1800. ]\0. 4. Tweeenzestigste Jaargang. Zondag 22 January ©IFtciccl (Bcbscïtc. ijköch ©octrstgt. BINNENLAND. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HEftM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels ƒ0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gelet op de bepalingen van het reglement op het beheer en het behandelen der brandbluschmiddelengearresteerd bij besluit van den Gemeenteraad, de dato 17 December 185G (Gem. blad No. 53); en later gewijzigd bij besluit van denzelfóen Raad van den 30 De cember 1858 (Gem. blad No. 1G.); Roepen bij deze op a. alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januarij 18G0 hun 20» jaar hebben bereikt, en alzoo geboren zijn in den jare 1839, b. alle manspersonen tusschen den ouderdom van 20 en 60 jaren, die zich sedert de laatst gehoudene inschrijving binnen deze gemeente gevestigd hebben om zich vóór of uiterlijk op den 31 Januarij 1860 voor de dienst van het brandwezen te doen inschrijvenwaartoe gevaceerd zal wor den ter Secretarie dezer gemeente, op Maandag, Woensdag en Vrijdag van iedere week, van des morgens 10 tot's middags 2 uren. Burgemeester en Wethouders herinneren bij deze de belangheb benden dat ingevolge de bestaande voorschriften 1°. verzuim dier inschrijving indienststelling zonder loting ten gevolge heeft 2°. dat iederdie vermeent redenen van vrijstelling te hebbende bevoegdheid heeft daarvan in de maand Januarij schriftelijke op gave te doen aan den president brandmeesterterwijl zonder zoodanige opgavenhet er voor gehouden zal wordendat er geene redenen van vrijstelling bestaan. AlkmaarBurgemeester en Wethouders voornoemd, den 27 December 1859. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij dezenaar aanleiding eener bij hen ontvangene circu laire van den Heer Commissaris des Konings in Noord-Holland, de dato 31 December 1859 n°. 2e afd. (Prov. blad n". 139), ter algemeene kennis Dat gedurende 1860 geene premiën zullen worden toegekend voor het dooden van marters, fluwijnen, bungsings, hermelijnen, wezelswouwen en buizerdszoomede dat de toekenning van pre miën voor het dooden van moervossenrekelvossenniet volwassen moer- of rekelvossenarendenvalkenhavikken en sperwersslechts zoolang zal plaats hebbenals de daarvoor beschikbaar gestelde som geacht zal worden te veroorloven. AlkmaarBurgemeester en Wethouders voornoemd den 12 Januarij 1859. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij deze de ingezetenen, aan de naleving van de Wet van 26 Ventöse V3>. Jaar, luidende als volgt: Art. 1. Binnen de tien dagenna de afkondiging dezer wet zullen de eigenaarspachtersgebruikers of anderen hunne eigene gronden of die van anderen bebouwendeelk voor zoo veel hem aangaat, verpligt zijn, om de boomen, op die gronden staande, van rupsennesten te zuiveren of te doen zuiveren, op verbeurte van eene boete van ten minste drie en ten hoogsten tien dagen dagloon welke straf bij het later ingevoerde art. 171 N°. 8 van het strafwetboek is gewijzigd Art. 2. Zij zullen, op dezelfde straffen, gehouden zijn de rup sennesten en ringen, van de boomen, hagen of struiken afgeno men, aanstonds te verbranden, en zulks op zoodanige plaats, waar dit zonder gevaar van brand aan bossehen, boomen of strui ken of aan huizen of gebouwen kan geschieden. Art. 3. De bestuurders der departementen thans Gedeputeerde Staten) zullenbinnen hetzelfde tijdstipde boomenwelke zieh op de onverpachte Nationale Domeinen bevindenvan rupsen doen zuiveren. Art. 4. De agenten der gemeenten en hunne adjuncten thans Burgemeesters en Wethouders) zullenieder in den zijnenverpligt zijnop de uitvoering dezer wet toe te zienzij zijn verantwoor delijk voor het verzuimhetwelk ten dezen mogt worden ontdekt. Art. 5. De commissarissen van het uitvoerend bewind bij de plaatselijke regeringen thans de Burgemeesters) zijn verpligt,, om binnen het tweede tiental dagen na de afkondiging dezer weteene schouwing te doen over alle met boomenhoutgewassenhagen of struiken beplante gronden, ten einde zieh te overtuigen dat de wering der rupsennesten naar behooren isvolbragt, en om daarvan aan den Ministerwien het aangaatrapport te doen. Art. G. De wering der rupsennesten zal in de volgende jaren voor den 1 Ventöse [20 February] moeten geschieden, op straffe als hiervoren is bepaald. lage^al eenige eigenaars of pachters tegen het gezegde tijdstip hebben nagelaten zulks te doenzullen de agenten en hunne adjuncten Burgemeester en Wethoudershet door arbeiders, ter hunner keuzeten kosten der nalatigen laten verrigten. De op die eigenaars en pachters invorderbaar verklaarde staat van kosten wordt aan hen op vertoon der quitantien van de arbeidersdoor den vrederegter Kantonregterafgegeven, zonder dat de betaling daar van van de boete ontheft. Art. 8. De tegenwoordige wet zal, op den 1 Pluviöse [22 Ja nuarij] van elk jaar, op uitnoodiging van den Commissaris van het uitvoerend bewind (thans Burgemeester), door de zórg vandeagen- ten der gemeenten thans Burgemeesters en Wethoudersworden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders moeten bij deze gelegenheid allen die het aangaatonder het oog houdendat de gestelde verplig- tmg onmiddelijk verband staat met eens ieders eigenbelang en dat zijner naburendat het alzoo hier geldt een wijze maaL re?j V?a™an gezond verstand zich voorzeker met alle be reidwilligheid zal onderwerpen. Burgemeester en Wethouders gelooven hij deze omstandigheid geene redenen van aandrang meer noodig te hebbenom van hunne ingezetenen te verwachtendat zij voor eene tijdige zuivering der hun m eigendom toebehoorende of bij hen in gebruik zijnde boo men .struiken en hagenvan de daarin aanwezige rupsennesten zorg dragen, terwijl, volgens art. 5 en 6 van bovengemelde wet, door de bevoegde autoriteit tusschen den eersten en den tienden 1 ebruarij I860, de vereischte schouwingen zullen gehouden wor den, waarbij op de nalatigen de boete zal worden toegepast die bij art. 471 8 van het wetboek van strafregt gesteld is. Burgemeester en Wethouders hebben bereids van hunne zijde de voorloopige bevelen gegeven, om de boomen, staande op plaatsen welke de gemeente toebehoorendaarvan zoo spoedig doenlijk té bevrijdenen alzoovoor zoo veel het bestuur aangaat, het publiek voor overlast en schade te hoeden. Burgemeester en Wethouders achten het bij deze niet ondienstig om de ingezetenen, alsmede ter bevordering van het heilzaam doei van deze maatregelen, onder het oog te brengen, om, zoo min noodig, onschadelijke en zich met rupsen voedende vogels op te vangen of te dooden, maar veel liever, zoo veel mogelijk op hunne gronden te verstoren de nesten van eksters, kraaijen en soortgelijk roof gevogeltewelke aan gewassen, vruchten en groen ten de grootste schade toebrengen. En op dat niemand hiervan eenige onwetendheid voorwende, is deze afgekondigd en aangeplaktwaar zulks gewoon is te geschieden. AlkmaarBurgemeester .en Wethouders voornoemd den 21 Januarij 1860. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris, SPANJAARDT. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD van ALKMAAR noodigt mits deze, ingevolge art. 7 der wet van 4 Julij 1850 (Staats blad N°. 37), de ingezetenen derzelve gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen over 1859 zijn aangeslagendaar van vdór den 15 Eebruarij 1860, op de wijze bij art. 4 bepaald, ter gemeentelijke secretarie te doen blijken. AlkmaarBe Voor zit ter voornoemd 21 Januarij 1860. A. MACLAINE PONT. BEKENDMAKING. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te Axkmaar brengt hierbij ter kennis der belanghebbendendat aan haar ge woon lokaal binnen het gemeentehuis, op Maandag, den23dezer, des voormiddags van 10 tot 12 ure, ter lezing zal voorleggen, het bij haar ontvangen handelsberigtbetreffende den handel- en scheepvaartbeweging in Groot-Brittanniën, over ds maand en de 9 maanden, geëindigd op 30 Sept. 1859. Alkmaar, F. M. van de VELDE, Voorzitter. 20 Januarij 1860. C. BOONACKER, Secretaris. 's Rijks middelenvoor 1859 geraamd op 56,848,598,' opgeleverd 56,895,245, tegen ƒ58,542,177 in 1858, wellef cijfer grootendeels aan verminderde opbrengst der successie* is toeteschrijven.39 der aanzienlijkste handelshuizen te

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 1