11 E Ï1 E&lcficlijkscït (Docrzigt. BUITENLAND. BINNENLAND moeten worden vertoond; alsmede om zich ten behoorlijken tijde tot de inschrijving aantemelden, ten einde de straf, wegens nala tigheid vastgesteld te voorkomen. Alkmaar, den 26 April 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARDT. Opgave van de Marktprijzen der Granen en andere Levensmid delen te Allernaar, opgemaakt naar aanleiding van Z. M. besluit van den 27 Pebruarij 1856 No. 92 (medegedeeld bij Prov. blad van Noord-Holland No. 33).Markten van den 29 en 30 April. Hoogste Prijs. Laagste Prijs. Kaas, N.Holl. Kleine Hooi, per 50Ned.P. 25,25 17,25 dito Middelbare 24, Boter, in kopp. of stukk. per N. P. 1,10 u —,90 Aardappelen per mudu 2,— 1,40 Opgemaakt to Alkmaar, den 5 Mei 1859. Burgemeester en Wethouders van Allernaar, A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. Volgens vroegere publicatiënde vier eerste werkdagen van iedere week, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 3 ure, uit gezonderd des Zaturdagsin het gewone lokaal. POLITIE. In het begin van April jl. is met eenen N. w. op het N. Holl. kanaal drijvende gevonden en te Alkmaar aangebragt een Roeiboot zonder riemen. Regthebbenden kunnen zich aanmelden aan het Commissariaat van politie alhier. De Commissaris van Politie V AN BREMEN. Engeland. D»n 25 April verklaarde de minister Derbyaan den maaltijd bij den lord-mayor op het stadshuisdat Engeland eene gewapende onzijdigheid in acht zoude nemen.Den 26 werd te Londen berigt ontvangen, dat Oostenrijk de Engelsche bemid deling had aangenomenwelke door de latere gebeurtenissen is gebleken vergeefs te zijn geweest.— Naar Gibraltar en de stations in de Middellandsche Zee zijn groote hoeveelheden krijgsbehoef ten gezonden, waaraan in de arsenalen te Woolwich druk wordt gearbeid. Het handgeld voor de zeedienst is tijdelijk verhoogd. Pr an kruk. Om tot de Britsohe voorstellen toetetreden eischte Irankrijk, dat Oostenrijk het ultimatum door een' buitengewonen gezant zou doen terugnemen en datbij weigering daarvan En geland mede den oorlog aan Oostenrijk zoude verklaren.Graaf Wa lews lei zond aan de buitenlandsche agenten eene circulaire, waarin hij de staatkunde des Keizers wettigdevooral om Duitschland te weerhouden aan den krijg deel te nemen.— Het Wetg. Ligcliaam keurde den 30 Apr. de leening van 500 millioen met alg. st. (247) goed; dezelve is geopend a 3 pCt. tegen 60,50, met interest van December en a 4£ pCt. tegen 90, met interest van Maart; /„moet bij de inschrijving en het overige in 18 gelijke maandelijksche ter mijnen gestort worden.Den 3 Mei verlangde de. regerino- een crediet van 90 millioen voor het leger en toestemming om de lig- ting van 1859 niet voor 1°. Januarij opteroepen; de zitting werd tot den 21 geprorogeerd.Den 3 vaardigde de Keizer ook eene proclamatie uit aan het Eransohe volkwaarin hij zegt geene ver overingen te beoogenmaar Italië en den Paus vrij te willen ma ken van de overheerschingwelke de Oostenrijkers niet tot over de Alpen mogen oefenen.De Oostenrijkschen gezant v. Hubner is den 4 naar Brussel vertrokken, zijne landgenooten onder de bescherming van den Nederl. gezant stellende.— Aan de Oosten- rijksche schepen, die, onbewust van den oorlog, in Eransohe havens binnenvallenwordt 6 weken tijd tot vertrek gelaten.— De regering wil 20000 zeelieden werven en heeft de schependie verre reizen zouden ondernemenbevolen tot nader bevel niet te vertrekken. Bij Keizerlijk besluit is de uitvoer van paarden schepen, wagens en krijgsbehoeften verboden.— De geestdrift voor den oorlog neemt toe: te Parijs hebben zich reeds 20000 vrijwilligers aangemeld. De 30= verjaardag van den dood van Napoleon I is met meer dan gewone belangstelling gevierd. Uostenrijx. Den 28 Ap. berigle een half-officiëel blad, dat Oostenrijk de bemiddeling van Engeland had aangenomenmaar deze door Irankrijk afgeslagen zijnde, Sardinië was binnengetrok ken. De Keizer vaardigde een manifest uit ter verklaring van den oorlogde minister vou Buol zette bij rondgaanden brief de redenen daartoe uiteende aartshertog Maximiliaan werd als gou- verneur van Lombardije vervangen door den genl. Guilay die even als de aartshertog Albrecht en de genls. v. Hess en Sehlick tot maarschalken werden benoemd, terwijl Venetie en Istrie in staat van beleg werden verklaard. De renten der staatsschuld werden bij de betaalkas met eene inkomsten-belasting der 3= klasse bezwaard eene geldleening van 200 millioen geopendvoor J door de Bank in 5guldens billetten te verschaffenen de Bank tijdelijk ontheven van hare verpligtmg, om het papier tegen klinkende munt te verwisselenmoetende de inkomende regten met verval len coupons der nat. leeningen of in specie voldaan worden De Eransohe zaakgelastigde de Bonneville vertrok den 30de' belan gen zijner landgenooten aan den Spaansohen gezant opdragende. De regering heeft verlof gegeven tot de oprigting van vrij-batal- jons en van ongeregelde divisien ruiterij; in de hoofdstad is de toevloed, vaa vrijwilligers zeer groot. Rusland. Met Frankrijk is een traetaat geslotenwaarbij Rus- land. zich verbindt, bij het uitbreken van den oorlog, een obser vatiecorps van 50,000 man aan de Gallicische grenzen te posteren Sardinië, Toscane, Parma, enz. Het berigt van de afzen ding der Irausclie (roepen heeit ia Sardinië groote geestdrift ver wekt gelijk dan ook de eerst aangekomene den 25 Apr. Ie Cham; berryden 26 te Genua en den 27 te Turinwaar den 30 ook de maarschalk Canrobert en de genl. Niel arriveerdenmet toe juiching werden ontvangen. De divisie Buat kwam over den Mont Cenis en de divisie Renault over den Mout Genèvre; de eerste moest 4000 man bezigen om de sneeuw wegteruimen'ter wijl zware nevels en stormen den togt bemoeijelijkten, tengevolge waarvan den aanvoerder den 30 te Suza aan eene keelontstekin» is overleden.— In den avond van den 26 gaf graaf Cavour het weigerend antwoord aan den Oostenrijkschen gemagtigde over ea den 27 vertrok de Koningdie bij proclamatie aan° zijn leger het begin van den strijd verkondigdena met het Parlement in de hoofdkerk eene plegtige godsdienstoefening bijgewoond te hebben, met zijnen staf naar Alessandria. Eenige verordeningen werden ingevoerd ter beperking van de vrijheid der drukpershet land tusscheu de Tecino en de Sezia werd door de troepen ontruimd en dat tusschen de Dora Baltea en de Sezia, door het openen der sluizen geïnundeerd.— De hoofdofficieren van het Toscaansche leger stelden den groothertog voorzich met Sardinië te alliëren of afstand van het bewind te é^enhij droeg den markies de La- jutice de vorming van een nieuw kabinet op, doch deze antwoord, de, dat hij en zijne vrienden besloten hadden den afstand des hertogen te vorderendiedaartoe niet willende overgaanhet corps diplomatique van het gebeurde kennis gaf enna het be noemen van een voorloopig bewind, onder voorzitting van den heer Permuzziden 27, begeleid door eene eerewacht, naar Eer- rara vertrok. De bevolking vernam een en ander met gejuich, het bewind verklaarde zich voor Sardiniëde Sardinische gezant Ruoncampagnii werd door zijne regering tot commissaris en de de mocratische genl. Ulloa tot bevelhebber der troepen (12000 man) benoemd. Aan den Engelschen gezant was het gelukt deze man schappen te weerhouden om zich dadelijk naar Livorno te bege ven. De Oostenrijkers trokken op dit alles eene aanzienlijke magt in de nabijheid van Florence bijeen.— Te Parma had den 1 Mei een volksopstand voor het paleis plaats en eischten de of ficieren namens de soldaten zich mede bij de Piemontezen te voe gen, waarop de hertogin een voorloopig bestuur benoemde, dat een gelijk besluit nam als dat in Toscaneen naar Mantua ver trok. Massa en Carrara volgden liet voorbeeld der naburige Staten.Den 29 zijn de Oostenrijkers over de Tecino in Sardi nië getogenzij bezetteden den 1 Mei Mortara en Novara en den 2 erceii en Lamelino, Daarbij slechts onbeduidende voorposten gevechten plaats haddenalom eischten zij belangrijke hoeveelhe den leeftogt en paardenvoederop straffe van eene boete tot het 5voudige bedrag der waarde. Zij concentreren zieh bij de Sezia,. maar zijn den 30waarschijnlijk door de onderwater-zettingen en de in de vallei van Serizina (tusschen Novi en Tortonaï in groot getal vereenigde Franschenook te Cambio over de Po 'getrokkenhij Fraissmetto, aan den mond van de Sezia, mislukte eene dergelijke poging, zijnde daar 15 uren schutgevaarte gehouden en een 20tal Sardiniers gewond en gekwetst; het verlies der Oostenrijkers moet grooter zijn. Ten gevolge van deze mislukking zijn de Oostenrij kers, die bij Cambio op den linkeroever waren overgedaan, weder teruggekeerd. Gedurige regens belemmeren de operatiën.— 60 a 70000 Fransehen zijn reeds in Sardinië vereenigd; de in onze ha vens liggende Oostenrijksche schepen zijn in beslag genomen.— De hertog van Modena heeft tegen de schending van zijn gebied, door naar Massa en Carrara gezonden Sardinische gensdarmes, geprotesteerd en aan Sardinië den oorlog verklaard. Zoowel dit, als invloed van Oostenrijkschijnt eene reactie in Parma te heb ben veroorzaaktzoodat de hertogin den 5 naar hare Staten te ruggekeerd en door eenige getrouw gebleven troepen ingehaald is. In 1858 zijn aan s rijks munt te Utrecht geslagen, voor den Staat 31,181 rijksd., 2,197,000 gulden, 7,500,000halveen 4,800 000 kwartgulden, 40,989,886 stukken vau 2|122,651,245 van 1 en 43,588,107 van cent, en voor particulieren 8,326,305 rijksd., 2,002,241 heeleen44C2halve gulden, tezamen/34,014,386,68J.— De concessie voor den zuiderspoorwegden 22 April verleend bedingt de voltooijing der lijn tusschen Rotterdam en Maastricht in 6 jaren die naar de Pruissische grenzen binnen 1 jaar na de regeling der aansluiting en die van Vlissingen naar Rozendaal binnen 4 jaren na de voltooijing der eerstgenoemdehet rijk be looft voor de brug bij Rotterdam 2voor die te Dordrecht 1 voor die over het Holl. Diep 8, voor die teVenlol, voor de dam in de Oosterschelde 1en voor de brug van het Sloe 2= mil lioen.— Bij besluit van 19 April heeft Z. M. bepaald, dat het examen voor surnumerairs der belastingen slechts 2 malen voor denzelfden persoon wordt toegestaan, en wel op den leeftijd van 19-25 jaren, maar de eerste keer ook van 25 lot 30 jaren Tot leden van de commissie wegens de doorgraving van Holland op zijn smalst zijn benoemd de hoofdingenieurs F. W. Conrad, voorzitter, D. J. Storm BuijsingJ. A. BeijerinckJ. G. v. Gendt, y. J. Ortt v. Schonamoen en de ingeneurs Hayward en G. v. Die- sen, secretaris.— De raad van s'Herogenboseh heeft de belasting op de bouwmaterialen afgeschaft.— Bij de fabriekanten van wol- lenstoffen te Leijden zijn aanzienlijke bestellingen voor het leger gedaanzoo spoedig mogelijk afteleveren.— Den 29 April is te Leeuwarden de tweede reeks der werken tot verbetering der ge meenschap met de Zee, besteed in4percelen voor/5971.— Den 30 is prinses Marianne te Voorburg teruggekomen.— Den 2 Mei heben bestuurders van liet Ned. Zendelings genootschap tot direc teurvan het Zendingshuis te Rotterdam benoemd d=. Cohen Stu art, Rem. predikant te Utrecht.Den 3 heeft de regering bjj de 2=. Kamer de volgende wetsontwerpen ingediend 1°. tot°ver- hooging van het hoofdstuk marine met 2,265,000waarvan 200,000 tot bespoediging der werkzaamheden aan het dok te Willemsoord2°. tot verhooging van het hoofdstuk oorlog met 3,733,961,76, daardoor komende op ruim 15 millioen, tot het opleggen van laken enz. voor 18000 man der d.d. en 30000 man der rustende schutterijzijnde het aanwezige alleen voor de mi litie voldoendehet voorzien van 20000 geweren met nieuwe loo- pen, het uitbreiden der -kampen en het verbeteren van het mate»

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2