BUITENLAND. iliemvs. BURGERLIJKE STAHD. op het Bikkerseiland, en de verzameling oudheden van den heer Moyetin het Huis met de hoofden, en de Koningin het Weeshuis der Herv. Diakonie. 's Avonds was er receptie bij H. M. Vóór zijn vertrek deed Z. M. ook aan den burgemeester ƒ2000 voorde algemeene armen toekomen.Bij de verkiezing van een lid der Prov. Staten van N. Holland in het district Schagenop den 5 zijn uitgebragt 377 geldige stemmen, waarvan 123 op den heer P. Hulst te Zuidscharwoude79 op mr. J. van Hengel te Vlierin gen en de overige stemmen op 13 andere personen, weshalve tus- schen beide heeren moet herstemd worden.Den 6 is te Rotter dam het maken van eene horizontale draaibrug over de Oude ha ven besteed aan D. li. v. Dartelen te Amsterdam, voor ƒ113,376. Den 8 heeft de'raad van Haarlem besloten tot de demping der Ou de- en Kraaijenhorstergraehtenmet aanwending van het stelsel van vuil- en water-riolen,en is voor het prov. geregtshof van Z. Holland de openbare behandeling begonnen der zaak van den generaal C. A. Gunckel en de beide volgende dagen voortgezet. De beschuldigde erkent de misdaad te hebben gepleegdzoo hij voor geeft, om mej. Esbra van haar lijden te bevrijden. De advt. genl. Francois heeft de doodstraf geëischt; de advokaat Leon verdedigt den beklaagde,- Den 10 zijn de kantoren van den rijkstelegraaf te Purmerende en Hoorn geopend.De arr. regtbank te Zwolle heeft de beschuldigden in de bekende zaak te Kuinre allen, we gens gebrek aan bewijsvrijgesproken. Den 17 Mei zal te Hoorn, in de daartoe uitnemend geschikte Noorderkerk, door de liedertafel Sappho een 2e Provinciaal zan gersfeest gegeven wordenwaartoe de tafels Arion van Alkmaar Euterpe, Eutonia, Amstels Mannenkoor en Apollo van Amsterdam Crescendo van Enkhuizen, Mannen-Zangvereeniging van Haarlem en Con Amore van Weesp benevens het orchest van J. E. Stumpf van Amsterdamonder de leiding der heeren G. A. Heintze van Amsterdam en II. A. Meijroos van Hoornzullen medewerken. Genoemd orchest zal zich ook des morgens en 's avondsna afloop der uitvoering, doen hooren in het Park en de localen van den heer Dankelman. Belg ie. De centrale commissie, belast met het onderzoek van het ontwerp tot vermeerdering van het getal der Gedeputeerden en Senateurs, heeft voorgesteld de stemmingen niet meer bij ge meenten welke meestal onder aanvoering der geestelijken geschie den en volgens haar tot vele misbruiken aanleiding gevenmaar naar alphabetische orde te doen plaats hebben. De behoudende leden der beide Kamers hebben terstond eene druk bezochte bij eenkomst gehouden, waarin is besloten een uitgebreid petitionement uittelokkenom de arrondissementen in zooveel kiesdistricten te verdeelenals er leden benoemd moeten worden.De genl. Ber- ten is als minister van oorlog vervangen door den genl. Chazal. DuitsciiLand. In het Badensche worden vele paarden aange kocht, om de ruiterij op den voet van oorlog te brengen. InWur- temburg hebben belangrijke aankoopen plaats en worden de kaval- lerie en de artillerie voor den oorlog georganiseerd. De Koning is den 2 April uit Nizza te Stuttgart teruggekeerd; het burgerlijk eollegie vierde zulks door een optogt met fakkellicht, waarbij het niet aan vreugdegejuich ontbrak. Engeland. Na het verwerpen der 2e lezing van de reform-bill (op 31 Maart), is de afkeurende verklaring van lord Russell zon der stemming aangenomen. Den 2 April werd ten huize van lord Derby eene bijeenkomst van de conservatieve leden van het Par lement gehouden. Den 4 deelde deze in het Hooger- en de minis ter Disraeli in het Lagerhuis mededat het bewind aan de Ko ningin had voorgeslagen aftetreden of het Parlement te ontbinden en dat H. M. het laatste verkozen hadwaartoena de afdoening van eenige noodige zakenzou worden overgegaan. Lord Pal- merston merkte aandat het beter geweest ware een ander ontwerp inledienen, maar de heer Bright juichte de ontbinding toe, als een eervol besluit der regering. De wet op de Indische leening werd daarna voor de 3e maal gelezen, waarbij de minister Stanley berigttedat nog eene leening van 4 millioen noodig zoude we zen. Yolgens een berigt van den Onderkoning van Indie bedraagt het te kort, waarin ten deele daar te lande reeds voorzien is, 16 millioen en zullen ook de beide volgende jaren een gezamelijk te kort van 18 millioen opleveren.Den 1 April is een der leden van het Phoenix-genootschap in Ierland veroordeeld tot 10 jaren tucht huisstraf.De bevolking van Engeland bedraagt thans 19,853,610. van Schotland 3,136,860 en van Ierland 6,020,423te zamen 29,010,893 zielen.Op de Zwitsersche verklaring heeft ons be wind geantwoorddat het een volledig vertrouwen in Zwitserland stelttot nakoming der bij de tractaten opgenomen verpligtiDgen. Erankrijk. Bij het departement van Algiers en de koloniën zullen aanmerkelijke bezuinigingen ingevoerd worden.—- De Kei zer heeftop voordragt van den minister van Staateene com missie benoemdom de organisatie van het Théatre-Erancais te onderzoeken en middelen te beramen in het belang dier instelling en der dramatische kunst.Den 1 April behelsde de Patrie een artikel ten gunste der deelneming van Sardinië aan het Congres zoo men wilmet goedvinden des Keizers geplaatst.Den 3lieeft Z. M. weder eene revue gehouden over 25 a 30,000 man, waarbij de regimenten van linie reeds hunne voor eene week bevolen 4e bataljons telden.Bij het Wetg. Ligchaam is een ontwerp in gediend, om aan de oflïcieren der land- en zeemagt, die van 1814 tot 1852 in het Legioeïi van Eer opgenomen of tot hoogere gra den bevorderd zijn, een jaargeld te verzekeren hetwelk voor 7830 personen 2,582,500 fr. zou bedragende regering wenscht echter voorloopig in 1860 600,000 fr. daartoe aantewenden en jaarlijks het bedrag met zoodanige som te verhocgen, zullende de jaargel den naar anciënniteit, toegekend worden.De Keizer heeft aan den voormaligen onderofficier Commissairediete gelijk met de^ sergeanten Boichot en Rattier, tijdens de republiek door de Berg- partij tot lid der Wetg. Verg. benoemd en in 1852 gedepor teerd werdverlof verleend om naar Erankrijk terug te keeren. Den 5 is de Russische Grootvorstin, aan boord van het fregat Rurikte Marseille aangekomen. Aldaar is reeds een deel ont scheept van de uit Algiers teruggeroepen divisie van den genl. Bourbaki.In sommige oostelijke streken des lands wordt een verzoekschrift aan het geslacht Rolhsahildl geteekend, omdeSou- vereinen te doen weten, dat zij geen penning kunnen krijgen voor het voeren van oorlog.Den 7 is de Conferentie tot regeling van de zaken der Donau-vorstendommen te Parijs bijeengekomen., Napels. 5 Geneesheeren hebben den toestand des Konings voor ongeneeslijk verklaard. De regering heeft, even als de Paus- selijkeverklaarddat zij het aanstaande Congres onbevoegd re kent,om zich met hare binnenlaudsche zaken intelaten. Oostenrijk. Te Milaan worden onze officieren gedurig van de daken met steenen geworpen, zooder dat men de daders kan ont dekken.Bij het Sardinische bewind is eene nota ingediend aandringende op de uitlevering der deserteurs.Het uit Toulon vertrokken Eransche oefenings-eskader heeft zich in de Adriatische zee vertoondzoo het heet door stormweder genoodzaakt.In Istrie wordt een reservecorps bijeengetrokkenwaarvan de bezet ting van Weenen een deel uitmaakt, terwijl in Bohemen troepen worden bijeengetrokken, om, des gevorderd, de bezetting van Weenen te vervangen.De toetreding van Oostenrijk tot het Congres schijntniettegenstaande de betoonde bereidwilligheid afhankelijk te zijn gemaakt van eene ontwapening van Sardinië. Portugal. llet liberale kabinet Louoé- Avila is vervangen door een gemengd bewindonder voorzitting van den hertog de Terceira. De zitting der Cortes is verdaagd. Pruissen. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 2 de be grooting voor het leger onveranderd en onverminderd aangenomen.' Rusland. l)e bevelhebber van het leger in den Caucasus heeft vredes-voorstellen aan de hoofden der Tscherkessen gedaan. Sardinië. De dagbladen verlangen dat de Eransche Keizer het testament van Orsini zal uitvoerenbij gebreke waarvan de grenaten weder zijn leven zullen bedreigen.Den 22 Maart heeft de heer de Caveur eene belangrijke circulaire aan de buitenl. agen ten gerigt, waarbij hij reeds bij voorraad protesteert tegen elk be sluit, dat zou strekken om Sardinië van het Congres uittesluiten, of slechts even als de andere Italiaansche Staten in het Congres te hooren. wijl Sardinië 3 a 4000 man en 59 millioen aan den Oosterschen oorlog opgeofferd en het eerst de aandacht op den toestand van Italië gevestigd heeft terwijl de overige staten zich niet over Oostenrijk beklagen, maar Sardinië, daarmede in ver schil zijndegelijke regten tot toelating bezit.Bij zijne terug komst uit Parijs is hij met uitbundige geestdrift ontvangen.Het leger telt thans, buiten de vrijwilligers, 90000 man.De bisschop van Pignerol heeft bij mandement getracht de geloovigen ten gun ste der regering te stemmen en hen aangespoord te zorgen voor de achtergelatene betrekkingen dergenen, die onder de wapenen zijn geroepen.De graaf de Villamarina is als gezant te Parijs teruggeroepen en zal worden vervangen door den heer Massenio d' Azeglio, die zich thans te Rome bevindt,De heer Boggio een der ultra-liberale Afgevaardigdenheeft eene brochure uitge geven waarin hij verkondigtdat Sardiniëindien het niet bin nen eene maand in een oorlog is gewikkeld, door een staatsban kroet zal worden getroffen. Turkije. In Bosnië heerscht eene ernstige spanning lusschen de grondeigenaars en de landbouwende klassede bemoeijingen van de uit Konstantinopel gezonden commissarissen hebben hierin niets uitgewerkt; thans bevindt zich aldaar eene deputatie om de Porte voortelichtenwelke bestaat uit 2 grondeigenaars, 2 land bouwers en 2 deskundigen uit ieder district, en op kosten van den Staat wordt gehuisvest.Zoowel in Servie als in de Donau-vor stendommen worden de nationale strijdkrachten vermeerderd, ten einde gezamelijk het gezag des Sultans het hoofd te kunnen bieden. PER TELEGRAAF. De advokaat Leon heeft den 9 in zijne pleitrede ten behoeve van den generaal Gunckel getracht te bewijzendat de beschul digde was lijdende aan monomanie. Na re- en dupliek is de uit spraak van het hof bepaald over 8 dagen, te 1 ure. Maandag ochtend is uit het Zeglis opgehaald het lijk van een varensgezelzijnde Duitscher van geboortedie zich des nachts over boord geworpen had van het daar geballast hebbende schip de Argonaut. Naar men wil, zou hij daags te voren in eene apotheek te vergeefs gepoogd hebben zich vergif te verschaffen. Wij vestigen de aandacht op de aangekondigde Soiree Musicale, te geven door de hn. Buziau en Cosier; bij den bijvaldie deze artis- ten op de vorige Soiree erlangdenzal het voorzeker ook thans hun streven zijnde liefhebbers der muzijk eenen genotvollen avond te verschaffen. Naar men verneemt zal de Maandagsche wekelijksche veemarkt op den tweeden Maandag in de maand Mei aanstaande (zijnde den 9) geopend worden. ONDERTROUWD. 2 Apr. Josephus Joannes Bernardm Peeters, te Alkmaar, en Jose- phina Hubertha van Wamelte Tilburg. 7 Klaas IKaal, te Heer Hugo Waard, en Maartje Koster, te Alkmaar. 8 Cornells Masdorp, te Amsterdamen Anna Catharina Sophia Margaretha Schilling te Alkmaar. GETROUWD. 3 Apr. Dirk BosmanWedr. van Maartje Yolkersen Etje Kager, Wed. van Gerrit Groot. GEBOREN. 31Mrt. Hike, D. van Piet.er Bezaan en Maartje Adolf. 2 Apr. Anna Petronella, D. van Jan Groot en Elisabeth Opmeer. Anna Cornelia, D. van Jan Klaasenen Maria Elisabeth Jansen. 3 n Johanna Maria, D. van Gerrit de Yries en Elisabeth de Bruijn.Anna Henderina GeertruiD. van Andries Ta- bernal en Jansina Molenaar.Hugo GerurdusZ. van Gerardus Theodorus Odijk en Catharina Clasina Bots. 5 tr Dieuwertje Agatha, D. van Ilermanus Romijn en Geer- truida Rochel.— Anna Maria, D. van Ilermanus Bots en Johanna Margaretha Kehl.

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2