KlcfccU jfescfi ©ocrsigt. BUITENLAND. BINNENLAND Belgie. De regering heeft voorgesteld het strafwetboek te wijzigenwat betreft, het berispen of veroordeelen van handelingen der overheid door de geestelijken. Voor zoodanige daad in ge schrifte wordt gevangenis van 1 tot 5 jaren en boete van 2 00 tot 1000 fr. en in openbare redevoering gevangenis van 3 tot 12 maan den en boete van 50 tot 300 fr. voorgedragen.Het Israëlitische consistorie heeft den minister van justitie verzocht, om den gezant te Rometedoen aandringen opde teruggaafvan denjongen Mortar a.- Den 18 heeft de Kamer de begrooting aangenomen.De begra fenis van den op 22jarigen leeftijd aan de tering overleden Gent sehen student Duframe, een hevig bestrijder van het Katholicismus en medewerker van het weekblad le Congres national, is door circa 2000 personenwaaronder vele hoogleeraren en studentenbijge woond, terwijl bij zijn graf vele redevoeringen werden gehouden. De olerikale bladen vestigen de aandacht op dit teeken des tijds. Engeland. Het blijkt thans dat de heer H. llumbald niet tot gezant te Peking is benoemdmaar als secretaris van ambassade den heer F. Bruce zal vergezellen.De graanhandelaars van Londen hebben zich bij die van Liverpool aangeslotenom het lOdeelig stelsel van gewigten te bekomen.De Atlantische tele- graafmaatschappij heeft het gouvernement verzocht de rente a p.Ct. te waarborgen van 537,000 ten einde een nieuwen kabel te kunnen leggen.Den 9 is te Londen eene bijeenkomst gehouden tot zamensmelting der verschillende spoorwegmaatschappijen, waaraan 19 maatschappijeneen kapitaal van 137 millioen vertegenwoor digende deel namen.- - Lord Li/ons is als gezant van Elorence naar Washington verplaatst.— Te Cork zijn den 9, 15 jonge lieden van goeden huizedeels uit Skibbereen, deels uit Bantry, m hech tenis genomen, als leden van het Phoenix-genootschapten doel hebbende een inval van Amerikaansche vrijbuiters in Ierland. Ook zijn den 12 te Belfast 15 jonge lieden uit den handwerksstand, in eene tapperijals Ribaudmaimen gearresteerd. Den 11 is te Dublin eene voorloopige vergadering gehoudenmet het doel om eene algemeene bijeenkomst van grondbezitters voor le bereiden ten einde te beraadslagen over middelen ter voldoende bescherming van personen en eigendommen. Bij vele voorname personen in Ierland worden brandbrieven te huis gezonden. De R. C. kerk te Tynagh is des nachts in brand gestoken, nadat de pastoor zijne hoorders vermaand had, geen deel te nemen aan geheime genoot schappen.Den 15 is te Londen weder eene talrijke vergadering van reeders en andere belanghebbenden bij de scheepvaart gehou den, om te beraadslagen over den kwijnenden toestand van hun bedrijf endaarin besloten, om de regering bij adres te verzoeken, onverwijld maatregelen ter verbetering te nemen, en eerstens de hand te houden aan het bij de scheepvaartwetten aangenomen be ginsel van reciprociteit.Lord Malmesbury heeft thans ook op het adres der Protestantsche Alliantie geantwoorddat de regering zich de zaak van Mortarategenover het Pausselijk bewindniet zal aantrekken, als niets zullende baten.— Den 15 hebben de gezworenen te Londen Guernsey vrijgesproken wegens de weg neming der dépêche van lord Young, betreffende de Jonische eilan den zijn advocaat voerde aan, dat hij dit niet gedaan had om iemand tot zijn voordeel te beroovenmaar om haar bekend te maken welke stelling te vergeefs door den proc. genl. bestreden werd. Britsch-Indie. Bij het openen van den veldtogt in Oude, heeft de opperbevelhebber lord Clyde den inwoners bij onderwerping eene goede behandeling, maar bij tegenstand verbranding hunner huizen en plundering hunner dotpen aangekondigd.Den 9 Nov. is de lord opgerukt, om Amethee aantetastenwaarvan de radjah zich onderwierp en het fort zich den 10 overgaf. Den 11 zijn de mui ters uit Gewarree gevlugtwelke plaats door de Engelschen werd vermeesterd. Gowrie en Hohengabad zijn bezet, even alsKopoor Karia den 4 door kolonel Kerr. De talookdaars (groote inland- sche grondbezitters) in Oude onderwerpen zich en geven hunne wapens en de door hen bezette forten over. Genl. Eoeleigh heeft het fort Simrie veroverd. Tanlia 'logee is in de bergstreek van Satpoorah naauw ingesloten. De Nawab en Banga en andere hoof den van den opstand zijn in onderwerping gekomen. Frankrijk. Het gouvernement zal voor Napoleon I een stand beeld op S. Helena doen oprigteu en de reeds aangekochte, door hem en zijne lotgenooten bewoonde huizen doen herstellen.Een aantal landbouwers en branders in Algiers hebben bij den prefect een adres ingediendwegens de benadeeling van hun bedrijf, door de fabrikatie van welriekende oliën in het Trappistenklooster bij Staoneliwaartoe de regering de gronden heeft afgestaan en een aantal jaren door soldaten doen ontginnen.De raad van Parijs heeft bepaalddat de Champs-Elysées tot een openbaren turn zullen aangelegd worden.Bij Keizerlijk besluit is het Keiz. ge- regtshof te Algiers gereorganiseerd en geheel met de Fransche gelijk gesteld.De raad van administratie voor de doorgraving van Suëz is den 11 geconstituëerdzijnde tot onder-voorzitter benoemd de hertog van Albafera.— De grootvorst Konstantijn den 16 met zijn eskader te Toulon ten anker gekomenheeft zich incognito reizendeals admiraal Romanowover MarseilleLyon en Fontaineblau (waar hij op het kasteel Bellefontaine van prins Trubetzkoi vernachtte en een bezoek van prins Napoleon ontving), naar Parijs begeven en werd aldaar den 20 aan het station door de geheele Russische legatie ontvangen. Hij begaf zich dadelijk met den gezant de Kisselejf naar de Tuilerien en gebruikte het middagmaal met H. H. M M. Den 21 heeft Z. H. in het hotel der Russische ambassade een tegenbezoek van den Keizer ontvangen, geruimen tijd op de Boulevards gewandeld en 's avonds den Ita- liaanschen schouwburg bezocht. Den 22, op den middag is hij met den Keizer naar Yincennes gereden. Luxemburg. De raad van State heeft zich tegen de behandeling van het voorstel verklaardom de regters, enz. te wraken wegens de besluiten van Nov. 1856 tot Dec. 57 genomenmaar de Kamer heeft den 14 besloten hetzelve tot onderzoek naar de sectiën te zenden. Oostenrijk. De bezetting der Italiaansche provinciën wordt versterkt vooreerst met 4 regimenten infanterie.Naar Milaan zijn bepaalde bevelen gezonden opdat de menigte bij de muntver- wisseling geene schade lijde. De ontevredenheid aldaar schijnt weder geweken.- De Keizer heeft, ter vorming van goede on derofficieren de oprigting van regiments-scholen bij de Croatisehe grensbataljons bevolen. Pruissen. De prins van Wales is den 14 van Berlijn naar Engeland teruggekeerd; de prins-regent heeft hem de orde van den Zwarten Adelaar vereerd.— De bestaande verordening, dat het verlof tot het drijven der boekdrukkerij bij maatregel van be stuur kan worden ingetrokkenis geschorst.De Koning is den 20 van Florence naar Rome vertrokken.Bij besluit van den 18 heeft de Prins-regent de beide Huizen van den Landdag tegen den 12 Januarij bijeengeroepen. Rusland. Tusschen Kiachta en Peking is eene geregelde post dienst ingerigtzullende 2 malen 's maands vertrekken en binnen 14 dagen terugkeeren.— De heer Victor Capellemansgewezen hoofdredacteur van het Brusselsche blad le Nord, is tot hoofdredac teur van het Journal de Saint Petersbourg benoemd, op eene be zoldiging van 14000 francs. Spanje. De staatsbegroqting is bij de Cortes ingediend, in ontvang 794 en in uitgaaf 786 millioen realen bedragende.De graaf van Parijs bezoekt thans te Sevilie zijnen oomden lierto" van Montpensier.De Koningin heeft de statuten van den nooi> derspoorweg goedgekeurd en bevolen, dat. onder bescherming van den Koningte Madrid eene kerk zal worden gebouwdtoegewijd aan de O. Ontvankenis. Sardinië. Graaf Cavour heeft het, wegens dein omloop zijnde oorlogzuchtige geruchten, noodig geacht Ij aan de gezanten te Tu rin te verzekerendat zijne regering steeds met, vredelievende ge voelens bezield blijft. Hij heeft echter bij deze gelegenheideven als vroeger in liet Parijsche congresaangemerktdat de groote mogendheden zich ernstig dienen' bezig te houden met den alge- meenen toestand van Italië.Te Turin is de spoorweg over de Luckmaniervolgens het ontwerp Brasseyin beginsel aangeno men. zullende 39 millioen fr. kosten, waartoe men zich voorstelt, dat Zwitserland eene aanzienlijke bijdrage zal leveren.De Groot vorst Konstantijn heeft den 16 te Nizza den eersten steen geleed aan eene Grieksche kerkde Russische gezant, graaf Stakelberg, heeft bij die gelegenheid het stedelijk bestuur schriftelijk hulde ge daan wegens zijne verdraagzaamheid en daarbij 500 lires gezonden voor hulpbehoevende Katholieken. Daarop is op verpligtende wijze geantwoord. Turkije. De draden van de telegraaflijn te Adrianopel zijn bij eene overstrooming gebrokende kabel te Gallipoli is hersteld.— Over het verschijnen van een Amerikaansch oorlogschip voor Kon- stantinopel zijn tusschen dim minister van buitenl. zakende Amerikaansche en Europesche gezanten eenige nota's gewisseld hetwelk geëindigd is met eene circulaire van genoemden minister aan al de buitenlandsche legatien, waarbij de bedoelde daad in strijd met de verdragen wordt geacht. Vereenigde Hiaten. Den 6 heeft de heer Buchanan de zit ting van het Congres geopendhij gaf dèn raad het eiland Cuba aantekoopen. De Mexicaansohe grensprovinciën Senoro en Chi- huanhua zouden bezet wordentot dat een geregeld bestuur daar te lande in staat is zijne verpligtingen jegens de Ver. Staten te voldoen. Het te kort bedraagt 8 millioen dollarswaarom de minister van financiën voorslelt het tarief van in- en uitgaande regten te verhoogen; de minister van marine stelt voor de scheeps- magt te versterken.Den 25 Nov. is te Pittsburg de 100st" ver jaardag gevierd van het vermeesteren der forten Duquesne en Pitt, een der eerste groote stappen tot uitbreiding der republiek. De president der Unie, verhinderd daarbij tegenwoordig te zijn, zond den feestvierenden een belangrijken brief, waarbij hij ernstig waarschuwde tegen de gevaren, welke het Statenverbond door onderlinge verdeeldheid bedreigen. Dc minister van financien heeft de ambtenaren der directe be lastingen verboden in het vervolg vrijplaatsen bij openbare verma kelijkheden aan te nemen.Bij Kon. besluit van 2 Dec. is aan commissarissen van het grootboek op hun verzoek een eervol ont slag verleend en is dit collegie vervangen door een directeur, welke tevens agent van het ministerie van financien te Amsterdam is. In het bisdom Haarlem zijn tot kanonikken benoemd de eerw. heeren: C. Br oer e en C. Krintsprofessoren te Warmond, J. Brinkman, rector van het maagdenhuis, en B. Hofman, deken te Amsterdam, T. J. U. Borret, N. J. A. Steins Bisschop, J. J. Siegfried, H. Hoek en E. S. v. d. Haagenpastoors te Vogelezang, van S. Catharina te Amsterdam, van S. Jacob te 's Hage, O. L. V. Onbevlekt Ont vangen te Amsterdam en te Soeterwoudezijnde de laatste tot de waardigheid van proost verheven.Z. M. heeft, op voorstel van den minister van marinebesloten tot den aanbouw van een stoomschoner, genaamd Frans Naerebout,onbepaald, dat tot de uitrusting der soldaten zal behooren een knipmes, eetlepel en slot- borstel.De regering heeft bij de 2e Kamer een wetsontwerp ingediend, om den termijn tot het doen eener voordragt omtrent de eindbestemming van de baten uit de wees- en momboirkamers tot 1 Januarij 1860 te verlengen. Men onderzoekt of dezelven kunnen dienen tot vorming van een fonds voor weduwen van lands-ambtenaren.Den 21 heeft de arr. regtbank te Amsterdam den 15jarigen S. A. Hirsch, wegens het toebrengen vann 3 dolk steken aan den predikant C. Schwartze op den 1 Aug. in de Schot- sche kerkmet aanneming van vrijen wil en oordeel des onderscheidsveroordeeld tot opsluiting van 12 jaren in een ver beterhuis.Door wijlen mevr. de wed. II. T. S. Monhemius, geb. de Kat, te Dordrecht, zijn gelegateerd aan de Herv. diakonie ƒ10000., het Herv. bestedelingshuis f 2000.de bewaarschool der Herv. ge meente ƒ2000. en het Zendeling-genootschap te Rotterdam/500. Te Rotterdam is, onder de directie van den heer J. J. Lansman eene werkinrigting voor blinden gevestigddie daarin aanvankelijk 5 uren daags tegen I\ c. per uur bezig zijn. 2itCUW0. Bij Z. M. besluit van den 18 December 1858 is de heermr. J. A.

Alkmaarsche Courant | 1858 | | pagina 2