BINNENLAND. S>tabs ;fJïi«mwrs. Ions waler in de bak optenemen, waardoor eene waterstraal werd teweeggebragt van 163 voeten in horizontale en van 11Ü in regt opgaande rigting. T)e Britsehe gezant te 's Hage, lord Dunfermline, vroeger ge naamd sir R. Abercrombie, en de Oostenrijksche baron von Doblhojj' kecren eervol ontslagen naar hun vaderland terug.De raad van Harlingen heeft besloten den noorderspoorweg gedurende 20 jaren le subsidiëren met 3000 bij opvolging der rigting van do heeren Sloei en Reuchlinmaar met 9000 indien de weg in dadelijke verbinding wordt gebragt met de Eemsbaan bij Leer of Asschen- dorf. Die van Leeuwarden verbond zich den 6 Oct. mede tot eene bijdrage van 3000 voor de tegenwoordige rigting en van 12000 onder dezelfde voorwaarde.Het Oranje-kanaal in Drenthe is geheel voltooid.De oud-minister van koloniën J. C. Baud is door den Koning tot baron verheven.-— De concessionarissen van den spoorweg van Luik naar Maastricht op den regter Maasoever, hebben de vereischte borgtogten gesteld en het kapitaal voor den aanleg is voorhanden. Zoo men wil, is de concessie overgenomen door het bankiershuis Rotkschildtte Parijs,Het R. C. kerkgenootschap hier te lande telt 1 aarts bisschop, 4 bisschoppen, 2 coadjutoren, 3 vicarissen-generaal, 5 bisschoppelijke secretarissen G1 dekens887 pastoors en desser- vanten28 rectoren en 731 kapellanen en vicarissenter bedie ning van 915 gemeenten; aan 1527' dezer betrekkingen zijn jaar wedden verbonden. De bisschoppelijke kleresie telt 25 gemeenten met evenveel pastoors, van welke 18 eene rijksjaarwedde genieten. De gemeenten Wassenaar, de beide Katwijken cn Noordwijken hebben besloten tot verbetering der wegenleidende naar den grooten weg tusschen Haarlem en 's Gravenhage en naar het sta tion Piet-Gijzen-brug van den Hollandsehen spoorweg. De kos ten zijn geraamd op f 4-2,000.waarin de provincie ,j- bijdraagt en waartoe van hot rijk eene gelijke subsidie wordt verlangd. De officieren van 's rijks zeemagt zullen voortaan voor elk jaar, dat zij tusschen de keerkringen of in de koloniën hebben doorge- bragt, eene verhooging van f 25. op hun pensioen bekomen. Yolgens een nader verslag omtrent den oogst in Noord-Ilolland zullen de tarwe, rogge en wintergast waarschijnlijk een goed be schot opleveren, zijn de zomergarst en haver minder goed geslaagd, en nog minder de 'erwtenpaarden- en duivenboonen. Beter de bruinegeele en witte boonenkoolzaad is middelmat ig en mos terd- en karweizaad slechts matig uitgevallen. De opbrengst der boekweit zal zeer goed zijn. De aardappelenteelt is over het alge meen goed gelukt, zijnde de ziekte slechts weinig waargenomen. Het nahooi is overvloedig geweest en vergoedt eenigzins liet eerste misgewas. De tuinbouw heeft niet zeer gunstige uitkomsten op geleverd en de oogst van appelen en peren is mede niet zeer ruim. De persoon die de reeds gemelde diefstal te Zierikzee gepleegd en zich te Gorinehem opgehangen beeft, was Willem Stok/celverwer te Leyden hij heeft bekend geene medepligtigen gehad te hebben en niet met het huis van den heer Ermsrins bekend te zijn geweest maar in de gevangenis te Hoorn, waarin hij eenige jaren heeft doorgebragtvan andere gevangenen daaromtrent aanwijzingen te hebben bekomen.— Denl Oct. is te Sneek aanbesteed het daar- stellen der gasfabriek aan H. IVouda, aldaar, voor f 74,971. en te 's Ha°-e de uitbreiding van het ministerie van marine aan den metselaar Pieckaart, aldaar, voor 16,900.— Den 4 heeft de lieer A. Hejnsius, benoemd hoogleeraar in de physiologie aan de Door luchtige school te Amsterdam, zijn professoraat aanvaard, met het houden eener rede //over de voedingsleer, beschouwd naar het stand punt der physiologische wetenschap Het hof van Gelderland deed dien dag uitspraak in de belangrijke zaak van 'F. IV. Hiljf doorgaans genaamd Schultz en 4 andere personenbeschuldigd van een aantal diefstallen met inbraak, in het laatst van 1857 in de omstreken van Arnhem gepleegd, en van medepligtigheid daaraan. Allen zijn schuldig verklaard en veroordeeld, Schultz tot 20, Isadk Ver doner tot 15, Ilartog Verdoner tot 8, Tobias Ver doner tot 5 en Anna Maria Kersten tot 6 jaren tuchthuisstraf.— Den 5 heeft Z. M. zich met de prinsen 'van Oranje en Hendrik naar Rotterdam beo-even, waar H. 1). aan het versierde station werd ontvangen door den commissaris der provincie, den burgemeester en commis sarissen der spoorwegmaatschappij. Onder voortdurend gejuich naar het stadshuis geleidis Z. M. door den burgemeester plegt- statig toegesproken, waarna Z. M. deel nam aan een dejeuner in de stedelijke raadzaal. Vervolgens bezocht de Koning met den prins van Oranje de verzamelingen van het Bataafsch Genootschap van Proefondervindelijke Wijsbegeerte boven de beurs, het Yaclit-club- huiswaar H.H. D.D. door prins Hendrik werden verwelkomd het Zeemanshuis en de Diergaarde. Tegen den avond vertrokken Z. M. en de prins van Oranje over den Rhijnspoorweg naar het Loowaarbij het dorp Apeldoorn verlicht en versierd wasen keerde prins Hendrik weder naar 's Gravenhage terug. Den 6 is bij den raad te Purmerende ontvangen een geschilderd portret van den Koningzijnde een geschenk van den oud-burgemeester Nolthenius.Aan de harddraverij met paard en chais te Haar lem, op den 7 namen 16 paarden deel; de prijs een zilveren ta bakspot en komfoor, werd behaald door de Schoonheid, van M. van Maarl, te Nooddorp, en de premie door de Jufvrouwvan C. Groe- newegen, te Stompwijk. Staten-Generaal. Bij de 2e Kamer is door de Yegering een ontwerp van wet ingediendtot wijziging van sommige tarieven van aecijnsenwaarbij het collectief zegel en de opeenten bij de hoofdsom worden overgebragt, zoodanig dat het totaal bedrag voor zoutzeepbieren en azijnen verlaagd en voor wijn en binnenl. gedestilleerd verhoogd wordt en de geheele opbrengst 47,845,— meer bedraagt. Alzoo wordt: 100 N.P. ruwe suiker 22,—, 100 N.P. buiten- en binnenl. zeep 10,—1 vat wijn/20,—binnenl. gedestilleerd/22,—, buiten! dito/35,—buitenl. likeuren 52,— en f 1,- - per vat van de belastbare ruimte der bieren en azijnen. Bij liet' ontwerp is een artikel gevoegd waarbij het maximum dei- gemeentelijke belasting op wijngedestilleerd en bier zijn bepaald, waaarbij het bier op dezelfde hoogte gebleven is en de beide an deren verhoogd worden.Voor het departement vanoorY voor 1859 gevraagd f 11,509,000, of 20,800 minder dan voor 1855 om daarvoor in vredestijd in dienst te hebben 857 officieren en 12903 manschappen en gedurende 6 maanden 6016 miliciens en van de kavallerie 160 officieren, 2924 manschappen en 2778 paarden. De 5 regimenten ruiterij zijn daarbij op 4 gebragt, eene besparing van 134,167 opleverende. De minister van marine ver langt 7,989,000waarvoor de vloot te bemannen met ruim 6100 schepelingen en 2151 mariniers. Voor het voortzetten van liet drooge dok te Willemsoord.wordt aangevraagd ƒ385057 bet oude kannaar het oordeel van deskundigenbruikbaar gemaakt wor den voor 349000, in 3 jaren te bestedenwaarvan f 117,000 in 1859. Het voornemen bestaat de subsidie voor liet hospitaal- schip ten behoeve der zoutharingvissehery afteschaffen.Voor amortisatie en aflossing van schuld wordt 725,312 verlangd.- Het personeel voor den rijkstelegraaf zal bestaan uit 15 tele grafisten der le klasse, tegen eene bezoldiging van 1200, 45 der 2e a 1000,en 90 der 3e a 800,benevens 20 leer lingen met eene toelage van 1,daags.De middelen zijn voor 1859 geraamd op/ 59,875.364volgens de opbrengst dei- belastingen van 1857 f 3,800,000 reeds uit de koloniale midde len over liet loopende jaar verkregen en 9,800,000 als bijdrage in de renten der staatsschulden uit de koloniale middelente za- men 73,575,364, zijnde f 960,329 meer dan de uitgaven. Het overschot der koloniale middelen wordt voor 1859 begroot op 22,300,000, zoodatna aftrek der genoemde f 9,800,000, nog over 12J millioen nader bij de wet te beschikken zal zijn.Dooi de regering zijn ingediend 5 ontwerpen, tot wijziging van het belastingstelsel en van eenige bepalingen der gemeentewet nopens de gemeentebelastingenals1. tot beffing van 3 pCt. van al de eflectenzonder de verhooging van 50 pCt. voor de vreemde, die bij versterf overgaan in de zijlinie en aan niet verwante personen en tot verbetering der wet op de successieeen en ander eene meerdere opbrengst gevende van ƒ700,000. Het suoeessieregt wordt bepaald voor echtgenootenvoor bloedverwanten in de opgaande linie van kinderen en verdere afstammelingenvoor broeders en zusters onderling op 4 pCt.voor neven en nichten, ooms of moeijen 6 pCt. en voor hetgeen boven liet bij versterf t.e beloopon aandeel wordt bekomen 10 pCt.alles boven en behalve het regt van overgang van 3 pCt.uitgenomen van het wettelijk erfdeel in de regte 'opgaande linie.2. tot het evenredig maken der grond belasting, mede eene verhooging van 700,000 opleverende, naar den maatstaf van 0,1268 der door het kadaster aangewezen belastbare opbrengst, en wat Limburg betreft gaandeweg in 4 jaren intevoeren.— 3. tot afschaffing van den accijns op den turf en de steenkolenwelke f 2,800,000 opbrengt4. tot meer gelijkmatige heffing van den accijns op het geslagtmet afschaffing der opcen ten. waardoor het bedrag met ƒ450,000 wordt verminderd,en 5. tot wijziging van art. 241242 en 246 der gemeentewetom, door terugbrenging der opcenten op de personele belasting tot 10, aan de gemeenten het, vermogen te geven dezelven tot 35 te bren- gen, waardoor liet rijk550,000 zoude missen. Op deze wijze zullen 's rijks middelen over 1859 eene vermindering van ruim 1, en in 1860 van bijna 2| millioen ondergaan, maar in 1861 enC2 zal de opbrengst der grondbelasting in Limburg met/154,820 toenemen,zal de afschaffing van den accijns op de brandstoffen aan kosten van toezigt75000 en aan perceptieloon 35000 jaar lijks besparenen zal het opnemen van opcenten en zegel in de hoofdsom der aecijnsen eene vermeerderde opbrengst van f 50,000 veroorzaken. Neerlandsch-Indie. Volgens berigten van Celebes, neemt de handel en het vertier te Makasser steeds toe; er is eene sagofabriek opgerigteen suikermolen is in aanbouw en de inlanders beginnen zich toeteleggen op liet aanplanten van suikerriet en koffijboomen. De kosten van het alhier bestaande Huis van verbetering en opvoeding voor jongens zijn op de staatsbegrooting voor 1859 uitgetrokken tot een bedrag van f 23,292,—. In den nacht van 2 Oct. is de pijpverbinding voor de gas verlichting van het Heilige Land tot stand gebragtdoor het neder- laten van een buis beneden den bodem van het Groot Noord- llol- landseh Kanaalbij de vlotbrugzoodat men zich ook daar weldra in eene betere straatverlichting zal kunnen verheugen. Den 3 is de van Boskoop beroepen predikant der Remon- strantsch Gereformeerde gemeenteds. de Vries van Heystdes morgens bevestigd, door den vorigen leeraar ds, Cohen Stuart naar aanleiding van 2 Timothius 4, vers 5, het middelste gedeelte. 's Avonds deed ds. v. Heijst zijne intredesprekende over vers 20 en 21 van den brief van Judas. Eene talrijke gemeente woonde beide plegtighedeu bij. Te dezer stede circuleert een adres aan de Kamer van Koop handel en Eabriekenwaarbij hare tusschenkomst of voorspraak wordt ingeroepenten gunste van liet reeds sedert geruimen tijd bij het plaatselijk bestuur bestaande plan, tot het bestraten van den Middenweg in den Heer Hugo Waardmet dat van den Bosch- en Rustenburgerwegen, naar men meent, ongeveer f 120,000,- zullende kostenwelke ondernemingvooral uit aanmerking der zoo verbeterde gemeenschap nabij andere Noord-Hollandsehe stedenvoor den voortdurenden bloei onzer stad en bare markten van het hoogste belang te achten is. Het bestuur van genoemden polder is niet genegen meer voor deze zaak bijtedragen, dan eene som van f3000,als jaarlijksch aandeel in het onderhoud van den weg. De heer A. Franken alhier is erkend als viee-eonsul van Zwe den en Noorwegen. PER TELEGRAAF. De minister van financiën heeft in de zitting der Tweede Kamer van 9 Oct.de werking ontvouwd van de voorgedragen wijziging in het belastingstelsel. Zoo zal Alkmaar door verhooging der ste delijke opceid li met liet bedrag der door het rijk afgestane, meer be L-ondbelastiug /'1S92,—van het personeel /2670,— 5 "op de turf 8000,— en van dien op de steenkolen

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2