lil; lij 1 if imi I l; alllt I Uii| 1 I S&lckclijfisch (JDocrsigt. BUITENLAND BINNENLAND GEMEENTERAAD. Vrijdag, Ata 19 en 20 Janum-ij 1860, van 's voormiddag 9 tot s namiddags 2 uren, in liet gewone lokaal. De Arrondissements IJker te Alkmaar SPANJAARDT. Engeland. 2000 Opstandelingen, met vele aanvoerders, aan de grenzen van Oude rondzwervendezijn door de Britsche troe pen gevangen genomen de gewezen Koningin van Oude is echter ontsnapt.-- Den 11 hebben, in eene te Londen gehouden verga dering van aandeelhouders der Great Easternde directeuren, we gens financiële moeijelijkhedenhunne betrekkingen nederlegd, Emilia. Toen op nieuwjaarsdag,- des avondsbij den Regent Buoncompagnite Florence eene luisterrijke receptie gehouden werd, zijn 2 brandkogels in de balzaal geworpenwelke zijn geborsten zonder schade aantsrigten.Te Bologna is een commité ter be vordering van staatkundige werkzaamheid georganiseerd. Frankrijk. Bij Keiz. besluit is aan de leden van den Gehei men Raaddie geene bezoldiging wegens andere ambten genie ten, een jaargeld van 100,000 fr. toegelegd, welk besluit voorze ker ten gunste van graaf IValewski is genomen, als zijnde de «enige, die in genoemde termen valt. Wijl hij geen huis te Parijs tezit, .hebben H. H. M. M. hem het hotel van den hertog van Aloain de Elysesche velden, aangeboden, waarvoor hij bedankt heeftals zullende met zijne echtgenoot op reis gaan.De Grif fier heeft thans het appel van den advokaat. Ollivier aangenomen.-— De abt Sissonde redacteur van I' Ami de la Religiondiewe gens het mededeelen van den oneehten brief van Koning Victor Emmanuel tot 3 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, heeft zich tot het ondergaan daarvan aan de Conciergerie aangemeld doch is met ingenomen wijl zulks nooit het plan der regerino- is geweest. - De Momleurden 11 de Pausselijke toespraak aan den genl. de Goyon mededeelendezegt, dat Z. 11. waarschijnlijk zoo niet zoude gesproken hebben, indien 's Keizers brief, in antwoord op dien van 2 Deo., toen reeds ontvangen ware.Den 9 heeft de prins van Oranje de merkwaardigheden te Yincennes bezigt io-d en den 10 met den Keizer eene revue gehouden over de garde op het Caroussel-plem. Z. K. H. zal zich eerstdaags naar Londen begeven.— De Paus heeftin een brief aan den bisschop van Saint Jean de Maurienne te kennen gegevendat hij vast besloten is, mets van zijn tijdelijk gezag aftestaan.De bisschop van Atrecht Parteis, heeft een geschrift uitgegeventer bestrijding der brochure "de Paus en het Congres." Kerkelijke Staat. Den 28 Dec. is in het collegie van kar dinalen beslotenden kardinaal Antonelli niet naar het Copo-res te zendentenzij de integriteit van de Pausselijke Statenzoo als die m 1815 zijn vastgesteld, door de mogendheden erkend worde; om inmiddels het leger te versterken cn de brochure //de Paus en' het Congres" te veroordeelen. Ook is de nuncius te Parijs gelast, eene bepaalde en officiële verklaring omtrent dit vlugschrift té verlangen. Den 31 Dec. is door Keizer Napoleon een brief aan den Paus verzondenschrijvendedat indien Z. H. gehoor verleend had aan zijnen dadelijk na den vrede gegeven raadom de Ronwna afzonderlijkonder een niet klerikalen gouverneur te besturen, 'die thans onder deszelfs gezag zou zijn teruggekeerddat de mogend heden waarschijnlijk de regten des Pausen zullen erkennen"maar geene middelen van bedwang aanwendenom die te handhaven zoodat het beste zal zijn, van dat gewest afstand te doen, te"-en waarborg der overige bezittingen.— Bij de receptie op nieuwjaars dag toen deze brief nog onderweg washeeft de Paus den Fran- schen genl. de Goyon te kennen gegeven, dat hij hoopte, dat de Keizer de valschheid zoude inzien van sommige beginselenver vat in het bekende vlugschrift, en die, door het Goddelijk' licht ondersteund, zou veroordeelen, te meer wijl Z. H. reeds lan» stukken des Keizers bezatwaarin over zoodanige beginselen de staf gebroken werd.In de Marken, vooral te Ancona°en Pesaro bestaat een geest van tegenstand jegens het bewind; zoodra zich Pausselijke overheden in de schouwburgen vertoonenworden die door de overige toeschouwers verlaten. Oostenrijk. Te Venetie is de schouwburg gesloten wijl de zelve bij de bestaande ingenomenheid der bevolking tegen het Oostenrijkseh bestuur, niet bezocht werd. Pruissen. Den 9 is te Berlijn de conferentie voor den aanleg van werken, Ier verdediging der Duitsche Noördzee-kusten "eo- pend. Hannover neemt er geen deel aan. Sardinië. De Oostenrijkschgezinde inwoners te Milaan heb ben nog al overlast te lijden.— Garribaldi heeft te Turin een feestmaal van uitgeweken Hongaren bijgewoondwaarbij toasten op de bevrijding van Hongarije zijn uitgebragt.— Wijl de rcgerin" vreesdedat de vereeniging ude gewapende Natie" waarvan vele democraten leden zijn, een ongunstigeu indruk in het buitenland zoude makenheeft Garribaldi zijn voorzitterschap nedergelegd en de vereeniging met goedvinden der leden ontbonden. Echter heeft hij den 4 Jan. eene proclamatie aan de Italianen gerigt, waarbij hij hen aanspoort, om gelden bijeentebrengen tot aankoop van 1 millioen geweren, waarmede gewapend, men de toekomst gerust kan afwachten. Spanje. De troepen zijn bij hunne beweging naar de zijde van Tetuan in de Negro-vallei, door 2000 Moorsche ruiters aangeval len die door 2000 man infanterie met artillerie zijn afgeslagen waarbij de Spanjaarden 5 dooden en. 19 gekwetsten bekwamen.' Thans is het geheele leger in de Negro-vallei gekampeerd, na de engten zonder tegenstand te zijn doorgetrokken. Turkije. Wefik-effendi is tot gezant te Parijs en de tegenwoor dige tot lid van den grooten raad benoemd.De voorzitter van de regtbank van koophandel is aangehouden wegens kwade prak tijken en de minister van koophandel afgezet en door Ethem-bassa vervangen.— De betrekkingen tussehen vorst Milisch van Servie en, fjen lurkschen gouverneur van Belgrado zijn wegens een ver schil afgebroken.— In de Vorstendommen openbaart zich van onbekende zijde spanning tegen den hospodar Kusadie de na-' tionale vergaderingen gesloten heeftop grond dat de leden een nieuw mandaat behoeven om als wetgevers te kunnen optreden Ue vizier Kapresh-bassa ernstig bij den Sultan aangedrongen h'eb- bende op eene regeling der schulden van de Keiz. hofhouding at ee!ie zamenspanning hem beschuldigd van kuiperij, om den Sultan door diens broeder te doen vervangen en is hij onverwachts ontslagen en opgevolgd door Ruchdi-bassaeen tegenstander van hervormingendie als voorzitter der commissie van den Tanzimat is vervangen door Aali-bassa. De Sultan heeft den nieuwen vizier schriftelijk onderhouden oveï den jammerlijken toestand der finan cien bezuinigingen verlangende lot herstelling van het evenwioi en strenge straffen voor ambtenaren, die zich aan geldverspilling schuldig gemaakt hebben. Ter zake van het gebeurde heersclit onder de menigte te Konstantinopel veel beweging, omdat men de po gingen van den vorigen vizier heeft tegengewerkt en niettemin van den tegenweordigen nieuwe verlangt. Zwitserland. De r. c. bisschoppen hebben bij den Bondsraad een gezamelijk vertoog ingediend tegen de afscheiding van kerke- §eole" m lessino, van het bisschoppelijk gezag in Lombardije. Den 28 Dec. heeft de minister van financiënkrachtens Kon. besluit van 8 Sept. 1858, gearresteerd de 241" Staatsloterij, be staande uit, 20000 loten, 10000 prijz. en 2 prem. De collecte is geopend oenw t \°o n h 'eu de trekking zal geschieden van 27 Peb. tot To oToms Z1J,Uper,P°st verkonden 2,452,030 gefrankeerde en oJffeine 01lSctl'aukeerde bmnenlaudsche en 941,552 gefr. en 2,875,595 ougetr. buitenlandsche te zamen 18,501,190 bneven.- Zeebrieven zijn uitgereikt aan 95 binnen- en 11 buitenlands ge bouwde schepen metende 10,787 lasten, tegen 144 binn. en 11 buitenl. gebouwde, van 16,106 1. in 1S5S.— In Friesland zijn aan de longziekte gestorven 1628 en deswegens afgemaakt 891 runderen, te zamen 2519, tegen 4235 in het vorige jaar.Wij len ne lieer 11. J. Boude van Troostwijk heeft bij testament aan de herv. diaconie te ter Aar (Utrecht) 1Q00, vrij van succes- sieregtenge egateerd en te Fijnaart heeft een aftredend lid van den kerkeraad 1000 aan het diaconiefonds geschonken.De Paus heelt bij brief aan de Nederlandsehe prelaten en katholieken zijnen dank betuigd voor het blijk van genegenheidhem gegeven door Let in Nov. verzouden adres, en op nieuw gebeden voor de H. Stoel verzocht.Het graven van het hoofdkanaal van Men- smgeweer tot Ulrnm isvan wege het waterschap Hunsingo besteed aan Awolsman en Schaafsma te Iiarlingen, voor ƒ134 000 De raad van 's Graveuhagp heeft besloten tot het dempen van 'de Ammunitiehavende Schedeldoekshaven, het Spui tot de Nieuwe xerk, de Lulhersche Burgwal, de Grootemarklsbrug en de Pavil- joensgraclit tot de Stille Veerkade.- Den 10 is Steenwijk voor het eerst, niet gas verlicht geweest.— Bij herstemming op dien ïrni i 1S de,lleer Sander, met 553 van de uitgebragte 1093 st op nieuw tot lid der 2- Kamer benoemd „hebbende de heer de Raedt 546 st. bekomen.— Bij de Staten Generaal is eene voordragt ingekomentot herziening van het hypothecaire stelsel. Zijpe 11 January I860. De Rederijkerskamer Kunst kweekt mis alhier, heeft gisteren avond, in het locaal van den lieer K. de Goede, eene voorstelling gegeven ten voordeele der armen. De uitmuntende voordragt van den heer G.in de rol van Lamoraal van Egnwnd, in het drama van dien naam de even ver dienstelijke vervulling van de rol van den Bisschop van IJperen, door den lieer B.gaven.blijken van ernstige studie en goede op vatting der karakters en lieten niet naeen diepen indruk op do talrijke vergadering achter te latenterwijl almede de goede op voering van het geestig blijspel de Rederijker Minnaar algemeen genoegen gaf. De bijeenkomst werd besloten door eene gepaste aanspraak van den president dier kamerwelke met hartelijke bewoordingen door den heer Burgemeester werd beantwoord. Wij twijfelen geenzins of dezen avond zal bij velen nog lang m aangename herinnering blijven. Eere zij den leden der genoemde kamer, die, ondanks vele be zwaren van plaatselijken aard, geene moeite ontzagen en op zoo gepaste wijze liet aangename aan liet nuttige wisten te verbinden. Ingezonden. Z. M. heeft benoemd tot burgerlijke leden van den militieraad de heeren jr. 1). C. de Dieu Fontein Verschuir van Heyloo en mr. J. A. Kluppel en tot hunne plaatsvervangers de heeren mr. P. A. de Lange en dr. L. de Sonnaville. Zitting van den 11 Januarij 1860No. 2. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de Heeren van LeeuwenCoster en Koorn. De vergadering geopend zijnde, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, daarna zijn gelezen 2. Eene missive van den Heer Commissaris des Konings inde provincie N. Hollandwaarbij mededeeling wordt gedaan van de benoeming van de Heeren Mr. J. E. Nuhout van der Veen en P. A. van der Drifttot leden der commjssie tot het teekenen en afgeven der attesten voor de Nationale Militie, en van den Heer Dr. IV. van Leeuwenom den Burgemeester als voorzitter dier commissie tijdelijk te vervangen. 3. Eene missive van Burg. en Weth.ten geleide van het pro ces-verbaal der op den 6 Januarij 11. gehouden verificatie van de kas van den Gemeenteontvanger. Beide voor kennisgeving aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 2