BINNENLAND. lit c a vus BURGERLIJKE STA A' D. rog. inf. en 1 bat. jagers naar Frankrijk ingescheept.De met spanning verwachte aanspraak des Keizers bij de opening van het Wetg. Ligchaam is in zoo verre geruststellend, dat Z.M. niet gelooft, dat de verwarde toestand van Italië genoegzamen grond tot het oorlogvoeren zal geven. Kerkelijke Staat. Te Rome zijn papieren aangeplakt, tot aansporing der menigte om de bewegingen onder de studenten te Padua en Pavia na te volgenmaar dadelijk door de policie afgerukt. Oostenrijk. FrankrijkEngeland en Rusland (Pruissen heeft op de uitnoodiging tot medewerking geweigerdhebben nota's in gezonden tegen de regeling der binnenvaart op den Donan, waarop van deze zijde zeer bevredigend geantwoord is.De Kroonprin ses van Napels is den 1 te Triest, in de groote zaal van het stad huis, in het bijzijn der Koningin, plegtig overgegeven aan de Napelsche gemagtigden en onder het lossen van het gesehut aan boord gegaan van het Napelsche stoomschip Fulminante en daar mede vertrokken.De bezetting van Weenen is bevolen zich marschvaardig te houden en de ijzergieterij van Maria-Zellom alle particuliere werken te staken en dag en nacht aan het van landswege bestelde zware geschutte arbeiden.— Voortdurend wor den nog versterkingen naar de Italiaansche bezittingen gezonden. Prtjissen. Prinses Frederik Wilhelm is den 27 Jan," bevallen van een zoon, welke gebeurtenis door 72 kanonschoten is bekendge maakt en veel vreugde heeft verwekt. Beide Huizen van den Landdag hebben adressen van gelukwensching tot den Prins-Regent gerigt.Tot gezanten zijn benoemd de heeren v, TJsedom te Frankfort, v. Bismarck te Peters burg, v. Werther te Weenen, graaf Pourtalès te Parijs, graaf v. Goltz te Konstantiuopelenz. Rusland. De 'Keizer heeft de gouverneurs van 7 provinciën gepensioneerd en door anderen vervangendie de maatregelen tot hervorming meer zijn toegedaan. Sardinië. De voorgedragen leening is van 50 millioen lires, om het rijk te beveiligen bij de krijgstoerustingen van Oostenrijk. Op het gnnstig verslag der commissie van onderzoek en na de verdedi ging van het ontwerp door den graaf de Cavour, is het reeds den S, met 116 tegen 35 st. aangenomen.— De raad van Genua heeft den Koning een adres aangebodenverklarende dat die stad, als handelplaats, vrede wenscht, maar bereid is om de regering krachtig te onder steunen, als het behoud van den vrede niet overeenkomt met het welzijn des lands.Oostenrijk heeft op de aanvraag om meerdere handelsvoordeelen zeer bereidwillig geantwoord. Turkije. Te Djeddah zijn 2 voorname Turksche ambtenaren, als aanleggers van den moord der Christenenveroordeeld en ter dood gebragt en anderen, ter zelfder zake, naar Konstantinopel gezonden.De Servische volksvergadering heeft verschillende ambtenaren afgezet en verbannen.— "De Portc heeftbij de goed keuring der benoeming van Vorst Milosch, niets vermeld omtrent de erfelijkheid of van het aandeeldat de volksvergadering in de verkiezing heeft gehad.Te Jassy is eene zamenzwering ontdekt om den nieuwen hospodar omtebrengende hoofdaanleg ger is een teleurgestelde candidaat; 60 hierbij betrokken Polen zijn in hechtenis genomen. - Alexander Johannes I heeft zijn ministerie, en vvel tot president-min. en min. van binnenl. zaken den vorigen kaimakan Stourdza, benoemd. De Porte voert tegen de verkiezing van den kolonel Couza o. a. aandat deze in plaats van het vereischte inkomen van 3000 ducaten aan grondeigendom men, slechts 500 d. aan inkomen bezat en in plaats van 10 jaren eene openbare betrekking bekleed te hebbenslechts lid van den Moldavischen Divan is geweest. De moeijelijkheid is nog toege nomen, doordien ook de Wallachijsche volksvergadering, als blijk hoezeer de vcreeniging der Vorstendommen begeerd wordt, mede denzelfden hospodar met algemeene st. heeft gekozen, hoezeer ieder landschap een afzonderlijk en wel een daarin geboren hoofd moet bezitten. Te Bucharest heeft deze keuze veel vreugde ver oorzaakt en is de stad geïllumineerd. Vereenigde Staten. De consul-genl. in Japan, Towsend- Harris, is tot minister-resident aldaar benoemd.— In 1858 zijn te New-York 78.589 landverhuizers aangekomentegen 183,184 in 1857.De heer Colfax heeft in het Huis der Vertegenwoor digers eene bill ingediend tot erkenning van een nieuwen later als zelfstandigen staat optenemen gebied Colona, thans door 20,000 zielen bevolkt en te vormen uit gedeelten van Kansas, Nebraska, Utah en Nieuw-Mexico,— en de heer Mason in den Senaat een voorstel om den President te magtigenzoo noodig over de land- en zeemagt te beschikkenter bescherming van Amer. burgers in Mexico en Centraal-Amerika.— Een voorstel om onverwijld overtegaan tot het maken van eenen spoorweg naar de Stille Zuidzeeis door het Congres afgewezen.Beide Hui zen hebben zich voorloopig gunstig verklaard voor een voorstel den 17 Jan. door den heer Slidell in den Senaat gedaan, om de regering een crediet van 30 millioen dollars te verleenen, tot aankoop van Cuba.In het westen der Unie sterven vele menschen door de buitengewone koude. Duitschland. In eene vereenigde zitting der beide Kamers van Nassauis eenparig een voorstel aangenomenom de regering te verzoekendoor haren gezant te Frankfort, bij de Bondsver gadering een verbod intedienentegen den uitvoer van paarden. Dit voorstel heeft bij den Bondsdag veel bijval gevonden.In Beijeren zijnde militaire overheden gelast te zorgen, dat de troe pen gereed zijn om te velde te trekken. De oud-genl. majoor van den generalen staf J. H. v. Oor kom heeft concessie gevraagd tot het graven van een kanaalter ver binding van RhijnMaas en Scheldewaarvan hij de kosten be groot op 12 millioen.De concessie tot oprigting eener stoom- bootdienst, tusschen Manheim en Antwerpen, is verleend aan Fop Smit O. te Alblasserdam.— De raad van Wageningen heeft besloten het door het verleggen van den Rhijndijk aangewon nen terrein door den heer Zocherte doen aanleggen tot een park met gelegenheid tot het bonwen van villa's.De Beemster dijk- parken zijn ditmaal verhuurd voor 9107 zijnde ƒ1013 meer dan in het vorige jaar.Bij herstemming zijn tot leden der 2e Kamer gekozen, te Amsterdam m'. C. v. Heukelom, met 1157 (nu. J. v. Lennep 913) en te Gorcum de heer Begram met 1043 Groen v. Prinsterer 856) st. Te Tilburg moet herstemd worden tusschen de heeren Beensaftredend lid582en nu. L. Metman290 st.; mr. v. Mierlo bekwam er 268.Te Groningen werd bij den he- vigen storm op 2 en Febr. het zeewater door het Rietdiep zooda- nig opgestuwddat op laatstgen. dag de lagere gedeelten der stad geïnundeerd werden.— Den 4 is te Noordwijk het maken van eenen grindweg van het station Piet-Gijzenbrugdoor Noordwijk (met een zijtak naar Noordwijk aan Zee) en Katwijk-binnen naar Wassenaar, besteed aan 1). Volker, te Dordrecht, voor 39,700, en den 6, te Zwolle, het dempen van de groote Aa, van het Gasthuisplein tot de Groote Marktaan den metselaar W. Klinkert aldaar, voor 16,245.Dien dag overleed te Amsterdam de ook als componist bekende med. doctor J. J. Viotta.— Den 7 werd aldaar een aanvang gemaakt met het afbreken der Utrechtsche poort, ten behoeve van het te stichten paleis van volksvlijt.Voor de eerste serie van f 500,000der leening van 2 millioenten behoeve der stad Rotterdam is in het geheel ingeschreven ƒ394,800, het hoogst tegen 98 en het laagst tegen 87 pfct. inschrijvingssom. De raad heeft daarvan 288,800 voor den prijs van 94£ gegund en is het overige bedrag der serie tegen pCt. boven dien koers mede genomen.— Het oefeningseskader onder den s. b. n. F. X. R. 't Hooft is den 9 van de reede van Cadix naar zee vertrokken. In de vergadering der afdeelina Alkmaar van de Holl. Maat" schappij van Landbouw is bepaald, om in den loop van dit jaar alhier te houden eene tentoonstelling van drie-, vier- en vijfjarige paarden, met uitloving van prijzen en premien. Het heeft Z. M. behaagd tot ridder van de orde van de Ei kenkroon te benoemen den heer W. J. Hofdijk, te Amsterdam. Met belangstelling verneemt men, dat de, zoo spoedig gestaakte scheepstimmerwerf Nicolaas Witsen alhier, is aangekocht door de heeren v. d. Driftte Alkmaar, Brantjes, te Purmerende en Schermer, te Wormerveer, alle reeders van zeeschepenzoodat men hopen mag, dat deze gunstig gelegen plaats, zij het ook aanvankelijk als reparatiewerfwaarbij het bij de ondernemings zucht der nieuwe eigenaars denkelijk niet zal blijven, weder be nuttigd zal worden. De heeren Lebobe en Verrue van Zandvoorde te Parijsals ver tegenwoordigers eener daar gevestigde maatschappijhebben con cessie verzocht voor den aanleg en bediening van eenen spoorweg gedurende 99 jaren, van Haarlem, langs onze gemeentenaar het N. Diep. Zij berekenen de kosten op 216,000"fr. per Ned. mijl, totaal 15j- millioen fr.en vragen daarvoor vau rijkswege eene dadelijke subsidie van 25 pCt.aanbouw der benoodigde fortifica tiën, vrijdom van registratie- en overschrijvingsregten der aante- koopen gronden en van invoer voor het benoodigde materieel. Het verdere kapitaal wenschen zij bijeen te brengen door actiën van 500 fr.rentende 5 pCt.vóór eenig dividend te voldoen, en Ij pCt. tot amortisatie bij uitloting aant.ewenden. Yoor 2,800,000 fr. inschrijving zijn zij reeds verzekerd en bereid een waarborgkapitaal van 600,000 fr. te storten. De weg zoude voorloopig één spoor bekomen en de zetel der maatschappijnaar keuze der regering te Haarlem of alhier gevestigd worden. Ilet Amsterdamschc tooneelgezelschap van de heeren BoasenJudels, de opofferingen van den heer Walraven ten genoegen van het pu bliek waardeerendeheeft besloten den 28 dezerten zijnen voor- dcele nogmaals eene voorstelling te geven, waarbij eene groote opkomst gewis den ijverigen ondernemer van den dank zijner me deburgers zal verzekeren. De verdienstelijke opvoering van II. Maandag voldeed weder algemeen en gaf op nieuw gelegenheid het talent van Mevr. Sablairolles en van den heer Morin te bewon- deren. ONDERTROUWD. 9 Febr. Antonie van den Eijkhoff. Wedr. van Bartha Senderman, en Helena Maria Er kamp, beide te Haarlem, laatstgenoemde onlangs te Alkmaar woonachtig. 11 Jacobus Schoon, te Gorinchem en Geertruida Elisabeth Wallen, te Alkmaar.Fredrik Jansen en Nisina Boendermaker. Harmanus Kieft en Antje Elles, Wed. van Jacob Hartog. Jacob Dekker, Wedr. van Aagje Kossen Hoogeboom en Soutje Mes Zalm. GETROUWD. 6 Febr. Klaas Smit, Wedr. van Jantje Rood en Elisabeth Lijding.— Willem Dommer, Wedr. van Catrina van Zon, en Jacoba Winterink, eerder Echtg. van Carl August Schroder.— Jacobus Lebion en Wilhelmina van der Hulst, eerder Echtg. van Jan de Vries.— Gerrit Post, Wedr. van Elisabeth van Mierlo, en Agatha Ausems, Wed. van Johannes Goes. Joannes Elburg en Catharina den Mis. GEBOREN. 4 Eebr. Petrus Albertus Johannes, Z. van Hendrik Over en Wil helmina Catharina Meijer. 5 Maria Sophia, D. van johannes Romundus Keuss en Geer truida Maria Agnes Ootmar.GeertruidaD. van Cor- nelis de Vries en Elisabeth Meuleboom.Hillegonda, D. van Barend van Eist en Hillegonda Stoppelsteen. 9 Isaac Cornells, Z. van Cornelis Pieter Mulder en Anna Struijk.Joannes en Alexis, Zoons van Joannes Léau- taud en Maria van Roozenbeek. OVERLEDEN. 4 Febr. Willem Hos, 44 j.Haartje, D. van Dirk Burger en Grietje de Groot, 2 j. en 3 m. 5 Anthonie van der Linde, 65 j.— Jan Kleij, 71 j.Anna Maria Verhoeve, Echtg. van Petrus Johannes 'Theodoras Slenters, 32 j. 6 Petrus Johannes Ibink, 46 j. 9 Anthonie, Z, van Andries Tabernal en Jansina Molenaar, 2 j. en 7 m. 10 Adrianus Johannes Wilhelmus, Z. van Theodoras Portegies en Grietje Winder, circa 4w.Aafje IJsbrandse Daal, 44 j. Openbare Vergadering der Afdeeling Alkmaar van de Meder- landsehe Vereemging lot afschafing van den Sterken Drank, op Donderdag den 17 Eebruarij 1859des avonds ten 7 urein het lokaal aan den Koningsweg,

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2