BINNENLAND. <S?fabs £Mejim0. ARROMDISSEMEMTS REGTRAMK. BURGERLIJKE STA MD. VEILING VAM VASTE GOEDEREN. 7. Zwitserland. Na aan liet gastmaal van de Bondsregering ter hunner eere te hebben deelgenomenhebben de gemagtigden der mogendheden Bern verlaten.. De prins van Oranje is nog nietzoo als gemeld wasin het vader land teruggekeerd. De Prins-Regent van Pruissen heeft hem de orde van den Zwarten Adelaar verleend. Men spreekt van een huwelijks plan tusschen dien vorst en prinses Alexandrine van Pruissen (dochter van prinses Marianne) en van een tweede tusschen haren broeder, prins Albrecht en prinses Mariadochter van prins Frederik. Laatst genoemde is te Berlijn weder ongesteld, zoodat zijn lijfartsde heer Bylandtper telegraaf derwaarts is ontboden.De cholera is te Rotterdam en Leijden nagenoeg geweken.Op het adres der kamer van koophandel te Haarlem aan den Koning, waarbij de gelijkvormige regeling van handelsgebruiken en voorwaarden gevraagd werdis afwijzend beschiktmoetende zoodanige maat regelen van de handelaars zeiven uitgaan.Mevr. de wed. v. Doorn geb. Amersfoordtheeft aan de algemeene armen te Utrecht gele gateerd de som van f 30000,welk bedragvolgens missive van den executeur-testamentairbestemd zoude zijn voor het krankzin nigengesticht aldaar.Bij diaconen der Herv. gemeente te's Hage is van een onbekende f 6000,ontvangentot aankoop van spijs kaarten.Ten huize van Pieter Pijnacker, arbeider te Reeuwijk zijn de bij de vermoorde vrouw Vergeer ontvreemde gouden en zilveren voorwerpen gevonden; te Gouda gearresteerd, heeft hij zijne misdaad bekend.— Den 10 overleed te Amsterdam de uit stekende geleerde G. Vrolikoud-hoogleeraar aan de Doorluchtige School, geb. te Leijden 23 April 1775.Den 12 heeft het prov. hof van l'riesland Ype Baukes de Graaf, wegens de moord den 3 Sept. te Harlingen op zijne zwangere, vroegere bijzit gepleegd, veroordeeld tot de doodstraf, uittevoeren te Leeuwarden.Den 16 is de gemeente O&denbosch voor het eerst met gas verlicht geweest.Den 17 is het plaatsen van bliksemafleiders op het gesticht Meerenlerg besteed aan T. B. Meylink te Haarlem, voor f 3978.- De bankiers b°. d' Erlanger te Prankfort en Emile Fr- langer 8f Cie. te Parijshebben hunne in Oct. 1858 gedane aan vraag om concessie herhaald, voor spoorwegen van Harlingen naar Aschendorf, van Leeuwarden over Deventer naar Rheine en naar Utrecht en van daar naar Eindhoven of Boxtel, binnen 6 jaren te voltooijentegen eene rentegarantie van 5 "U, gedurende 55 jaren willende bij het teekenen der concessie een waarborgkapitaal van 1 millioen storten. Staten-Generaal. Bij 'de 2e Kamer is ingekomen een wets ontwerp op het vervoer van landverhuizers.Het voorloopig verslag omtrent de doorgraving van Holland op zijn smalst be schouwt het ontwerp als onaannemelijk en niet genoegzaam door gedacht.- De leden hebben zich weder bezig gehouden met de spoorwegwetten, welke den 14 door de ministers van binn. zaken en van financiën en den 15 door dien van oorlog zijn verdedigd. DeheerenReerink c. s. hebben, naar aanleiding van in de afdee- lingen gemaakte bedenkingen nopens de degelijkheid hunner aan bieding een adres ingediendwaarbij zij verklaren met buiten- landsche bankiers van den eersten rang verbindtenissen te heb ben aangegaanzoodat zij van de benoodigde 96 millioen (zonder de kosten der groote bruggen), 36 zonder waarborg van rente en 60 met een rentewaarborg van 4j. pCt.gedurende 40 jaren, kunnen verschaffendat zij binnen 8 dagen na het verleenen der concessie een waarborgkapitaal van 3 millioen en 20 pCt. van het niet gewaarborgde actien-kapitaal kunnen stortenna 6 a 7 maan den de werkzaamheden aanvangen en de hoofdlijnen in 4j jaren voltooijen.De minister van binn. zaken heeft eene begrooting overgelegd van de kosten der bruggen over de LekMaas en Waal, bij Kuilenburg, Bommel en Èmpel (in de door het Am- sterdamsch-Utrechtsche commité verlangde lijn van Utrecht op 's Hertogenbosch), ter somme van ruim 16 millioen.De hee ren ThorbeckeWintgens, Poortman en Heemskerk hebben als amen dement voorgesteld de beide artikelen der wet te doen voorafgaan door het volgende: in het noorden des rijks zullen spoorwegen aangelegd worden van Harlingen over Leeuwarden en Groningen tot de grenzen (Aschendorf); van Leeuwarden over Heerenveen en Zwolle naar Raalte of Deventervan daar oostelijk naar de grenzen (Rheine) en westelijk tot Utrecht; en in het zuiden van Utrecht naar 's Hertogenbosch en Boxtel; van Vlissingen over Middelburg, Rozendaal, Tilburg en Boxtel naar Venlo of Roer- monde van daar oostelijk tot de grenzen en zuidelijk naar Maas tricht. Den 18 hebben de ministers van binn. zaken en financiën het_ ontwerp op nieuw besproken en verklaard, dat de concessio narissen van de noorderlijn ook bereid zijn tot aanleg van die tusschen Leeuwarden en Meppel en dat voor eene aansluiting met het buitenland wordt onderhandeld. Met 37 tegen 33 st. is be sloten het voorstel van de heeren Thorbecke c. s. niet als een ge woon amendement, maar als een nieuw voorstel te beschouwen. Onder het afdrukken dezer vernemen wij, dat, Ag bijzondere dienst der schroefstoomboot van Maandag, Woensdag en Yriidae voorloopig is gestaakt. Den 15 overleed alhier de heer J. Bakker Kz., sedert vele jaren lid van den raad en van verschillende commissien in deze stad. Dingsdag 1.1. werd hier de tweede volksvoorlezing gehouden in het locaal van den heer Walraven. Na een kort woord, ter ope ning, van den voorzitter, trad de heer van Duylde eerste dei- door het hoofdbestuur aangestelde lectoren, als spreker op en kondigde /ls onderwerp van zijne drie alhier te houdene lezingen aan: Neer lands vestiging in Oost-Indie. Spreker bepaalde zich voor heden tot het mededeelen van eenige hoogst belangrijke wenken omtrent geschiedenis in 't algemeen en onze vaderland- sche in het bijzonder en gaf voorts een zeer boeijend overzigt van het ontstaan en de aanvankelijke uitbreiding van onzen handel en de daarmede in verband staande scheepvaart. Wij vertrouwen dat een steeds talrijker publiek den geëerden spreker hij zijne verdere voordragten zal aanmoedigen. De heer Joh. Roem droeg als bijdrage voor den aanhef van het dichtstukde Overwintering der Hollanders op Nova Zembla. 4. Zitting van 15 November. D M., te Zijpe, toebrengen van slagen en eene kwetsuur 6 weken gevangenisstraf, boete en de kosten. A. R., te Helder, wederspannigheidzonder wapenen door één persoon, 8 dagen gevangenisstraf en de kosten. J. T., te Callantsoogbeleedigen met woorden van 2 bedienende beambten, in de waarneming hunner functien, 2 boeten elk van f 8en de kosten. D. K.als bovenals n°. 3 van een bedienend beambte f 8 boete en de kosten. B.deW., te Alkmaar, eenvoudige diefstalbeneden de 16 jaren oudals gehandeld hehbende zonder oordeel des onderscheids vrijgesproken doch zijpe opsluiting gelast in een verbeterhuis om tot zijn 19® jaar aldaar te worden opgevoed R. S., 7. G. D., 8. J. P., 9. J. K., 10. V. J. B., allen zon der vaste woonplaats, 6 landlooperij, na vroegere veroordeeling wegens bedelarij, 7 bedelarij, na vroegere veroordeeling te dier zake, en de aaderen bedelarij, elk, met aanneming van verzachtende omstandigheden voor den eersten, 14 dagen gevangenisstraf, met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht, en de kosten! ONDERTROUWD. IS Nov. Abraham Mozes Werkendam en F.xter Swaneweberbeide alhier, eerstgen. onlangs te Amsterdam.— Petrus Johan nes Boots, wedr. van Anna Maria Bonarius, en Trijntje de Jagerwed. van Pieter Hofman. GEBOREN. 12 Nov. Casper, Z. van Casper Ooijevaaren Netje Aaltje Cornelftse.— Pieter, Z. van Pieter Pronk en Teunisje Kabel.— Jacob Z. van Johannes Phaff en Grietje Hartog. Geertje, D. van Klaas de Meijer en Grietje Appel. GuurtjeD. van Jan Spijkerman en Sietske Teel. Agatha AntonnetteD. van Anthonius Gerardus Gerver en Alida Maria Alleman. OVERLEDEN. 12 Nov. Lucia Ossenblock, echtg. van Hendrik Dekker, 57 j. 10 SIJ. O.*!i rtr\ i »-»■ 13 14 18 13 14 15 16 17 18 Gerrit Sijpesteijn70 j.— Anna Koene, echtg. van Gerar dus Prent van Dalen, 53 j.Hendrikje Meijer, echtg. van Arien Pels38 j.Johannes JacobusZ. van Johannes Jacobus de Roos en Maria Margaretha Houffelaarbijna 1 j. GeertruiD. van Jacobus de Geus en Maria Magdalena Elfrink, 3 w. Petronella Jacoba van Dijk, echtg. van Gerrit Baarslag, 41 j.— Guurtje de Graaf, 17 j. en 10m. Jan Bakker Klaaszoon, 74 j.— Simon Petrus, Z. van Jo hannes Matthias Wilhelmus Hintzen en Elisabeth Rosa Haarmans9 w.Harmina Groenewegwed. van Johan Michael M'illkom, bijna 73 j.Geertje, D. van Jan de Boorder en Antje Kriek, bijna 2 j. Catharina Storm, 79 j.— Take de Vries, bijna 65 j. Jeltje de Jongechtg. van Jan Biersteker, 58 j.— Jan Castricum39 j. Alida Tuijn, echtg. van Gerardus Eredericus Binneman, 52 j. 18 November. Door den Notaris ABE. P. DE LANGE. Huismanswoning {het Caselotje) Wei- en Bosohland groot 6,30,60. gemeente Heer Hugo Waard, aan den Westdijk, sectie D220—227. Strijkgeld 40,—, C. Maat f 3300,— Niet verhoogd. Wei-, Bouw- en Bosohland, aldaar, groot6,98,60, No. 228— 232. Strijkgeld 25,—, B. Preijer f 3050,— Niet verhoogd. Wei- en Bosohland. aldaar, groot 6,77,40, No. 218 en 219. Strijkgeld 25,-. C. Slekker f 2625,— Niet verhoogd. Dito, aldaar, groot 5,93,40, No. 215 216 en 217. Strijkgeld 25,—, dezelfde f 2700,— No. 1 en 2 6350,gecombineerd, niet verhoogd. 3 en 4 ƒ5325,gecornb. Strijkg./25,B. Preijer f 5375,— Niet verhoogd. No. 1, 2, 3 en 4/11725,—gecornb. Yerh. door P. Wokke 1000,— 5. Weiland, groot 2,30,in den Noordeindermeer, gem. Z. en N. Schermer, sectie E, No. 33. Str./10,—H. Kramer f 3075,— Niet verhoogd. Dito, aldaar, groot 2,43,—, No. 34. Str./10,-, dezelfde n 3075,— Niet verhoogd. Dito, aid., groot 2,46,50, No. 42, Str./T0,-, K. Bijvoet 3515,— Niet verhoogd. Dito, aid., groot 2,48,—, No. 43. Str./10,—dezelfde 3560,— Niet verhoogd. No. 5 en 6/6150,gecornb. Strijkg./25,—H. Kramer r 6180,— Niet verhoogd. No. 7 en 8/ 7075,— gecornb. Strijkg./25,—dezelfde 7101,— Niet verhoogd. No. 5, 6,7 en 813281,—gecornb. Str./29,—dezelfde 13311,— Verhoogd door J. Honig1700, 9. Dito, groot ,82,70, gemeente Rijp, sectie A, No. 150. Strijkgeld f 5,—, C. Gz. Visser f 725, Verhoogd door T. de Groot "110, 10. Buitenverblijf Hout- en Veldzigt, buiten de Kennemerpoort te Alkmaar, sectie C, No. 172 en 411. Strijkgeld f 20,H J. Reekers 2425, Verhoogd door P. A. Walraven a 150, 1. 2. 3. 4. No. 6.

Alkmaarsche Courant | 1859 | | pagina 2