BUITENLAND. "5 f n b o tl icicu) o. KANTONGEREGT. ARRONDISSEMENTS REGTBANK. BURGERLIJKE STAND. PER TELEGRAAF. Het Provinciaal geregtshof van Zuicl-Hollafid heeft den 16 bij uitvoerig arrest den gepensioneerden luitenant generaal C. A. Gunckel schuldig verklaard aan vergiftiging van L. C. E. Esbra, door liet doen van vergif in jenever, soep en leverworst en hem diensvol gens veroordeeld tot de doodstraf, uittevoeren binnen 's Graven- liage. Pjet hof heeft alzoo niet aangenomen de bewering van den verdediger, als zoude de beschuldigde aan krankzinnigheid ol'ver standsverbijstering lijden maar integendeel als bewezen aangeno men dat de daadzaken volkomen aantoonden dat er toeleg op het leven van Louisa Esbra door vergiftiging bestond en er hier dus de volvoerde misdaad blijkt. De 'beschuldigde was bij de voor- ezing van het vonnis schijnbaar bedaard. Neeklandsch-Indie. De expeditie naar Celebes is aanvankelijk gunstig geslaagdden 5 Febr. werden de zendelingen die het ul timatum overbragten, te Badjoa afgewezen, maar den volgenden dag ontvangen; den 9 verzocht het bestuur van Boni uitstel, om met de andere rijken over de voorwaarden te beraadslagenzulks werd afgeslagenmet aanmaning den 10 het antwoord In te leve ren, hetwelk niet gedaan zijnde, den 11 den oorlog werd aange kondigd; den 12 werd een gedeelte der expeditie'ontscheept en Badjoa met weinig verlies vermeesterd.— Op de doeson Djati, in het Palembangschezijn op 10 en 15 Jan. weder 2 vergeefsche aanvallen gedaan, waarbij onze troepen 2 dooden en 46 gekwet sten bekwamen. Belgie. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingediend, tot uit legging van art. 84 der gemeentewet, betreffende de instellingen van weldadigheidzullende de administrateuren van de hospitalen en de bureaux van liefdadigheid worden benoemd door de gemeen tebesturen, zonder dat de bevoegdheid zal worden verkort der speciale administrateuren, die hunne magt ontleenen aan besluiten, welke voor 1830 van kracht zijn geweest. Den 8 April is het ontwerp tot vermeerdering van het getal der Gedeputeerden met. 57 tegen 12 st. aangenomen, terwijl zich 16 leden buiten stemming hielden. Bij de beraadslaging, op den 12, over het voorstel der' centrale sectietot invoering der alphabetische orde bij de verkiezingen hebben de clerikale hoofdleiders een amendement voorgesteldom de kiezers voortaan bij districten van 200 tot 600 stemgeregtigden te doen stemmen. Frankrij k. Den 10 April bevatte de Moniteur weder een betoog om Duitschland gerust te stellen ten aanzien van de staatkunde des Keizers.— De leden van het Wetg. Ligchaam, belast met het voorloopig onderzoek der begrooting, zijn bij Z.M. ten gehoore geweestom den toestand des lands te overwegenmen wil dat zij zich zeer beklaagd hebben over de omstandigheiddat de Ge deputeerden in de openbare zittingen geene amendementen vermo gen voortestellen of toetelichten. Het Fransehe eskader en het expeditionaire legercorps het ingenomen station in Cochin-China verlaten hebbende, met achterlating eener betrekkelijk geringe inagtis deze daarna aangevallenwaarbij 200 man zijn verloren. De stad Saï-gou is door de Fransch-Spaansche legermagt vermees terd; de mandarijen namen de vlugt.Men verzekert, dat de minister van oorlog last gegeven heeft om het leger van Lyon op 70,000 man te brengen, even als zulks in 1848 het geval is ge weest.— Den 11 zijn de gemagtigden van FrankrijkOostenrijk, Spanje, de Kerkelijke Staat, Griekenland, Portugal, Rusland, Sardinië, Toscane en Turkije op het ministerie van buitenl.zaken bij een geweest, om de in 1857 vastgestelde internationale veror deningen in het belang van den gezondheidstoestand der voor- inaamste havens aan de Middellandsche zee te herzien, wijl zij niet 'geheel voldoende en geheel overeenkomstig de belangen van handel en scheepvaart zijn bevonden. Oostenrijk. Den 8 April is eene groote Rijksraad gehouden, waar aan de Keizer, de aanwezige aartshertogen en generaals en de mi nisters deel namen.De omtrek van^Weenen gelijkt thans een veldleger; de geheele reserve en de verlofgangers der Boheemsche regimenten in Italië zijn opgeroepen, bij alle regimenten worden de vierde bataljons geformeerd en de militaire centrale kanselarij des Keizers is mobiel verklaard. Men wil dat 50,000 weder gereed staan om te vertrekken, 50 a 60,000 rondom Weenen worden ver- eenigdbestemd naarlstrie, en 70,000 als reserve in Bohemen en Moravie.Het door Engeland goedgekeurde voorstel, om vóór het houden van een Congres, de ontwapening van Sardinië te vorderendoor den tegenstand van Frankrijkniet aangenomen zijndeheeft de Oostenrijksehe regering alsnu eene algemeene ont wapening voorgeslagen.— Onder de Israëliten heerschte groote ontsteltenis en spanning, wegens het vooral door de ministers v. Bach en v. Thun opgevatte voornemenom de in onbruik ge raakte oude wettelijke bepaling weder toetepassen waarbij het den Israëliten verboden wordt Christelijke dienstboden te hebbenen daarmede op het platteland te beginnen. De bedreigden hebben zich met hunne bezwaren tot de ministers v. Buol en v. Bruck gewend. Portugal. Het gouvernement te Macao heeft een tractaat met Siam gesloten. Prtjissen. De Aartshertog Albrecht is met eene bijzondere zen ding uit Weenen te Berlijn gekomen en aan het station door de Prinsen en eene eerewacht ontvangen. De Prins-Regent gaf da delijk een gastmaal ter zijner eere. - Ook de hertog°van Saksen- Coburg bevindt zich in de hoofdstad.— De Gedeputeerden heb ben de voordragt der regeringom het sluiten van de burgerlijke echtverbindtenis niet verpligtend te maken, met 199 tegen 110en de geheele wet op de huwelijken met 206 tegen 109 st. aangenomen. Dingsdag avond 11. schonk de soiree musicale door de heeren Victor Buziau en Corn. Coster gegeveneen avond van zeldzaam genot aan de beminnaars der edele toonkunstop wie het een pijnlijken indruk zou hebben moeten moeten maken, indien zij,uit de geringe deelneming (naar het publiek te oordeelen, dat zich in de zaal van den heer WAraven bevond) den waren maatstaf van de waardering van muzijkale talenten binnen Alkmaar zouden moeten afleiden. Wie het voorregt had deze soiree bijtewonen bewonderde in den jongen virtuoos V. Buziau op nieuw de stoutheid en kracht van zijne breede en gemakkelijke voordragt en de sehoone zuiverheid der toonen, die hij aan zijn instrument weet te ontlokken. Yooral niet minder muntte onze jeugdige stadge noot de heer C. Coster door zijn delicaat pianospel uit, dat, vol gevoel en warmte, de gedachte der compositie zoo treffend terug gaf. In de uitvoering van ieder der nummers waren eigenaardige schoonheden op te merken. De waarde der compisitie van het laatste nummer ter zijde stellende teekende de voordragt van N°. 4 (Etude characteristiquevan C. Czernydoor den heer C. Coster, en die van N". 9 Rondo des Lutins) van Bazzinidoor den heer V. Buziau, zeer opmerkelijk het karakter, waardoor de talentvolle voordragt van beide de jeugdige kunstenaars zich onderscheidt. De beminnaars der toonkunst danken voorzeker de beide heerenvoor den genotvollen avond, dien zij hen verschaften en wensehen hun moedvolharding en vooral aanmoediging toeom hunne uitste kende talenten verder te volmakdn. Openbare Vergadering der afdeeling Alkmaar van de Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van den Sterken Drank, op Maandag, den 18 April 1859, des avonds ten half acht ure, in het Locaal aan den Koningsweg. Spreker de Heer Meeter De Bijbellezing in 't gebouw der Vereeniging ter verbreiding der IVaarlieid, aan den Koningsweg, zal deze week Donderdagavond, ten 8 ure, plaats hebben. Voor belangstellenden is vrije toegang. Zitting van 4 April. 1. J. K.te Egmond aan Zee. vervoeren van een haas in geslo- tenjagttijd, bij verstek 10 boete, te verdeelen volgens de wet, verbeuring van den haas en de kosten of 3 dagen gevan genisstraf. 2. T. G., te Egmond aan Zee, als No. 1 (niet bij verstek). 3. G. Z. en C. S.te Egmond aan Zeezetten en naloopeu van hazenstrikken en daarmede gezamelijk bemagtigen van een haas in de duinen van Egmondbinnenbij verstekdubbele boete van f 10, te zamen ƒ20, te verdeelen volgens de wet, ver beuring van den haas of de waardea 55 centsvernieling der hazenstrikken en de kosten of ieder 7 dagen gevangenisstraf. 4. A. H.te Alkmaarwerpen van vuilnis in de Laat te Alk maar, 1 boeteten bate der gemeente Alkmaar, en de kos ten of 1 dag gevangenisstraf. 5. T. K.te Alkmaar, weghalen van modder en secreetvuil, zon der kennisgeving ter secretarie3 boeteten bate der ge meente Alkmaar, en de kosten of 1 dag gevangenisstraf. Zitting van 5 April. 1. J. F. S.te Amsterdambedelarij14 dagen gevangenisstraf en de kostenmet opzending naar een bedelaarsgesticht. C. D.op Texelmet te snelle kracht stoomen in het Groot 2. N. Holl. kanaal, tusschen het Nieuwe Diep en Alkmaar, het vonnis van den Kantonregter te Schagen, waarbij deze zich onbevoegd had verklaardvernietigden op nieuw regt doendede zaak naar dien regter teruggewezen. 3. R. D.te Alkmaar, houtdieverij, het vonnis van den Kanton regter te Alkmaarwaarbijmet aanneming van verzachtende omstandigheden, eene gevangenisstraf van één dag was uitge sproken, verbeterd en op nieuw regt doende, veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 4. A. J. en A. H.te Alkmaar, als boven, 5. A. J.te Alkmaar, als boven. 6. J. de J.te Bergen, als boven. 7. B. H.te Alkmaar, als boven. Zitting van 12 April. 1. J. L.te Medemblik3 overtredingen ter zake van plaatselij ke belastingen te Alkmaar3 geldboetenieder van f 5, met verbeuring van de wijnen en het gedestilleerdten bate der gemeente Alkmaaren de kostenmet subsidiaire gevangenis straf van 7 dagen. 2. C. A. S.vr. v. L. II. K.te Alkmaar, toebrengen van sla gen en stooten, vrijgesproken. 3. L. M.te Helder, als boven, 1 maand gevangenisstraff 8 boete en de kosten. 4. N. T.te Alkmaar, als boven. Zitting van 14 April. 1. S. d. W., C. d. W., A. d. W., J. S. en W. S., te Zijpe, uitoefenen der lange jagt door meer dan 4 personen, opgron den hun niet toebehoorendezonder schriftelijke toestemming van den eigenaar of regthebbende, het vonnis van den Kan tonregter te Schagenwaarbij ieder hunner is veroordeeld tot f 40 boete en 14 dagen gevangenisstraf, verbeterd en op nieuw regt doendeelk hunner alléén in gezegde boete eu de kosten verwezen. C. M.op Texelverwoesten der kunstmatige duinbeplanting op Texeldoor het afsnijden en wegvoeren van den daarop geplanten helmhet vonnis van don Kantonregter te Helder, waarbij de beklaagde is vrijgesproken, bevestigd. 3. P. B.op Texelals boven. 4. T. S.op Texelals boven. ONDERTROUWD. 17 Apr. Aart AartsWedr. van Catharina Slinger, en Henriëtle Marie Bender, Wed. van Siebren Schilstra.Willem Fre- derik de Jong en Jantje Wiggers.Stephanas Swart en Maria Elisabeth Bierman.Barend van de Werken en Femmigje de Olde, beide wonende alhier, onlangs te Am sterdam.Johannes Hofstee, Wedr. van Margaretha Wijdeman, en Maria Johanna Halsema.Christoffel Fasbinder en Maria Anna Bronsveld.Gerrit Smitte Alkmaar, en Trijntje Tauber, te Oude Niedorp.Tijs 2.

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2