BINNENLAND. Süicuws. ARIiONDISSEMENTS REGTBAM. dooi* groote kuiperijen geslaagd was.Den 20 heeft de Keizer ter gelegenheid van den verjaardag van zijnen zoondie hierbij den uniform van korporaal droegop het veld van Marseene luister rijke wapenschouwing gehouden over de bezettingen van Parijs en omliggende plaatsen, waartoe 25 bataljons inf., 24 eskadrons ka= vall.12 batterijen artill.2 compagnien genie en 1 eskadron treinsoldaten vereenigd waren. Men begroot hot getal toeschou wers op 400,000.'Op het verslag der ministers van birm. za ken en van onderwijs en eeredienstheeft de Keizer de Protes- tantsche kerkgenootschappenwat het stichten van gemeenten en kerken en het houden van godsdienstoefeningen betreft, gelijk ge steld met het R. C.zoodat de vergunningen daartoe niet meer door de prefeeten, maar door Z. M. zeiven, op het advies van den Staatsraadzullen worden verleend.De Keizer heeft het voorstel van Ruslandom het Italiaansche vraagstuk in een con gres te behandelen aangenomenwaarmede zich sedert ook Enge land en Pruissen hebben vereenigd. Kerkelijke Staat. De Paus heeft in het laatst gehouden consistorie verklaard, dat hij geene onmiddelijke ontruiming zijner staten had verlangd, maar alleen eene botsing op zijn gebied'had willen voorkomen, lussehen 2 Katholieke mogendheden.— Hij heeft openbare gebeden uitgeschreven voor het behoud van den vrede. Luxemburg. Met den 18 is ook in dit Gn jrtogdom den uitvoer van paarden verboden. Napels. Op 's Konings last zijn zeer uitgebreide militaire maat regelen verordend.Z. M. heeft eene operatie aan het dijbeen ondergaan.— De stemming des volks blijft ongunstig en de ge vangenissen zijn nog vol van staatkundige misdadigers. Oostenrijk. In de Italiaansche geweslen is het. Karnaval slechts weinig gevierd eene oploop te Venetie om het belettenis spoe dig te keer gegaan.— De verlofgangers der Italiaansche regimen ten, die in Duitscliland staan, zijn zeer getrouw opgekomen.- Den 25 Febr. heeft de minister v. Euol eene depêche aan den ge zant te Londen, graaf Appomj, gerigt, waarin hij de betrekkingen met Italië toelicht en verzekert, dat Oostenrijk liet zwaard niet zal trokken, dan tot verdediging zijner regten en tot handhaving der tractaten.— De gemeenteraad van Weenen heeft 50000 fl. aangewezenten nutte der kerkelijke belangen en scholen der Luthersche en Gereformeerde gezindheden."De uitvoer van wa pens en krijgsbehoeften, zwavel en lood naar Zwitserland, Italië en over de zee is verboden. Parma. Hier te lande is eene uitgebreide zamenspanning ont dekt om te gelijker tijd alhierin ModenaToscane en Napels de oproervaan optesteken. Pruissen. De afgevaardigden hebben de verhooging van de dotatie der Kroon eeenstemmig aangenomen. Sardinië. De regering heeft de Italiaansche vrijwilligersdie te'Coni vereenigd zijn, in 5 bataljons verdeeld, onder het opper bevel van den genl. Garribaldt, Daaronder telt men vele aanzien lijken, als de hertog de Viscontigraaf Tavernagraaf Sebregondi, zoon van den prodesta van Milaanenz. Eet gouvernement van Modena heeft strenge bepalingen gemaakt op het dienst nemen in andere landen en bij Sardinië op de uitlevering der Modellers aan gedrongendaarop Is geantwoorddat men deze lieden niet als deserteursmaar ais uitgewekenen beschouwt.Het bewiud heeft weder eene nota aan het Engelsche gengt, ter regtvaardi°ïn°* harer gedragslijnen iu het officiële dagblad verklaarddat" zij nooit de revolutionairemaar steeds de liberale en nationale rigting volgen en nooit gemeene zaken met liedendie oproer prediken en daardoor de nationale zaak benadeelen, maken zal.Mazzini heeft een manifest tegen de bedoelingen van Sardinië gerikt.Den 19 is een Oostenrijkscke patrouille zoo men beweert bij "vergissing op ons gebied geraaktenzonder troepen ontmoet te hebben" weder teruggekeerd; do regering heeft aan den Pruissisehen ge zant, die de Oostenrijksche belangen waarneemttegen deze schen ding van grondgebied geprotesteerd en afschrift van iiet protest aan alle buitenl. hoven gezonden. Toscane. De regering heeft een vlugschrift doen ophalen en verbieden, tegen de afzonderlijke tractaten met Oostenrijk gerikt. De liberale partij heeft een door vele aanzienlijke burgers onder- teekend manifest uitgevaardigd, waarbij zij zich zonder voorbehoud ten gunste der Sardinisehe staatkunde verklaart en getuigt volle dig vertrouwen te stellen in Koning Victor Emmanuel-, dit geschrift heeft een diepen indruk op de bevolking gemaakt; de polieie heeft de verspreiding willen, maar niet geheel"kunnen beletten en on dervindt daarbij reeds tegenwerking door een protest van vele ad- vokaten.Te Livorno wordt een bataljon vrijwilligers opoermt, hetwelk de overheden eveneens trachten te verhinderen. Turkije. De Porte heeft aan hare buitenlandsche vertegen woordigers eene circulaire gezondentegen de dubbele verkiezing van den heer Cusa.- Deze heeft den prins van Samos Johan Ghika, een man van groote bekwaamheid, tot minister van bin- nenlandsche zaken voor Moldavië benoemd. Zwitserland. Hier te lande worden vele paarden voor Sar dinië opgekocht.De regering heeft haren gezant te Parijs op merkzaam gemaakt op het vestigen van een Fransch werfdepot te Pontarliernabij de Zwitsersche grenzen, zijnde het den Zwitsers verboden zich in vreemde krijgsdienst te begeven.— De Bondsraad heeft het regt op den uitvoer van paarden op 400 fr. vastgesteld. Amerika. De Senaat der Vereenigde Staten heeft den" Presi dent gemagtigd tot het uitgeven van 20 millioen aan schatkist- billetten, rentende 6 p. Ct.De stoomboot Princessvarende tusschen Yicksburg en New-Orleans, is, door het te hard stoken en het springen van den ketel, in brand geraakt, waardoor van de 400 opvarenden 200 zijn omgekomen.De regering van Ni caragua heeft het, met den Britschen agent Ouseleij gesloten, bij zonder traotaat goedgekeurd en de ratificatie van dat met de'Ver. Staten geweigerd. In 1858 zijn als landverhuizers uit Nederland over zee vertrok ken 398 hoofden van gezinnenof alleen staande personen 187 vrouwen, 58S kinderen en 4 dienstboden, meerendeels uit Gel derland en Zeeland.Jr. Jantson van Erffrenten van Babylonien- broek heeft aan de diaconie der Nederd. Herv. gemeente te Dord- recht 8000,— ter hand gesteld om onder hare armen te ver deden, .en de heer mr. 1*van Sonsbeeckte Zwolle, aan de algem. ar- I men ƒ2043,725.De vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels heeft een adres tot de regering gerigtombij het I eindigen van het traotaat met Frankrijkdaar te 'lande minder hooge mvoerregten te bedingen, op den voet van wederkeerigheid, f om wederzijds de opname van kleine stukjes voor chrestomatiën I toetestaan en om de onzekerheid omtrent het vertalen van Fran- I sche boekwerken opteheffen.— In Friesland heerscht eene be- smetteiijke keelziekte onder de paardenGedep. Staten hebben bij f circulaire de afzondering der aangetaste dieren aangeraden.— De regering heeft, met goedvinden der heeren Sloet-Reuchlin, de aan I hun verleende concessie voor den noorderspoorweg belangrijk ge- wijzigd.De heer H. J. Knijpers te 's Hertogenbosch heeft con cessie aangevraagd voor een spoorweg van Utrechtover 's Her- togenbosch, Helmond, Wessem, Sittard, Maastricht, Visé en Luik tot Londouzen de heeren P. Blanchemanche Sp Comp. te Maastricht voor de volgende lijnen: Rotterdam, Dordrecht, Sleeu- wijk, Heusdeu's Bosch, Veghel, Helmond, Yenlo, Roermond, Sittard, Maastricht;— Ylissingen, Middelburg, Goes. Yerzekcu- damme, Tholen, Roozendaal;— Breda, Tilburg, Eindhoven, Helmond;Utrecht, Vianen, Gorinehem, Breda;— Nijmegen,' I Grave, 's Bosch, Tilburg, Turnhout;— en zoo noodig Eindhoven en Turnhout. Genoemde heeren B. vragen daartoe van het rijk concessie voor 99 jarenkostelooze voorziening in de rivierover- i togten of 30 millioen daarvoor, en garantie van een bruto ontvangst I van 10,000 per geëxploiteerde mijlgedurende vijftig jaren.— Het hoog militair geregtshof te Utrecht heeft den officier van I gezondheid J).wegens 'de aanklagt van vergiftiging, vrijge- sproken.Z. M. heeft het verzoek om gratie van S. A. Hirsch, den aanrander van ds. Seliwartze, gewezen van de hand.Te I Enschede is de gasverlichting ingevoerdzijnde daar, even als I in het naburige Almelo, daargesteld door de heeren L. J. van Enthoven Sp Comp.. te 's Hage.— Bij den stormvloed van den 9 zijn de zeedijken der provincie Groningen merkelijk beschadigd.— Den 18 is het exercitie-eskader te Plymouth binnengevallen.— Dien dag is de schilderij de heilige familie van A. v. d. Werjfop 's Rijks Museum, te Amsterdam, uit de lijst gerukt en gestolen.— Den 19 overleed te Utrecht de hoogleeraar in de regten m'. J. van Hall, voorzitter der aldeeling letterkunde van de academie van wetenschappen, oud circa 60 jaren.— Denzelfden dag is te Li verpool het naar Batavia uitzeilende Ned. barkschip Equator, kapt. Appel, in brand geraakten geheel verteerd; het volk werd gered; de lading was 60,000 waardig.De oude-kleerenverkooper J.te Maastricht, wiens vrouw eene eiseh tot echtscheiding had 1 ingesteldsloeg haar dien dag met een ijzeren hamer zoodanig op het hoofd, dat zij bedwelmd werd en wierp haar toen in het"ka naal, maar werd in den val medegesleeptzoodat beide verdron ken zij laten 5 kinderen na. De 2» Kamer heeft den 24 met 34 tegen 32 st. aangenomen het wetsontwerp tot wijziging der tarieven van sommige belastingen, waarover de st. in eene vorige zitting hadden gestaakten den 25 met 37 tegen 25 st. de voordragt op de belasting voor den waarborg. Ingekomen zijn ontwerpen tot regeling van de zaken der Maatschappij van Weldadigheid en van het eerste boek van liet strafregt. Op de laatste volksvoorlezingden 21 gehoudensprak de heer van^ der Kaay over het stelsel van vrijen arbeid en de daaraan verbonden voordeelen. Hij schetste den toestand van het oude jLgypte, als een voorbeeld tot welk verval de gedwongen arbeid voeit, de lijfeigenschap der middeneeuwen, de opkomst de poor- terijen en het ontstaan en de inrigtjng der gilden in ons vader land bijzonder in cie stad onzer inwoningen betoogde hoe het goededat aan die verouderde instellingen eigen washet ver krijgen van bekwame werklieden en het verleenen van ouderlin gen bijstandthans zooveel gemakkelijker te bereiken isdoor partij te trekken van liet kosteloos verleende onderwijs en van in stellingen, als ziekenfondsenhulp- en spaarbanken. Vervolgens. I dioeg de heer Schaap een gedicht voor tot opwekking van een. nieuw zedelijk leven bij de herleving der natuur in de lenteen sloot de heer Meeter de bijeenkomsten, door, op zijne eigenaardige en gepaste wijzeeen overzigt te geven van de in dezen winter behandelde onderwerpen. Den 22 werd door het collegie van de Hondsbossehe besteed: de herstellingen aan het paalwerk en aan 29 rijs- en steenen hoof den der zeeweringaan J. lanser, te Zijpe voor f 39,500het verzwaren van den Hondsb. zanddijkaan P. Langeveldte Har- dmxveld, vonr f 12,900, het maken van een stel nieuwe buiten deuren aan de groote schutsluis te Zaandam, aan P. Quant, te Amsterdam, voor ƒ1500, het leveren van rijsmaterialenDuitsche steen, enz., aan J. van Haaf'tente Sliedrecht, voor/8100, en liet leveren van strooaan J. I/uddikte Pettenvoor f 73 per 50 voer. Zitting van 15 Maart. 1. J. A.te Alkmaar, diefstal bij nacht, in deaanhoorigheid van een bewoond huisgepleegd met oordeel des onderscheidsmet aanneming van verzachtende omstandigheden8 dagen gevan genisstraf en de kosten. 2. J. J. G., te Wieringen, laster, 1 maand gevangenisstraf, 25 boeteen de kosten en, op den eisch der civiele partij, aan plakking van het vonnis. 3. C. Z. en C. Y.te Egmond aan Zeetoebrengen van slagen en beschadiging van eens anders roerend goed, 14 dagen ge vangenisstraf, met aanneming van verzachtende omstandighe den en f 5,50 boete en solidair in de boete en kosten. 4. J. W.te W.mishandeling, 1 maand gevangenisstraf, 8 boete en de kosten.

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2