ALKMAARSCHE COURANT N0. 44. 1859. Eenenzestigste Jaargang Zondag 30 October. ©fltctccl C5cbecltc. NOORD-HOLLANDSCH KANAAL. ©STcfcclijkscït dDucrsitjt. BUITENLAND BINNENLAND. GEMEENTERAAD. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tussehen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM-. COSTEIl ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35Centszegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie Noord- Holland brengt ter kennis van de belanghebbendendat tot de verwisseling van de buitenvloeddeuren in de groote opening van de Willemsluisbij geschikt weder tussehen den 9 en den 23 No vember aanstaande op twee vooruit niet te bepalen dagen zal worden overgegaan, en dat de scheepvaart door die opening dien ten gevolge op twee dagen van gezegd tijdvaktelkens voor eenige ureneenige stremming zal ondervinden. Haarlem, 20 October 1859. De Commissaris des Konings voornoemd B O R E I L. BEKENDMAKING. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te Alkmaar brengt hierbij ter kennis der belanghebbendendat aan haar ge woon lokaal, op het gemeentehuis, tot en mot. Donderdag 3 No vember eerstkomendedes voormiddags van 10 tot 12 ureter lezing zullen voorliggen eenige bij haar ontvangen handclsberigten betrekkelijk de handels- en scheepvaartbeweging in Groot-Brittannie, over het 1= halfjaar 1859, te Hamburg en te Triest, beide over 1858, mitsgaders een rapport der commissie voor de Britsche Vis- scherijen, over het jaar 1858. De Kamer voornoemd. Alkmaar, F. M. van de VELDE, Voorzitter. 28 October 1859. C. BOONACKER, Secretaris. Frankrijk. In het dagblad V Univers wordt achtervolgens medegedeelddat ook de kardinaal de Donaldaartsbisschop van Lyonen de bisschoppen van Valence, Frejus en Toulon, Autun, Chalons MaconCareassoneClermontla RochellcMende en Straatsburg mandementen of circulaires hebben uitgevaardigd, waarbij zij gebeden voorschrijven voor den Paus; eerstgenoemde heeft zijn mandementvan zeer ultramontaansehen inhoudin de Belgische bladen gepubliceerd.De Keizer heeft bevelen gegevenom het tegen Maroeco bestemde corps van 20 tot 30000 man te brengen. Men verneemtdat de op 31 Aug. gevangen genomen Eranschcn levend verbrand zijn. Den 26 is de Koningin der Nederlanden', vergezeld van de groothertogin Stefanie van Baden, aan boord van het ter harer beschikking gestolde vaartuig la Heine Hortense, van Marseille naar Nicee vertrokken.De werkzaamheden aan het kanaal van Suëz op ecu bevel van den grootvizierdie zich de beslissing in deze aangelegenheid voorbehoudtbepaald gestaakt en de consuls in Egypte door den Onderkoning gelast zijnde hunne landgenooten de landengte te doen verlaten heeft de heer de Lesseps, herwaarts teruggekeerd met den raad van administratie een gehoor bij den Keizer gehad, om zijne tusschenkomst te verzoeken. Sardinië. De minister van financien is gemagtigd tot het sluiten cener geldleening van 100 millioen fr.in verband met den verkoop van renten der openbare schuld.Do Oostenrijkers heb ben 5 gemeenten aan het meer Garda welke aan Sardinië toege wezen zijn onder het uitbundig gejuich der bevolking ontruimd daarentegen verlaten de Piemontesohe troepen de aan Oostenrijk gekomen landstreken,— Keizer Napoleon heeft goedgevondendat onder de 60 millioen fr.welke Frankrijk van Sardinië voor oor logskosten te vorderen heefttevens het bedrag zal worden begre pen der op Lombardijc gevestigde pensioenen der maarschalken van het eerste Keizerrijk.Het hof van cassatie is van Turin naar Milaan verplaatst, 't welk in eerstgenoemde stad zeer mishaagt en de minister van justitie genoopt heeft zijn ontslag te nemen. Zwitserland. Omtrent het te Zurich gesloten traotaat wordt nader gemeld, dat Sardinië aan Oostenrijk zal betalen 250 millioen (daaronder begrepen J der Monte)waarvan 100 m. bij de uitwis seling der ratification en het overige bij termijnen (Oostenrijk had 300 millioen gevorderd); dat de rayon der vesting Peschierais be paald op 3500 metres en dat de regten der hertogen gereserveerd zijn, ook (van die van Panna, hoezeer deze bij den vrede van Villafranca niet genoemd wasde hertog van Toscane zou daartoe eene grondwet moeten geveneen deel van Parma (namelijk Massa en Carrara) aan Sardinië komen en Parma daarentegen Modena en Reggio verkrijgende hertog van Modena zou geldelijk schadeloos gesteld worden.Graaf Colleredo heeft den 20 weder een aanval van beroerte gehadwaaraan hij den 26 is overleden. Bij 'de 2"'. Kamer is ingekomen een wetsontswerp tot onderne ming der doorgraving van Holland op zijn smalstvoor rekening van den', Staat de kosten zijn geraamd op 18J millioen en daarvan de eerste termijnen voorhanden. Het kanaal zal 7,50 beneden A.P. gegraven en voorzien worden van 2 schutsluizen te Amsterdam 4 voor Halfweg2 voor Sparendam en 4 aan zee de havenhoof den worden zuidwaarts gebogen, ter lengte van 2090 en 1630 el len. Het werk kan in 8 jaren voltooid, maar reeds in het 7e. voor de stoomvaart geopend zijn.Do aanvraag om concessie van de heeren IVolterbeek c. s. omvat de lijnen Harlinc^nLeeuwarden, Groningen GroningenAssen, Meppel, Zwolle^ZwolleKam pen, Zwolle,Deventer, Almelo, Enschede, Duitsche grenzen,— De venter Utrecht,Utrecht, Culemborg, Bommel, 's Hertogen bosch, Helmond, Yenlo, Maastricht,en Hertogenbosch, Til burg, gezamelijk lang 629 mijlen; de geraamde kosten a 64 mil lioen zijn beschikbaar. De aanvraag geschiedt voor 70 jaren tegen garantie van 5 pCt. voor rente en affossing gedurende 50 jaren cn eene subsidie van 12 millioen voor bruggen. Zij hebben ook con cessie verzocht voor de Zeeuwsche lijnmaar daartoe de noodige berekeningen nog niet gemaakt.liet rijk heeft de provinciën en gemeentendieop zijne uitnoodigingten aanzien der aanteleg gen spoorwegen verpligtingen op zich genomen hebben, daarvan ontslagen.De Koningin is van Stuttgardt naar Niece gereisd om herstel van eene borstaandoening te vinden.— De raad van 's Gravenhagc heeft besloten met 1°. Jan. de vleeschhal opteheffen en eene overdekte groenmarkt aanteleggen.- Den 20 zijn de kost bare havenhoofden op het eiland Vlieland weggezakt.- Den 21 is door den raad van Haarlem de begrooting in ontvang en uitgaaf op 322,772,69 en de hoofdelijke omslag op 56,000 bepaald. Den 22 is het bouwen van een gemeentehuis te Sloterdijk besteed aan A. Steenwijk aldaar, voor ƒ7100.Den 23 sloeg de bliksem in den toren der Groote Kerk te Brielle, maar werd de ontstane brand spoedig gebluscht's avonds verbrandde door het onweder ook do kapitale korenmolen aan de Oude Sluisdie tegen brand schade verzekerd was.Den 23 brak met hevig geweld de] dam door voor de groote sluis te Harlingen, welke wijder gemaaktjwordt. Ingevolge liet voorstel van het 3C. Nederl. Nijverheids-Congres, gehouden te Amsterdam hebben directeuren der maatschappij van nijverheid een adres gezonden aan den minister van binn. zaken strekkende om den ijk der gasmetersjhier te lande verpligtend te maken. Bij den boekhandelaar II. IV. IVeijtingh te Amsterdam is dezer dagen een werkje uitgekomen, getiteld «het Noordzeckanaaletc. (zie advertentie.) Dit werkje bevat veel meer dan het belooft want behalve de in den titel genoemde ondernemingen vindt men daarin plannen en becijferingen van de droogmaking van het Langemeer, van den Voorzaanpolcler, van het Wijkermeervan den Nieuwendammer- poldervan eenen vcrveeningspoldervan een kanaal door Geest- mcrambaeht en van de kanalisatie van de Zaanstroomzelfs wordt de droogmaking van de Zuiderzee besproken en de verbe teringen onzer rivieren aangeroerd. Aan allen, die in verbetering van middelen van gemeenschap of in het aanwinnen van nieuwe gronden belangstellenwenschen wij de lecture van dit werkje aantebcvclcnal is het dat wijniet geheel de beschouwingen van den schrijver mogen deelen. Ilct is altijd belangrijk kennis te nemen van do pfannen en wen ken van iemanddie over dergelijke werken veel beeft nagedacht. Bij de vele onderwerpendie in de brochure behandeld worden is een overzigt zonder groote uitvoerigheid niet mogelijk. Intusschen meenen wij als opmerking niet te mogen verzwijgendat na de lecture het Fransche spreekwoord ons in de gedachte kwam «Qui trop emhrassemal étreint." E. Zitting van den 26 October 1859, No. 21. Voorzitter de Heer Wethouder de Sonnavillebij ongesteld heid van den Burgemeester. Tegenwoordig 9 leden, afwezig de Heeren van Leeuwen, de Langede Dieu Fontein Verschuir, KluppelVonk en van der Sluijs Veer. De vergadering geopend zijnde, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, daarna zijn medegedeeld1'; 1 Eene missive van H.H. Gedeput. Staten, ten geleide vaji hét •V47 A, V

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 1