BINNENLAND. iStabsi ilicmus. ARROSDISSEMENTS REGTBANK. BURGERLIJKE STAND. iltarfcfbcritjtcu. 100 man bedroeggevallenhij wordt naar Petersburg vervoerd De 50jarige oorlog in Circassie is daarmede geëindigd." Spanje. Den 25 Aug. is met de Heilige Stoel een concordaat geslotenbevattende algeheele desamortisatie der geestelijke goe deren en vergoeding daarvoor in onvervreemdbare bewijzen op het grootboek der Spaansche Schuld.Aan de regering van Maroc- cowaar de overleden Keizer is opgevolgd door Sidi Mahmoud, is een ultimatum gestelddat den 15 Oct. zal verstreken zijn. Sardinië. De regering heeft aan Engeland, Frankrijk, Rus land en Pruissen een memorandum gerigtwaarbij de redenen van de gewenschte inlijving der hertogdommen en de daarvan te ver wachten voordeelen worden ontwikkeld.Het bewind heeft den kolonel Cozenz naar Bologna gezonden, om daar het corps Jagers der-Alpen weder te organiseren, dat na den vrede van villafranca in Lombardije is ontbonden. Toscane. Te Florence is, onder het gebulder van het geschut, de vlag met het kruis van Savoye van het oude ministriële paleis geheschen en heeft het bewind geproclameerddat het voortaan zal regeren in naam van Koning Victor Emmanuel en dat de munt met diens beeldtenis zal worden geslagen. Turkije. Eene uitgebreide zamenzwering is ondekt, om den Sultan te onttroonen en te vervangen door zijnen broeder en om de ministers te verbannen. Een derwisch uit de provincie Bagdad, Halidiheeft daartoe sedert 2 jaren deelnemers aangeworven. De artilleriegenl. Hassan - bassabevelhebber der vestingen aan de Zwarte Zee, heeft, na alvorens geteekend te hebben, het verraad ontdekt. Men rekent dat in de hoofdstad en omstreken 15000 en in het geheele rijk 70000 personen hierin betrokken zijn, o. a. een mufti2 generaals en vele aanzienlijken. Men noemt Hussein- bassa, die eene divisie van het leger in Rumelie commandeert en de gfenl. Dja/er-bassa in Albanië diegevangen genomenzich bij het overvaren van den Bosphorusheeft verdronken.- - Te Kon- stantinopel is eene bezending uit Cireassie aangekomenmet het berigtdatals de Porte niet tusschenbeide komtRusland eer lang meester van het gansche land zal zijn. 300 gezinnen zijn naar Turkije gevlugt. De Britsche ambassadeur heeft een protest opge maakt dat door 250 hoofden geteekend is.Omer-bassa is als bevelhebber van het leger van Bagdad ontzet, wegens knevelarij en misbruik van gezag.Naar Candia zijn 1 buitengewone com missaris en troepen gezonden, op het uitbreken van nieuwe on lusten zijnde daar 5 ontvangers der belastingen vermoord. Duitscheand. Te EisenachHannover en eindelijk te Frank fort bebben de patriotten zich vereenigd, om over hervormingen in den Bond te beraadslagen. In de laatste stad besloten zijten getale van 150, den zetel hunner vereeniging te vestigen, hetgeen door de policie en ook in hooger beroep door den Senaat gewei gerd werd. Allerwege teekenen de geaohtste burgers in Noord- Duitschland verklaringen van adhaesie aan de beginselen dezer ver eeniging.Inmiddels zoekt Beijeren eene vereeniging van Zuid- Duitsche Staten tot stand te brengenom als derde groote magt in den Bondnevens Oostenrijk en Pruissenoptetreden.— De re gering van Rijnhessen zal 2 hooge ambtenaren in regten vervolgen, die zich openlijk bij de nationale vereeniging hebben aangesloten. Britsch-Indie. De regering heeft eene belasting op de inkom sten bevolen van 7 stuivers per Op de begrooting van binn. zaken voor 1860 wordt 1,300,314 aangevraagd voor buitengewone werkenals 200,000 voor aan bouw van landslocalenf 103,000 voor verbetering der rivieren 85,000 voor het afsluiten en uitdiepen van de Dieze40,000 tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar de zee, 56,000 tot verbetering van den Holl. IJssel100,000 voorde uitwatering van de Linge25,000 voor kosten van onderzoek voor den aanleg van spoorwegen60,000 voor verbetering van het Meppelerdiepƒ70,000 voor de sterrewacht en het nieuwe academiegebouw te Leijden en 100,000 van den aanleg van telegraaflijnen.De regering wil op de kusten proeven nemen met de kunstmatige oesterteelteven als die in Frankrijk.De berigten omtrent de haringvangst luiden hoogst ongunstig.Te Ede zal eene landbouwkolonie voor jeugdige veroordeelden wor den opgerigt, op het voorbeeld van Ned. Mettray.— De linie schepen de Koningde Koningin en de Zeeuwbenevens 4 fregat ten worden tot drijvende batterijen ingerigt.Sedert eenige weken is het metselen aan het drooge dok te Willemsoord gestaakt, zijnde door de zwaarte der zijmuren eene scheur in den bodem ontstaanhetgeen echtervolgens het oordeel van deskundigen niet verontrustend is.— Te Schiedam heeft zich almede de cholera geopenbaard.— Bij Kon. besluit van 26 Sept. is de lüjarige volks telling bepaald op 31 Dec. dezes jaars en bij besluit van den 28 is de beschikking van Gedep. Staten van N. Holland nopens de toelating van de heeren v. d. Poll en Dyserinckals leden van den raad van Haarlem, in hooger beroep bekrachtigd.De commissie voor het onlangs gebouwde hotel-garni aan het strand te Seheveningenheeft tot eene belangrijke vergrooting besloten, welke voor 80,000 is besteed aan W. H. v. Santente 's Hage het tweede hoofdgebouw is aangenomen door J. B. Maxwills, voor 71,000.Den 28 is het bouwen van een nieuw huis van arrest en bewaring te Roermonde besteed aan H. Jockin, te Yenlo, voor 61,300.Dien dag besloot de raad van Amsterdammet 27 tegen 4 st.een ontkennenden brief aan 's Konings commis saris te rigtenin antwoord op zijne vraag welke som de stad zou kunnen bijdragen voor het ontworpen kanaal door Holland op nijn smalst.Den 1 October besloot de raad van 's Hertogen bosch een adres aan den Koning en de 2e Kamer te rigtenwaarbij eene bijdrage van f 50,000 wordt aangebodenindien de stad in de hoofdlijn van den Zuiderspoorweg wordt opgenomen en van 100,000 indien de lijn van Amsterdam over Utrecht naar den Boseh tot stand komt.Bij de harddraverijen dien dag te Zaan dam gehouden, werd de prijs, een zilveren bouloir, behaald door de Nobel, van N. Wafelbakkerte Amsterdam, bereden door A. Houtmanen de premieeen met zilver gemonteerde ananasvaas door de Leeuw, van J. Bos, te Zevenhuizen, bereden door hem- zelven. Prijs en premie voor boerenpaarden zijn verworven door Besje, van Jan Floriste Heer Hugo Waard, bereden door den eigenaar, en de premie door de Vrome, van W. Komete Purme- rendebereden door W. Commandeur. Den 3 werden de feesten besloten door een groot bal en concert en door eene verlichting van de Yoorzaan met Bengaalsch vuur. De volgende algem. ver gadering der maatschappij van landb. zal te Gouda worden ge houden.Den 2 deed de prins van Oranje, vergezeld vanprms prachtig diner op het stadhuis en eene schitterende illuminatie plaats en werd een luisterrijk vuurwerk afgestoken.- Den 3 is te Leijden het nieuwe gebouw van de kweekschool voor de zee vaart plegtig ingewijdin tegenwoordigheid van den commissaris des Koningsde burgerlijke en militaire authoriteitenenz.Den 5 is de graaf van Vlaanderenmet het Belgische vaartuig Emeraude, van Dover ter reede van Vlissingen aangekomenwaar den nacht werd doorgebragt. Den volgenden morgen vroegtijdig naar Rot terdam gestevend, werd Z. K. H. aan boord begroet namens den Koning, de provincie Z. Holland en de stad Rotterdam. Aan wal gestapt, inspecteerde de prins de langs de kaden geschaarde schut terij nam deel aan een van stadswege in het gebouw der Yacht- club aangerigt collationdeed een togt door de stad en vertrok over den Rhijnspoorweg naar Arnhem en van daar naar hetLoo, waar hij bij Z. M. dineerde, 's Avonds 9 ure van daar gegaan arriveerde hij op den volgenden middag te Amsterdam en stapte af aan het paleis.Bij de 2" Kamer zijn ingedienddoor de regeringeene voordragtom het hoofdstuk buitenl. zaken over 1859 te verboogen met 25,000, wegens de meerdere kosten voor de betrekkingen van Limburg tot den Duitsehen Bond,eene voordragt tot het gebruik van het koloniaal batig slot van 1857, ten bedrage van 31,858,421,20te voegen bij de middelen van dat jaar (hebbende de O. I. producten 66 millioen opgeleverd),- en eene voordragt tot amortisatie van openbare schuld, en den5, doorden heer Sloet, een ontwerp tot hetafkoopbaar stellen der tienden. De heer Jacobus Buissinlconlangs alhier overleden, heeft bij testament, vrij van successieregtengelegateerd aan de St. Do- minicus-parochiekerk 2000 aan de nieuw gebouwd wordende St. Laurentius-paroehiekerk 500, aan het R. C. weeshuis 1500, :en aan de Vereeniging van den H. Vineentius van Paula 1000, Zitting van 6 October. 1 J. C.te Alkmaar, misbruik van vertrouwen, 1 jaar gevange nisstraf en de kosten. 2. P. B.te Heldereenvoudige diefstalmet aanneming van verzachtende omstandigheden, 8 dagen gevang, straf en de kosten. 3. S. Z. en A. R.te Haringcarspela. verbrekingen van afslui tingen en van loopplanken en nachtelijk burengeruchtb. ver breking beide met aanneming van verzachtende omstandigheden. a. 8 dagen gevang, straf, 3 boetemet 3 dagen subsidiaire gevang, straf en 7,50 boete, b. 3 dagen gevang, straf en ieder in de helft der kosten. 4. A. B.vr. van D. B.en W. K., te Alkmaar, wederkeerige mishandeling en a. bovendien hoona. met aanneming van verzachtende omstandigheden1 dag gevang, straf en wegens den hoon vrijgesproken en de kosten, en b. vrijgesproken. ONDERTROUWD. 7 Oct. Johannes Robert, te Alkmaar, onlangs te Monnickendam en Trijntje Bruijn, te Alkmaar. OVERLEDEN. 30 Sept. Franciscus DominionsZ. van Fredericus Conneman en Hendrina Johanna van Roosmalen, 15 d. 1 Oct. Adrianus Mollevanger41 j.— Pieter Koopman59 j. 2 ff Joehem, Z. van David Best en wijlen Marianne Trompetter. Johannes Richard, Z. van Bernardus Schumacher en Jo hanna Prins3 m. 4 77ermanus AnthoniusZ. van Hendricus Anthonius van Daalhoff en Geertruida Euphemia Beek, 4j. en bijna 11 m. 5 Hermina AnnaD. van Arend Siebert Coster en Gerarda Sara Bolk bijna 7 j. 7 ff Maartje Groot, Wed. van Willem Groenveld, 47 j. Martinus Hogervorst63 j. Alkmaar 3 Oct. Aangevoerd 8 Koejjen150 a f 200102 vette Kalveren, 7 20 a 60, 191 Schapen, 18 a ƒ30, 37 vette Varkens, 38 a 42 Cts. per N.r.1 Paard. 7 Oct. Kleine kaas 29,25, dito Commissie 29,50, dito Mid-

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2