«stabs iXtcmoo. werken bouwen. In Jan. 62 zullen ook Jeddo en in Jan. 63 Osaka worden opengesteldmet vrijheid van godsdienst en het bouwen van kerken; alle waren mogen worden in- en uitgevoerd, tegen regten van 5 tot 35 p. Ct., het laatste alleen op de bedwelmende dranken.De brief van den Franschen Keizer aan prins Napo leon over het vervoer van arbeiders naar de koloniënheeft hier te lande een zeer gunstigen indruk gemaakt.Den 8 is bij Ports mouth een tweede proef genomen met het afschieten van zwaar geschut, op een met zeer dikke ijzeren platen bekleed schip. Op de ijzeren stoomkorvet Meteorditmaal dubbel bekleedwerden op 300 yards afstandvier 68 ponders en een 32 ponder geschoten, waarvan 3 de bekleedsels doorboord en in het hol veel verwoes ting aangerigt hebben.Dezer dagen zijn 2 op de Kussen te Sebastopol vermeesterde en aan de stad York vereerde kanonnen met veel plegtigheid op een plein geplaatst, maar zonder eenige militaire vertooning, welke door den hertog van Cambridge voor eene thans bevriende mogendheid aanstootelijk werd geacht.— Aan het feestmaal bij den nieuwen lord-mayor van Londend.en 9 namen 1500 personen deel. De hertog vanMalakoff en de minister Derby verklaarden beidedat de alliantie tusschen Frankrijk en Engeland volmaakt bleef en dat het behoud van den vrede het hoofddoel van alle Europesche staten is. De laatste verzekerde ook, dat de ministers zich dagelijks bezig hielden met het onder zoek der maatregelendielangs wettigen wegtot maatschappe lijke financiële en politieke verbeteringen kunnen leidenen dat wetsontwerpen in het belang van alle klassen, waarschijnlijk bij den aanvang der Parlementszittingzullen worden ingediend. Het leger in Indie telt thans 93000 man en dat in het moederland zal binnen weinige weken 70,000 man bedragen. Britsch Indie. De spoorweg van Futtehpore naar Cawnpore isna de onderwerping van Oudemet kracht doorgezet en vol tooid zoodat van Calcutta langs de Ganges tot Allahabad en van daar §per spoor" eene directe gemeenschap met Cawnpore is daar- steld.— Tantia Topeedie, weinige dagen na zijne vorige neder laag, Sironje, in Midden Indie, bezette, is, op de nadering der detachementen, onder genl. Miehei en kol. Smith, in de rigting van Chandres gevlugt. In verschillende streken van Oude zijn de muiters weder in scherpe gevechten verslagen, met gering ver lies der Engelschen. Intusschen verwoesten de zwervende benden het land en kwellen de inwoners vreesselijk.De inning der belastingen geschiedt in Oudezonder eenige moeitetot het vroe ger bedragde grondbezittersdie zich eenigzins goed gedragen hebben, zijn in het bezit hunner landerijen hersteld.— Aan de grenzen van Oude is genl. Douglas, den 10 Sept.bij Chandea slaags geweest met 15Ö00 opstandelingendie hij een verlies van ongeveer 100 man toebragtterwijl zijn eigen verlies zeer gering was. Eene kolonue den 22 Sept. uit Allahabad geruktheeft den volgenden dag den vijand aangetast en een verlies van 500 man doen ondergaan.De regentijd is door het drooge saizoen ver vangen.De telegraaf tusschen Bombay en Kurrachee en tus schen Ceylon en het vaste land van Indie is gereed.— Door overstroomingen van den Indus is veel schade aangerigt en in Bengalen heeft eene aardbeving plaats gehad. Denemarken. De regering heeft aan haren gezant bij de Bondsvergadering bevolenop officieuse wijze te kennen te geven, dat zij bereid is de betrekking van ïtolstein in de voor geheel de monarchie geldende constitutie opteheffenen met de stenden van het hertogdom te onderhandelen op de grondslagen der overeen komst, in 1851 door Denemarken met Oostenrijken Pruissen gesloten.De Koning heeft werkelijk de betrekking der Duit- sche hertogdommen in de algemeene Deensche constitutie opge heven en de Stenden dier gewesten tegen den 3 Januarij opgeroepen. Frankrijk. De kinderen van den wegens het vermoorden van Pechard te Caentot altijddurenden dwangarbeid verwezen Israë liet Qugenheimzijn te Caen in het klooster S. Louis geplaatst en aldaar door hospitaalzusters onderwezen. De opperrabbijn te Pa rijs hiervan onderrigtheeft van de overheid hunne overbrenging naar een Israëlitisch gesticht gevorderdwaaraan op ingewonnen advies van den prefect in het dep. van de Calvadosonverwijldis voldaan.— De tot altijddurende gevangenis veroordeelde kaptein Doineaudie tot dus ver op zijn verzoek in Algiers gebleven was en daar eene halve vrijheid genoot, is thans overgebragt naar de cellulaire gevangenis te Tours.— De lijkwagen van Napoleon I, op S. Helena gebruikt en daarna te Woolwich bewaard, is door Koningin Victoria den Keizer aangeboden en den 5 te Parijs door den genl. sir Bourgogne aan prins Napoleondie daartoe van Compiègne gekomen wasovergegevenin het bijzijn van graaf d'Ornano, gouverneur van het Hotel der Invalieden vergezeld van zijne geheele staf. Het rijtuig is voorloopig geplaatst m de kapel 'van S. Jerome.— In den Moniteur is een brief opgenomen van den Keizer aan Prins Napoleonover den invoer van negers in de koloniën, houdende, dat Z. M. slechts in de diepste over tuiging van zijn goed regt de vrede met Portugal had gewaagd, maar echter omtrent het beginsel nog geene gevestigde overtui- ginc bezat, willende hij dat in geenen deele vasthouden, mdien de geworven negers niet geheel vrij in hunne keuzen waren, Z. M. Verzoekt dus den prins de zaak grondig te onderzoeken en zoo mogelijk de onderhandelingen met Engeland weder optevat- ten, ter vervanging der Afrikanen door Indische koelies. De Prins minister heeft ten gevolge hiervan eene commissie van 3 leden benoemd, om een onderzoek intestellen naar de voordeelen en be zwaren van het stelsel der aanwerving van vrije negers op de kust van Afrika, waartoe zij zich zullen moeten begeven naar de plaatsen, waar de verbindtenissen gesloten worden.— Den 9 heeft het Keiz. geregtshof het vonnis, waarbij de beruchte He- rat, zich noemende graaf de Viala (de handelaar in titels en orden) tot 2 jaren gevangenisstraf en 500 fr. boete is veroordeeld, niet tegenstaande de welsprekende verdediging van den advocaat De- maretin appel bevestigd.De Fransche en Spaansche troepen hebben, zonder eenig verlies, de havenplaats Turan, in Cochm- China vermeesterd. Na het schiereiland Fransche bezetting te hebben gegeven, heeft de admiraal Rigault de Genouilly onver wijld den togt voortgezet naar de hoofdstad Hue.De Sardi- nische gezant heeft namens zijnen vorst de stad Parijs een mar meren borstbeeld van H.D. aangeboden, als bewijs van erkente lijkheidvoor de uitstekende wijze, waarop hij aldaar is ontvangen; het geschenk is met dankbetuiging aangenomen en zal in de raad zaal geplaatst worden.De gezondheidstoestand van Parijs is door den aanleg van ruime straten, die licht en lucht toevoeren, gunstiger dan ooit en de vroegere sterfte van 65 tot 75 personen daags tot de helft verminderd; zelfs is den 26 Oct. in 3 arrondissemen ten der stad, te zamen meer dan 20,000 zielen tellende, niet een sterfgeval voorgekomen. Napels. De Erfprins zal eerlang in het huwelijk treden met eene Beijersche prinses, de zuster der Keizerin van Oostenrijk. Oost en buk. Te Weenen is eene deputatie van het bestuur der Prot. kerk in Hongarije aangekomen, om bij de regering aan- tedringen op eene regeling van de aangelegenheden dier kerk, en om verlof te verzoeken tot het houden eener algemeene synode. Portugal. De Koning heeft bij de opening der Kamers na drukkelijk geprotesteerd tegen het gedrag van Frankrijk, in de zaak der Charles-George. Pruissen. De Kegent heeft, zich niet met het programma zij ner ministers kunnende vereenigenhun ontslag aangenomenen zijnen vriend, den luit.-genl. prins v. üohenzollern Sigmaringen die zijn vorstendom voor 25000 th. aan Pruissen heeft afgestaan en de r. c. godsdienst belijdt, de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Ten gevolge daarvan is genoemde prins president minister gewordenhebben de heeren v. d. Heijdt en dr. Simons hunne portefeuilles van koophandel en justitie behouden en hebben de heeren v. SehleiniUv. Plotticellv. Paloiov. Puckier, v.Beth- mann üollwegen de generaal v. Bonin, die van buiten- en binn. zaken, financiën, landbouw, eeredienst en oorlog bekomenter wijl de heer v. Auerswaldvroeger president der Rhijnprovincie, minister van staat en lid van het kabinet geworden is.De uit geweken Poolsche prins Adam Cartorislci den Prins-Regent magti- gino' gevraagd hebbendeom zich naar het groot-hertogdom Po- sen°te~begevenis zulks geweigerd, tenzij de Russische regering hem gelijk verlof verleende. De prins heeft daarop van zijne reis afaezien.De Regent heeft den afgetreden pres. minister bn. v.CMunteuffelvoor zijne diensten gedurende 10 jaren als zooda nig bewezenin den gravenstand willen verheffen en hem het erfe lijk lidmaatschap vanlietHeerenhuis opdragen, doeh de heerv.JA heeft voor beide bedankt. Spanje. De staat van beleg der stad Mallaga is den 22 Oct. opgeheven.In de provinciën zijn de verkiezingen gunstig uit gevallen voor het ministerie O'Donnel, maar in de hoofdstad zijn de ministriële candidaten geslagen en daar alleen progressisten benoemd. De heer Escosura, een der hevigste tegenstanders van het bewind, heeft echter de meerderheid niet bekomen.Den 14 Oct. heeft de Koningin een besluit uitgevaardigd, waarbij de directie der polieie en algemeene veiligheidbij het ministerie van binn. zaken is opgeheven. Turkije. Ali-Ghalibde zoon van wijlen Resehid-bassade schoonzoon van den Sultangewezen minister van koophandelis met eenige zijner bedienden in den Bosphorus verdronkenzijnde het vaartuigwaarop hij zich bevondtegen een stoomschip ge stoten en onmiddelijk gezonken.— Een oorlogschip der Vereen. Staten, de IVabash van 74 st., is de Dardanellen doorgestevend, onder verklaring van den kapitein, dat hij, als officier der Vereen. Statenzich niet verpligt zagzieh te houden aan de bepalingen der Europesche mogendheden, omtrent de vrijheid der zeeën en zeestraten, heeft en het anker voor Konstan tinopel laten vallen, al waar de officieren door de overheden met bijzondere onderscheiding zijn bejegend. Het Brusselsehe blad leNord noemt deze komst eene dadelijke schending van het tractaat van Parijs, waarbij de Darda nellen voor oorlogsvaartuigen gesloten zijn Den 30 Oct. is te Bucharest met veel plegtigheid een besluit des Sultans afgekon digd, waarbij de door de Conferentie gemaakte bepalingen op de re°er'in" der vorstendommen en de daartoe te houden verkiezingen, worden"bekend gemaakt. Na voorlezing daarvan heeft vorst Ghika zijne waardigheid als bestuurder van Wallachije nedergelegd en is een tweede be=luit afgekondigd, houdende de benoeming van het voorloopig bewind tot aan de verkiezing van den nieuwen Hospo- ,jar_fn geheel Klein-Azie heerscht onder de Turksche bevol king eene bedenkelijke spanning, zijnde het op verscheidene plaat sen tot openlijke onlusten gekomenOmer-bassa heeft moeite zich in het paschalik van Bagdad staande te houden. Van Beyruth zijn troepen tegen de oproerlingen afgezonden.— Den 8 Nov. heeft de commissie voor de aangelegenheden van Montenegro het protocol opgemaakt en vastgesteldhet verslag behelzende van den loop der gevoerde beraadslagingen. Würtemburg. Den 31 Oct. zijn de Komng van dit rijk en de Koningin der Nederlanden aan een dreigend levensgevaar blootge steld geweest. Terwijl Z. M. zelf de paarden bestuurdeop den zeer steden weg naar Esslingenwerden zij schuwbraken den disfeelboom en stortten over elkander. Het gelukte echter de vorstelijke personen, met behulp van hun gevolgongedeerd uit het rijtuig te gerakenwaarna zij met een ander rijtuig den togt voortzetten. China. In het laatst van Aug. hebben eenige stoomschepen der Britsche zeemagtonder bevel van kapt. Vansittartrn de Chinesche zeetogten tegen de zeeroovers ondernomenwaarbij 100 vaartuigen, met 236 st., zijn vermeld ofvermeesterd372roovers gedood en 36 gevangen genomen6 buitgemaakte schepen gelost en 54 gevangenen in vrijheid gesteld; bovendien is eene met 14 st. gewapende sterkte vermeesterd; het verlies der Engelschen was zeer gering. Den 9 werd alhierin het locaal Harmonicade eerste volks voorlezing gehouden van wege het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Nadat de heer mr. v. d. Kaay de verga dering geopend en het doel van deze en volgende bijeenkomsten ontvouwd hadhield de heer d'. de Gelder eene lezing over de

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2