C-ïlcfcclijfisch (Döcrsigt. BUITENLAND BINNENLAND. J5fab0 Üicmus. ARROADISSEMEATS REGTBAAK. BURGERLIJKE ST A AD. Frankrijk. Den 18 bevatte de Moniteur eene cirenlaire van den minister van binn. zaken aangaande het behoud der drukpers wet van 1852welkebij de hoop op meerdere vrijheid van schrij ven, een ongunstigen indruk heeft gemaakt, welke echter eenig- zins is verzaeht door eene tweede circulaire van den minister aan de prefectentot toelichting der eerste. Yolgens den minister is de bedoelde wet geene gelegenheidswetmaar van blijvende kracht, wenscht de regering gaarne voorlichting en duldt zij ernstige tegenspraak, maar geen stelselmatige oppositie, noch aanranding van de constitutie, de wettigheid der Keiz. dynastie de openbare zedelijkheid en de godsdienst en worden de pre fecten aangespoord zich evenzeer voor overdreven gestrengheid als voor zwakheid in deze te wachten.Wegens het gebeurde in China zullen daar de vijandelijkheden met kracht hervat worden; de admiraal in de wateren van Cochin-China heeft een verdrag met den vorst van dat rijk gesloten, om zijne magt in China te kunnen bezigen.Op de grenzen van Algiers worden door de Maroceanen herhaaldelijk gewapende strooptogten ondernomen die mede eene tuchtiging vereischen.- De proeven met geblin deerde kanonneerbooten bij de Hyerische eilanden volkomen ge slaagd zijnde, heeft de Keizer den aanbouw van 50 stuks bevolen; ook is last gegeven eene mastelooze drijvende batterij van 2 ge- sohutlagenmet ijzeren platen bedekt en van stoomvermogen en ge trokken kanonnen voorzienalsmede te Cherbourg een tweede geblindeerd linieschipgenaamd le Soferinogeheel als de te Brest gebouwd wordende le Magentaaantebouwen.Koning Leopold van Belgie heeft den Keizer te Biaritz bezochthetgeen gevoegd bij het hervatten der geschorste Conferentie te Zurichde hoop op eene schikking in Italië doet herlevenmen spreekt van een Ko ningrijk van Midden-Italieonder den tweeden zoon des Konings.- In den Moniteur is een adres van dankzegging aan den "Keizer uit Bergamo, door 10717 personen onderteekend, opgenomen. Kerkelijke Staat. De kardinaal Viale-Prela heeft den abt Roncagli in zijne bediening gesehorst, wegens het houden der godsdienstoefening bij de opening der Constituërende Vergadering', benevens 5 andere priestersdie aan de stemming hebben deel genomen. De intendant van FcrraraMiglioratiheeft den aarts priester der hoofdkerk en eenige andere geestelijken doen gevangen nemen. Aldaar is eene zamenspanning ontdekt van personen, die zendelingen bezoldigenom de soldaten tot afval te verleiden. Oostenrijk. De verordening omtrent den toestand der Protes tanten in Hongarije en de Kroonlanden maakt een goeden indruk zij komen onder het toezigt van Sijnoden en verkrijgen veel vrij heid in het benoemen van predikanten, ouderlingen en schoolmees ters.De staat van beleg voor het Venetiaansche is opgeheven en het standregt alleen behouden voor Oostenrijkschc en Italiaan- sche deserteursdie de afgelegen districten onveilig maken. De verkiezing van eenen podesta te Venetie is weder mislukt.— Ter besparing van kosten zullen de herfst-wapenoefeningen geen plaats vinden. Toscane. Het voorloopig bewind heeft den gemagtigde van den groothertog gelast het paleis binnen 3 dagen te ontruimen zul lende anders zijn bijzonder eigendom in beslag genomen worden. Aan den heer Bergayli, groothertogelijk gezant te Rome, heeft de minister Ricasoli mede bevolen het gezantschapshotel binnen 10 dagen te verlaten en het archief aan de Sardinisohe legatie over te geven, onder bedreiging van 3traf bij ongehoorzaamheid. De aartsbisschoppen van Pisa Florence Lucca en Sienna hebben geprotesteerd tegen de circulaire van den minister van eeredienst waardoor de geestelijkheid van wederstand van het bewind is verdacht geraaktterwijl zij integendeel reeds bij het begin der bewegingen, hunne ondergeschikte geestelijken tot matiging en onderwerping aan de regering hebben aangespoord.Te Florence is eene nationale garde opgerigt, bestaande uit 4 bataljons.De gemeenschappelijke krijgsmagt der Midden-Italiaansche staten is op 25000 man bepaald, als 10000 voor Toscane, 7000 voor de Romagna4000 voor Modena en evenveel voor Parma. Jr. Leyssius heeft de regering aangeboden de ontworpen spoor wegen tot stand te brengen uit eigen middelenmet slechts 2 pCt. rente-garantiebovendien zouden de wegen eerder gereed zijn dan bij de concessien is bedongen en zou de eigendom reeds over 40 jaren aan den Staat vervallen.Te Assen heeft de raad voor den hoofdelijken omslag het beginsel aangenomen van eigen aan gifte des gevorderd door eede gesterkt.Bij Kon. besluit vau den 12 zijn goedgekeurd de statuten der Vereeniging tot daarstel- iing eener Academie van beeldende kunsten te 's Hagevoor het onderwijs in de schilder-, teeken-, bouw-, wis-, natuur-, schei- en werktuigkundewaarvan het lidmaatschap f5, of een leerling zendende 10, zal bedragen.— Den 15 is te 's Hertogenbosch overleden mr. J. L. A. Luylencommandeur van den N. Leeuw grootofficier van de Eikenkroon, raadsheer in het prov. hof van N. Brabant, het oudste lid der 2e Kamer, oud 72 jaren.Den 16 besloot de raad van Rotterdam, met 22 tegen 11 st., de plaat selijke directe belasting te regelen naar de grondslagen van 's rijks belastingen op het personeel en patentin plaats van naar de ver teeringen.Den 19 is op den Horst weder een lange 30ponder gesprongenwaarbij niemand werd gekwetst.Dien dag heeft de Koning de zitting der Staten-Generaal geopend. Tot voorzitter der 1° Kamer heeft Z. M. benoemd mr. J. A. Philipse. Voor het pre sidium der 2° Kamer werden den 20 verkozen de heeren v. Ree- nenBullert en Meeusenwaaruit de Koning den eerste op nieuw heeft benoemd. Den 23 zijn ingekomen het le boek van het wet boek van strafregtontwerpen tot wijziging der tarieven van de turf en steenkolentot gebruik van lmt koloniaal batig slot van 1857 en op het buitenlandsch verteeren van pensioenen.Den 20 is de prins van Oranje naar Stuttgardt vertrokken.Den 21 heeft de raad van Amsterdammet alg. st.het voorstel van den heer Rijnden aangenomenom bij de regering en de Kamers een krachtig vertoog intedienen tegen de voorgedragen rigting van den Zuiderspoorwegmet verzoekdatindien daar geen regard op geslagen wordt, Amsterdam niet meer, zoo als tot nu toe, 2 a 3 maal hooger patent en personeel dan andere plaatsen zal betalen.— WERKHVRIGTIAG VOOR BLHVOE1V. Sedert eenigen tijd bestaat te Rotterdam eene werkinrigting voor blindenwaartoe door eenen onbekende een huis met grooten tuin werd geschonken. In die inrigting wordt tegenwoordig aan ruim 50 blinden van beider secseonverschillig van welke gezindte en leeftijd, iederen dag, van 9 tot 12 en van 2 tot 6 ure, werk ver schaft bestaande in het vervaardigen van matten van cocosgaren, door de mannenen het breijen of maken van handwerkjes van koralen, enz., door de vrouwen, bedragende het hoogste loon f3, 's weeksterwijl er daarenboven onderrigt wordt gegeven in het lezennaar de methode van den heer IV. Moonte Brighton de zieke blinden eenige onderstand aan hunne woningen ontvan gen en allen nu en dan worden onthaald. Om gewensehte uitbreiding aan die inrigting, waarvan het nut onmiskenbaar is, te geven, is er eene verloting van voorwerpen door blinden gemaakt, daargesteld, terwijl zoowel H. M. de Koningin, als H. M. de Koningin-Weduwe en Prinses Frederik en andere belangstellenden door hunne bijdragen daartoe de belangrijkheid daarvan verhoogdende deelneming in die verloting is algemeen opengesteldterwijl voor Alkmaar en omstreken de loten aƒ1, verkrijgbaar zijn gesteld bij de Uitgevers dezer Courant. Naar men verneemt, is bij het Burgerlijk Armbestuur alhier ontvangen van een onbekende een muntbillet van f 10. Den 20 werdmet groote plegtigheid de eerste steen gelegd aan de nieuwe St. Laurentius-parochiekerk. Na do godsdienstoefening in de oude kerkwerd de gewijdezinrijk bearbeide hoeksteen welke in een looden koker het charter van den kerkbouw bevatte, in processie naar zijne ligplaats (onder den Matthaeuspijler) gebragt en daarop door 2 kleinkinderen van een' weldoener der gemeente, van troffel en schootsvel voorzieneen steen gemetseldhetgeen door vele aanwezigen tegen een geldelijk offer gevolgd werd. Ge beden gezangen en muziek vergezelden deze bezigheid. Eene zeer talrijke menigte bevond zich op het uitgestrekte fraai versierde terrein, waarop na afloop van alles de werklieden ruim onthaald werden. Zitting van 13 Sept. 1. P. H.te Zijpe, a. feitelijke wederspannigheid en b. mishan deling van 3 verschillende personenwegens a. vrijgesproken, wegens b. 1 maand gevangenisstraf, 3 boeten, elk van 8en de kosten. 2. A. R. en C. S.te Haringkarspelwederzijdsche mishandeling, met aanneming van verzachtende omstandighedenelk 8 dagen gevangenisstraf en de helft der kosten. 3. P. K.te Purmerendeeenvoudige diefstal van eèn hond vrijgesproken. 4. A. B.te Alkmaarmishandeling1 maand gevangenisstraf f 8 boete en de kosten. 5. G. Z.te Egmond aan Zeeniet verschijning als opgeroepen getuige in eene strafzaak10 boete en de kosten. 6. 8. d. J.te Egmond aan Zeeals boven. 7. J. E. Z.Wed. J. S.te Egmond aan Zee, bedelarij, 14 da gen gevangenisstraf en de kosten. Zitting van 20 Sept. 1. P. M.te Alkmaar, eenvoudige diefstal1 jaar gevangenisstraf en de kosten. 2. J. K.K. K. en L. K.te Eglnond aan Zeemishandeling J. K.vrijgesprokenK. K. en L. K.met aanneming van verzachtende omstandighedenelk 8 dagen gevangenisstraf en solidair in de kosten. 3. P. J. B. en J. B.te Alkmaar, maken van nachtelijk buren gerucht het vonnis van den Kantonregter te Alkmaar, waarbij ieder hunner is veroordeeld tot 5,50 boete en solidair in de kostenin hooger beroepbevestigd. 4. W. S.te Limmenwoordelijke beleediging en bedreiging van een bedienend beambtevrijgesproken. 5. A. K.te Egmond aan Zeebedelarij14 dagen gevangenis straf en de kosten. 6. P. M. en zijne vrouw M. T.zonder vaste woonplaatsals bovenmet opzending naar een bedelaarsgesticht. ONDERTROUWD. 23 Sept. Willem Qijsbertus Lemmers 'en Marrelje Kopjes. GETROUWD. 18 Sept. Johannes Hendricus Wolters en Gesina NabersWed. van Nicolaas de Jong. GEBOREN. 17 Sept. JansjeD. van Bernardus Sanders en Femmetje Waaijer. 18 G er ar dus Johannes. Z. van Willem Veeren Johanna Broeze. Wouter ReijerZ. van Gerardus Lambertus Landman en Hermina van Doesburg. 19 Anna Catharina, D. van Paulus van Dijk en Antje Burgering. 20 e Petronella Cfara,D.vanWiIlemLijberingenCorneliaCroll. Johannes Maria, D. van Cornelis Luijcx en Alida Inja. 21 n Johannes, Z. van Klaas Koopman en Johanna Droog. 22 Pieter Johannes, Z. van Jan Steenhoven enBarendinaVerhage. OVERLEDEN. 16 Sept. Maria ChristinaD. van wijlen Jacob Friedrich Kammerer en Adriana Fransen, 4 j. 17 JansjeD. van Bernardus Sanders en Femmetje Waaijer, circa 1 d.

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2