BINNENLAND. ,5>iaÖ0 i'ï tcuwo. GEMEENTERAAD. vau Midden-Italiewaartoe hij zich bereid heeft verklaard.De minister Russell heeft in eene te Aberdeen gehouden toespraak ver klaard, dat Engeland geen deel aan een Congres zal nemen, tenzij het regt der Italianenom zich zelvezonder dwang van het bui tenland, te regeren, worde erkend.10000 Soldaten gaan uit Britsch Indie, onder den genl. Hope Grantin China ageren. De bemiddeling van Engeland, in het geschil tusschen Spanje en Maroccois door eerstgemeld rijk afgewezen. Frankrijk. Den 21 heeft Koning Leopold Biaritz verlaten zich over Tarbes en Marseille naar Genève begevendeomtrent den uitslag van zijn bezoek is nog niets zekers bekend. De Kei zer heeft geweigerd te Biaritz eene deputatie uit Florence te ont vangen welke kwam aandringen op de inlijving van Toscane bij Sardinië.Monsr. Parisis, bisschop van Atrecht, heeft bij zijn mandement, waarbij hij de Pausselijke breve van 18 Junij en de uitschrijving der gebeden voor Z. H. mededeeltzich bitter uit gelaten over de bewegingen in de Legatienwelke hij eene maat schappelijke ontbinding noemt.— |Den 28 verklaarde de Moniteur de opgaaf van buitenl. bladenals zoude de beslechting der ge schillen bemoeijelijkt worden door het verlangen des Keizers om in Midden-ltalie een rijk voor een lid zijner familie te stichten, voor geheel ongegrond. Kerkelijke Staat. De Paus heeft de voorstellen van den Franschen gezant de Grammont bepaald afgewezen.De priester, die, wegens de bediening der mis bij de opening der Vergadering te Bolognadoor den kardinaal Viale Prela geschorst isis dooi de hoofdleiders der beweging onverwijld tot kaptein der pompiers benoemd.— Den 26 heeft de Pausin een geheim consistorie de gedragingen der vergadering te Bologna hoogelijk afgekeurd en zijne hoop betuigd, dat de Romagna tot gehoorzaamheid zal terug- keeren. Modena. De dictator Farini heeft het wetboek van strafregt door het Sardinische vervangen; hij regeert Modena en Parma reeds geheel als Sardinische provinciën. Oostenrijk. Door de regering is eene commissie benoemdom verbeteringen voortestellen in het stelsel der directe belastingen. Van de 33000 in dienst getreden vrijwilligers zijn 15000 onder de wapens gebleven. Van de Lombardische regimenten hebben aide officierende meeste onderofficieren en vele manschappen het aan geboden ontslag geweigerd. Sardinië. De Koning heeft op zijne reis, teMonza, de depu tatie uit de Romagna ontvangendie hem het adres der Verga dering aanbood. Z. M. antwoordde, als Katholiek vorst den diepsten eerbied te blijven koesteren voor den Paus, maar als Italiaansch vorst overtuigd te zijn van de behoefte aan verbeterin gen in diens Staten, waarvoor hij zieh verpligt achtte in de bres te springenhij nam de hem kenbaar gemaakte wenschen aan en zoudaardoor sterkde belangen der bevolking bij de mogend heden voorstaan en raadde haar vertrouwen te stellen in de regt- vaardigheid der mogendheden en de edelaardigheid van Keizer Napoleondie het begonnen werk wel tot een goed einde zoude brengen; voorts prees Z. M. de betoonde gematigdheid en de dapperheid der vrijwilligers, enz. Toscane. De heer Berglagi het gezantschapshotel te Rome niet binnen den bepaalden tijd ontruimd hebbendeheeft de regering- besloten rijpelijk te overwegen hoe hierin te handelen en dus niet onverwijld tot het sequestreren zijner eigendommen overtegaan. Den 21 heeft de minister van financiën bij de 2e Kamer de be grooting voor 1860 ingediend, tot eene uitgaaf van73,333,358, zijndena aftrek der sommen welke ten gevolge van nieuwe wet ten daarop zijn gebragt, 67,580 minder dan voor 1859, terwijl de bijdragen uit de koloniën op 1 millioen minder zijn geraamd. De begrooting van het loopende jaar is met de buitengewone uit gaven verhoogd tot f 99,361,490die van 1858 heeft in ontvan»- 87,024,448 en in uitgaaf 84,705,696 bedragen. Het renteloos voorschot voor de spoorwegen wordt op f 28,520,000 en de rente- waarborg in het ergste geval op f 3,537,000 berekendwaarvoor in het begin van I860 reeds 23 millioen voorhanden zal zijn. De kosten voor de dporgraving van Holland op zijn smalst zijn opl8| millioen geschat, in 7 jaren te verstrekken, zonder verhooging der O. I. baten. In de laatste 10 jaren is voor schulddelging 122-| millioen beschikbaar gesteld. Den 26 zijn ingekomen wetsontwer pen tot afstand der stratenpleinenenz. van het voormali°- fort Bourtange,— op het begraven van lijken en de begraafplaatsen tot vervanging der vorige ontwerpen nopens de noorder- en zui derspoorwegen,— tot bekrachtiging der overeenkomst met de Holl. spoorweg-maatschappij, tot spoorversmallingen totvereenigino- der Rijksdomeinen met de Kroondomeinen. Den 27 is hetadres°van antwoord^ (weerklank op de troonrede) met alg. st. aangenomen. De heeren ReerinkRomein en v. d. Goot, te Leeuwardenhebben het ministerie van binn. zaken aangeboden de noorder- en zuider spoorwegen ter lengte van 940 mijlenmet 3 verbindingen tus schen het noorden en zuiden over de rivierenin korten tijd aan teleggen, waartoe zij binnenlands 60 millioen kunnen negotieren, zoodra de regering 40 jaren lang eene rente van 4' pCt. waarborgt,' en 36 millioen door buitenlandsche huizen is volgeteekendzij vragen daartoe^ eene subsidie van 33 millioen voor 14 groote brug gen, de noodige verdedigingswerken, lOjarige vrijdom voor den invoer van het materiëel en de voorkeur voor latere met de ge noemde in verband staande lijnen.- In Leijden is mede de cholera uitgebroken.— De militaire hulphospitalen'te Utrecht en 's Ha<m worden vergroot, om de uit Amsterdam, Haarlem, Leijden en Hoorn gedurig verzondene zieken te kunnen opnemen.— De Ko ning heeft aan de echtgenoot van den gevonnisden genl. Gunckel een onderstand van 800 toegelegd.— Te Wildervank is H. II. /Poortman, oud 71 jaren, voor de 6e maal in het huwelijk getre den ditmaal met eene vrouw van 43 jaren.Den 21 zijn te Goes verkocht 47,97,37 schorren en aanwassen in het voormalig kanaal van Welzinge, met octrooi tot bedijking, aan den heer den Bouwmeester te Middelburg, voor f 35,200 en 19,78,06 bouw land in den Mortiere-polder aan diversenvoor 24,900.Den 24 oërins 611 Prinses Hendrik naar het kasteel van Soestdijk en den 27 van daar naar Luxemburg vertrokken.— Den 22 is te 's Hagc besteed het makenleveren en inhangen der sluisdeu ren voor het dok te Willemsoordaan Klooster te Alblasserwaard, voor 34,900- en het leveren en stellen van pompwerktuigen aldaar, aan DiepenveeLeis en Smit te Kinderdijk, voor 131,838, j en den 28 te Haarlem het bouwen der Herv.kerk te Sloten,'aan j L. C. Schadee Jr. te Amsterdam, voor 24,870.Dien dag is j te Zaandam door den voorzitter bn. v. Hall, in tegenwoordigheid van den Commissaris des Koningsde tentoonstelling der 'Holl, maatseh. van landbouw geopendtellende 700 n°».'s middags gaf het gemeentebestuur op het stadhuis een prachtig diner aan het hoofdbestuur en 's avonds werd een concert gehouden in het ge bouw der loge. Den 29 had de wedstrijd der Zaanl. zeil- en roei- vereeniging plaats,'te gelijk met volksfeesten, opgeluisterd door de muziek der veldartillerie te Utrechtden 30 werd de algemeene vergadering gehouden en een wedstrijd van scherpschuttersgenoot- schappen.— Denzelfden dag arriveerde te Egmoud aan Zee het bomschip Johanna Elisabeth, met 87000 stuks haring.-- De raad van Amsterdam heeft een adres aan de 2eKamer vastgesteld, tegen den aanleg van een' spoorweg van Rotterdam naar den Moerdijk, als in strijd met het algemeen belang en dat der hoofdstadhet welk, volgens een daarin op voorstel van den heer Luden aange nomen zinsnedestelselmatig door de regering wordt miskend.— Met 1° October zullen aan de stations der Holl. en Rijnspoorwe- gen van rijkswege brievenbussen worden opengesteld. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de aangekondigde con certen, te geven door de Johannisberger Cappelle, op Maandagen Dingsdag a.de onverdeelde bijval, dat gezelschap overal in ons vaderland betoondzal voorzeker velen aanmoedigen om gebruik te maken van de gelegenheid, die thans wordt aangeboden, om genotvolle avonden doortebrengen. Zitting van den 28 September 1859, No. 19. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de Heeren van leeuwende Lange en Nuhout van der Heen. Na de opening der vergadering, worden 1. de notulen der vorige bijeenkomst geresumeerd en behoudens eene aanmerking goedgekeurd, en daarna gelezen: 2. Een voorstel door het lid den Heer v. d. Drift ingeleverdtot wijziging van art. 5 der verordening op het benoemenschor- I sen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en bedienden, door te bepalen: «dat voortaan de aanbevelingslijsten van Burg. en Weth. intedienen, vergezeld zullen behooren te gaan van I eene naamlijst der sollicitanten." In dadelijke behandeling genomen zijnde, wordt alzoo be sloten, en de verordening dien overeenkomstig gewijzigd. 3. Aanvraag van H.H. Gedep. Staten, of het gemeentebestuur van Alkmaar genegen is met dat van de gemeente Zijpe mede te werkentot de daarstelling van een trekschuitenveer tus schen Alkmaar en de Oude Sluis in laatstgenoemde gemeente, waartoe door laatstgenoemd bestuur de magtiging is gevraagd. De Raad besluitom in overeenstemming met het gemeentebe stuur van de Zijpe, gelijke magtiging tot onderhandeling te vragen. 4. Rapport van Burg. en Weth. op het adres van H. S. Blok, om vergunning tot het uitstallen van koopmansgoederen op I den wal voor het pakhuis Noorwegen, aan het Luttik Oudorp. Besloten tot de nederlegging ter secretarie ter lezing voor de leden. Vervolgens zijn de beraadslagingen geopend over: 5. Het rapport op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor den jare 1860 en de rekening van diezelfde administratie over 1858. De rekening over 1858 goedgekeurd en vastgestelddoch de beslissing op de begrooting voor 1860 tot eene volgende vergadering verdaagdals een gevolg der gevoerde delibe- ratien over de onwettigheid der verpleging van weezen bij het Burgerlijk Armbestuur, en het voorstel om de som daar voor jaarlijks gemiddeld benoodigdop de begrooting voor 1860 niet toetestaan. 6. Het rapport op het adres van G. Swerver, betreffende de uitdieping van de vaart ter zijde van de scheepstimmerwerf Nicolaas Fitsen Onder de bepaling van het doen uitdiepen voor zijne reke ning en den last van voortdurend onderhoudter bepaalde dieptetoegestaan eene tegemoetkoming van f 600,in eens. 7. Het voorstel door den Voorzitter ten vorige vergadering ge daan, om, met wijziging van het Raadsbesluit van den 2 Fe bruary 1859 N». 14 (Gem. blad N". 21), onder zekere bepa lingen ook gehuwde personen tot de betrekking van commies der 3e klasse bij de plaatselijke middelen toetelaten. Nadat alvorens op de gevoerde deliberatien was aangeno men dat het bewijs van een vast inkomen van 100, s jaars buiten de gewone jaarwedde, ten genoegen van den Raad, zal moeten worden geleverd, is de voorgestelde wij- ziging in stemming gebragt, doch door staking der stemmen, de beslissing tot eene volgende vergadering verdaagd. 8. Het rapport der oommissie van financiënop de medegedeelde aanvraag tot onderhandsclien verkoop van het huis aan de Langestraat, thans als gymnasium in gebruik. Is besloten tot den voorgcstelden onderhandschen verhoop op schatting van drie beëedigde deskundigendoch in geen geval voor minder dan f 6000,benevens de hosten van schatting en overdragten onder de bepaling, dat het per ceel nimmer (zal mogen worden geslooptnoch geheel noch gedeeltelijk), dan met toestemming van den Raad, tenzij om redenen van policie of algemeen nuten zijn tot het doen der schatting benoemd de Heeren Corn. Joh. de Lange, J. Metz Burkunk en C. Brooksmit. 9. Het rapport op de begrooting der Hervormde Diakonievoor de dienst van 1860. Besloten tot terugzending aan het betrokken Armbestuur met uitnoodiging tot het geven van nadere ophelderingenten aanzien van punten in het rapport der commissie van finan cien aangegeven.

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2