BUITENLAND. .Stab# flicutvs. ARRO^DÏSSEMEITS REGTBMK. baar is met deu vrijen wil van meesters en slaven te behouden en een staat van zaken daartestellenonder welke de slaven als vrij willige arbeiders op de plantagiën kunnen verblijven. Het over brengen der slaven naar te scheppen landelijke gemeenten is alzoo vervallen, maar het blijft aan de eigenaars overgelaten, of zij hun ne gronden met de slaven willen alstaantegen prijzen te regelen naar den aard der gronden, zullende de vrijgemaakte slaaf de kosten daarvoor niet behoeven te vergoeden. De schadeloosstel ling wordt betaald voor in geld en voor gestort in eene te larimanbo te stiehten bankbestemd tot stoffelijke instandhouding cn ontwikkeling der koloniëndoor het voorschieten van kapita len en van voorschotten op productenhet te gelde maken der- zelven op de minst kostbare wijze en het bevorderen der immigra tie. Voor den losprijs is een maximum aangenomen, naar den grondslag van den ouderdom. De kosten van dezen maatregel zijn geraamd op 13,588.670,- en alzoo 3 millioen minder cfan bij het vorige ontwerp. Aan de eigenaars der reeds in 1848 op S. Martin geëmancipeerde slaven wordt f 250,000 toegekend. Het ontslag der slaven zal in Suriname 3 en op de eilanden 1 maand na de afkondiging der wet geschieden. De door de bezitters af gestane plantages zullen door de slaven, die niet bij hunne meesters willen blijven Kvolkt en vervolgens verpacht worden. Voorhetaf- staan dergronde.i met de slaven wordt voorgesteld: suikergronden per slaaf/ 375,— en voor den grond, koffijgronden 260,per slaaf en voor den grond, katoen- en houtgronden ƒ200,— per slaaf en voor den grond. De losprijs voor particuliere slaven wordt betaald naar 6 klassen, van/700500, ƒ300, 200, 100 en 50. De vergoeding wordt betaald voor i in wissels op het dep. van koloniën en voor met aandeelen van 1000 in de opterigten bankmet bijpassing in geld voor sommen beneden de duizendtalleu. Daardoor zal 7milTioen voor Suriname behou den welke som de regering in 5 jaarlijksche termijnen wil stor ten, met voldoening van 5 pCt. rente voor het nog onbetaalde. Het getal slaven wordt in Suriname op 37,169 en op Curacao enz. op 9305 gesteld.- In het voorloopig verslag nopens de wet op het gebiuik van het koloniaal batig slot van 1856 komt voor, dat het eindcijfer der Indische begrooting, 't welk 17 millioen hooger is dan dat van 1848, verbazing, ja zelfs schrik, heeft veroorzaakt. Engeland. Lord Elgin heefteven ais de admiraal Putiatine namens Rusland, een zeer voordeelig iractaat met Japan gesloten, op den voet van dat met de Vereen. Staten. Engeland zal het regt hebben een ambassadeur naar Yeddo te zenden. De havens van Nangasaki, Kanagaura en Hakodade worden binnen 1 jaar na de ratificatie en daarna de andere westelijke havens voor den Britschen handel geopend, terwijl de Engelschen ook te Yeddo en Osaka handel mogen drijven. De uitgaande regten zijn op 5, dc inkomende op 20, van wollen en katoenen goederen echterop 5 pCt. bepaald en van slechts weinige artikelen is de invoer ver boden.— De gouverneur der Kaapkolonie heeft met den bevel hebber der troepen beslotenalle beschikbare manschappen naar Indic te zenden; laatstelijk zijn weder 5 schepen met paarden derwaarts gezonden. Ruim 2000 man van liet Duitsche legioen hebben vrijwillig hunne dienst voor O. Indie aangeboden.— Den 25 Oct. zijn te Portsmouth proeven genomen met de werking van grof geschut op met ijzeren platen bekleede schepen. Het ijzeren stoomschip 'Erebusvan 16 st.welks huid uit platen van 4 Eng. duimen bestaat, was daarmede nogmaals bekleed; de met 10 ponden kruid, op 400 yards afstand, geschoten 32ponders maakten slechts een diepen indruk maar de eerste met 16 pond kruid geschoten 64ponder drong er door heen en rigtte in het j schip veel verwoesting aan.— Den 27 is prins Alfred te Spithead als adelborst aan boord van het fregat Euraylus gegaan en daar- mede in zee gestoken; het te Portsmouth liggende Nederlandsche eskader paradeerde ter zijner eere in het want.— Het Parlements lid Bright heeft te Birmingham herhaaldelijk redevoeringen ge houden, tot aanprijzing eener parlementshervorming, die hij ook tot het Hoogerhuis wil uitstrekken, uitbreiding van hetstemregt, betere verdeeling der kiesdistrictenenz.ter bereiking van dit I doel raadt hij een monster-petitionement aan. Frankrijk. Portugal heeft aan de vordering tot uitlevering j van het, door de regtbank te Mozambique als slavenhaalder wet- tig prijs verklaarde schip Charles et Georgeonder protesttoege geven. De schadeloosstelling, eerst tot 450,000 fr. geëischt, maar thans verminderd tot 100,000 fr. voor de reeders, 50,000 voor de nagelatene betrekkingen van den op Mozambique gesneuvelden eersten officier en 30,000 voor de bemanningmoet nog geregeld worden. De minister van marine heeft daarop den s. b. n. Lavaud bevolen met de linieschepen Austerlitz en Ponauwerth de Taag weder te verlaten, welke dan ook den 25 met het vrijgegeven schip vertrokken zÜn- Den 22 Oct. heeft Prins Napoleon eene conferentie gehóu- 1 den met eenige Engelsche kapitalisten, over den aanleg van spoor- 1 wegen in Algiers.— Bij Keizerlijk besluit zijn de algemeene raden I voor elke provincie dier kolonie ingesteldin ieder derzelven zullen I 2 inboorlingen zitting nemen.— Te Marseille is den heer de Lesseps, j na zijne terugkomst uit Barcelonaeen prachtig feest gegeven hij verklaarde daarbij zich voortestellen binnen 3 maanden met de doorgraving van Suëz te beginnen.— Te Parijs is het dagblad le Correspondant in beslag genomen, wegens een artikel van den graaf de Montalembert, getiteld: Eene beraadslaging in het Engelsche Parlement over Indiewaarin de in Engeland heerschende vrijheid verheven wordt, tegenover de in Erankrijk bestaande slavernij de drukker en schrijver zullen vervolgd worden, wegens aanran ding van het beginsel waarop het algemeen stemregt berusten van het constitutioneel regt des Keizerswegens schending der eerbied voor de wet, het verdacht maken der regering en het ver smoren der openbare orde.— De krankzinnige graaf de Chanaleilles heeft zijnen halven broeder, de genl. de Salles, met een pistoolschot zoodanig in den onderbuik verwond, dat hij den 1 Nov., na een hevig lijden, is bezweken.— Het liberale dagblad le Progres, Courier de la Bretagne kondigt zijne staking aan, wegens de gestrenge be palingen op de drukpers. OQSi^RjWK., ;j[et provinciale kerkelijke congresdatonder voorzitting van den aartsbisschop, te Weenen vergaderd is, heeft den Keizer een adres aangebodenwaarbij ernstig wordt aange^ drongen op het herstel der kerkelijke censuur voor dagbladen en tijdschriften.— Te Pesth wordt eene nieuwe Donau-stoomvaart- maatschappy opgerigtmet een kapitaal van 300,000 fl., welke 6 schroefstoombooten voor het vervoer van granen en andere goede ren wil bezigen. De bestuurders der Eransche maatschappij heb ben op nieuw onderhandelingen met de Beijersche aangeknoopt welke eene gunstige wending nemen.- De beroemde Ida Pfeiffer, die malen een reis om de wereld volbragtis, ten gevolge der op haren togt naar Madagascar ondervonden wederwaardigheden 1.u, naollf; yan Oct., op 69jarigen leeftijd, overleden.— Den 14 .Nov. zal het stoomschip Ifilo van Yenetie naar Londen ver trekken ais begin eener geregelde dienst tusschen die beide steden Prtjissen. De minister v. Elottwell, thans met het dep', van binnenl. zaken belastheeft de ambtenaren bevolen omzonder hun gezag te doen gelden of eenigen dwang uitteoefenen, hunnen invloed aan te wenden tot het doen van goede keuzen voor de Kamer der Afgevaardigden op 23 Nov.De ministers hebben den Regent een programma hunner staatkundige denkwijze aangeboden opdat de orst kan oordgelen, of hetzelve met zijne inzigten strookt Rusland. De pacht op het gebruik der gebrande wateren heeft uitmaal 30 millioen roebels meer opgebragt, dan de vorige keer dit meerdere is bestemd tot, verbetering der bezoldiging van de karigst beloonde ambtenaren.— Te Sebastopol blijft het treuri" gesteld wijl noch het rijk, noch particulieren pogingen doen oin de stad te herbouwen. Sardinië. Het te Genua verschijnende clerikale blad isinbe- v i genomenomdat het de regering heeft aangevallenwegens het, toestaan van den bouw der Waldenzen-kerk aldaar.In het laatst van October hebben lievige plasregens de Po en andere rivieren doen overstroomen en veel schade aangerigtde brug van den spoorweg van Turin naar Susa, bij Avilgliano, is weggedreven en ook den Geueeschen weg beschadigd.— Te Genua is eene ver- eenigmg opgerigt, om den aanleg van een spoorweg door de berg pas van de Luckmanier en daardoor eene nadere aansluiting met Zwitserland te bevorderen. Turkije. Den 10 Oct. heeft bij Oreiye, in het oproerige Bos nische district Gradatsehaseh een hevig gevecht plaats gehad t schen de Christenen en de Turksche krijgsmagtten gevolde waarvan reeds vele Christelijke vlugtelingeno. a. de aartspriester Abranowitschop Oostenrijksch gebied zijn aangekomen.— De gouverneur van Bosnië Kiani-bassa is, op eene aanklagt der Grieksehe geestelijkheidter verantwoording naar Konstantinopel geiocpenhebbende bij de lastom zekere belasting vooreerst met te heffenniet opgevolgd, maar de wederregtelijke heffing bevorderd.— De beraadslagingen van den Servischen Senaat over de zamenstelling en werkzaamhedon der Vertegenwoordiging (Skup- schina) zijn ten einde: de leden zullen gekozen worden door de belastingschuldigenin verhouding van 1 op 350verder worden uit de 17 districten 2 wereldlijke geestelijken afgevaardigd en zijn de district,spresidenten en die dqr jredegeregten ambtshalve leden. De beraadslagingen zullen door de drukpers dadelijk openbaar ge maakt worden.De Turksehe ministers hebben den Servischen vorst Alexander doen weten, dat zij vroeger tegen het bijeen roepen eener Nationale Vergadering waren, maar dit niet zullen weerstrevenzoodra de natie eene vredelievende rigting toont. Lord Redcliffe heeft tc Konstantinopel den eersten steen gelegd van een gedenkteekenvoor de door de gealliëerden aan Turkije verleende ondersteuning en den 19 aan eene Protestantsche kerk; den 28 is hij over Athene naar Rome vertrokken.— Mehemed Kiprisli- bassaminister van marine, is minister zonder portefeuille gewor den en opgevolgd door Mehemed Ali-bassa. Belgie.^ Den 27 Oct. is de spoorweg van Brussel naar Arlon geopend, in tegenwoordigheid der Kon. familie, der ministers, enz. China. De admiraal Seymour heeft het embargo van Canton opgeheven. Hij heeft een bezoek gebragt aan den Chineschen bevelhebber Peh-quei en van deze een tegenbezoek bekomen. De nieuwe gouverneur der stad Hivang heelt aan de bevelhebbers der gealliëerden geschrevendat hij berigt van den vrede beko men had en hen dus uitgenoodigd in overleg te treden tot rege ling der zaken.— De Chinesohe onderhandelaars betoonen wei nig ijver tot de regeling van het tarief van in- en uitvoer. Het gesloten tractaat is nocli in de hoofdstadnoch elders afgekon- digd. Hoewel bepaald isdat de naam van barbaren niet meer gebezigd zoude wordenzijn bij Keiz. besluit van 25 Julij onder scheidingen toegekend voor betoonde dapperheid vtijdens den aan val der barbaren op Tiensing. Volgens rondgaande inteekenlijst zal het gezelschap van de hee- ren Fenneman Sr Co.. vroeger onder directie van den heer J. E. Du- T°' y 111 het locaal van den heer Pf. F. van Tellingen eenige too- neelvoorstellingen gevenwaarvan de eerste op Zondagden 28 JNovember a.s. zal plaats hebben. Bij verschillende gelegenheden heelt dit gezelschap zich gunstig leeren kennen en zal het ook voorzeker met de aangekondigde voorstellingen zijnen goeden naam weten te bewaren. Zitting van den 2 November. W* H.te Alkmaar, mishandeling, 3 dagen gevangenis straf en de kosten. 2. J. B., te Nieuwe Niedorp, woordelijke beleediging van een be dienend beambteJ 16, boete en de kosten. J* Z: -k* 9 te Oude Niedorp, als boven, ƒ20, boete en de kosten. 4. iv. H.te Schagen, eenvoudige diefstal, 1 maand gevangenis straf en de kosten. 5. A. v. N.te Amsterdam2 eenvoudige diefstallen1 jaar ge vangenisstraf en de kosten. 6. M. v. d. G.te Amsterdam, desertie van een Nederl. koopvaardij» semp, 3 maanden cellulaire gevangenisstraf en de kosten.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2