BINNENLAND. &tab0 llicmws. ARRONDISSEMENTS REGTBANK. RASTOSGEREGT. BURGERLIJKE STAND. Te RotterdamAmsterdam en Leeuwarden is door de genees kundige commissien onder het anijszaad ook dat gevonden van ge vlekte scheerling (dolle kervel).De kamer van koophandel te Rotterdam en de handelaren en fabriekanten te Arnhem hebben almede adressen aan den minister van koloniën en den Koning ge- rigtbetreffende de openstelling van 19 havens in O. Indie.Bij de 2e Kamer is eene voordragt ingediend tot aanvulling der wet van Deo. 1817tegen het koopenpanden of in bewaring nemen van militaire kleedingstukkenwaarbij voor ieder die zich daaraan schuldig maakt eene boete van ƒ10,tot 100,en gevangenis straf van 7 dagen tot 1 maand wordt voorgesteld.De raad van Nymegen heeft zich weder tot den minister van oorlog gewend, om het overbrengen der buskruidmagazijnen uit de stad naar de Sterrenschans te verkrijgen.— Te Wervershoof is de vrouw van een smid bevallen van een gezond geboren kind met 2 hoofden. Het eiland Decimade Nederlandsche nederzetting bij Nagasaki zal, op voorstel van onzen commissaris, op kosten der Japansche regeringworden vergroot.— Een aanzienlijk ingezeten van Rot terdam die onbekend verlangt te blijvenheeft aan de werkin- rigting voor blinden een huis en tuin aan de Kruiskade geschon ken.Z. M. heeft de doodstraf, waartoe W. Vosvan Raams- donk wegens brandstichtingdoor het hof van N. Brabant ver oordeeld was, veranderd in 15 jaren tuchthuisstraf.Den 15 overleed te Zeijst de heer W. F. L. Baron Rengerskamerheer des Konings, staatsraad in buitengew. dienst, oud gouverneur der provincie Groningen, enz.-- Den 19 werd door dijkgraaf en waard schappen van het Geestmer-ambacht te Oudearspel besteed het af breken der oude en maken eener nieuwe uitwaterende duikersluis te Aartswoude, aan P. Quant, te Amsterdam, voor /'17,400.'s Avonds ontstond te Vught brand bij een metselaarwaardoor zijne woning en 3 belendende gebouwen werden vernield. Het huisraad en vee werd geredde percelen waren verzekerd.Den 20 veroordeelde het kantongeregt te Gorcum ongeveer 30 bouwliedenwegens overtreding van de Zondagswetelk tot 5 cents boete, hebbende zij bij gevaar van water hun hooi ingehaald.— 's Avonds werd Almelo voor het eerst met gas verlicht.Den 21 bragt de tap per B. v. Luik, te Hoogvlietin hevigen twist met den tapper v. Schagen, dezen zulk eenen slag met een geweerkolf toe, dat hij het terstond bestierfde dader is gevankelijk naar Dordrecht gebragt. Den 23 hebben eenige jongelieden een scheepskapitein, met zijn stuurman van Veendam naar Omlanderwijk wandelende, aanbeval len den polsader afgesneden en van zijn geldenz. beroofdde stuurman wist te ontkomen reeds zijn 3 der daders in hechtenis.— Bij Kon. besluit van den 24 is de rijks-commissie voor de statistiek benoemdbestaande uit 1 voorzitter, 16 leden en 1 secretaris. Den 25 is te Delftshaven besteed het bouwen eener gasfabriek aan Looyen, te Herwijnen, voor13,099.— Het vergrooten en' vernieuwen van het havenhoofd te Vlaardingen is toegewezen aan Sonneveldte Schiedam, voor16,700.— Het hof van N.-Holl. heeft den 28 E. Recknagel, lithograaf, en Schouwenburg, koffijhuis- houder, te Amsterdam, de le. wegens het maken van 12 ende2e. wegens het in omloop brengen van 6 valsche bankbillettenvert I oordeeld de een tot 12 j. en 12 boeten van 50, en de ander tot I 8 j. gevang, en 6 zoodanige boeten.— De commissie van onder zoek voor den aanleg van eene haven te Scheveningcnacht haar door de geringe diepte cn onvoordeelige ligging der kust niet ge schikt en bovendienal ware zij door eenen dam beveiligdbij W. en N.W. stormen gevaarlijk.— Bij de verkiezing van leden voor de 2e Kamer in de 4 nieuwe kiesdistricten op den 25 zijn be noemd te Rotterdam 6. H. Betzmet 644 st. (v. Bijlandt 209) en te Dokkum M. Kingma Hz., te Makkummet 638 st. (jr. J. A. Lyclama a Nijeholt 447); te Amsterdam moet herstemd wórden over mr. C. v. Heukelom 616 en m1'. J. v. Lennep 278 (A. Vrolik bovendien 283) en te Gorinehem over mr. Q. Groen v. Prinsterer 534 en Begram 410 Korteweg bovendien SS9 en Schijfer 361.) Te Sneek bestaan 4 openbare volksscholen, als eene le en 2e Burgerschool, 1 Tusschen- en 1 Armenschool. Het schoolgeld, dat door en voor de Gemeente als belasting wordt ingevorderd, is bepaald voor de leerlingen der 1= Burgerschool per 3 maanden f 3,voor de dag- en 2,voor de avondschool, voor die van de 2" Burgerschool 1,50 voor de dag- en 1,— voor de avond school, voor die van de Tusschenschool 17 cents per maand voor de dagschool, en 8J cent 's maands voor de avondschool. Voor de beide Burgerscholen wordt het schoolgeld per kwartaal en voor de Tusschenschool per maand ingevorderd, alles bij vooruitbetaling. De onderwijzers moeten voor hunne eigene kinderen mede het schoolgeld voldoen, doch ontvangen tot dit bedrag eene gratifi catie van stadswege. De ouders zijn vrij, waar zij hunne kinderen willen zenden, op de le of op de 2' Burgerschool; doch voor de Tusschen- en Armenschool wordt de permissie van de plaatselijke schoolcommissie vereischt. De onderwijzers hebben vaste tracte- menten, als volgt: die der le Burgerschool /1600,—2' ƒ1450,— Tusschenschool f 1000,— en Armenschool 1350,—. De stad zorgt voor verlichting en verwarming der looalen, voor schoolbe- hoeften (op aanvrage der onderwijzers), en bezoldigt de hulpon derwijzers. (PER TELEGRAAF.) Het verslag der 2« Kamer over de zaak der Spoorwegen is be kend: de meerderheid acht de verleende concessie aan de heeren Sloet-Reuchlin uit een financieel oogpunt nadeelig voor den Staat. Zij wenscht vooreerst bedacht te zijn op de lijnen 1». van Har- lingen en Leeuwarden naar Groningen, met uitzigt op toekomstige aansluiting van Leer of Aschendorf; 2°. van Harlingen en Leeu warden over Zwolle en Deventer of Zutphen naar Rheine, te ver binden, hetzij eerst aan Utrecht, hetzij eerst aan Arnhem; 3». van Stavenisse, zoo niet van Ylissingen, langs Breda, Tilburg, Eind hoven naar Venlo of Roermonde en Maastricht, te verbinden, hetzij eerst aan Utrecht over Bosch, Tiel en Kuilenburg, hetzij eerst aan den linker Maasoever, tegenover Rotterdam, langs Wil lemsdorp en Dordrecht. Men wil geldelijke hulp van staatswege zoo spaarzaam mogelijk verleenen ea die hulp ia den regel tot ente-waarborg beperken. Met genoegen kunnen wij mededeelen, van de Commissie tot bpijsuitdeelmg alhier vernomen te hebben, dat een onbe kende haar heeft toegezonden de aanzienlijke som van ƒ100 een blijk voorzeker van de edele bedoeling diens milden gevers om den toestand der behoeftigen in dit saisoen te leenigen en waarvoor die onbekende, zoo wij vertrouwen, den bijzonderen en openlijken dank dier commissie wel zal willen aannemen. De Rederijkerskamer Bilderdijk is voornemens, op Maandag, den 21 Februarijeene buitengewone vergadering te houdenten voordeele der armen, waartoe men vermeent, dat eerstdaags eene inteekenlijst zal rondgaan. Ieder inteekenaar ontvangt de helft van zijne mteekenmg in bons, ter waarde van 25 cents, teru», om deze, aan hem bekende hulpbehoevenden uittereiken. De overblijvende gelden zullenna aftrek der kostenmede in bons verwisseld worden en ter beschikking van de werkende leden dei- Kamer blijven. Wij juichen dit plan der Kamer weder gaarne toe en wensehen haar eene ruime deelneming, wijl menig huisgezin, dat in stilte armoede en gebrek lijdtdaardoor eenige ondersteuning ondervindt. Zitting van 25 Jauuarij. 1. J. H.te Alkmaar, afleggen van een valsehen eed in eene civiele zaak, 1 jaar gevangenisstraf (eenzame opsluiting)./100 boete en ontzetting der regtenvermeld in art. 8 der wet van 29 Junij 1854 (Staatsbl. No. 102), voor den tijd van 10 jaren. 2. P. G.te Alkmaar, eenvoudige mishandeling en toebrengen van kwetsuren, met toepassing van verzachtende omstandigheden, 1 boete en de kosten. 3. A. B.te Alkmaarbezorgen van een brief tegen genot van vracht, vrijgesproken. 4. J. T. P.laatst te Helder, toebrengen van slagen aaneenbur- er met eene openbare dienst belast, in de waarneming van ie dienstbij verstekmet toepassing van verzachtende om standigheden 8 dagen gevangenisstaf en de kosten. 5. G. B.te Alkmaar, mishandeling en verwonding6 weken ge vangenisstraf 8 boete en de kosten. 6. J. G. en W. S.te Egmond aan Zeeeenvoudige diefstal, met toepassing van verzachtende omstandigheden, de eerste als gehandeld hebbende met oordeel des onderscheids, elk 3 dagen gevangenisstraf en solidair in de kosten. 7. J. K.te Alkmaar, als boven, met toepassing van verzachtende omstandigheden, 1 boete, 8 dagen gevangenisstraf en de kosten. Zitting van 24 Januarij. 1. C. de M.te Schoorlpoging om wild te bemagtigen door het stellen van een hazenstrik in de duinen te Schoorl, dubbele boete van ƒ10, te verdeelen volgens de wet, de hazenstrik verbeurd en vernield en de kosten of 7 dagen gevangenisstraf. 2. R. S.J. B. en IV, P.. te Egmond aan Zee, gezamenlijke poging om wild te bemagtigen door het zetten van hazenstrik- ken in de duinen van Egmond Binnen, ieder dubbele boete 10, te verdeelen volgens de wet, verbeuring en vernieling van de hazenstrikken en de kosten of ieder 7 dagen gevangenisstraf. 3. 3G.te Egmond aan Zeearglistige ontvreemding van helm in de duinen van Bergen, 6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 4. H. S. en C. N.te Egmond aan den Hoef, gezamenlijke arg listige ontvreemding van dood en groen hout, te Bergenieder 6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 5. J. H. de G.te Alkmaar, elders dan op aangewezen plaatsen op straat langer dan noodig laten staan van zijnen handwagen, ƒ3 boete, ten bate der gemeente Alkmaar, en de kosten, invord. bij lijfsdw. 6. M. H.te Alkmaar, uitslaan van eene mat op de straat na 10 uur des morgens, 1 boeteten bate der gemeente Alkmaar en de kosten of 1 dag gevangenisstraf. 7. A. V.te Alkmaar, niet verschijnen als behoorlijk opgeroepen getuige in eene strafzaak waardoor de behandeling der zaak is uitgesteld3 boete en de kosten der dagvaardingenschade- loosstelling aan de andere getuigen en geregtskosten. ONDERTROUWD. 21 Jan. Paulus Mattheus Lowe, Wedr. van Dieuwertje de Wit en Helena Maria van IVaas, Wed. van Pieter Denijs. GEBOREN. 23 Jan. Agatha Maria, D. van Petrus Johannes Theodoras Slen- ters en Anna Maria Verhoeve.— Jan Gerbrand, Z. van Dirk van Yrede en Antje de Jong. 24 Johannes Hendricus, Z. van Simon Nijman en Geertruida Maria Treure. 25 n Nicolaas Cornelis, Z. van Johannes Bartholomeus Obdam en Cornelia Dmgerdis.— Petrus Johannes, Z. van Klaas Segers en Petronella van Rijswijk.— Debora Catharina en Jacobus Johannes, D. en Z. van Hermanus van den Berg en Johanna Jozina Loots. 26 u Margaretha Anna Maria, D. van Johannes Nicolaas Smet en Maria Agatha Nierop.Margrieta, D. van Hendrik Reijerse Jetten en Wijbregje Bakker. 27 IJda, D. van Cornelis Korver en IJda Hoogeboom. 28 h Margaretha Petronella, D. van Wilhelmus Reinerus Wes- seling en Afra Catharina Plas. OVERLEDEN. 21 Jan. Jan Paijs, circa 22 j.Adriana van der Hors, Eehtg. van Adrianus Jacobus Robbers, 40 j. 22 n Simon, Z. van Franeiscus Verhees en Wilhelmina Esbach, circa 7 w.

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2