E-tllcficli jfcscït ©ocrsigt. BUITENLAND. BINNENLAND. dat de aldus gefrankeerde brieven niet met de Oost-Iudiscbe land- post of met de West-Indisolie paketbooten over Engeland, maar door middel van bijzondere scheepsgelegenheden uit eene der ha vens van het rijk zullen verzonden worden. Engeland. Eene nieuw gestichte maatschappij heeft voor 160,000 de Leviathan aangekocht en hoopt nog 100,000 a 120,000 bijeentebrengenom het monsterschip uitterustenten einde in den aanstaanden zomer een togt met steenkolen naar Portland in Canada te ondernemen en vervolgens eene geregelde gemeenschap met Trincomale in O. Indiete onderhouden.De admiraal Lyons, bekend door zijne krijstogten in de Zwarte Zee, is den 21 Nov., op bet kasteel zijner dochter, de hertogin van Norfolk, overleden; hij was in 1790 te Burton gehoren.De aan de Tyne gevestigde scheepsbouwers en reeders hebben den 22 eene vergadering gehou den om over het verval van hun bedrijf te raadplegen. De Times en Globe noemen zulks het natuurlijk gevolg van liet ophouden der groote transporten naar de Krim en Britsch-Indie en den windhandel der laatste tijden, waardoor het aanbouwen van schepen boven de gewone behoefte is opgevoerd.Ter zake van de woelingen der Ribands-mannenheeft de lord-luitenant van Ierland in het onrus tige district Clandonagh de oproerakte doen afkondigen.Het ministriële ochtendblad kondigt aandat de regering er niet aan denktom afstand van het beschermregt der J onisehe eilanden te doen en dat de gezondene commissaris, de heer Gladstone, gelast is zioh aan het tractaat van Weenen te houden; als openbaar maker der dépêche van lord Young, die den afstand dier eilanden aanried is ontdekt en gearresteerd zekere Guernseydie bij een hoofdambtenaar aan het ministerie van koloniën, waarmede hij be vriend was, heimelijk een afdruk had weggenomen.Op het aan zoek eener godsdienstige vereeniging in Schotlanddat de regering zoude aandringen op de teruggaaf van den zoon van Mortara, heeft lord Malmesbury den 21 Nov. geantwoord, dat hij van de tussehen- komst der Protestantsche gouvernementen geen gunstig gevolg verwachtte, wijl de ernstige vertoogen der R. C. mogendheden te vergeefs zijn geweest. Frankrijk. Het centrale Israëlitische consistorie, onder voor zitting van den baron v. Rothschildtheeft van de regering verlof verzocht tegen den heer Veuillot eene vervolging intestellenwegens zijne, voor de Joden beleedigende artikelen in liet dagblad l' Univers.- Ter beurze wordt met geestdrift deelgenomen aan eene inschrijving om den heer Pléeeen der redacteuren van le Siecle, die met bij- zonderen nadruk, bij de behandeling der aangelegenheid Mortara, voor de Israëlieten partij getrokken heefteen geschenk aantebieden. Bij het Israëlitische consistorie moet hetzelfde voornemen bestaan. Bij besluit van 21 Nov. heeft de Keizer kwijtschelding van verdere straf verleend aan 11 veroordeeldenwegens de te Angers plaats gehad hebbende oproerige bewegingen.Den 21 zijn de lianen de Montalembert en Douniolbeschuldigd wegens het schrijven en uitgeven van een voor de Keizerlijke regering beleedigend artikel in den Correspondanl, getiteld: Eene beraadslaging in het Engelsche Parlement over Indie, verwezen de eerste tot 6 maanden gevange nisstraf en 3000 fr. boete en de tweede tot 1 maand en 1000 fr. Zij werden op de welsprekendste wijze verdedigd door de advocaten licrryer en Dufanre. De eerste werd door den president herhaal delijk tot de orde geroepen wegens zijne uitvallen tegen de rege ring, zeggende o. a. «wij hebben geene vrijheid meer". Zijne rede werd door het hoogst aanzienlijk publiek, dat de zitting bijwoonde, zeer toegejuicht. Een aantal buitenlandsche dagbladen, welke een verslag der teregtzitting behelsden, is op de post in beslag genomen. Het weekblad le Courier du üimanehe, dat een scherp betoog over het regtsgeding bevattezal deswegens vervolgd worden. Den 21 overleed te Parijs in 62jarigen ouderdom de heer Boulay (ide la Meurthe)gewezen vice-president der republiek en lid van den Senaat.De Fransche gezant in Portugal heeft van de Porfu- gesehe regering de teruggaaf gevorderd der dochter van de Fransche weduwe Buisson te Oporto, welke op regterlijk gezag aankettoe- zigt harer moeder is onttrokkenom zichvolgens haar verlangen, doch tegen den zin harer moeder, in het huwelijk te begeven. De markies de Loulé heeft geantwoorddat deze zaak de regering niet aangaat, vermits de moeder hij de hooge regterlijke overheid in appel had moeten komen.De generaal Ardent is, bij liet nemen van proeven met het gesehut, te Yincennes, door eigen onvoor- zigtigheiddoodelijk getroffen. Luxemburg. Den 25 Nov. is het voorstel van den heer Mets, na hevige tegenspraak der ministersmet 19 tegen 6 st.ter line van onderzoeknaar den staatsraad verzonden. In dezelfde zitting is een ander voorstel aangenomen om 5 leden te benoemen, tot onderzoek welke van de bedoelde, bij besluit uitgevaardigde ver ordeningen, behooren te worden ingetrokken. Voorts heeft men zich zeer beklaagd over kwade praktijken bij de verkiezingen, zoodat de ministers genoodzaakt waren zich bereid te verklaren deswegens een onderzoek intestellen. Oostenrijk. De regering heeft het zegel op de buiten- en binnenlandsche dagbladen tot de helft verminderd.De minister v. Biiol heelt zieh bij den Fransehen ambassadeur ejnstig beklaagd over de hevige aanvallenwelke in sommige Parijsehe en zelfs in halfofficiële bladen tegen de Oostenrijkseheregeringzijn opgenomen. Het verbod, om de zaken der muntverwisseling in de dagbladen te besprekenis ingetrokken. Portugal. Den 11 Nov. is het rijk door eene aardbeving geteisterd, de hevigste sedert die van 1755 waardoor in de hoofdstad geene schade is veroorzaakt, maar op andere plaatsen vele gebouwen in gestort en menschen omgekomen zijn. Pruissen. De heer v. Kleist Retzoween bekwaam en eerlijk manbehoorende tot de Oud-Pruissische partij maar wiens per soonlijke denkwijze in staatkundige aangelegenheden te veel van die der bevolking' verschilt, is als opperpresident der Rhijnprovinciën ontslagen en zal door den heer v. Ponimer Eishe, ondersecretaris van staat bij het ministerie van koophandel vervangen worden. De verkiezingen zijn meerendeels ten voordeele van het bewind uitgevallendat op eene meerderheid van 300 stemmen kan reke nen. Te Berlijn zijn uitsluitend liberaleno. a. de heer Graboio, in 1848 voorzitter der nationale vergadering, gekozen. De minis ters zijn in de provinciën benoemd." De heer v. Munteuffel is op nieuwde heer v. Auerswuld 4de graaf v. Schwerin even veel malen en de minister v. Patow op 2 plaatsen verkozen. Ten ge volge van deze en andere dergelijke verkiezingenzullen er nog 24 benoemingen moeten plaats hebben, om het aantal van 352 vol tallig te maken. De afgetreden minister v. Manteuffel is ook van zijne betrekking als voorzitter van den staatsraad ontheven en als zoodanig vervangen door den Prins v. Hohenlohe Sigmaringen De heer Belly begeeft zieh naar Berlijnom Alexander von Hum boldt te verzoeken het eerevoorzittersehap te aanvaarden der maatschappij tot doorgraving der landengte van Panama. Sardinië. De vorst van Monaco heeft de schitterende aanbie dingen van Rusland, voor den afstand van zijn grondgebied, afge wezen. Spanje. De generaal Ros d'Olana is tot gouverneur van Cuba benoemd, ter vervanging van den generaal Conchawelke echter in Havanna zal verblijven, tot dat het geschil tusschen Spanje en Mexico vereffend is.— Het smaldeel, dat bij de kusten van de Riff zal kruissen, is den 22 Nov. van dereede van Cadix vertrokken. Turkije, In Moldavië heerscht zoodanige spanning onder de bevolkingdat men zich genoopt heeft gevonden de dagbladen onder censuur te stellen.— Eene zamenspanningom Mehemed- bassa als minister van marine aftezettenis ditmaal door de ener gie des Sultans, mislukt.De bevolking van Candia wapent zich wederom, omdat de Turksche overheden hun woord niet houden; Sami-bassa verlangt dringend versterking van troepen.— De te legraaflijn is gelegd van de Dardanellen tot aan Chio; de aanleg tot Candia is mislukt en de draad is bij Egypte gebroken.-- üit Bucharest meldt men, dat de ieden der commissie, welke den ont slagen Xaimakan vervangt, door hun willekeurig bestuur, alge meen misnoegen verwekken. Op het leven van den Kaimakan Mano is een aanslag beproefd, door een grenaat in zijn schrijfver trek te werpen, welke is gesprongen zonder hem te treffen. Zwitserland. De raadsheer Wedeke, vroeger directeur der ge heime politie te Berlijnsedert eenigen tijd onder den naam van baron v. Helmsdorf te Pratelin, in Bazelland, gevestigd, bezat eenige bescheiden, bij welker geheimhouding een der broeders van den Pruissischen Prins-Regent belang had. Hij eisclite daarvooor 100,000 fr. en de Prins bood eerst 30,000later 60,000 f. Onder voorgeven van eene belangrijke mededeeling te ontvangen, lokte een agent van den Groothertog van Baden hem naar Freiburg in Breisgauwaar hij in hechtenis werd genomen. Te gelijk berigfe een onbekend persoon aan zijne woning te Pratelin, dat hij te Frei burg ernstig ongesteld was en zijn testament willende maken zijne papieren derwaarts verlangde. Een bediende bragt die over maar werd eveneens gevangen en de papieren in beslag genomen. Algemeen hoopt mendat de Zwitsersche regering- van de Baden- sehe voldoening zaleischen voor deze schending van het volkenregt. Vereenigee Staten. In Oregon is de oorlog met de Indianen geëindigd, doch in Mohawlc gaan deze voort met het plunderen en vermoorden der doortrekkende landverhuizers. Zoo is onlangs een karavaan dier lieden aangevallen, en zijn daarbij 9 personen gedood en 16 gewond.Het gouddelvenjaan de Fraser-rivier le vert niet de verwachte voordeelen op, zoodat vele gravers naar Californie terugkeeren.— De scheepsmagt der Unie heeft last be komen de ondernemingen der vrijbuiters tegen de staten van Cen traal-Amerika des noods met geweld tegen te gaan. Aan de hoofdcommissie voor de zaken der Israëliten is door de regering kenbaar gemaaktdat onze gezant te Rome gelast is het Pausselijk bewind, op gepaste en eerbiedige wijze den indruk medetedeelenwelke de zaak Mortara hier te lande heeft gemaakt. Met Japan zijn tractaten gesloten, welke den 1 October dezes jaars geteekend zouden wordenNederland wordt daarbij vergund een gemagtigde te Jeddo te vestigen en voor onzen handel worden den 1 Julij 1859 de haven van Keragaiva in de baai van Jeddo en vervolgens vóór 1863 nog 3 andere havens opengesteld.— Het instituut voor taal-, land- en volkenkunde van Neerl. Indie te Delft heeft eene commissie benoemd voor het houden eener koloniale ten toonstelling te 's Hage en het stichten van een koloniaal museum. Lord Napier, Engelsch gezant te Washington, is benoemd tot vertegenwoordiger zijner regering bij ons bof.Den 27 Nov. is in eene vergadering der Kkijn- en IJsselstoombootmaatsehappij besloten eene geregelde dienst tusschen Amsterdam en Manheim. interigten, zullende elke 10 dagen van beide steden eene boot vertrekken.Een aanzienlijk huis aan de Nieuwe Gracht te Haar lem is dien dag in veiling aangekocht voor het bisdom Haarlem voor ƒ20,000.Bij het aankomen der avondtrein van Amsterdam te Delftop den 29, sprong iemand daaruitvoor dat de wagens stil stonden, met het gevolg dat hij tegen eene kolom stoof, viel en hem de beide beenen door 3 volgende wagens verbrijzeld werden; hij is den volgenden dag overleden, eene vrouw en 3 kinderen nalatende.- Het hof van N. Brabant heeft den 2 Dec. Wouter Vos, van Raam sdonk, wegens brandstichting ter dood veroordeeld vroeger was hij, om het stelen van likeur "bij zijnen meester, tot één jaar gevangenisstraf verwezen en had uit wraak daarover, na zijne slaking, diens woning in brand gestoken, hetwelk echter ge lukkig verhinderd is.Te 's Gravenhage, Amsterdam en Rotter dam is voor ongeveer 1200 aandeelen ingeschreven in de geldlee- ning, voor de doorgraving van Suëz. Staten Generaal. Bij de 2» Kamer zijn ingekomen wetsont werpen: tot afschaffing der slavernij en perkhoorigheid in O. Indie, te volbrengen voor 1 Jan. 1860, begroot op 10 a 14 tonnen gouds, te vinden uit de Indische middelen,en tot regeling van het beheer en de verantwoordelijkheid der koloniale geldmiddelen. De minister van oorlog heeft, met de zamenstelimg der wapens willende wachten tot de organisatie van het leger bij de wet, een

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2