flicstws. GEMEENTERAAD. dinaal-vicaris heeft daaromtrent een streng onderzoek doen instel len en 15 Katholieke vrouwelijke dienstboden van daar afkomstig opgespoord en naar haar dorp teruggezonden.Ook de Pausse- lijke en Toscaansche regeringen hebben zich bij de Pransche be klaagd over de vijandige taal der Pransche dagbladen. Luxemburg. Den 2 heeft de regeringovereenkomstig het verlangen der centrale sectie, het voorstel tot verhooging der grond belasting met 20 pCt. ingetrokken.Het verdrag tot aanleg der spoorwegen is eenstemming aangenomen.Aan den Landdag is in geheim committé het met Rome te sluiten concordaat medege deeld ten einde zich vóór de teekening van de goedkeuring te verzekeren. Het groothertogdom zoude een bisdom worden waarvan de kosten 20000 fr.zouden bedragen. Oostenrijk. Pene poging om uit Sardinië blaauwbloekjes in Lombardije binnen te smokkelen, is in tijds belet.— Het verdrag tot overname van den zuidelijken spoorweg, door de maatschappij der spoorwegen in het Lombardische en Venetiaansche en van de 2 daarbij veroorloofde linien, is den 10 door den Keizer bekrach tigd.De regering heeft aan die van Zwitserland berigtdat zij het afstaan van het Dappendal aan Prankrijk als eene schending van den Parijschen vrede van 1815 zal aanmerken. Pruissen. 300 Israëlitische gemeenten hebben zich tot de re gering gewendom hare tusschenkomst ten behoeve van Mortara mteroepen. Daarop is geantwoord, dat het bewind geene aanlei ding gevonden heeft, in deze diplomatieke maatregelen te nemen. In de Kamer hebben thans 27 landraden zittingtegen 77 in de vorige.Het gebruiken van een tot opwekking van den Slavi- schen zin in Pruissisch-Polen ingevoerd gezangboek, is den school meesters onder bedreiging van afzetting verboden.De rege- rings-president van de kreits Minden Peters, een ultra behoudend lid der oud-Pruissische partij, is vervangen door den heer Barde- teben, een vrijzinnig lid van den Oost-Pruissischen adel, vroeger belast met het, oppertoezigt over de polieie te Berlijn, maar ou der het ministerie v. Manteuffel ter zijde gesteld Bij herstem ming te Berlijn is, in plaats van den heer Grabow, de vroeger, wegens zijne vrijzinnigheid in zaken van het volksonderwijs, ont slagen seminarie-directeur Dr. Diesterweg gekozen.De katho lieke leden van het Huis der Afgevaardigden hebben besloten zich niet meer als katholieke partij te constitueren.Uit de troonzaal van liwt Koninglijk paleis te Berlijn is door inbraak ontvreemd het door de stad Keulen aan rrinses Frederik Wilhelm, bij haar huwelijk, vereerde zilveren tafelservies, geschat op 25,000 th. Spanje. De minister van marine Qtieseda heeft, wegens een verschil met zijne ambtgenoqtenover de aanstelling van eenige officierenzijn ontslag genomen en is opgevolgd door den genl. Maerohon, thans kapt. genl. van Madrid.De zegelbelasting op de dagbladen wordt met groote gestrengheid toegepast.De hee- ren Manuel Bermudez. Luzurriaga en Beltrand de Lysbenoemd tot leden der Corteshebben hun ontslag als leden van den staats raad genomen, om zich geheel aan hunne nieuwe betrekking' te wijden.Den 1 Deo. heeft H. M. de vergadering der Cortes in persoon geopend, waarbij zij zoowel door de afgevaardigden als door de bevolking met uitbundige geestdrift ontvangen is. De heer Martinez de la Rosa is tot voorzitter en de heeren Collantes BallesterosLafuente en de Armyo zijn tot ondervoorzitters be noemd.- Den 29 Nov. was ten huize van den heer Moyano gewezen minister van openbare werkeneene bijeenkomst van de zoogenaamde gematigde partij gehouden en daarin beslotendat de reactionairen en ultra-progressisten te zamen zouden stemmen, om de oppositie tegen het bewind te versterken.De genl. Sanz heeft den 3 in den Senaat voorgesteld de handelwijze van het mi nisterie, betreffende de niet op wettige wijze ondernomen herziening der kiezerslijsten, aftekeuren. Den 6 heeft hij echter zijn voor stel ingetrokken, nadat de maarschalk O'Donnell het bewind ver dedigd en de minister van binn. zaken verklaard haddat het de bewijzen van het vervalsehen der kiezerslijsten door de vorige ka binetten in handen had.De zuivere progressisten der Cortes hebben besloten zich niet bij de uiterste partijenvoor of tegen het ministerieaantesluiten.De regering van Marocco heeft de bemiddeling van Engeland in het geschil met Spanje afgeslagen. Turkije. Nu het ontwerp om Montenegro eene haven aan de Adriatische zee interuimcnmislukt is, trachten Engeland en Frank rijk het een vrijen handelsweg naar zee te verzekeren. Oostenrijk voert daartegen aan, dat voor lieden, die zich behoorlijk gedragen, de bestaande wegen openstaan.De ambassadeurs der groote mogendheden te Konstantinopel houden drukke conferentien over den bedenkelijken toestand der bevolking in de Donau-Vorsten- dommen, wegens de willekeurige handelingen der Kaïmakans, welke door de gezanten streng zijn afgekeurd.De gouverneur van Djeddah Namik-bassa heeft den Kadi en 10 der voornaamste koop lieden bij zich ter maaltijd genoodigd en alstoen gevangen doen nemen. Amerika. Den 15 Oct. hebben de constitutionelen in Mexico, onder genl. Blane de hoofdstad aangevallen en zijn daarin een eind wegs doorgedrongenmaarbij gebrek aan medewerking en door den hardnekkigen tegenstand der troepen van Zulouga welke daarbij 400 dooden verloren, genoodzaakt tot Jacobuna terugtetrekken. Zuloaya heft belastingen om de vestingwerken te herstellen, maar overal elders hebben de constitutionelen gezegepraald en het geheele land in hun bezit.De regering der Vereen. Staten heeft het vertrek eener expeditie van Walker uit Mobile werkelijk verhinderd. Den 5 Nov. lagen 2 N. Amerikaansche fregatten voor Greylown en 2 voor Colon, om Nicaragua tegen de vrijbuiters te beschermen. De stad Jacmel op Hayti is door een hevigen brand geteisterd, waardoor 1 millioen piasters schade is veroorzaakt. Men verneemt dat de heer K. C. Qraklm, fluitist te Amster dam, en mejufvr. Elise Kluter op Donderdag, 6 Januarij 1859, met welwillende medewerking van de heeren Ezerman en Ottoalhier een vocaal- en instrumentaal concert zullen geven. Zitting van den 15 December 1858, No. 29. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de Heer Kluppel. De vergadering geopend zijnde, worden 1. De notulen der vorige vergadering geresumeerd en met eens wijziging, ten gevolge van eene opmerking van den Heer v. d. Drift, goedgekeurd. Vervolgens zijn gelezen: 2. Eene missive van Burg. en Wetli. van Amsterdam, bevattende het voorstel tot herziening van het tusschen die gemeente en Alkmaar bestaande beurtveer-reglement. Besloten tot het inwinnen der eonsideratien van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 3. Missive van de Kamer van Koophandel, ten geleide vander- zelver geldelijke rekening over den jare 1S58. Gerenvoijeerd aan de commissie van financiën tot onderzoek en om berigt. 4. Voordragt der commissie voor de verordeningenvan eene conceptverordening ter wijziging van het bestaande reglement op het beheer en de behandeling der brandblusehmiddelenspeciaal met opzigt t ot de aanwijzing van het vereischte personeel voor en de vrijstellingen van de dienst der brandweer. 5. Voordragt vau dezelfde commissie, tot wijziging der verordening: houdende bepalingen tot voorkomen van brandmet opzigt tot het voorhanden hebben en verkoopen van vuurwerk en buskruid. 6. Advies derzell'de commissie op het beklag van C. Kater Cz.. betrekkelijk het onregtmatig ophalen en achterhouden van meststoffen. De No. 4, 5 en 6 zijn ter lezing voor de leden op de Secre tarie nedergelegd. 7. Voordragt van dezelfde commissie eener concept-verordening, in het belang van de gezondheid der ingezetenen. Kerzonden aan de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigtmet uitnoodi <ing om ten dien aanzien van hare beschouwingen te willen dienen. 8. Mededeelingen van de commissie voor de financiën, betreffende eene reorganisatie van het personeel der surveillance op de Stedelijke middelen, in verband met het van de commissie gevraagde advies op adressen van de stedelijke commiesen en commiesen portiersom verbetering van hunnen toestand. 9. Rapport, dier commissie, op het adres van P. B. Kraakman,. om verhooging van belooning als ambtenaar ter Secretarie. Beide No. 8 en 9 ter lezing voor de leden op de Secretarie gedeponeerd. 10. Rapport van evengenoemde commissieop het voorstel van Burg. en Wetli., tot ouderhandsche verhuring van twee huis jes aau de Kerkstraat. In dadelijke behandeling genomen en behoudens de goedkeuring van H.ll. Gedep. Staten lot de verhuring bij de week entegen f 1,ieder per week besloten. 11. Voorstel van het Burgerlijk Armbestuur, om het iu den loop van 1858 gewerkt hebbende Maximum van bedeeling, ook voor het jaar 1859 in toepassing te brengen. Dadelijk behandeld en conform besloten. 12. Verzoek van hetzelfde Bestuur om de goedkeuring van den Gemeenteraad, op de gedane benoeming van J. van Heerden, tot bediende en buslooper bij het Burgerlijk Armbestuur. Aan de commissie van financiën om berigt en raad. 13. Rapport en voorstel van de speciale commissie van de Heeren Verhoejf c. s.tol. het zenden van een nader adres om de ondersteuning van II.H. Gedep. Stateu aan de pogingen van liet Gemeentebestuur, tot daarstelliug van eenen straatweg door den H H. Waard. Ter lezing voor de leden op de Secretarie nedergelegd. 14. Mededeeling van eene mis ïve van den Heer Commissaris des Konings, kennis gevende van Z. M. besluit, dat de proef- termijn van twee jaren voor de alhier te houden Maandagsche veemarktzal gerekend worden iutegaan met den 15 April 1859. Koor kennisgeving aangenomen. 15. Mededeeling van eene missive van den Heer Commissaris des Koningshoudende aanmaning tot herstel van den Frie- schen weg bij de Zes Wielen. Verzonden aan dc speciale commissie voor de buitenwegen tot kennisneming. 16. Missive van Burg. en Wetli., ten geleide eener nieuwe redac tie van de concept-verordening tot wijziging van het tarief van leges. 17. Voorstel van Burg. en Weth.ten opzigte vau een stuk ge meentegrond bij de Wed. Heijne in huur gebruikt wordende. Beide Nos. 16 en 17 aan de commissie van financien om berigt en raacl. 18. Berigt van dezelfdenop het adres van A. J. Smalers en. H. Uortmeijerom schadevergoeding voor hunne beschadigde schuttingen. Ter lezing voor de leden op de Secretarie nedergelegd. 19. Verzoek van P. A. Walraven, om het doorgaand gebruik van het locaal van den stads schouwburg. Gerenvoijeerd aan Burg. en Weth., om te dienen van berigt. 20. Verzoek van B. Groeneveltom eene gratificatie. Om berigt en raad aan de commissie van financien. Vervolgens zijn de deliberatien geopend over de navojgsnde bij de oproepingsbilletten aan de orde gestelde punten, te weten: 21. Do beslissing op de motie vau den Heer Kerhoeff, ter vorige vergadering gedaandoch door de staking der stemmen tot heden verdaagd, om bij de wijziging der verordening op de heffing der plaatselijke directe belastingde grondslagen waarop die belasting is gegrondvoor alsnog onaangeroerd te laten. Waartoe bij hoofdelijke stemming is bestolen.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2