XI i c u w o ARROSDISSEMESTS ütX.niAlk, oorbiecht trachten in te voeren. Er is besloten zich tot het Lager huis te wenden, ten einde daartegen maatregelen te verordenen.— De jaarlijksehe subsidie voor de stoomboot-postdienst tusschen .Sydney en Nieuw-Zeelandzal voor de 4 eerste jaren 24000 en voor de volgende 22000 bedragen; de dienst moet vervuld worden met 4 schepen van 350 a 800 ton en 70 a 140 paarden krachten.— De overheid der kolonie Yietoria (hoofdplaats Mel bourne) in Australië heeft, in overeenstemming met de wetgevende magteene premie uitgeloofd op den invoer van vrouwen. Van de 400,000 zielen der Èngelsohe bevolking, behoort niet meer dan een tiende tot het vrouwelijke geslacht.— De handel is nog niet van den schok der jongste crisis hersteld: de uitvoeren, dieinde eerste 9 maanden van 1857 eene waarde van 95,735,592 beliepen, hebben dit jaar slechts 86,310.329 bedragen.- Het gouverne ment heeft besloten de in Indie dienende troepen, ter bevordering van hun gemak en gezondheidte bekleeden in een wijd opper kleed (tunica) en wijde pantalonbeide van eene ligtkleurige voornamelijk uit katoen bestaande stof.De Keizer der Birmanen heeft aan de gezanten van den gouv. genl. van Britsch-Iudie ge weigerd naauwere betrekkingen aan te gaan, omdat hij voor zich, noch zijne nakomelingen, zijne vrijheid en onafhankelijkheid wil opofferen aan eene mogendheid, die altijd begint zioh te alliëren met de natiën, welke zij wil overheerschen. Bbitsch Indie. De Begum (koningin) van Lucknow heeft aangeboden Nena Sahib uitteleveren, indien zij zelve vergiffenis krijgt. Den 6 Sept. waren bijna alle muiters, die in Oude het veld nog hielden, te Jugdespore vereenigd, ten getale van 5000 man met 8 st. De overigen hadden zich huiswaarts begeven. Een corps muitelingen van ltewah komende, is in het distriet Allaha bad gevallen, maar door eene afdeeling policie-soldaten verslagen, waarbij de aanvoerder Punjah-Singh en 200 der zijnen sneuvelden. Een ander corps is bij Sunporali door de Engelschen aangetast cn, met verlies van een aantal volks en 3 st., verstrooid. De stad Burrakota is door de opstandelingen geplunderd, maar door eene kleine afdeeling Britsche troepen hernomen. De 2 ontwa pende inlandsche regimenten (het 62' en 69f), benevens een detache ment inlandsche artilleristen, welke, ten getale van 1400 a 1500 man, te Moultan in de Punjaub door een klein getalEuropesohe artilleristen en infanteristen en een regiment inl. ruiterij en 1 reg. inl. infanterie, bewaakt werden, zijn, op het vernemen, dat zij weldra bij kleine afdeelingen huiswaarts zouden worden gezonden en vreezende daarbij om hals gebragt te zullen wordenden 31 Aug., toen zij op eene parade moesten verschijnen, met bijlen, knep- pels, enz. op de Engelsche kanonniers aangevallen, ten einde hunne stukken te vermeesterenen overrompelden tevens eenige der barakken. De kanonniers hielden echter stand, beschoten de aan vallers uit hunne kanonnen en verdreven hen met behulp van andere troepen. Na 300 man verloren te hebben, verspreidden zich de muiters in alle rigtingen, alom door de Europëers en de getrouw gebleven inlandsche vervolgd wordende, waarbij zij allen in de vlugt, werden in de pan gehakt, of bij het overtrekken van rivieren en moerassen omkwamen. Omstreeks 120 man der op roerige regimenten hebben geen deel aan de beweging genomen. De Engelsehen verloren slechts 1 officier en 4 artilleristen.3000 Muiters, die zioh op het eiland Groga verschanst hadden, zijn door 3 compagniën Europesohe soldatenhet contingent van Kopper- thela en eenige ruiters van het corps van genl. Hodson, aangetast en met verlies van 1000 dooden verdreven. De artillerie heeft nog eene groote slagting onder de vlugtelingen aangerigt en 2 daarmede beladen vaartuigen in den grond geboord. Frankrijk. De strijd der dagbladen over de zaak Mortara duurt onverminderd voort. De heer Martineen der redacteurs van de halfofficiële Constitutional, noemt den clerikalen verdediger van het voorgevalleneL. Veuillot, //den Mazzini der kerk". Öok het halfofficiële blad la Patrie heeft zich in de zaak gemengd en aangemerkt, dat V Univers ongelijk m Frankrijk heeft even als ie Siècle, le Journal des Debats, le Constitutionel en la Presse in K.ome zouden hebben. Het dringt daarom aan op eene afscheiding van het burgerlijke en kerkelijke element, welke in Frankrijk door de omwenteling van 1789 is tot stand gebragt. Frankrijk kan als Katholieke, maar tevens als vrijzinnige natie "niets anders doen dan zijne bedenkingen kenbaar te maken aan den Pausdie dezelven op den waren prijs zal weten te schatteu.Den IS Oet. zijn 3000 man Fransche troepen te Civita Vecchia (Pausselijke stafen) ontscheept.— üc Zweedsche regering heeft aan de kabinetten van Parijs en Londen eene nota doen toekomen waarbij zij verklaart, het overtrekken van den Eider door Bondstroepen, tot bedwang van Denemarkente zullen aanmerken als eene bezetting van het Scandinavisch gebied en als eene aansporing om, tot eigen veilig heid, op maatregelen van zelfverdediging bedacht te zijn. Oostenrijk. Het cijfer van het leger is thans op 551000 man bepaald; de jaarlijksehe ligting die in 1857 en 58 103115 man be droog zal in de jaren 1859 tot 1862 slechts 85000 man bedragen. Pruissen. De vereenigde Kamers van den landdag hebben den 25 Oct. nadat in liet Heerenhuis een voorstel van de tegenstanders van het regentschap, om deswegens adressen aan den Koning en den Regent te rigtenmet 80 tegen 76 st. verworpen was, bij acclamatie en zonder beraadslaging, de noodzakelijkheid van het regentschap erkend, welke verklaring door een driewerf herhaalde vreugdekreet ter eere des Konings en van zijnen plaatsbekleeder gevolgd werd, waarop de Prins-Regent den 26 de voorgeschreven eed 'heeft, afgelegd.Daarna heeft de presiderende minister de zitting van den landdag gesloten verklaard. Zwitserland. Het verschil over de uitgewekenentusschen de Bondsregering en de kantonnale overheid van Genève is bijge legd door het treffen eener schikking, berustende op denj grond slag dat de 5, als verdacht beschouwde uitgewekenenhet Zwit- sersche gebied zullen moeten verlaten.Deze lieden hebben inmiddels reeds vroeger besloten zieh vrijwillig te verwijderen Zij zullen van wege de Bondsregering reisgeld ontvangen. 5 anderen zullen, onder zekere voorwaarden, te Genève kunnen blijven. Eindelijk zijn 3die zioh tot dus ver schuil gehouden hebben aangewezen als personendiezoodra zij door de kantonnale po- 'iiie worden gevat, over de grenzen moeten gebragt worden. Stanje. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene cir culaire gerigt aan de burgerlijke gouverneurs der provinciënhen vermanende bij de verkiezingen eene stipte onzijdigheid in acht te nemen en geenerlei invloed uitteoefenen op hunne ondergeschikte ambtenaren.— De regering is voornemens eene expeditie te zen den tegen de zeeroovers van de Riff, in Maroeco, die van tijd tot tijd de Spaansohe koopvaardijschepen aanranden. Amerika. De verkiezingen in Californie zijn voor twee der den in den zin der regering uitgevallen.Het Engelsche bewind heeft met een huis te Quebec een contract gesloten voor de le vering van 45 millioen kubiek voeten scheepstimmerhout, waar van 5 millioen k. v. binnen 2 jaren te leveren op de werven van Sheerness, Woolwich en Plymouth.— Het aanzienlijkste gedeelte der stad Jacmel, op Hayti, is den 15 Augustus verbrand, waar van de schade op 1,380,000 dollars wordt geschat.Bij het springen van een kruidmagazijn in de Havanna zijn 112 mensehen omgekomen en een honderdtal gekwetst.Het Noorsche schip Catharina heeft den 14 Sept. nog 16 passagiers van het stoom schip Austria gered.Den 5 Oct., tegen den avond, is het kris tallen paleis te New-Yorkwaarin eene menigte voorwerpen van kunst en nijverheid waren tentoongesteld en zioh ongeveer 2000 bezoekers bevonden, geheel in de asch gelegd, waarbij niemand is omgekomen. De schade aan het gebouw bedraagt 250,000 dollars en aan de goederen het dubbele dezer waarde.In de Zoutmeer- stad (Utah) hebben meermalen botsingen met de Mormonen plaats.— Het bewind der Vereenigde Staten heeft voorstellen bekomen van de overheden der Societeitseilandenom in de Unie opgenomen te worden.— In Tampico (Mexico) heeft de gouverneur Garsa eene buitengewone heffing van 100,000 dollars van de daar geves tigde buitenlanders bevolen, onder bedreiging van dwangmaatregelen; vele Atnerikaansche en Spaansche onderdanen zijn dien ten gevolge naar de Havanna gevlugt. De heer mr. J. A. Kluppelvoorzitter van het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeenmogt den 26 het voorregt smaken zijn 50jarig lidmaatschap te vieren. Door het bestuur ter vergaderzaal geleidwelke door de zorg van den eigenaar (P. A. Walraven) even net als smaakvol versierd was, werd de jubilaris door het aanheffen der muziek ontvangen. De eerste spreker was dr. J. J. de Gelder, wenschte hem in krachtige en warme bewoor dingen geluk met het feest van den dag, gelijk de heer ff. de Fries Wz. hem eene hulde in poëzij toebragt. De heer H. Cos- ter Hz. bood hemnamens de ledeneen geschenk aanbestaande in eene kristall. .metzilv. gemonteerde schenkkan, op het deksel een toepasselijk opschrift dragende. Diep geroerd betuigde de nog krach tige grijsaard zijnen innigen dank voor de hem bereide verrassing en bewezene eer. Mo^e hij nog lang het departement en andere instellingen, waaraan hij zijn tijd en kennis wijdt, tot nut en sie raad verstrekken. De leden der Kamer van koophandel en fabriekendie met het einde dezes jaars moeten aftreden maar bij de op den 25 Nov. te houden stemming weder herbiesbaar zijnzijn de heeren T. L. Koorn, F. M. Aglnna en F. M. van de Velde. Wij meenen de aandacht van onze lezers te moeten vestigen op de poging van den heer Walraven om door hot zoo gunstig bekende en in dan laatsten tijd door. bij het publiek geliefkoosde sujetten, verrijkte personeel, onder directe van de heeren Boas en Judels, zes tooneelvoorsteliingen te doen geven. De aanzienlijke kosten daaraan verbonden, waarvan de bewijzen bij de rondgaande inteekenlijst zijn overgelegdmaken eene algemeene deelneming noodig. Het behoort ouder de mogelijkhedendat niet aan ieder liefhebber die lijst wordt aangeboden{maar wie prijs stelt op de volvoering van liet plan, geve den ondernemer ,van zijne deelne ming kennisopdat de eerst aangekondigde voorstelling op den 29 November a.s. kan plaats hebben. De directie zal zonder twijfel zorgendat er goede stukken worden opgevoerdte meer daar bij vroegere gelegenhedenhaar de smaak van Alkmaars ingezetenen herhaaldelijk is gebleken. Den 30 zijn ten raadhuize voor den tijd v. 4 en 6 jar,verhuurd de volgende stukken Weiland, No. 1 ten behoeve van het Gasthuis en 2 en 3 voor het Burg. Armbestuur: 1. Sectie D. No. 87, 91 en 194, in den Sluispolder, onder Bergen groot 3,80,95. r Strijkgeld/370, verb, met ƒ15,—, door G. Kisser, te Alkmaar 2. Sectie C, No. 147, onder Z. en N. Schermer, groot 2,31,30. Strijkgeld 200,verhoogd met f 50,door D. Olij, aldaar. 3. Sectie C. No. 35, onder Ursem groot 1,06,70. Strijkgeld 33,verh. met ƒ3,—door/. Fetdboer, te Ursem. Zitting van den 26 October. 1. D. P., te Eenigenburg, slagten van een kalf, ongedekt door kwitantie van betaalde rijksacoijnsboete van J 10,subsi diaire gevangenisstraf van 6 dagenverbeurte van het kalf, of de daarvoor gedeponeerde waarde en de kosten. 2. J. L., te Eenigenburg, geheel als No. 1. 3. K. K., te Haarlemmermeer, als de vorige. 4. P S VVea van E. R., aan den Hoorn op Texel, ongeoor- .ooiae neaenaag op onvrij territoir van een fust inlandsch gedestilleerd; boete van 67,70, zijnde het lOdubbele van den verschuldigdeu accijns, subsidiaire gevangenisstraf van ééne maand, verbeurte van het aangehaalde gedestilleerd en de kosten. 5. C. M., te Oosterend op Texel, ongeoorloofde nederlaag op onvrij territoir van suiker; boete van 43.20, zijnde 20 maal het inkomend regt van de aangehaalde suiker, subsidiaire ge vangenisstraf van 6 dagen, verbeurte van de aangehaalde sui ker en de kosten. 6. M. deW., te Oude Schild op Texel, verhindering van Rijks beambten in hunne werkzaamheden; boete van/'100,sub sidiaire gevangenisstraf van 1 maand en de koeten.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2