BINNENLAND. hij appel tegen dit vonnis geteekend. De leden van toezigt zijn wegens dezelfde feiten civiel verantwoordelijk gesteld.— Terwijl prins Ghikaeen bloedverwant van den gewezen hospodar, den 21 in eene met 2 paarden bespannen victoria in de Champs-elysées te Parijs reedgingen de paarden doorde prins stond opom zijn koetsier, een Wallachijer, te helpen, maar verloor het evenwigten stortte uit het rijtuig, ten gevolge waarvan hij, 2 uren later, naar zijne woning vervoerd, is overleden. Den 25 werd zijn lijk ter aarde besteld, waarbij het personeel der Turksche legatie tegen woordig was.- Op voordragt van den minister van onderwijs, heeft de Keizer bepaald, dat met 1 Nov. 1861 geene studenten tot de geneeskundige lessen zullen worden toegelaten, tenzij zij bewijzen candidaten in de letteren te zijndeze maatregel is ge nomen op aandrang der medische faculteiten van Parijs en Mont- ellier en bijzondere goedkeuring van den staatsraadvan den iioogen raad voor liet openbaar onderwijs en van eene speciale commissie.Tusschen de Fransche bezetting van Rome en de Pausselijke troepen heerscht weder eene bedenkelijke spanning, welke van tijd tot tijd aanleiding geeft tot bloedige gevechten. De kardinaal Antonellials belast met het bestuur der militaire aangelegenbedenheeft zich verpligt geacht een verslag over het gebeurde aan den Paus te doen toekomen, werke daarover zeer ter neder geslagen is. De Fransche bezetting zal met een bataljon jagers versterkt worden, 't geen te meer noodig is omdat thans 500 man gebruikt worden voor den aanleg van vestingwerken te Civita-Vechia.- De onderprefect le Masson van Valenciennes, die zich jegens de Protestanten van Mauheuge onverdraagzaam gedragen heeftis ont slagen.- Prins Napoleon, is, na den Keizer te Biaritz te hebben bezocht, onder den naam van graaf van. Meudonnaar Warschau gereisdom deu Keizer van Rusland te ontmoeten ennaar men meent, Z. M. te herinneren aan zijne te Stuttgart gedane belofte om Frankrijk te bezoeken. Anderen beweren dat deze reis in ver band staat met een huwelijk van den prins met prinses Maria van LeuchtenbergAan boord van het stoomschip le Roland, te Toulon, is de ketel, welke eenige herstelling had. ondergaan, bij het beproeven, gesprongen, waardoor 35 personen zijn gewond, van welke 9onder andereu de heer üuoisde bevelhebber van het schip de ingenieur en de machinemeester, zulke ernstige brand wonden door den stoom bekomen hebbendat zij welhaast zijn bezweken. De minister van marine heeft een onderzoek omtrent het gebeurde bevolen.De Keizer heeft magtiging verleend voor de oprigting van een gedenkteekenuit vrijwillige bijdragen der bevolking van Bretagne te Saint-Caastter herinnering aan het gevecht, waarbij, voor 100 jaren, de vrijwilligers des lands 4000 Engelsehen versloegen en tot den terugtogt noodzaakten.Den 30 Sept. zijn H. H. M. M. en de Keizerlijke Prins op St. Cloud teruggekomen; zij legden den weg af in 10 uren, dat is met eene snelheid van 20 uren gaans in het uur. Oostenrijk. Men beweert dat de koopsom van den zuidelijken spoorweg 100 millioen fl. bedraagt, waarvan 30 eerst te voldoen, als alle wegen voltooid zijn en de opbrengst 7 pCt. bedraagtde overige 70 in jaarlijksche termijnen, waarvan de beide eerste het grootst zullen zijn.Den 25 is, in de gehoorzaal der keizerlijke academie van wetenschappen te Weenen, eene bijeenkomst geo pend van 300 letterkundigenhoofdonderwijzers en oriëntalisten. Een der aanwezigen deelde mede, dat de Koning van Beijeren 10000 fl. geschonken heeft voor eene volledige uitgave der The saurus linguae latinae. Rusland. De prins van Pruissen is den 24 des ochtends te Warschau aangekomen en met buitengemeene hartelijkheid door den Keizer ontvangen. Z. M. had hem een staatsie-wagen op den spoorweg tot, Granitza te gemoet gezonden en hem daar door den adjudant-generaal Adlerberq doen opwachten, 's Avonds was de stad geïllumineerd. Den 25 begaven zich de vorstelijke personen naar de vlakte van Powonskiwaar de in de nabijheid vereenigde troepen in parade waren geschaardhouding en uitrusting lieten niets te wensehen over en de ruiterij inzonderheid wordt hoogelijk geroemd, 's Avonds was er galavoorstelling in het paleis Lazienki, waarvan het park geïllumineerd en opengesteld was en door 40000 personen van allerlei stand bezocht werd.De regering heeft het plan om een telegraaf te doen leggen ter verbinding van de westkust van Amerika met Rusland. De afstand van Portland aan de monding van de Columbia-rivier, tot aan Moskou bedraagt slechts 2000 mijlen. De telegraaf zal worden aangelegd door de Rus sische bezittingen in N. Amerika, door de Aleutische naar de Kamsehatka-eilandende Amur en verder door Siberiëlangs dien weg zal men zekerder en in korteren tijd berigten uit Amerika kunnen verkrijgen, dan langs den trans-atlantisohen telegraaf. Te Warschau is eene commissie ingesteldom eene wet tot rege ling van den burgerlijken toestand der Israëlieten in Polen te ont werpen. Men doet ook pogingen om een groot deel der Poolsche Israëlieten tot verhuizing naar Zuid-Rusland te bewegenom de daar gevestigde Israëlitische landbouw-koloniën uit te breiden. Spanje. De minister van oorlog heeft de bevelvoerende officie ren der corpsen aangeschreven spoed te maken met het nemen van maatregelen tot opzending der troepen naar Cadix, ter hunner verscheping naar Cuba.De minister Posada Ilerrera heeft een brief aan de gouverneurs der provinciën gerigt, ter zake der ver kiezingen op 31 Oct., welke tevens als het programma van het bewind te beschouwen is. Het wil de constitutie handhavende onvastheid der staatsinstellingen boven alles vreezendede burger lijke desamortisatie voortzettenals ook de kerkelijkemaar deze alleen met goedvinden van den Pausde bevoegdheid der gewes telijke en gemeentebesturen uitbreiden, de wet op de drukpers wijzigen en de overtredingen aan het oordeel eener jury onderwer pen voorts wil het de stembevoegden bij de verkiezingen volledige vrijheid latenmaar vermaant het de gouverneurs van hunnen wettigen invloed gebruik te makenom de tegenstanders van het bewind te weren. Turkije. Te Fokschany, op de grenzen van Moldavië en Wal- lachye, is den 12, op het vinden van een kinderlijkje, waarvan een been was afgesnedeneen hevig oproer tegen de Joden uitge broken waarbij zij zeer zijn mishandeld en eenigen zelfs gesteenigd. Door hulp uit Bucharest is de orde hersteld en zijn de voornaamste schuldigen gevat.In Servie geeft de aanhang van Vorst Milosch Obrenowich zieh veel moeite om zich te doen gelden en het ontbreekt haar niet aan geldmaar het leger is op de hand der nationale partijdie door IVutschisch en Garaschinin wordt aangevoerd Te Djeddah en te Mecca hebben op nieuw onlusten plaats gehad, waarbij verscheidene Turksche soldaten het leven hebben verloren.- Vermits de regering geen genoegzaam geld voor de bezoldiging der troepen naar Tripoli gezonden heeftis een bataljon der militie in opstand geraakt, maar door de overige troepen, die zij vergeefs zochten te bewegen hun voorbeeld te volgen, bedwongen. Zweden. Te Carlscrona is, tot groot genoegen der bevolking, een Deensch eskader aangekomen, onder het bevel van den admi raal Rille't welk zieh met de Zweedsche marine heeft vereenigd, ten einde groote evolutien in de Oostzee uittevoeren. Den 16 waren 12 a 13 schepen der beide natiën in de militaire haven van Carls crona vereenigd, waar prins Oscar, de tweede zoon des Konings, de dokken en arsenalen in oogensehouw nam. Er wordt thans in Zweden eene groote bedrijvigheid waargenomen voor de verbete ring van het zeewezen en zijn in het stelsel van constructie en wapening der schepen belangrijke wijzigingen gebragt. Eerstdaags zuilen 2 schepen naar de Middellandsche zee stevenen, omdat thans alle Europesche zeemogendheden daar een zeker aantal oor logsbodems hebben. Zwitserland. Te Bazel wordt eene kerk gebouwd op kosten der nalatenschap van den heer Ch~ Merianhet gebouw zal in rijken Gothischen stijl worden opgetrokken worden en 4 a 5 mil lioen fr. kosten. Den 30 Aug. is opgerigt een Comité voor exploitatie en kolonisa tie der luitenbezittingen in Nederlands Oost-Indienzamengesteld uit de onderteekenaars van bet adres aan Z. M. van 15 April 1857, ter ondersteuning bij de regering en het publiek van elke soliede onderneming, die, met geleidelijke versterking van het Nedeiland- sche element, de buitenbezittingen wil exploiteren en koloniseren. Directeuren zijn de heeren F. H. van Vlissingenjr. J. P. Cornets de Groot en J.J. Uasselman en secretaris is de heer m\ J. IV. Tydeman. In Gelderland hebben de volgende gemeenten zich bereid ver klaard om voor de spoorwegen gedurende 20 jaren bijtedragen Zutphen ƒ12,500., Arnhem ƒ5000.Lochem en Rheden elk ƒ500., Doesborgh ƒ300., Brammen, Voorst, Gorssel enNeede elk/'200., Eibergen 150., Warnsveld en Steenderen elk ƒ100. enBorculo, Ruurio en Vorden elk f 50., te zanien ƒ20,100., en in Overijssel: Kampen 12,500., Zwolle en Deventer elk 9000., Enschede f 2000.Olst en Wijke elk ƒ500.Zwollerkerspel 300. en Lon- neker f 200.te zamen f 34000.Z. M. heeft aan J. G. Schou ten toegestaan te Weesp eene gasfabriek opterigten.De minis ter van justitie heeft, in overleg met de commissie welke een aantal buitenlandsche gevangenissen heeft bezocht, eenige regelen vastgesteld voor de toepassing van het cellulaire stelselvolgens welke de strafwetgeving zoude behooren te worden gewijzigd. Zij zijn: afzonderlijke opsluiting voor korter straftijd dan 3 jaren, met verpligting tot arbeid gemeenschappelijke opsluiting bij dag en afzonderlijke bij nacht, met verpligten arbeid, voor langer dan 3 jarenzoodanig echter dat voor de laatste 3 jaren de afzoude- ring geheel wordt toegepast; gemeenschappelijke opsluiting voor personen beneden de 16 en boven de 60 jarentenzij dezelven voor niet meer dan eene maand door den regter zijn gedetineerd en bevoegdheid van regenten om bij noodzakelijkheid de afzonde ring dadelijk opteheffenonder goedkeuring van den minister van justitie.Den 25 Sept., des morgens, werd bij den notaris Er- merins te Zierikzee eene brandlucht ontdekt en bleek hetdat een kelder, waarin geldswaardige papieren enz. bewaard werden, des nachts was bestolen en daarna in brand gestoken. De justitie volgde het spoor van den dader en nam den 26 te Sleeuwijk een fatsoenlijk gekleed persoon in hechtenisdie ƒ10000.aan bank- billettenƒ300,aan specie en ƒ100000,aan effectenbenevens een geladen pistool bij zich had. Naar Gorinchem vervoerd maakte hij den volgenden dagdoor zieh optehangeneen einde aan zijn leven.Den 25 is te Rotterdam de algemeene tentoon stelling der Hollandsche maatschappij van landbouw geopend met eene rede van den voorzitter baron F.A. van Hallde voor werpen van akker- en tuinbouwbloemkweekerij en zuivelbereiding waren geplaatst in de groote zaal der sociëteit Harmonie en de landbouwgereedschappen waaronder vele buitenlandscheop een stuk land van de diergaardeaan de Kruiskade. Z. K. H. prins Hendrik vereerde de tentoonstelling met een bezoek. Den 27 werd op het 2C Nieuwe Werk eene harddraverij van 16 paarden gehou den waarbij de 'prijseen kristallen vruchtenmand op zilveren voet, werd behaald door de Paauw, van II. Fskes, te Kollum, de 1° premie, een zilveren theepoten melkkan, door de Jufvrouw, van K. Groenewegente Stompwijken de 2e premiemede een voorwerp van ziiver, door de Mirka, van J. Groot, te Zaandam. Den 28 werd door 20 paarden ring gereden en de tentoonstelling van vee en pluimgedierte gehouden's avonds werd eene buifen- gewone voorstelling in den nieuwen schouwburg op de Kruiskade en vauxhall in de Harmonie gegeven. Den 29 is de 12e algemeene vergadering der maatschappij gehouden, waarop 35 afdeelingen waren vertegenwoordigd. De uitgeloofde gouden medaille voor de prijsvraag over het blaauw-worden der kaas werd toegekend aan den heer A. Halder Hz.te Beverwijk. Tot eereleden zijn benoemd do prinsen van OranjeHendrik en Frederik en tot leden van het hoofdbestuur jr. G. F. van Tets en dr. A. II. v. d. Boon Mesch, ter vervanging van den heer C. Avis Cz. en den baron Taetsvan Amerongen. De volgende algemeene vergadering zal te Zaandam worden gehouden.De raad van Haarlem heeft den 29 afwijzend beschikt om het adres van F. B. Meijlinkom voor 20000, deel te nemen in de geldleening ter oprigting eener tweede gasfa-

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2