BINNENLAND. tabs iliatvuo. GEMEENTERAAD. Sardinië. Hot clerikale hoofdorgaan Armonia te Turin is ge sehorst tot dat er uitspraak zal zijn gedaan wegens een ingestelde vervolging. Het prov. hof van Overijssel heeft de buiten vervolging gestelde boeren van Nieuw-Leusden ten criminele verwezen en 8 anderen buiten vervolging gesteld.De Koning heeft het handgeld voor vrijwilligers bij het 5e reg. dragonders (Limburgsch Bondscontin- gent) tot ƒ75 en het aanbrenggeld tot 10 verhoogd.Te Win schoten zijn gedurende de 4 dagen van het. Congres 2690 rijtuigen ingekomen.De IJ pCts. leening van 780Ó0 te Leeuwarden niet volgeteekend zijndeis dezelve op nieuw tegen 5 pCt,. open gesteld en is alstoen volteekend.Het dempen der Oude en Kraaijenhorstergrachten te Haarlem is gegund aan de Leur te Utrecht, voor ƒ72,400.Het, eiland Schokland is thans ontruimd, zijnde de bewoners meerendeels naar Kampen en verder naar 'Vol- lenhove, enz. verhuisd; de burgemeester is tegen den 10 ontslagen.- Het kamp van Millingen is betrokkenwordende in de vlakte Waaldorp de noodige toebereidselen voor de oefeningen gemaakt. Den 2 is aanbesteedte Rossum het bouwen eener Protestautsche kerk, aan Lucas te Lent, voor 24,973, en te Leeuwarden tot verbetering der vaart naar de zeehet maken van 2 ijzeren draai bruggen aan G. J. Wispelwey Ctv. te Zwolle, voor 12,379. Den 5 heeft de 2e Kamer hare werkzaamheden hervat.In de zitting der prov. staten van N. Holland van den 6 is de heer Ph. Hulst niet toegelatenomdat bij zijne verkiezing het stembureau eene herstemmingin plaats van eene tweede vrije stemming be volen had.Den 5 heeft prinses Marianne de St. Janskerk en de boekdrukkerij van den heer v. Goor te Gouda bezocht en de Koningin den 7 de diergaarde te Rotterdam en Soestdijk.Bij besluit van den 6 heeft Z. M. tot gewone hoogleeraren in de reg- ten te Utrecht benoemd mr. J. A.Fruin, refer, bij het depart, van fin.mr. O. van Rees, buitengew. hoogl. aldaar, en mr. G. Diephuis, inspecteur van liet lager onderwijs in Groningen.Den 8 zijn te Ilpendam 3 huizen bewoond door 7 gezinnenverbrand.Mr. A. J. van Beeck Calkoen heeft bedankt voor het hem door de Staten van Utrecht opgedragen lidmaatschap der le Kamer. Het berigt omtrent de galvanische proeven in den Hout van den 27 Junij (in het 'Nieuw Amsterdamsch Handels en Effectenblad van Donderdag 30 Junij No. 178) van hier, zoo het schijnt, ingezon den en uit dat blad (in de Heldersche en Nieuwe Dieper Courant No. 53 Zondag 3 Julij) overgenomen, is hier niet onopgemerkt gebleven. Het is volstrekt aftekeurendatzoo dergelijke onge vraagde berigtgevers die kieschheid niet kennen, om over weten schappelijke zaken in een toon t,e spreken der wetenschap waar dig, dan ten minste de welwillendheid jegens anderen hen niet terug houdt, om onnoozel weg en strijdig met de waarheid de uit voering van voorgenomene ongerijmdheden aan te kondigen waar aan niemand gedacht heeft of denken konen daarcloor, hetzij willens of onwillensden stillen beminnaar der wetenschap in een bespottelijk daglicht te stellenzoo men het groote deskundige publiek kon doen geloovendat dergelijke dwaasheden inderdaad door hem waren uitgedacht. Ingezonden Het Provenhuis van Margarethu Splinters, geb. Jutphaasaan bet Ritsevoort, waarvan de woningen in de laatste jarentot ver betering der fondsen, verhuurd werden, is dezer dagen neder door onde vrouwen betrokken en alzoo aan zijne oorspronkelijke bestem ming teruggegeven. Buitengewone zitting van den 1 Julij 1859, No. 12. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de Heeren Kluppel, Bakker en Vonlc. 1. Is gelezen eene missive van Burg. en Weth.houdende ken nisgeving, dat zij in afwachting der goedkeuring van den Ge meenteraad, en met het doel om daarin eene openbare school te vestigenin openbare veiling hebben aangekocht een huis en erve, staande aan de zuidzijde van de Laat, binnen deze stad, voor de som van 1360,benevens de kosten van verkoop en overdragt; waarop de goedkeuring van den Raad wordt verzocht. Met eenparigheid van stemmen is de verlangde goedkeuring verleend, en zijn Burg. en Weth. gemagiigdde opdragt in naam van den Raad en ten behoeve der gemeente aantenemen, alsmede om de koopsom en onkosten, geschat op f 175behou dens de goedkeuring van H.H. Qedep. Statente voldoen en le verevenen op de post van onvoorziene uitgaven van de ho pende dienst. 3, De vergadering is opgeheven. Zitting van den 6 Julij 1859, No. 13. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de Heeren van Leeuwen, de Lange, Kluppel, de Dieu Fontein Verschuir en van der Drift. De vergadering door den Voorzitter geopend zijndeworden 1. De notulen der vorige vergadering en die van de buitenge wone vergadering van den 1 Julij gelezen en goedgekeurd; daarna zijn gelezen: S. Een extract uit de deliberatien van Gedep. Staten, houdende goedkeuring op de verschillende besluiten tot regeling der begrooting van 1858, ter vorige vergadering onder de Nos. 2023 behandeld. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Extract als boven, houdende afwijzende beschikking op het besluitom alsnog uit de dienst van 1859 aan LI. S. Blok te voldoen eene som van 30, wegens door hem in 1854 gele verd ijzer, ten dienste der gemeente. Met bijvoeging van het Prov. blad No. 29 van 1858 ter lezing voor de leden op de Secretarie gedeponeerd. 4. Eene missive van de plaatselijke Schoolcommissiewaarbij dezelve hare beschouwingen, omtrent het voorstel van Bur^ea Weth., betreffende de regeling van het schoolwezen alhier uiteenzet en tevens hare zienswijze daaromtrent,doet kennen' 5. Aanvraag van het committé tot den aanleg van een spoorweg door Noord-Holland om eene geldelijke toelage van 1000 uit de gemeentekasals bijdrage tot de kostendie het com mitté, zal het met vrucht werkzaam zijnverpligt is te maken. C. Rapport van de Commissie van inkwartiering en kasernerin" op een vroeger adres van C. Koemanom eene wedde of be looning, voor de waarneming der betrekking van Commissa ris van het wagenveer. 7. Missive van Burg. en Weth.houdende rapport op het ver zoek van den Keurmeester van het vee M.Hobré, om verhoo ging van zijne jaarwedde. 8. Rapport van dezelfdenop de aanvrage der plaatselijke School commissie om verhooging van het haar toegelegde def'roijement voor de kosten van bare vergaderingen. 9. Missive van dezelfdenter beantwoording der bedenkingen van Mr. P. A. de Langetegen eene zinsnede in het ge drukte jaarhjksch verslag betreffende den toestand der gemeen- tc over 1858. Op alle de Nos. 4 tot en met 9 is tot de nederlegging ter Secretarie, ter inzage voor de leden, besloten. 10. Voorstel van dezelfden, om ter hunner beschikking te stellen eene som van 250tot voorziening in de kosten van eenige feestelijkheden, te geven bij gelegenheid eener tentoonstelling door de Alkmaarsche afdeeling der Maatschappij van Land bouw, op den 24 Augustus e. k. te houden, en eene hard draverij die waarschijnlijk dien dag zal plaats vinden. Aan de commissie van financiën om berigt. 11. Kennisgeving van dezelfden betreffende de voorloopig geno men maatregelen tot vervulling der vacature van hulponder wijzer op de Stads Armenschoolen verzoek om de goed keuring van den Raad, op de bij Burg. en Weth. noodig geoordeelde verhooging der jaarwedde daaraan verbonden. Ter lezing voor de leden op de Secretarie nedergeleqd. 12. Voorstel van dezelfden, tot regeling der uitbetaling van de jaarwedden van de Heeren Dr. J. van Leeuwen en W. G. ten Houte de Lange, in hunne betrekking als Stads Docter en Stads Verloskundige, in verband met hunne betrekking ah Lectoren aan de geneeskundige school. Aan de commissie van financiën tot berigt. 13. Voorstel van dezelfden, tot ontslag van den commies der 3# klassebij de stedelijke middelen, P. W. Rutgers, ter zake van misbruik van sterken drank en daaruit voortgevloeide onbehoorlijke handelingen. 14. Berigt van dezelfden, op het verzoek van H. Lijnbachom ontheffing van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting 15. Aanbevelingslijst van dezelfdentot benoeming van een 1x1 der commissie van de Stads Teekenschoolwaarop zijn ge plaatst de Heeren J. W. F. Conrad, F. J. Krieger en C. IV. Bruinvis. 16. Gelijke lijst, bevattende de Héeren Mr. T. M. Wentholt, Dr. J. J. de Gelder, Dr. J. van Leeuwen en Dr. C.J. de Lange, ter keuze van een lid voor de plaatselijke Schoolcommissie. De stukken Nos13 1415 en 16 zijn alle ter lezing voor de leden op de Secretarie gedeponeerd. 17. Verzoek van kapt. H. Thus Jr.. van het Noordsche barkschip Amsterdam Packet, om eenige tegemoetkoming in de door hem betaalde som van ƒ92wegens door hem buiten eigen schuld toegebragte schade aan het hoofd van de Boompoort. Om berigt aan Burg. en Weth. 18. Adres van IV. Tiesingom vergunning vragende tot het hou den eener harddraverij in den Geesterhout. Gerenvoijeerd, aan Burg. en Weth. ter beschikking. Vervolgens zijn bij opvolging in behandeling genomen, de verschillende rapporten der oommissie van financienop 19. de rekening en verantwoording der Stads Bank van Leening over 1858. Zonder eenige bedenking goedgekeurddoch ten aanzien van eenige gewisselde discussienomtrent den aard dier instel ling en de daaruit voortvloeijende en regten verpligtingen door Burg. en. Weth. het doen van een nader bepaald voor stel daartoe betrekkelijkaangenomen. 20. de ïjekening van het Burgewees- en Huisarmenhuis, over 1858. De rekening levert geene bedenkingen op en wordt onvoor waardelijk goedgekeurd; intusschen wordt naar aanleiding en in den geest van het rapport het leedwezen betuigddat de weezeu steeds bij besteding en niet in het weeshuis worden verzorgd en breedvoerig gesproken over de vertra ging, die het voorgenomen pian' tot, organisatie dier in stelling ondervindtdoor het (hoe dikwerf de aanvrage is herhaald) niet inkomen van het regtskundig adviesdat sints twee en halfjaar van de Heeren M«. A. Brug mans en G. J. de Martini te Amsterdam is gevraagd, waarop ten slotte is besloten: die Heeren advokaten bij deurwaardersaete te sommeren tot het alsnog inzenden van hun advies bin nen zekeren termijn, vier weken, met insinuatie tevens, dat de Raad den last tot levering van dat advies herroept en intrekt, bijaldien het advies binnen dien bepaalden tjd niet wordt ingeleverd. 21. de rekening van het Mannen- en Vronw.en-Gasthuis, over het zelfde dienstjaar, die ookingevolge de conclusie van het rapport, zonder aan merking wordt goedgekeurdofschoon enkele opmerkingen van huishoudelijken aarddoor de oommissie gemaakt, aan H.H. Regenten zullen worden medegedeeld. 22. de rekening van het Israëlitisch Armbestuur. Zonder aanmerkingen op voorsiet vast het rapport goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2