BINNENLAND Sfrtüös JÜtcuws. A.RROHDÏSSEMEWTS REGTiMUR. RAJITONGEREGT. gerigte 100® regiment inf.Het Parlement is tegen 3 Febr. bij eengeroepen.-- Officieel wordt de benoeming aangekondigd van sir F. W~. A. Bruceconsul-genl. in Egypte tot gezant te Peking, van den heer Rumboldnu te Petersburgtot secretaris van am bassade aldaar, van den consul te Canton Alock tot consul-genl. in Japan en voorts van consuls in 9 Chinesche zeehavens. Franke,ijk. De Keizer isop een rapport van den minister van justitieen als een uitvloeisel van de wet op de adelijke ti tels overgegaan tot het herstel van den raad voor de titels van adeldom.— Prins Napoleon is over Marseille naar Turin vertrok ken, om verloofd te worden aan de 15jarige Clotildedochter des Konings van Sardinië.— Bc Rudio, de eedgenoot van Orsiniis, na diep berouw getoond te hebben, te Cayenne overleden. 's Rijks middelen hebben in 1858 1091 millioeh (66J m. boven de raming) opgebragt, zijnde 39 meer dan in 1857 en 65 meer dan in 1856. Napels. De Koning heeft aan 89 staatkundige veroordeelden, o. a, aan Poerio en Settembrinikwijtschelding van straf verleend, onder voorwaarde van zich naar Cadix en van daar naar Amerika te begeven. Poerio en anderen hebben dit geweigerdomdat het gelijk" zoude staan met eene verbanning.Er is afgekondigd dat ieder rustverstoorder dadelijk door een krijgsraad zal teregt- gesteld worden. Oostenrijk. Den 9 is de voorhoede der Oostenrijksche ver sterkingenonder genl. Raming, te Milaan en den 12 zijn 3 stoombooten met troepen te Vcnetie aangekomen. De bezetting van Milaan is op 20000 man gebragtterwijl de genl. Gyulay van uitgebreide volmagt is voorzien.Den 12 zijn te Padua onge regeldheden onder de studenten dadelijk onderdrukt en de lessen gesehorst. Pruissen. Den 12 heeft de Prins-Regent de zitting van den Landdag geopend.Het batig slot over 1858 beloopt 4 millioen th., waarvan de helft bestemd is tot versterking van het legeren de vloot en de wederhelft tot verhooging van het fidei-commis- saire Kroonfonds en tot verbetering van het inkomen der minst bezoldigde ambtenaren en onderwijzers.De graaf e. Schwerin de vroegere candidaat der vrijzinnige oppositie, nu ministriële partij, is met 274 van de 316 st. tot voorzitter van de vertegen woordiging benoemd; de candidaat der oud-Pruissische partij v. Arnim bekwam 38 st. Ondervoorzitter werd de lieer Reichensperger, vroe ger aanvoerder der nu ontbonden catholieke partij met 310 st. (r. Arnim 48) en 2e ondervoorzitter de heer Mat/lismedebehoo- rende tot de vrijzinnigenmet 215 van de 298 st. Sardinië. De regering verklaart zich tegen de bepalingen der overeenkomst van de Donau-oeverstatendie in strijd achtende met de beginselen van vrijheid, regtvaardigheid en algemeen belang, en wensehtdat de mogendheden die den Parijsehen vrede getee- kend hebben, zich in deze tegen Oostenrijk zullen verzetten. Den 10 heeft de Koning de Kamers geopend; //Piemont" zeide hij o. a., //is klein van omvangmaar van beteekenis onder de kabinettendoor de sympathiën die het opwekt en de beginselen die het vertegenwoordigt; het eerbiedigt de verdragen, maarisniet ongevoelig voor den 'kreet der smarte van Italië." De heereu RatazziDeprelis en Tecohioalle van de liberale partij, zijn tot voorzitter en ondervoorzitters van de Kamer der Gedeputeerden benoemd.— Prins Napoleon, te Yillafranea, geland, is over Nizzawaar hij den Koning van Wurteinburg bezocht, en Genua, den 16 te Turin aangekomen en door den prins van Carignan onder het gejuich der"bevolking, aan het station ontvangen, van waar zij zich naar het paleis begaven. Turkije. Men verneemt, dat de Turksche bevelhebber van Belgrado, Osman-bassa, onder wiens bescherming Vorst Alexander zich gesteld hadaan den Oostenrijksohen generaal Coronini te Semlin gevraagd hadof hijbij het ontstaan van onlustenop zijne hulp kon rekenen, waarop deze, pp last zijner regering, be vestigend geantwoord had. Frankrijk is met nadruk hiertegen op gekomen, als in strijd met het Parijsehe vredesverdrag, Den 31 Deo. is eene commissie van 17 vertegenwoordigers, 1 senateur, 1 bisschop, 1 officier en 1 burger uit Belgrado naar Weenen ver trokken, om Vorst Milosch liet bestuur aant.ebieden. Deze heeft reeds een adres aan de volksvertegenwoordiging gerigt,waarin hij verklaart er roem op te dragen een burger van den Staat en tot elke opoffeiing voor het welzijn des lands bereid te zijn. De Turk sche commissaris heeft aau de vergadering de goedkeuring des Sul tans op de benoeming van Milosch berigt.De Turksche regering heeft in Konstantinopelop zeer bezwarende voorwaardeneene leening gesloten van 1 millioen francsen zulks zeer tegen den zin van den Engelsohen gemagtigdebelast met het toezigt over het gebruik der"Britscbe geldïeeniug. 's Rijks middelen, voor 1858 geraamd op f 55,123,000, hebben opgeleverd f 58,542.177 tegen f 56,526,654 in 1857. Per post werden verzonden 11,809,976 on- en 2,345,963 gefrankeerde bin- nenl. en 2.858,466 on- en 875,581 gefrankeerde buiten!, brieven, totaal 17,889,986 in 1857 17,181,648, in 1856 16,125,116. De minister van financiën heeft gearresteerd de 238e staatsloterij, be staande uit 20,000 loten10,000 prijzen en 2 premien de collecte wordt geopend van 7 tot 19 Febr. en de trekking duurt van 7 Maart tot 28 Mei.— De algem. Kon. landbouw-maatsohappij heeft 2 prijzen, a 300, en ƒ200, uitgeloofd, voor de best onder nomen drooglegging van 40 bunders land met, aarden buizende verslagen moeten vóór 31 Dec. gezonden worden aan den secre taris Wolterbeekte 's Rage— Een ingezeten van Amsterdam heeft aan de maatschappij Arti et Amicitia een S. Sebastiaan van Correqio geschonken.De raad van Groningen heeft besloten op het nieuwe gebouw der academie Minerva een observatorium, ten behoeve van het onderwijs in de zeevaart, opterigten.Gedep. Staten van Friesland hebbenter bestrijding van buitengewone uitgaven in dit jaar, eene leening uitgeschreven van f 213,000, te<*en 4J p.Ct. rente.Den 8 heeft de proo. geul. bij denll. Raad berigtdatvolgens vonnis van dat hof van 28 Dec.de rijksveld wachters niet bevoegd zijn tot het dagvaarden van getuigen voor de regtbanken en kantongeregten.Den 9 heeft te Woudrichem groote spanning geheersc'ht, tusschen de groote meerderheid der Protestantsche en kleine R. C. bevolkingwegens het uit de R, kerk werpen en mishandelen eener Prol. vrouw, wier mantegen vroeger gemaakte afspraak, zijne kinderen medenam naar de R. kerk.Den 16 heeft eene commissie uit de Herv. gemeente te Leijden aan dr. Laurillard, wegens zijn bedanken voor het beroep naar Rotterdam, een zilveren bokaal op dito blad aangeboden, benevens 2 zilveren doopvonten voor de beide hoofdkerken en eene aanzienlijke som gelds, waarvoor de diaconie-armen eene uitdeeling van brood en vleesch of spek zullen bekomen. Z.Eerw. had ver zocht de voor hem bestemde geschenken ten nutte van kerk of armen te besteden. - Den 17 is te 's Gravenhage de herbouw van het oude dok te Willemsoord besteed aan Cremer, Ruyter Sy O., te Amsterdam, en Eoogerwoud, te Boxtel, voor f 29,594.Den 18 keerden prins en prinses Hendrik uit Luxemburg in de residentie terug. Eene voorstelling dien avond aldaar in den Kon. Holl. schouwburg, ten behoeve der algemeene armen gegeven, bragt f 360, op. Op de Ge volksvoorlezing sprak de lieer ten Houte de Lange over de gevaren der dronkenschapin een dichterlijken brief aan een verdoolden vriendvervolgens droeg de heer Meeler een stukje voor in den trant van Cats, getiteld de Automaat en eindelijk de lieer Schaap een treffend gedicht tot aansporing van liefdadigheid, waarvan de goede uitwerking dadelijk zigtbaar was. Z. M. heeft tot notaris in dcu Haarlemmermeer benoemd den lieer J. Bakker Schut, candidaat-notaris alhier. Op Zondag 30 Jan. zal een tooucelgezelschaponder directie van den heer N. A. Cohen bestaande uit Israëlitische kin dereu van 1014 jaren, in den schouwburg van den heer Walra ven oevoeren het stuk de Naamgenoolengevolgd door Arlekijn Beeldhouwer, ten voordeele van 2 zeer verarmde huisgezinnen. Orn het liefdadig doel geven wij gaarne daarvan openlijk kennismet den wensch dat een ruim bezoek de aangewende moeite loonen zal. Met veel belangstelling vernomen wij, dat op aanstaanden Maandag 31 dezer, eene tweede soiree musicale zal plaats hebben te geven door mejufvrouw Klize Kliiteralle kunstminnaars, die het genoegen hadden deze talentvolle zangeresse onlangs te hooren, zullen voorzeker hartelijk wenschen, dat eene algemeene ,deelneming haar in staat zal stellen deze soiree tot stand ce brengen, waar door een hoogst genotvolle avond wordt te gemoet gezien: dat de heeren Ezerman, Otto en Kraakman (piano, viool en violoncel) zullen medewerken, moge tot meerdere aanbeveling verstrekken. Zitting van 18 Jauuarij. 1. P. de V.te Alkmaareenvoudige diefstal6 maanden ge vangenisstraf, te ondergaan in eenzame opsluiting, en de kosten. 2. L. W.Wed. v. D. T.te Helder, als boven, 1 jaar gevange nisstraf en de kosten. 3. H. K.te Helder, als bovenmet aanneming van verzachtende omstandigheden, I maand gevangenisstraf en de kosten. 4. S. v. D.te Rotterdam, bedelarij,j 14 dagen gevangenisstraf en de kosten. 5. J. Z.te Helder, als boven, met opzending naar een bedelaars- gesticht. 6. J. B.te Helder, desertie van een Nederl. koopvaardijschip vrijgesproken. 7. W K. en D. S.te Zijpelaten losloopen van eene kudde schapenop gronden aan het polderbestuur te Zijpe toebehoo- rendede le in appel vrijgesprokende 2e in idemJ 3 boe te, subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag en de kosten Zitting van 17 Januarij. 1. R. S.J. B. en E. Kz. W.te Egmond a. Zee poging om wild te bemagtigendoor het zetten van hazenstrikkenin de duinen te Egmond-binnen. Vrijgesproken, de kosten te dra gen door den Staat. 2. B.te Alkmaar, jagen op het land van R. A., te Egmond- hinnenzonder schriftelijke toestemming van den eigenaar. 20,— boetete verdeelen volgens de wetverbeuring van het wild of de waarde a 1 en de kosten of 7 dagen gevan genisstraf. 3. M. P. G. W.te Alkmaar, vastklemmen achter een rijtuig. t 3 boete ten bate der gemeente Alkmaar en de kosten of 1 dag gevang. 4. J. S., te Alkmaar, na zonsondergang op straat laten staan van 3 rijtuigenzonder vergunning van den commissaris van poli- cie. ƒ1 boete ten bate der gemeente Alkmaar en de kosten of 1 dag gevang. 5. P. D., te Koedijk, zonder geleider laten loopen van 2 paarden op het' jaagpad van het N. H. kanaal te Alkmaar, f 10 boete ten bate van het rijk en de kosten, beide invorderbaar bij lijfsdwang. 6. A. E.te Alkmaar, na zonsondergang op straat laten staan van een handwagenzonder vergunning van den commissaris van policie. Als No. 4. BURGERLIJKE STAÜD. ONDERTROUWD. 21 Jan. Willem PommerWedr. van Catrina van Zon, en Jacoba Winterink, eerder Eclitg. van Carl August Schroder. Jacobas Leblom en Wilhelmina van der Hulst, eerder Echtg. van Jan de Vries.Gerrit Post, Wedr. van Elisabeth van Mierlo, en Agatha Ansems, Wed. van Johannes Goes. Joannes Elburg én Catharina den Nijs— Gerrit Bakker, te Purmerende, en Antje van Doorn, te Alkmaar. GETROUWD. 31 Deo. Willem Groot en Maria Smit.— Gerrit Groen en Johanna Catharina Tesselaar. GEBOREN. 15 Jan. Arie. Z. van Jan Prins en Aafje Koeman. 17 r Adrianus Johannes Wilhelmus, Z. van Theodoras Portegies en Grietje AVinder.

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2