BUITENLAND. iltcuwö. ARRONDISSEMENTS REGTBANK. BURGERLIJKE STAND. of 93,308,49 minder dan de in 1818 gemaakte ramingthans kost de marechaussee 205,0Q0 en de veldwacht 296,580, te zamen f 501,180.De 2° Kamer heeft den 25 hoofdstuk I der hegrooting voor 1859 (Huis des Konings) en den 26hoofdstuk II (hooge collegiën van staat en kabinet des Konings) beide met algem. st.aangenomen, Belgie. Het outwerpadres van antwoord op de troonrede, dat vooral strekte tot het verheffen der liberale beginselen, vertegen woordigd door het ministerie Rogier, en o. a. inhield//dat de Kamer de Belgische maatschappij zoude vrijwaren voor den terugkeer van misbruikendie tot een vroeger tijdperk behooren", is den 16 met 53 tegen 9 stemmen aangenomen, nadat de clerikale regterzijde, onder verklaring niet te willen beraadslagen over ietswat zij als eene uittarting der minderheid beschouwde, de zaal verlaten had. Engeland. Te Londen, Bristol en elders zijn vergaderingen van scheepsreeders gehoudenom de aandacht der regering te ves tigen op de kwijuing van hun bedrijf en den bloei der scheepvaart van andere natiën. De kamer van koophandel te Greenock heeft een adres aan den minister van buitenl. zaken gerigt, om hem op het nadeel der vrijgevige scheepvaartwetten opmerkzaam te maken. Den 8 heeft lord Mamesbury daarop geantwoorddat tot zijn leed wezen nog vele natiën wederkecrig zulke milde bepalingen niet vaststeldenmaar dat daarop gedurig wordt aangedrongen.De regering heeft eene overeenkomst met de Indische telegraaf-maat- schappij geslotenvoor den aanleg van een kabel door de Roode Zee naar Indie, langs Suëz en Aden, zonder met eenige Fransehe of Üostenrijksche lijn in aanraking te komen, moetende in het voorjaar van 1859 voltooid zijn.Sir llr. Napier begeeft zich naar Nederland, om met de regering in onderhandelingen te treden over landontginning en daartoe eene overeenkomst met eene kolo nisatiemaatschappij tot stand te brengen. - Do regering van Chi li heeft met het huis Baring eene leening van Ij millioen geslo ten voor den aanleg van spoorwegen. Britsch Indie. De opstandelingen hebben in de Nawabi 40000 man onder de wapenswaarvan de Begum 7000Benhee Madho 10000 en Mahandee Hossein 16000. Het Engelsche observatiele- :rer is nog niet in Oude binnengedrongenmaar bezet alleen Lucknow, Fyzabad, Nawabgunge en Sultanpore, vanwaar her- haardelijk strooptogten ondernomen worden. Jugdespore is den 18 Oct. door de kolonne van genl. Douglas zonder tegenstand bezet. Tantia-Topeede broeder van Nena Sahibheeft den 2 Oct. de sterke vesting Esaughur, welke door de troepen van Scindia bezet wasvermeesterdde bevelhebber werd gevangen genomen en de bezetting voegde zich bij de opstandelingen. Den 5 verlieten zij die plaatsna haar in brand gestoken te hebbenin 2 kolonnes: de eenonder Banda-Nawah, werd den 9 door genl. Mitchelleen verlies van 6 st. en 150 dooden toegebragten ontkwam alleen door het gebrek aan ruiterij der Engelsehenen de andere, onder Tantia-Topeetoog naar de sterkte Chundaree, welke door kapt. Benton ontruimd wasmaar werd den 7, door de getrouw gebleven troepen van Scindia afgeslagen. Den 9 schijnt hij daar echter binnen geraakt te zijnmaar werd den 19bij Sindwahweder door genl. Mitchell geslagenwaarbij hij 4 st. en 500 dooden verloor. Zijne magt wordt nog op 14000 man geschat.Bij Lucknow den 4 drie voordeelige gevechten geleverd. De Engelsche troepen zijn gezond.Te Bombay nemen handel en bedrijvigheid zeer toe.- De gewezen Koning van Delhi en zijn zoon Jumma Bukht worden onder sterk geleide naar Calcutta gevoerd. Frankrijk. Den 18 bevatte de Moniteur een besluit, geno men op een rapport van den miuister van landbouw, koophandel en openbare werkenwaarbij de bakkers in de steden verpligt worden voor 3 maanden granen in voorraad te hebben; de stede lijke besturen worden uitgenoodigd daarvoor localen aantewijzen terwijl de Caisse de Parisde gemeentebesturen en de kapitalisten waarschijnlijk de benoodigde gelden wel zullen voorschieten.— Bij besluit den 19 in het ofiiciëel blad medegedeeld isonder den waarborg der stad Parijseene speciale kas opgerigtvoor den aanleg van groote openbare werken, met bevoegdheid omcrediet- bewijzen in omloop te brengenwaarvan elke uitgifte door het ge meentebestuur en den Keizer moet goedgekeurd worden.De minister van binn. zaken heeft eene circulaire uitgevaardigdaan gaande de conversie van de vaste bezittingen der liefdadige instel lingen hij acht dit alleen wenschelijkals buitengewone omstan digheden een onverwijld gebruik van alle beschikbare financiële middelen vorderen.Abd-el-Kader heeft 5000 fr. gezonden voor de doorgraving van Suëz, onder betuiging van zijn leedwezen van niet meer te kunnen doen. Het aandeel van Frankrijk in deze ondernemingten bedrage van 200 millioenis geheel volgetee- kend.Den 20 is de Koning van Wurtembnrg, reizende als graaf v. Teek, Straatsburg gepasseerdzich over Lyon naar Nice begevende.l'Univers vaart hevig uit over de benoeming van Israëlitentot leden van den algemeenen raad van Algiers.De regering heeft alle dagbladen uitgenoodigd den strijd over gods dienstige aangelegenheden te staken; de Siècle en de Univers kon digen aan, daaraan te voldoen en zullen dus elkanders laatste ver- toogen onbeantwoord laten.Een aanzoek der Russische stoom bootmaatschappij om zich met de Fransehegenaamd les Messa- geries impérialeste vereenigenis bepaald afgewezen.Den 22 is het verdrag voor den aanleg van den noordelijken spoorweg in Spanje met het huis Pereire geteekend.- Bij de verkiezingen voor het Wetg. Ligchaam, in de departementen der NievreAisne en Maas zijn de regeringscandidaten met eene groote meerderheid benoemd. Luxemburg. Den 18 heeft de Prins-stedehouder de vergade ring der Landsstenden geopendreeds den 20 heeft de afgevaardigde Mets een voorstel ingediend, om alle regters en ambtenaren te wraken, die hebben medegewerkt tot uitvoering der van 29 Nov. 1856 tot 1 Dec. 1857, bij wijze van besluit, en zonder grondwet tige medewerking der Kamer, vastgestelde bepalingen. Oostenrijk. Bij de nieuwe verordening op het schoolwezen is bepaald, dat de geslachten streng afgescheiden moeten worden, dat op de openbare scholen geene niet katholieke en op de op voedingsgestichten slechts een klein getal daarvan mogen opgeno men worden.De Keizer heeft aan de distrieten der Kroonlanden, die hun contingent soldaten niet kunnen leverenhet ontbrekende kwijtgescholden.Het bekende kanaal der Gudepca to Venetie zal uitgediept wordende Keizer heeft bevolen daartoe van staats wege 60,000 fl. bijtedragen.De begrooting der marinewelke vroeger naauwelijks lj. millioen bedroeg, zal voor 1859 tot 5j millioen verhoogd worden.— De invoer der nieuwe munten maakt in het Lombardisch-Venetiaansch Koningrijk een zeer slechten indruk; het veroorzaakt voor de bezitters van oude munten een gevoelig verlies en drukt dus vooral op de kleinhandelaren. Om aan dit misnoegen een einde te maken, heeft de regering aan do dagbladen het bespreken dezer aangelegenheid verboden.Par ma en Toscane hebben de aanzoeken tot eene nadere alliantie met Oostenrijk afgeslagen. Pruissen. De minister Plotwell heeft eene circulaire uitgevaar digd, om de hoog gespannen verwachting der liberalen wat te tem peren, sprekende van matigingvoorzigtigheidoverleveringen die geëerbiedigd behooren te wordenenz. Een ministriëel orgaan verkondigt de onafhankelijkheid van het koninglijk gezag.De Koning is den 17 van Meran, in Tyrol, naar Florence vertrokken. Turkije. De heer de Thouvenel heeft vóór zijn vertrek uit Konstantinopel, op aanzoek van den Franschen consul Sabatier, te Djeddah, den Sultan bewogen een ander gemagtigde met rui mer volmagt derwaarts te zenden. Den 12 zijn aldaar de Engel sche en Fransehe commissarissen, aan boord van het Engelsche stoomschip Cyclops, gearriveerd. Vereenigde Staten. In Illinois heeft de a vu het bestuur zijnde partij bij de verkiezingen mede het onderspit gedoiven. In de 18 statenwaar de verkiezingen thans zijn afgeloopenzijn 36 voor- en 111 tegenstanders van het bewind benoemd.De pre sident Buchanan heeft den 30 Oct. weder eene proclamatie uitge vaardigd tegen de vrijbuiters, die op nieuw eene onderneming tegen Nicaragua beramen. Den 23 sprak de heer Meeter in de tweede volksvoorlezing over uhet haantje op den toren." ZEd. wees op de algemeenheid van dit windteeken en vermelde de verschillende beteekenissen daar aan toegekendwaarvan de bestenaar zijne meeningin ver band met het daaronder geptaat.ste kruis en den appelzich liet uitspreken door de evangelische les: waakt en bidt, opdat gijniet in verzoeking komt." Achtereenvolgens behandelde de spreker deze symbolen van waakzaamheid, godsdienst en verleidin."- en gaf daarbij menig nuttige wenk en raadgeving, die, in onze dagen en in deze stad, helaas, niet overbodig te achten zijn. Zijne een voudige en treffende woorden werden met kennelijk genoegen aan gehoord. De heeren Roem en Liekeles Oebles droegen als bijdra gen voor de dichtstukken de Sterrenhemel van li. v. Alphén en de Twee Soldaten. Moge een steeds grooter publiek de volgende vergaderingen bijwonen, opdat het "onmiskenbaar nut daarvan steeds in ruimer kring verspreid wprde! Bij de verkiezing van 3 leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn van de 261 stembilletten slechts 27 ingekomen; waarvan 1 van onwaarde. De aftredende heeren T. L. Koorn F. M. Aghina en F. M. van de Pelde werden op nieuw benoemd, met 21, 20 en 20 stemmen. - Door de oommissie uit het prov. geregtshof van N. Holland, belast met het afnemen der examina van aspiranten naar het no taris-ambt, is geëxamineerd en goedgekeurd de heer J. Rentmees ter, alhier. Zitting van 23 November. 1. B. L., op Texel, mishandeling van een bedienend ambtenaar in de waarneming zijner bediening en woordelijke beleediging van denzelfden, 1 maand gevangenisstraf, f 25 boete en de kosten. 2. J. M.laatst verblijf te Amsterdam, mishandeling van een be dienend ambtenaar in de waarneming van zijne dienstbij ver stek, 1 maand gevangenisstraf en de kosten. 3. B. de J. en Th. L.te Helderwederkeerige mishandeling elk 1 maand gevangenisstraf, 8 boete en de kosten. 4. J. W. en J. K.te Winkel, en A. A.te Oude Niedorp, a en h wederspannigheid van 2 personen, zonder wapenen, a bovendien eenvoudige mishandeling, en c opzetting tot we derspannigheid zonder dat laatstgemelde gevolgd is a 6 we ken gevangenisstraf en 8 boeteb 1 maand en c 14 dagen gevangenisstraf en allen in de kosten. 5. 'W. H. T., M. E. H. (vr. v. W. H. T.) en Th. J. v. d. H., te Alkmaar, wederkeerig toevoegen van smaadwoorden, op eene openbare plaatselk 8 boete en de kosten. 6. Th. IC., wed. van A. S. B., te Alkmaar, bedelarij, vrijgesproken. ONDERTROUWD. 26 Nov. Carel Hendrik Kohier en Neeltje de Rover, Wed. van Arend van Vasen.— Frederik Heijde, Wedr. van Johanna Mel ker en Trijntje Schuit.Antonius Walterus Vilteler, Wedr. van Mariea Bruin, te Schiedam, onlangs te Amsterdam, en Johanna Maria Alens, te Schiedam, laatstelijk alhier. GETROUWD. 21 Nov. Fredericus Conneman, te Alkmaar, en Henderina Johanna van Roosmalen, te Amsterdam. GEBOREN. 19 Nov. Hermanus, Z. van David Abraham du Mosch en Francis Abrahams.Johannes, Z. van Johannes Rike en Die- wertje Elles.Adriaan, Tj. van Jan van der Wissel en Neeltje Es. 20 Elisabeth Catharina, D. van Fredericus Hermanus Gaart- huis'en Johanna Hooijschuur. 21 Pieter Johannes, Z. van Johannes Tros en Grietje Yloon. 23 u Willem Frederik Alexander, Z. van Johan Gustaaf Adolf Verhoeff en Bertha Alida Hendrika Swaving. OVERLEDEN. 19 Nov. Pieter Mente, 63 j.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2