscheiding bejegend: den 10 had ter zijner eere in de Prater Auen eene groote hofjagt en den 12, op Laxenburg, een groot gastmaal plaats. Z. K. H. is belast met de inspectie van 'het Oostenrijksche Bondscontin- gent.De Koning van Belgie is den 9 'aan het meer van Como aangekomen en met salvo's van het geschut en andere eerbewijzen begroet.Te Triest wordt thans een congres gehou den van gemagtigden der Duitsche spoorwegmaatschappijenwaarbij niet minder dan 61 zijn vertegenwoordigd, henevens, op speciale uitnoodiging, van den Fransclien noordelijken spoorweg, van de vereenigde Zwitsersche wegen en van het Oostenrijksche Lloyds. Pruissen. Koningin Victoria heeft den burgemeester van Ber lijn 2000 th. gezondenvoor de armen dier hoofdstad.Den 9 is te Keulenter gelegenheid der algemeene vergadering van de li. C. Duitsche vereeniging, de Maria-zwWtegenover het aarts bisschoppelijk paleisin het bijzijn eener groote menigteplegtig ingewijd.De Rijnbrug te Keulen, tegen welker aanleg op nieuw door sommige schippers een bezwaarschrift is ingediendis thans zoo ver gevorderddat het ijzerwerk aan de noordzijde, voor het verkeer der spoorwegen bestemd, op de gemetselde pijlers rust, met eene doorbuiging van 1 duim welke voor het maximum der te dragen last op 2£ d. is berekend. Rusland. In den omtrek van St. Petersburg hebben voortdu rend bosch- en veenbranden plaatsgeheele wouden zijn vernield. Te Pawlowskwaar de Grootvorst Koustantijn den zomer door brengt, zijn 30 landhuizen eene prooi der vlammen geworden. De hoofdstad is voortdurend in rook gehuld. Een gedeelte der Kei zerlijke garde is uitgetrokken, om behulpzaam te zijn bij het blusschen en graven van grachten.— In het fabriekstad]e Óchta, in de nabijheid der hoofdstad, heeft in den morgen van den 31 Aug. jl. eene ontploffing van 60,000 ponden buskruid plaats gehad, waardoor de groote kruidfabriek14 andere door water gedreven labrieken en vele publieke gebouwen in de lucht gevlogen of zwaar beschadigd zijn; 33 werklieden en 4 paarden kwamen bij die ramp om het leven, terwijl 37 arbeiders gekwetst werden.Den 11 Aug. is aan de strijdkrachten van Schamyl, in den Kaukasus, eene belangrijke nederlaag toegebragt. Sardinië. Het officiële blad ontkent het verhuren voor 20 jaren der haven van Villafranca aan eene Russische stoomboot maatschappij zijnde niet meer dan een voormalig tuchthuis ten gebruike afgestaan. Spanje. Genl. Vulce heeft een zeer geruststellend verslag om trent den algerneenen toestand van Katalonie gegevenwelk ge west zijns inziens veilig van den staat van beleg ontheven kan worden.— liet geschil met Engeland over het gezegde van lord Malmesbury in het Hoogerhuis, is bijgelegd; de minister heeft bij nota verklaarddat hij zich over eenige natiënwegens het niet nakomen der tractaten, tot wering van den slavenhandel, te bekla gen had, maar de edelaardige Spaansehe natie ingeenerlei opzigt heeft willen krenken. Men heeft hier genoegen mede genomenmaar aangevoerd dat Spanje zijne verpligtingen immer getrouw vervuld heeft.— De vergadering der Cortes is ontbonden, zullende de nieuw te benoemen Kamer der Gedeputeerden den 1 December moeten bijeenkomen. Turkije. Ter bevrediging der Christenen zalop hevel uit Konstantinopelde heffing der tiendregten in Bosnië en Herzose- wina voortaan aan de gemeenten in plaats van aan particulieren verpacht worden.De Montenegrijnen hebben op nieuw het Turksche gebied gesehonden en een gedeelte van den oogst in het district Nishtink met geweld geroofd"; de Eransche en Éngelsehe consuls zijn tusschenbeide gekomen om het wegvoeren van den buit te verhinderen.Prins Sturdza is de officiële candidaat voor het Hospodarschap van Moldaviëdie der tegenpartij is de heer Galescothans te Parijs.Eenige Moldaviers zijn in hechtenis genomenwegens het in omloop brengen van een aanzienlijk be drag valsch papieren geld.De gouverneur van Belgrado beeft een krankzinnigen Turk doen vattendie de vlag van het Pruis- sische consulaat wilde nederwerpen.De Sultan heeft 5 nieuwe intendanten voor het beheer der Sultanes aangesteld en zijne 4 schoonzonen van hunne betrekkingen ontheven. De verordende maatregelenter verhindering van verdere geldverkwistingen in het Serail, hebben het aanwezen doen ontdekken van belangrijke, nog niet gekende schulden. Verscheidene personen zijn deswegens gevangen gezet; de Sultanes bieden heftigen tegenstand. Zwitserland. Den 1 Sept. is te Bern tussehen gemagtigden van Frankrijk, Sardinië, Belgie, Nederland en Zwitserland eene overeenkomst geslotenin het belang dsr internationale telegraaf dienst. China. De Keizer heeft den 3 Julij de tractaten met Engeland en Trankrijk, den 26 Junij bevorens geteekendbekrachtigd; de Europesche troepen en gemagtigden hebben daarop den 8 Tiensing verlaten. De gezanten zullen blijvend te Peking mogen resideren, nieuwe havens zullen opengesteld, de vaart op de Yang-tze zal opengesteld en in overeenstemming met Engeland zullen maatregelen tegen de zeeroovers genomen worden. Het tarief der in- en uitgaande regten zal herzien worden door eene gemengde commissie, welke te Shangaï moet bijeenkomen. De benaming van //Barbaren" zal in de Chinesche staatsstukken niet meer gebezigd worden. Men verzekert thansdat de schadever goeding aan Frankrijk 1,200,000 en aan Engeland 2,000,000 met inbegrip der verliezen van Britsche kooplieden in Canton zal bedragen. Japan. De Keizer heeft magtiging verleend tot de oprigtino- van handelsbeurzen te Simoda, Nangasaki en Hakodade en make laars in handelsartikelen aangesteldonder de geschenken der Noord-Amerikanen bevonden zich modellen van een spoorweg en telegraaf; met het laatste was de Keizer zoo ingenomen, dat hij de toepassing in zijn rijk heeft bevolen. Het besluit van 1614 tegen de Christenen is ingetrokken. Vereenibde Staten. Te New-York is, voor de eerste maal door een oorlogschip der Unie, de Dolphijneen slavenhaalder uit de wateren van Cuba opgebragt.— Het gezag van het opper hoofd der Mormonen, Brigham Young, is veel verminderd; de meeste kooplieden weigeren zijn papieren geld aantenemen.In Kansas is goud ontdekt.De qnarantaine-inrigting te New-York is door een deel gewapend volk verwoest. Ter tentoonstelling te Dordrecht zijn door 160 personen 728 nummers ingezonden.Het heeft Z. M. behaagdaan den heer H. Reins, die den 24 Junij jl. te Groningen tot med. doctor is bevorderdeene geldelijke ondersteuning van rijkswege toe te kennenom hem in staat te stellen ook buitenlandsche academiën te bezoeken. Deze vereerende beschikking heeft dr. Reins te dan ken aan eene door hem gedane uitvinding op het gebied der phy- siologie. Hij heeft namelijk eene depoiarisateur laten vervaardigen en m zijn academisch proefschrift beschrevenwaardoor de stoor nissen die men bij het onderzoek der dierlijke eleetriciteit tot hiertoe niet heeft kunnen vermijdenoverwonnen worden. Deze depoiarisateur heeft in hooge mate de goedkeuring verworven van de leden der Groninger genees-, wis- en natuurkundige faculteit; zelfs buitenlandsche geleerden hebben daarvan bij den vervaardiger 11. Deutgen bestellingen gedaan.Te Zwolle is eene vrouw een 2jjarig kind op den armdoor het hollen van een met voor een wagen gespannen paard zoo deerlijk getroffen, dat zij kort daarna den geest gaf; het kind werd verscheidene schre den van haar afgeslmgerddoch heeft geene ernstige wonden be komen. Nog een man en eene vrouw werden door het paard mm of meer gekwetst.De heerlijkheid van het eiland oehiermonnikoog is den 8 toegewezen voor de som van f 96055, aan den heer J. R. Bunkste 's Hage; het laatste bod, met in begrip der aanwassen en heerlijke regten, was 97,085, doch deze laatste zijn thans ingehouden.Bij de reparatie der ovens eener glasblazerij te Zwijndrecht ontdekte men den 10 dat het gewelf was doorgezakt. Toen men dit door opwinding wilde herstellenstorte liet gewelf inwaardoor 1 werkman gedood andere ernstig en 1 ligt gekwetst werden.Op dien dag heeft de raad van Assen gedurende 20 jaren 2000,— en den 13 die van Arnhem f 5000,voor den noordoostelijken spoorweg be schikbaar gesteld. De heer de Brouwere van Eogendorpoud "vice-president der Belgische spoorwegenheeft concessie aange vraagd voor denzelfden weg, op minder bezwarende voorwaarden dan de heeren Stoet en lieuchlinhij wilde wegen aanleggen van Arnhem over ZutphenDeventer en Zwolle naar Meppel en van daar, naar keuze der regering, over Dragten naar Groningen en ovei Leeuwarden en Iraneker naar Harlingen, of over Assen naar Groningen en dezelfde plaatsenvan Zutphen over Enschede naar Duitschland en van Zwolle naar Kampen en wenschtde voorkeur ie hebben voor die van Groningen over Winschoten naar Hano- ver, van Groningen naar Delfzijl en van Zwolle naar Utrecht en naar Almelo zullende de lijn van Zutphen naar Zwolle in 2 en de overige lijnen in 4 jaren voltooijen; hij verlangt geene subsidie van den Staat, nog aanbouw van Staatswege der brug voor Zut phen, maar aanvulling der opbrengst, gedurende 50 jaren, lot J 3600, s jaars, voor elke Nederl. mijl, makende eene schuld tegen 4 pCt.te voldoen wanneer de opbrengst genoemde som overtreft en alvorens eenig dividend aan de aandeelhebbers uit te kceren. ^aü de harddraverij te 's Hage, op den 10, bijgewoond door den Kroonprinsnamen 18 paarden deelde prijs werd be haald door de Bleskevan den heer Heringa Catste Leeuwar den, en de premie door het paard van den heer Wassenaarte S. Jacob. Het concours der liedertafels, des avonds in den schouwburg, werd met de tegenwoordigheid van H. M. en de prinsen en prinsessen vereerdvan de 5 medewerkende gezel schappen behaalde Euterpe van Amsterdam den eersten prijseen gouden eereschild van den KoningEutonia van Amsterdam den tweedeneen georneerde zilveren portret-medaille van prins Fre- denken liet genootschap van 's Gravenhage den derden, een georneerctQ zilveren stedelijke medaille. Voorts bekwamen alle medewerkenden van wege II. M. een zilveren gedachtenispenning. Het prachtige vuurwerk werd daarna, in het bijzijn derzelfde vorstelijke personen, in de Maliebaan ontstoken. Den 13 ver trok de Koningin met prins Alexander naar Stuttgart, om den verjaardag des Konings van Wurtemberg te vieren, en den 16 prins en prinses Fredenk met prinses Marie weder naar Berlijn. Den 12 overleed te s Hage de oud minister van justitie jr. mr. M. W. de Jonge van Campens Nieuwlandgeb. te Zierikzee 1786.— l)en 11 heeft de prins van Oranje voor het eerst zitting genomen in den raad van state en den 15 het commando der reserve-bri gade van den genl. majoor Duycker overgenomen.— De Neder- Jandsch-Belgische commissie voor de aftapping van het Maaswa ter is uiteengegaanzonder de zaak eens geworden te zijn.De raad van Maastricht zal zich tot de hooge regering wendenten einde niet alleen de noordelijke spoorwegen maar ook de zuidelijke, door ondersteuning van het rijkgelijktijdig tot stand komen. De tentoonstelling van vee, pluimgedierte en voortbrengselen van land- en tuinbouw, door de afdeeling Haarlem en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwte Haarlem den 12 en j'* gehoudenheeft bij vernieuwing getoond eene groote be langstellingzoowel blijkbaar uit het getal bezoekers (de entree was voor de niet-leden 25 Cents) als uit hetgeen wasingezonden, zoo wel het een als het ander overtrof het vorige jaar. De groote zaal van den Doelen, smaakvol gedecoreerd, was in eenenbloem tuin herschapen, in het midden van welke uit eenen vijver met waterplanten zich eene hoog springende fontein verhief, eene aan-

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2