2®lckcïijkscïi (Ductrztgi. BUITENLAND. BINNENLAND Stabs $itcuws. Engeland. Den 6 heeft het Lagerhuis vele posten van uitgaaf, o.a. de aflossing der in Mei vervallende schatkistbillettende kos ten van het burgerlijk beheer en vele uitgaven voor de zeemagt toegestaan. De commissie uit het Huis, belast om nategaanwat sedert 1852 voor de zeemagt, met het oog op de uitbreiding van die van Erankrijkis gedaan, heeft haar belangrijk rapport bekend gemaakt, waaruit wij de volgende vergelijking overnemen: Engeland Erankrijk. getal linieschepen29 29. idem in aanbouw21 18. getal stoomfregatten26 31. waarvan met schroef17 15. stoomfregatten in aanbouw 8 12. id. in aanbouw met sterke ijzeren bekleedingte wapenen met 36 gegroefde 50ponders4. getal paardenkrachten 41482 27240. in 1852 sedert meer dan in Engeland toegenomen. getal zeillinieschepen 36 10. waarvan bestemd om in stoomsche pen veranderd te worden 0 2. getal zeilfregatten70 32. waarvan onvoldoende43 en geschikt voor stoomfregatten9. totaal zeilschepen 296 144. besteedde gelden in de laatste 7 jaren 53,179,586 38,935,304 Den 7 keurde het Hoogerhuis de Indische leening van 7 millioen goedde minister Derby deelde daarbij mededat het leger in Indie bestaat uit 112,000 Europeërs en 320,000'inlanders en ge wapende policiebeambten (d.i. 50000 minder dan tijdens het uit breken van den opstand); dat van de 85 aanwezige Engelsehe re gimenten gaandeweg 10 teruggezonden zullen worden en alzoo een leger van 80,000 Europeërs en 200,000 inlanders 15 millioen zou kosten, hetgeen voor de financiële krachten des lands nog te hoog is.- - De Times deelt een brief mede uit Weenen, volgens welke Engeland en Erankrijk voorgeslagen hebbende Oostenrijksche en Sardinische legers 3 mijlen van de grenzen te doen terugtrekken hetgeen door graaf Cavotir aangenomenmaar door Oostenrijk ge weigerd zoude zijn.Den 12 deed de heer Berkeley in het Huis der gemeenten weder zijne jaarlijksche motietot invoering der stemming met gesloten briefjes voor de benoeming van Parlements leden waartegen lord Palmerstonlord Russell en de minister van binn. zaken zich verzetteden en welke met 102 tegen 99 st. werd afgewezen.H. M. heeft bevolendat den 1 Mei een algemeene dank- en biddag zal worden gehouden, ter zaken van het dempen van den opstand en het herstellen der orde in Britsch-Indie.— Naar de Kanaai-eilanden zijn eenige troepen ter bezetting gezon den.Den 14 hebben beide Huizen van het Parlement de adres sen van dankbetuiging aan het Indische leger goedgekeurd. Den 19 is de zitting geprorogeerdzullende het Lagerhuis den 23 ont bonden worden.— 35 der Napelsche ballingen zijn reeds naar Sardinië vertrokkende overige worden door ziekte en armoede daarin nog verhinderdlord Shajtesbury heeft op nieuw de liefda digheid voor hen ingeroepen. Ebankrijk. Door de inneming der citadel en stad Saï-gon de hoofdplaats van Cambodia (een der 3 rijken van Annam)op 17 Febr. is de expeditie meester van de rivier, door 11 forten ver dedigd, waarvan 2 door Eransche ingenieurs gebouwd zijn. Het veroverde materieel wordt op 20 millioen geschat. De vijand heeft veel verlorende geallieerden weinig of niets. Gedurende deze operatiehad de aanval op de te Turanne achtergebleven magt plaatsdie dapper werd afgeslagen. De adml. Rigault acht het echter niet raadzaam de hoofdstad Hué aantetastenalvorens hij versterking bekomen heeft.Er is last gegeven 12 ontsche- pingskanonneerbooten elk ingerigt voor 1200 manaantebouwen, naar een te Bordeaux gereed gemaakt model.De naar Parijs ontboden contre-admiraal Jurien de la Uravière arbeidt dagelijks met Z. M. Den 13 was de groote raad der maarschalken op de Tuilerien vergaderd. De gewezen prefect Beaumont- Hassy is veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, 3000 fr. boete en verlies zijner burgerregten gedureude 10 jaren. Hij had zich bij Belgi sche fabriekanten voorgedaanals door het gouvernement belast met groote aankoopen van salpeter en daarbij aanzienlijke sommen voor zich zeiven bedongen.Den 13 heeft de Conferentie voor de Donau-Vorst.endommen hare 2° zitting gehoudeneven als de na de eerste bijeenkomst verzekert mendat de dubbele benoe ming van den heer Cousa bekrachtigd isonder uitdrukkelijke verklaringdat het beginsel der scheidingvervat in de conventie van 19 Aug., in zijn geheel blijft; tevens zou de Porte gemag- tigd zijn, om bij eene herhaling van zoodanige verkiezing, gewa pend tusschen beide te komen.Den 15 is de tentoonstelling van schoone kunsten in het paleis der nijverheid geopendtellende 3887 Ns.Terwijl eenigen volhouden, dat de Sardinische ge zant de Villamarina, op zijn verzoek zal vervangen worden, om zich weder als generaal bij het leger te vervoegen, willen ande ren dat de herwaarts komende heer Massino d' Azeglio alleen met eene bijzondere zending te Parijs en te Londen is belast; werke lijk is hij in den nacht van 15—16 te Parijs aangekomen, den 16 bij den Keizer toegelaten en 's anderen daags naar Londen vertrokken.Den 19 berigtte de Moniteurdat de regering Sardinië wilde aansporen tot ontwapening, als alle andere Itali- aansche Staten tot het Congres werden toegelaten, willende zij zelve mede tot de ontwapening overgaansommige bladen hadden reeds beweerd, dat dit niet kon geschieden, omdat er in Erank rijk geen buitengewone wapeningen of toerustingen waren geschied. Hét eskader van den Oceaan is naar Toulon gestevend.— Het uit Algiers teruggekeerde lc vreemden regiment zal op Corsica verblijvenin afwachting der gebeurtenissen.Den 21 berigtte de Moniteurdat Engeland had voorgesteld: 1 algemeene, gelijk tijdige ontwapening2 regeling daarvan door eene militaire com missie van 6 ledenwaarvan 1 uit Sardinië 3 bijeenkomst van het Congres der 5 groote mogendheden en 4 uitnoodiging aan de Italiaansehe Staten om daarin zitting te nemeneven als bij het Congres te Laibach in 1821met welke voorwaarden Erank rijk en Rusland (sedert ook Pruissen) zich vereenigd hadden. Kebkelijke Staat. De Paus heeft besloten om, wanneer de aanwerving van vrijwilligers voor het leger onvoldoende blijkt te ziju, de loting intevoeren, tegen 2 dienstpligtigen per 100 jongelingen. Spanje. De commissie der Cortes, welke de aangelegenheid der verduistering van gelden heeft onderzocht, waarin de oud-mi nister Collantes betrokken is, heeft voorgesteld denzelve in staat van beschuldiging 1e stellen, waartoe met 118 tegen 06 st. i3 besloten; hij is onverwijld in hechtenis genomen en in het hotel van den burgerlijken gouverneur der hoofdstad overgebragt, in af wachting wat de Senaat over hem beslissen zal. Sakdinie. Den 10 April is te Turyn plegtig ingewijd het gedenk- teekendoor de Milanezenten koste van 20(000 fr.opgerigt ter vereering van liet Sardinische leger, wegens deszelfs krijgsbe drijven in de Krim. Daarbij voerdeover het algemeen in zeer gematigde taal, het woord de letterkundige Mauvinamens de uitgevers, de militaire bevelhebber van Turyngenl. Somaz en de maire der stad Notta. Het monument, vervaardigd door den beeld houwer Vela, stelt een luitenant voor, die zijn vaandel verdedigt. Er wordt geen opschrift op gevonden, waartegen het Oostenrijk sche bewind bezwaar gemaakt had en welke, om die natie niet te krenken, is weggelaten.— Den 12 heeft de Koning eene groote wapenschouwing over de bezetting van Turin gehoudenwaarbij hij met geestdrift door de menigte is begroet.Het ministerie heeft per telegraaf naar Engeland berigtdat het zich met het beginsel eener algemeene ontwapening slechts dan wil vereenigen, indien Sardinië tot het Congres wordt toegelaten. Ter wille van Engeland zal het echter niet voortgaan met het oproepen der re serve, het verplaatsen van troepen, enz. Toscane. Te Sienna heeft eene aardbeving plaats gehadten gevolge waarvan de bevolking die stad heeft verlaten.. Er zijn gelukkig geene menschen omgekomen. Britsch-Indie. Ferose-Shah en andere opperhoofden zijn met 3000 man geweken naar de moerassen van Banswarravan nabij vervolgd door de troepen van kolonel Somerset. Den 27 Eebr. heeft Paezoor-Alleeeen der voornaamste onderbevelhebbers van eerst genoemde, zich te Simput met 300 ruiters onderworpen. 's Rijks middelenvoor, de eerste 3 maanden geraamd op 14.212.147,26, hebben opgebragt 13,858,929,18^, tegen 13,644,037,301 in 1858.l)e regering heeft afwijzend beschikt op het verzoek der heeren Dull, om concessie voor den spoorweg van Kampen naar de Hannoversche grenzen. Daarentegen is aan de heeren J. P. Bredius en j1'. J. IV. v. Sijpesteijn concessie ver leend voor de lijnen van Rotterdam over Dordrecht, het Hol- landsche Diep met vaste brug, Breda, Tilburg, 's Hertogenbosch, Helmoud cn Yenlo naar de üuitsche grenzenvan Venlo over Roermonde naar Maastricht en van Vlissingen over Middelburg Goes en Bergen op Zoom naar Breda. Bij de 2e Kamer is een ontwerp ingediend, tot regeling van de loodsdienst voor Zeesche pen.De genl. Gunckel en H. H. v. Deventer, door de hoven van Z. Holland en N. Brabant ter dood veroordeeld, hebben bij den H. Raad cassatie aangeteekenddeze heeft het beroep van H. Bek kers, mede door het hof van Z. Holland wegens brandstichting ter dood verwezenverworpen en het vonnis van het hof van N. Hol land tegen E. Recknagel en P. J. L. Schouwenburgwegens het maken en in omloop brengen van valsch bankpapier, wat de uit gesproken straffen betreft, bevestigd.Bij den zwaren N.W. storm van den 15 zijn een aantal schepen verongelukt o. a. een voor de Eriesche kust en 2 aan den oosthoek van Terschel ling met de bemanning, als ook een Marker botter op de Zuidprzee met man en muis; van het eskader aan het N. Diep werd de sloep van de Everlsen van de zeelen afgeslagen zoodat 3 van de 4 wachthebbende matrozen verdronken en die van de Wassenaar geraakte met 5 man zoek. Bij de Willemstad zonk een vaartuig met man, vrouw, 3 kinderen en knecht. Te Bergen op Zoom bereikte het zeewater het peil van 9 Nov. 1800, liepen de stadspolder en alle huizen aan de haven onder, evenals vele huizen te Groningen de polders om Oosterhout en in den Z. Hollandschen Waard en de landerijen in de Langstraat.Bij Kon. besluit van den 15 is tot buitengew. hooglceraar in de wis- en natuurk. wetenschappen te Utrecht benoemd dp. M. Hoek, observateur aan de sterrewacht te Leyden.De minister van binn. zaken heeft, op magtiging- vau Z. M. van den 16, ter keunis van het gemeentebestuur van Amsterdam gebragt, dat de regering den aanleg van het nieuwe zeekanaal zal bevorderenbehoudens voor zoo veel noodig, de bekrachtiging der wet.De prins van Oranje is den 17 des avonds aan het N. Diepaan het hotel de Burg afgestaptden 18 bezocht Z. K. H. de marine en het dok en lag daar den eersten steen aan de nieuw te bouwen keersluis voor het natte dok, waartoe de werkzaamheden juist gevorderd warenden volgenden dag inspecteerde H. D. het exercitie-eska der en gebruikte hetmiddagmaal aan boord van de Everlsen. Den 19 werd te Utrecht het lOOjarig bestaan gevierd van het diakonie oude mannen- en vrouwenhuis.Te Schagen is op den 20, bij herstemming, met 275 van de 419 geldige stemmen, tot lid der prov. staten benoemd de heer P. Hulst (om in Sept. weder periodiek aftetreden), zijn op den heer v. Hengel 144 st. uitgebragt. Met belangstelling verneemt men, dat den 23 alhier eene bijeenkomst heeft plaats gehad van eenige voorname ingezetenen uit het noorder- deel van deze provinciemet het doel om te beraadslagen over de mid delen die zouden ziju aantewenden om te geraken tot de daar- stelling van een Noord-Hollandschen spoorweg. Na belangrijk?

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2