BINNENLAND. iümittrs. BURGERLIJKE STAND. KANTONGEREGT. soldaten en vroeg of men eveneens over de Oostenrijksche bezet ting dacht. Toen hij hierop een toestemmend antwoord bekwam, zond hij daarvan berigt naar Parijs. Onverwijld werd naar Mar seille tegenbevel gezondenmaar 308 manschappen waren reeds vertrokken en kwamen den 23 Febr. te Civita-Vecchia aan. Als- toen heeft het Pausselijk bewind den volgenden dag de Fransehe en Oostenrijksche ambassadeurs bij nota verzocht de ontruiming te bewerkstellingenwaarvoor een termijn van 6 maanden gesteld is. Oostenrijk. Door de oproeping der verlofgangers wordt het leger in Italië op 200,000 manmet 400 stukken en 4 voltallige regimenten ruiterij gebragt. Met 1 Maart zijn die troepen op krijgssoldij gesteld. De vestingen in Italië en Dalmatie worden voor 8 maanden geproviandeerd en het observatiecorps inVorarl- berg wordt op 15,000 gebragt.Te Milaan is eene zoogenaamde dagorde des volks aangeplakt, verklarende dat de heer Cavour verlangt, dat men vooreerst rustig zal blijven en dat de zaken goed gaan.Den 22 Febr. heeft de regering op de Prnissische nota van den 12 bevorens geantwoord, te verwachten dat Pruissen alle zijne bondspligten zal nakomen, terwijl de tijd thans geko men isom op verdediging bedacht te zijn.Lord. Cowley schijnt te Weenen zoovele onbekende bijzonderheden vernomen te heb ben dat hij den kolonel Tonwley om nieuwe instructien naar Lon den heeft moeten zenden. Den 8 Maart heeft hij afscheid van den Keizer genomen en is den 10 weder vertrokken. Yolgens het regeringsblad en eene circulaire-nota van den graaf v. Buol aan de diplomatieke agenten in het buitenlandheeft hij de han gende vraagstukken behandeld, maar noch voorstellen gedaan, noch tegenvoorstellen ontvangen en moet Oostenrijk de speciale tractaten met ToscaneParma en Modenaals de successieregten ten grondslag hebbende, handhaven, maar wil het dat met Napels van 1815, als sedert lang niet meer van kracht zijude, herzien. Pruissen. Den 5 is de jonge erfprins plegtig gedoopt met de de namen Frederik Wilhelm. Victor Albert.De minister van buitenl. zaken heeft den 9 aan de Vertegenwoordiging mededeeling gedaan van de door Pruissen gevolgde bemiddelende staatkunde en van het voornemen om de nationale Duitsche belangen te ver dedigen, hetwelk met gejuich is ontvangen, alsmede dat alle sta ten van het Tolverbond Luxemburg uitgezonderd het voorstel van Pruissenom den uitvoer van paarden te verbiedenhebben aangenomenom den 10 in werking te treden. Op uit.noodiging van den voorzitter, hebben de ledendoor eenparig optestaande maatregelen der regeriug goedgekeurd. Sardinië. Yan het leger is het centrum te Alessandria en Ca- sale geplaatst, reikende de regtervleugel tot Spezzia en de linker tot Novara en het meer Maggiore. De bezetting van Genua naar Novi gerukt zijnde, wordt in de dienst aldaar door de nationale garde voorzien. De Koning heeft de nog niet onder de wapens zijnde ligtingen opgeroepenvermits Oostenrijk zijn leger in Italië op den voet van oorlog brengt. De regering is verlegen met de menigte ongeschikte vrijwilligers uit andere Statendieom hun nen aanmatigenden toonbij de troepen ook niet zeer gezien zijn. Spanje. De consul te Tanger heeft van de Maroecaansche overheden de uitlevering der wederregtelijk gevangen genomen Spanjaarden binnen 8 dagen geëischt.Het ministerie O' üonnell wordt langzamerhand door de hoofdleiders der partijen verlaten en ondervind ook tegenwerking bij het hof: zoo heeft H. M. de benoemingen van O' Donnell tot intendant der civiele lijst en van den genl. Ros d' Olana tot kapt. geul. van Cuba niet willen bekrachtigen. Turkije. De Sultan heeft aan de dochter van den vermoorden Franschen consul Eveillarddie met den tot tolk bij de Fransehe ambassade te Konstantinopel benoemden heer Émerat in het hu welijk zal tredeneen jaargeld van 12000 fr. toegekend.Hassi- bassaonlangs tot minister van financiën benoemdheeft een uit 4 Turken en 3 Europeanen bestaanden raad van financiën ingesteld. Vereenigde Staten. Bij het Congres is eene buitengewone boodschap van den president ingekomen, waarbij hij magtiging verlangtom de land- en zeemagt aantewendenter bescherming van de overlandwegen van NicaraguaTehuantepee en Panama en van de regten der Amerikaanselie burgers in Mexico. Zwitserland. De Bondsraad heeft besloten aan de mogend heden eene nota te zendenwaarbij zij verklaart de onzijdigheid van den Staat, maar ook van de neutraal verklaarde dalen van Savoijekrachtig te zullen verdedigen. Wijlen mej. M. van Wierinqen te Mijdrecht heeft aan hetkerk- fonds der Herv. gemeente aldaar 5000. gelegateerd.Den 6 is op Terschellingop eene kabellengte van de Lutine gestrand het nieuwe Engelsche barkschip Eldorado, groot 950 ton, kapt. S. J. Hatfield, van Caldora naar Hamburg, inhebbende 425 last kopererts en 32 last of 766 balen zilvererts, elke baal ter waarde van 1260.Den 10 is het Ned. eskader weder van Lissabon uitgezeild,en hebben de Prov. Staten van Friesland besloten tot de verbetering der vaart van Leeuwarden naar Harlingen tot de zeegeraamd op f 267,400. en tot het aangaan eener leening daartoe van 260,000. tegen 4i p. Ct.Den 11 is de nieuwe synagoge te Schiedam ingewijd door den opperrabbijn Berestein van 's Gravenhagede plegtigheid werd opgeluisterd door het zang koor der Botterdamsche synagoge.Den 11 en 12 is in eene algemeene vergadering der maatschappij van weldadigheidte Am sterdam gehouden, het contract van scheiding aangegaan, met alg. st.en zijn daarop de nieuwe statuten der maatschappij goed gekeurd.— Den 12 is aan het lid der 2e Kamer baron Sloet tot Oldhuis, namens eenige landbouwers op het eiland Tholen, een prachtige kristallen beker op zilveren voet, tot aandenken zijner verrigtingen tot afkoopbaarstelling der tienden, aangeboden. Op de vergadering der Nederlandsche telegraafmaatschappijden 14 te Amsterdam gehoudenbleek dat in 1858 zijn verzonden 11090 berigten en dat het batig saldo bedroeg 2807,76^-er werd be sloten tot eene uitdeeling over dat jaar van 23,50 per 5e coupon. Denzelfden dag werd aan het ministerie van marine aanbesteed: het leveren van den metselsteen tot herbouw van het oude dok te Willemsoord, aan S. C. J. Arentz te Arnhem, voor ƒ8300. en het gedeeltelijk afbreken van dat dok en daar binnen bouwen van een nieuwaan A. Visser Pz. te Sliedrechtvoor 209,800.— Den 15 heeft de arr. regtbank te 's Bosch uitspraak gedaan in de bekende zaak te Woudrichem en T. v. Swielen, geb. Berm, aan geklaagd van rustverstoring, enz. in de R. C. kerk, veroordeeld tot 50 Cts. boete en de 2 personen, die aangeklaagd waren haar geweldadig te hebben verwijderd, vrijgesproken.Den 16 is te Assen het eerste schip in het voltooide Noord-Willems-Kanaal ge bragt.— Door het rijk is aan de stad Franeker afgestaan het huis van E. Eisinga, met liet daarin aanwezige planetarium, onder voor waarde het in orde en in beweging te onderhouden.De civiele zaak van Mej. E. tegen den generaal G. is bij overeenkomst af gedaan en van de rol genomen.In den nacht van 1718 is de hout zaagmolen het Schaap, buiten de Zaagpoort te Amsterdam, geheel ver brand.— Den 17 had aan het gouvernement te Haarlem de aanbesteding- plaats van het jagen der schepen door het Gr. N.-H. Kanaal, ge durende 6 jaren, ingaande 1 Mei, waarvan aannemer in massa werd J. Kruijer, aan de Zijpersluis, voor 80 cents in het uur voor ieder paard.— Het getal sleepbooten op het Kanaal is weder met 3 vermeerderd, genaamd Haarlem, Purmerende en 't Zand. Te Amsterdam zoowel als te Rotterdam wordt de verbetering der waterwegen naar de zee, door het opstellen van adressen, weder verlevendigd. De 2e Kamer heeft den 16 het tarief van regten met 45 tegen 23 st. aangenomen. Bij de Kamer is ingediend een wetsontwerp om de officieren der zeemagt eene verhooging van pensioen te ver- leenen van 25. 's jaars, voor elk jaar in Indie in militaire dienst doorgebragten een gewijzigd wetsontwerp op het regt van suc cessie en van overgang, waarbij het eerste regt in de regte lijn is weggelatenzoodat het nu bedraagtvoor eehtgenooten en broeders en zusters onderling 4en voor nevennichten ooms en moeijen 6 p.Ct.bovendien wordt van alle effecten een over- gangsregt van 1 en van vaste goederen aan buitenlandsche erven verstervende van 1 tot 5 p.Ct. geheven, zijnde alle nalatenschap pen van ouders aan kinderen, van echigenooten onderling kin deren hebbende en die beneden de ƒ300. van alle regt vrijgesteld. PER TELEGRAAF. De 2° Kamer heeft den 19 de discussie over de wijziging der tarieven van sommige accijnsen voortgezet. Ten slotte hebben de stemmen gestaaktzoodat in de eerstvolgende zitting eene nieuwe stemming zaljgehouden worden; er waren 29 voor en 29 tegen. De discussie over de waarborgwet op de gouden- en zilveren wer ken is uitgesteld tot na die nadere stemming. De geneeskundige wetten zuilen in de volgende week in afdeelingen worden onderzocht. Bij Kon. besluit van 16 dezer is aan J. J. de Rooscommies der le klasse bij 's rijks belastingen alhier, een pensioen verleend van 387,—. ONDERTROUWD- IS Mrt. Dirk Bosman, Wedr. van Maart je Yolkers en Etje Kager, Wed. van Gerrit Groot. GEBOREN. 12 Mrt. Maartje, D. van Gerrit Bruin en Elisabeth Stammes. Petrus Jacobus, Z. van Hendrik Klaver en Antje Butter. 13 n Agatha, D. van Cornelis Zwaan en Jannetje de Geus. Klaas, Z. van Jan Nierop en Mietje Koopman.Theo dora Maria, D. van Hendrik de Rover en Theodora Maria Schagen.— Hermina, D. van Jan de Boorder en Antje Kriek. 14 Louisa Petronella, D. van Mattheus Josephus Dirkzen en Catharina Maria Smabers. 15 u Geertruida, D.vanNicolaasStuifbergenenAntjevandenBerg. 16 Johanna, D. van Pieter Pover en Maria Wolzak.Jo hanna Louisa, D. van Jacob van Amstel en Maria Johanna Louisa Böhm. 17 Anna Elisabeth, D. van Cornelis Duits en Aafie van Doesburg. OVERLEDEN. 12 Mrt. Anna Maria Francisca, D. van Gerardus Hendricus Sehaaps en Wilhelmina Geertruida van Willige, 11 w.Juliana Marie, D. van Johannes van den Berg en Juliana Elisa beth Brouwer, 3 j. en 6 m. 14 v Maria Hendrica, D. van Antonie Geels en Wijnanda Ma ria Haarmans, 6 d. Zitting van 14 Maart. 1. J. S.te Alkmaar, laten loopen van een paard in eens anders in oogst staanden grond ƒ3 boeteten bate der gem. Alkmaar, en de kosten, beide invorderbaar Pij lijfsdwang. 2. J. P., te Heilozonder toezigt laten staan van zijn met een paard bespannen boerenwagen op de straat te Alkmaarals No. 1. 3. E. v. O. en K. M.te zarnen laten staan van een handwagen op de straat te Alkmaar, elders dan op de daartoe aangewezen plaatsen langer dan noodig was voor het op- of afladenieder 3 boeteten bate der gem. Alkmaar, solidair in de kosten of ieder 1 dag gevangenisstraf. 4. A. S.J. S. en J. S.te Egmond aan Zeegezamelijke arg listige ontvreemding van groenen dood hout, uit de bosschen van den heer van Reenen, te Bergen, ieder 6 dagen gevange nisstraf, solidair in de kosten; de kosten invorderb. bij lijfs dwang tegen ieder hunner. 5. D. N.te Alkmaar, zonder verlof, na 's avonds 11 elf, geo pend zijn van het door hem gehouden bordeel en toegang ver- leenen aan 2 personen buiten de leden van zijn gezin, des nachts ongeveer te ll£ ure, 3 boete, ten bate der gemeente Alkmaaren de kosten of 1 dag gevangenisstraf. 6. P. B.te Alkmaar, als boven, doch wegens verleenden toegang aan 1 persoon. Door den ondergeteekende is nog ontvangen voor de Predikants weduwe met negen kinderenvan iemanddie verlangt onbekend te blijven, een bankbiljet No. 391, d.d. 17 Sept. 1853, groot vijf en twintig gulden. A. van MAURIK. Alkmaar, 19 Maart 1859.

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2