BINNENLAND. fEavfcilïcrigtcsï. lord Reddiffedie naar Konstantinopel op reis is, zal meenen haar betreflende het staatsbeleid te moeten geven.De Porte heeft de Christenen in Bosnië ontheven van de belasting, welke zij moesten betalen in stede van militair-dienstpligtig te zijn en hare toestemming gegeven tot hunne opneming in de gelederen van het leger, op denzelfden voet als de Musuimannen. Wurtemberg. De Koning heeft, in tegenwoordigheid der daartoe opgeroepen Protestantsche geestelijkheidnadrukkelijk ge protesteerd tegen het door Pransche bladen verspreide gerucht dat hij op zijne hooge jaren, tot het Roomsch Katholieke geloof was overgegaan. Vereenigde Staten. De slaven van het in beslag genomen vaartuigozullen met het stoomschip Niagara naar de Negerrepubliek Liberiaop de Afrikaansche kust, worden overgebragt en verschil lende gunstbewijzen genieten. De equipage van het slavenschip is gearresteerd.- Terwijl op 1 Sept. te New-York wegens het leggen der telegraafdraadeen groot feestwaaraan de Britsche gezant Napier deel nam, gevierd werd, heeft de bevolking van het naburige Staten-eilandverstoord over de vestiging der qua rantainegebouwen aldaardezelven des nachts vernield en is daar mede den volgenden nacht voortgegaan waarbij de'zieken op verre gaand ruwe wijze zijn bejegend. Eerst een paar dagen later heeft de overheid zich krachtig cloen gelden en geproclameerddat de gebouwenonder bescherming der militaire magtweder hersteld zullen worden.— Te New-Urleans stierven den 7 100 menschen aan de geele koortsook te Charleston en Mobile heerscht die ziekte lievig.— De firma Tiffany Sf Comp. te New-York heeft het nog aan boord van den Niagara aanwezige overschot van den atlautischen telegraafkabel (ongeveer 80 mijlen) voor 20,000 dol lars gekocht, om er schijfjes van te doen snijden, welke, als aan denken aan de grootsche ondernemingvoor 25 c. per stuk gre tig verkocht worden. Deze speculatie zal dus den heeren Tiffany een aardig kapitaalje opbrengen.In de Nashville Daily News wordt berigtdat zekere mrs. Long eene harer slavinnen zoo lang niet eigene hand gezweept heeftdat deze twee uren daarna over leden is. Mrs. Long is uit vrees voor geregtelijke vervolging met haren echtgenoot op de vlugt gegaan. China. Keyingdie door het sluiten van het traetaat van Nan king in 1812 in ongenade was gevallen en zulks door het bemoei- jelijken der laatst gevoerde onderhandelingen weder goed daeht te makenmaar door de ferme houding der Europesche gezanten onverrigter zake moest aftrekkenis door lord litginop grond van te Canton gevonden beseheiden van trouweloosheid overtuigd en daarop door de Chinesche overheid ter dood veroordeeld; de Keizer heeft hem echter de guust bewezen zich zeiven te mogen van kant makengelijk geschied is.De schadeloosstelling van 45 millioen fr. is aldus verdeeldaan Engeland en Erankrijk elk 15 millioen en aan de, meest Engelsche, kooplieden te Canton mede 15 millioen, te voldoen in 6 jaren, uit de opbrengst van de middelen dier stad.De toestand van Canton blijft steeds zeer ongunstigwordende gedurig Engelsche en Eransche soldaten verraderlijk aangevallen en vermoordzelfs is op eene patrouille van 14 man uit geheime schuilhoekeu gevuurd, waardoor 9 man zijn getroffen. De manderijen hebben in de dorpen doen bekend maken, dat de Chinesche vrouwen, die bij de vreemde barbaren huisdiensten verrigten, onverwijld naar hare dorpen moeten terug- keeren, zullende zulks anders op hare mannen of ouders worden verhaald. De Keizerlijke commissaris te Canton heeft bij proclamatie, 5000 dollars uitgeloofd voor het vangen van een Engelsen of Eransch opperhoofd50 voor het afsnijden van een hoofd100 voor het levend vangen van een Europeaan10000 voor het verbranden van een groot en 2000 van een kleiner stoomschip.— De baron Gros heeft bij het additionele verdragwaarbij het onderwerp der schadevergoeding is geregeldtevens bedongendat de in Canton gevestigde Zwitsers, die tot nog toe onder bescherming der Eran sche vlag stondendezelfde voorregten als de Eransche onderda nen zullen genieten.Een der zonen van den Koning van Cam bodia hetwelk met Cochin-China en Tonking een der groote af- deelingen van het rijk van Anam uitmaaktis tot het Catholicis- mus overgegaan. Krachtens Z. M. besluit van 8 Sept. No. 10heeft de minister van financiën gearresteerd de 237e staats-loterijzullende bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiënde collecte zal geopend zijn van 11 tot 23 Oct. en de trekking duren van 8 Nov. tot 29 Jan. 1859.Den 17 is hij een timmerman te Ursemdoor het vallen van een vonk in de krullenbrand ontstaanwaardoor zijn huis, benevens een daarnaast staande manufacturenwinkel in de asch zijn gelegd.Prius Hendrik inspecteerde dien dag de in het Nieuwe Diep vereenigde oorlogschepenbezocht den 18 zijne bezittingen op Texel en keerde den 19 naar 's Hage terug.De prins van Oranje dineerde den 19 bij den baron B. A. van Ver- schuer, op den huize de Hartenkamp, bij Haarlemen bezocht vergezeld van dezen, genoemde stad en hare omstreken.Den 18 uerd te Rotterdam aanbesteed het maken van een hulpstation voor den Rhijnspoorwegminste inschrijver was C. de Haas aldaar, voor f 18497.'s Avonds werd. op dien spoorweg, bij het station Wolfheeze, een wachter, die zich met het seinlicht op den weg begaf, overredenzoodat hij dadelijk overleed.Den 17 besloot de raad van Roermonde om den aanleg van een spoor wegnet volgens het plan van den heer Brediuste ondersteunen met f 100,000,en kosteloozen afstand van de binnen den om trek der gemeente benoodigde gronden.Die van Meppelwel ke vroeger bepaald had de noordoostelijke spoorwegen niet te subsidiëren, is den 18 daarop teruggekomen en heeft gedurende 40 jaren f 1000,'s jaars aangebodenwaarvan de eerste ter mijn te Voldoenzoodra de weg van Arnhem naar Harlingen in exploitatie zal zijn. Die van Groningen verbond zich denzelfden dag om gedurende 20 jaren 9000,'s jaars bijtedragen.Op uitnoodiging van den minister van binn. zakenhebben 's Konings commissarissen van de 5 noordelijke provinciën eene bijeenkomst gehouden, om het quantum optegeven der door de provinciën, in mindering der rijks-subsidiete verleenen bijdragen. Het bedrag is bepaald op 100.000,gedurende 20 jaren, dus 2 millioen, de eene helft voor Gelderland en Overijssel en de wederhelft voor ErieslandGroningen en Drenthe.Den 19 is de prachtig ver nieuwde Doopsgezinde kerk te Harlingen plegtig ingewijd.Den 20 is van Egmond aan Zeevoor het eerst weder in 57 jaren een vaartuig ter steurharingvisseherij uitgevaren zijnde At Nieuwe Onderneming, van de reeders J. Conijn en T. Planteijdtgevoerd door schipper T. van der Bias.— De heer F. van Calker, te En gelen, in Noord-Brabant, vierde dien dag zijn 25jarig burge meesterschap 's avonds zoude zijne woning luisterrijk geïllumi neerd en een vuurwerk afgestoken worden, maar naauwelijks wa ren de lampions geplaatstof' het huis geraakte in brand en werd met nog 5 andere woningen en even zoo vele schurenmet den aanwezigen voorraad vernieldde schade bedroeg ruim ƒ30,000.— Den 20 is de zitting der Staten Generaal door den Koning, vergezeld van den prins van Oranje en prins Hendrik, geopend. Z. M. deelde mede, dat op nieuw een voorstel zal worden gedaan, om aan de financiële bezwaren van vele gemeenten te gernoet te komendat de afschaffing der slavernij in W. Indiede aanleg van spoorwegen, de reorganisatie van het regtswezenen de zamen- stelling van een Nederlandsch wetboek van strafregt dringend ver- eischt worden en dat wetsontwerpen zullen worden aangeboden tot regeling van den werkkring van den Raad van State, tot herzie ning oer indeeling in kiesdistricten, tot verzekering van het alge meen belang bij liet gebruik der spoorwegentot betere inrigtiug der nationale militie en tot voorzorgen bij de uitoefening der geneeskunst.Den 21 is de nieuw benoemde aartsbisschop van Utrecht der R C. klezerijII. Loos, gewijd door de bisschoppen van Haarlem en Deventer,is door liet zoontje van den burge meester te Purmerende de eerste steen aan den gashouder der gasfabriek gelegd,en is de verlenging van het kanaal van Brugge tot de stadskade te Sluis feestelijk geopend in tegenwoordigheid der Zeeuwsehe en Vlaamsche hooge authoriteiten. Den volgenden dag had in een op de groote markt opgeslagen gebouw een wed strijd van muziekgenootschappen plaats en 's avonds werden de feesten besloten met het afsteken van een vuurwerk.Den 23 is te Rotterdam het sociëteitsgebouw in de diergaarde, welke bij die gelegenheid prachtig geïllumineerd wasfeestelijk geopenden besloot de raad dier stad omter bestrijding der kosten van bui tengewone werkennaar gelang der behoefteneene leening aan- tegaan van hoogstens 2 millioen.De 2° Kamer verkoos den 21 als candidaten voor het voorzitterschap de heeren van Iieenen, Bul- lert en Schimmelpenninck van der Oyewaarvan Z. M. den eerste heeft benoemd.Den 23 heeft de minister van financiën bij de 2e Kamer do begrooting ingediend voor 1859waarop voor liet leger 20,000 en in het geheel 18 tonnen gouds minder is uit getrokken. Als buitengewone uitgaven komen voorde schade vergoeding /oor de afschaffing der slavernij, over 5 jaren, voor O. Indie 3 en voor W. Indie 15 millioenenwaarvan iu 1859 8 millioen te bestedende ondersteuning der noordelijke spoorwegen met 13 millioen kapitaal en 9 ton jaarlijksehe renten en der zuide lijke (waarover nog onderhandeld wordt) met 8 millioen kapitaal en 1 millioen jaarlijksehe renten en de uitgaven voor de maat schappij van weldadigheid, geraamd op 3,650,000,— een en an der te bestrijden uit de koloniale baten a 9,800,000,en de nog voorhanden zijnde saldo's van 3,800,000,De afschaffing van de belasting op de brandstoffen wordt voorgesteldom die aan de gemeenten aftestaanmet de 10 rijks-opeenten op het personeel; 10 opeenten verhooging van de gebouwde eigendommen en 60 op centen van de hoofdsom der nieuwe belasting op het gedestilleerd, gelijkstaande aan 100 der tegenwoordige. Daarentegen verlangt men voor het Rijk de regeling der grondbelasting naar de uitkom sten van het kadaster en de heffing van een overgangregt van al de effectendie in de zijlinie vererven. In dezelfde bijeenkomst zijn ontwerpen ingediendnopens het begraven van lijken en be treffende de begraafplaatsen; ter wering der besmetting op aan komende zeeschepen, ter ontruiming van bet eiland Schokland, tot herziening van het tarief van in- en uitgaande regten, tot her ziening der tabel van de verdeeling der rijks in kiesdistricten, tot wijziging van het belastingstelsel en van eenige bepalingen der gemeentewettot wijziging der tarieven van sommige accijnsen tot herziening der wet. op den waarborg en de belasting op goud en zilver-werken, en een aantal anderen.Dezen zomer zijn te Monnickendam aangevoerd 25856 ankers ansjoviseh, makende het aanzienlijk getal van 90 millioen stuks.Uit Middelburg wordt gemeld, dat met het thans zoo schoone herfstweder de groeikracht, in die streken buitengewoon groot is. In vele tuinen staan de vrucht.boomen ten tweeden male in bloei; ook de weilanden zijn weer met jeugdig gras bedekt, terwijl de aardappel oogst voordee- lig is uitgevallen. De prijzen der veldvruchten zijn dan ook aan merkelijk gedaald. Ook te Oosterhout en omstreken is de oogst der veldvruchten zeer meegevallen. De aardappel-oogst is zeer overvloedig, bijna tweemaal zoo groot als verleden jaar. De op brengst der boekweit wordt op 24 mud per Ned. bunder begroot. Mejufv. J. Birgi, wed. van den heer P. Roobol, welke tot de R. C. kerk behoort, heeft aan de diaeonie-armen der Herv. gemeente te Ab coude drie woningen gelegateerdvrij van suecessieregten. Het legaat is reeds na bekomene autorisatie aanvaard. Alkmaar 24 Sept. Kleine Kaas ƒ26,50, dito Commissie/24,50, dito Middelbare f 26,50, aangevoerd 571 stapels, wegende 111140 N.P. Tarwe f 9,-dito voor de zaai ƒ10,Rogge ƒ7.50, Gerst 5,59, dito Chev. 6,50Haver 5,Paardenboonen 9,—, witte dito 16,—, bruine dito ƒ11,75, graauwe Erwten 19,50,

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2