BUITENLAND births Hienrs BURGERLIJKE STA ND. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. SPAARBANK. iftarlitbcHgtcu. sterdam hebben den raad bij adres verzocht, om, bij den tegen stand welke het ontwerp ter doorgraving ondervindtterugtekomen op zijn besluit, om geene subsidie voor dat werk te verleenen, maar om de regering de gelegenheid aantebieden, de benoodigde gelden tegen eene lagere rente optenemen ennaJulij 1863 jaarlijks 1 p. Ct. bijtedragen ter aflossing van het kapitaal van 20 millioen.— Gebr. Schutte aldaar hebben een werktuig uitgevondenom de bo dems van ijzeren schepen van dorens en aangegroeide zeegewassen te ontdoen, zonder dat het noodig is de vaartuigen te doen dok ken. Op de eene zijde van het ijzeren clipperschip California is deze vinding toegepast en bij daarop volgende dokking gebleken goed geslaagd te zijn.Bij de 2« Kamer is een wetsontwerp in gediend, betreffende den accijns op het binnenl. gedestilleerd, ter vervanging van het in de vorige zitting onafgedaan geblevene. Wijlen de heer üoude van Troostwijk heeft ook aan de Herv. ge meente te Loenen 1000 gelegateerd en jonkvrouwe A. }F. Beelaarts aan de Herv. diaconie, de algemeene armen en de vereeniging Dorcas te Maastricht elk gelijke som.De minister van marine heeft bevolen bij het aannemen van manschappen de bestaande bepalingen ten strikste natelevenwijl de vloot thans ruim van volk voorzien is.Te 'Harlingen zijn in 1859 binnengekomen 495 en vertrokken 585, waaronder 320Nederl., zeeschepen.Den 19 heeft d®. J. G. de Hoop Scheffer het professoraat bij het Seminarie der Doopsgezinden te Amsterdam aanvaard, met eene sierlijke rede in het Latijnover de Goddelijke bescherming en bewaringwelke de Nederlandsche Doopsgezinden ondervonden hebben.Den 19 heeft de ontvanger te Rosmalen jr. Bowier den wolf, die, onlangs uit eene reizende menagerie ontsnaptdoor zijne roofzucht veel onrust baardedoodgeschoten en is het dier in zegepraal te 's Her togenbosch binnengebragt.Volgens teiegraphisch berigt uit Oost-Indieis Boni genomende expeditie naar wensch geslaagd, hevig gestredenmaar weinig verlies geleden. Engeland. Een vierde Israëliet is tot lid van het Parlement verkozennamelijk in het graafschap Berkshire de heer Goldsmit door de liberalen ondersteund, verkreeg hij 661 en zijn mede dinger 551 st.Den 13 behelsde de Morningposthet orgaan van lord Palmerston het berigtdat tusschen Engeland en Frank rijk geene overeenkomst gesloten was ter regeling der Italiaansche zaken, met bijvoeging, dat omtrent de wenschelijkheid der vrij verklaring van Italië, zulk eene overeenstemming tusschen beide mogendheden bestaatdat een tractaat daarbij niet noodig is. Britscii-Indie. De gouv. genl. doet een reis door de noordwes telijke voor een paar jaren zoo door den opstand geteisterde pro vinciën en spreidt daarbij een buitengewouen luister ten toon. Den 30 Nov. heeft hij te Agra eene bijeenkomst van inlandsche vorsten gehouden en daarin aan vele hunner rijke belooningen, in uitge strekte landerijentoegestaan voor betoonde trouw denmaharajah van Gwalior zijn de aan het gouvernement verschuldigde gelden kwijtgescholden en is het regt verleendbij gemis van nakomelin gen een troonsopvolger te benoemen. Erakkrijk. De prins van Oranje hoeft deelgenomen aan een bal op de Tuilerienwaar Z. K. H.nevens de Keizeringeplaatst was over den Keizer en prinses Clotildeterwijl zich in dezelfde quadrille bevonden prinses Mathilde met den Oostenrijkschen ge zant en prins Napoleon met eene prinses Murat.De regering had de dagbladen verzocht de Pausselijke aanspraak van 1 Jan. niet uit het officiële blad van Rome overtenemenmaar de heer Veuil- lotredacteur van l' Univers, weigerde zulks te latenwaarop het in den Moniteur is geschied.De lieer Pillemain heeft eene bro chure uitgegeven //Frankrijk, het Keizerrijk en het Pausdom, een vraagstuk van staatsregt," ter verdediging van het wereldlijk ge zag van den Paus. Ook is weder eene brochure verschenen van het standpunt der regeringgetiteld //Napoleon III en de geeste lijkheid," ten vervolge op diegenaamd//de Paus en het Congres." Den 13 is eene zitting van den geheimen raad gehouden, onder voorzitting des Keizerswaarbij ook de Keizerin tegenwoordig was.Den 15 werd in den Moniteur een brief opgenomenden 5 door den Keizer aan den minister van staat genomenhoudende dat thansnu de staatkundige verwikkelingen hare oplossing na derden de tijd gekomen was de binnenlandsche welvaart te ont wikkelen en bevorderen door de volgende maatregelen verstrek king van gelden door den staattot ontginning van boschrijke vlakten en weder beplanting der bergenvernietiging der regten op de voor de industrie benoodigde grondstoffen,-- verkrijgbaar stelling van kapitalen tegen matige renteaanwending van 150 millioen, van de laatste ïeening overgehouden, tot den aanleg van belangrijke werken,tijdelijke staking der amortisatie van schuld, wegens voorgenomen vermindering der regten op wol en katoen en later van die op suiker en koffijverbetering der wegen,- - vermindering der kanaalregten en onderzoek met welke mogend heden handelsverbindtenissen zijn te sluiten. De voorstanders van den vrijen handel zijn zeer ingenomen met deze beginselenwelke door vele fabriekanten heftig bestreden worden. La Patrie beweert, dat de verbodswetten eerst met Julij 1861 ingetrokken en door een inkomend regt van 25 tot 30 pCt. vervangen zullen worden.Op de stellige bevelen des Keizers zal de staat van oorlog voortaan ten grondslag moeten strekken, voor de maatregelen ter voorziening in de behoeften van het leger. Oostenrijk. Bij verschillende Keiz. verordeningen zijn de be palingen vervallen tegen het optreden van Israëliten als getuigen bij testamentenen in Tyrol als geloofwaardige getuigen in regt-s- gedingenalsmede tegen het uitoefenen van sommige beroepen door dezelven.Onder de hand worden gelden ingezameld ter bevor dering der werving van soldaten voor den Paus, waarvoor hoog geplaatste personen aanzienlijke sommen geven. Dc Pausselijke werfofficieren zijn verzocht zich niet anders dan in burgerlijke klee ding te vertoonen. Pruissen. De regering heeft de begrooting bij de Kamer in gediend en verlangt eene eenvormige heffing der grondbelasting, berekend tegen 8 pCt. van de zuivere opbrengst. De minister van koophandel heeft eene wet voorgesteldtot opheffing der bepalin gen- tegen den woeker. Spanje. De regering heeft aan den Engelschen gezantBuchanan het geheel bedrag (10 j millioen francs) ter hand gestelddat En geland wegens geleverde oorlogsbehoeften gedurende den onafhan- kelijksoorlogthanswaarschijnlijk ter belemmering van den krijg met Maroccohad opgevorderd.— Het 5e legercorps is naar Afrika ingescheept.Den 14 waren de troepenna eene volledige over winning waaraan 2 geheele Spaansche corpsen deelnamen en waarin de Moorsche garde verslagen werd, meester van alle positien van Cabo Negro, dat is van de hoogten die de vallei van Tetuan be- heerschen. Den 16 werd de divisie Ros aan den oever der rivier ontscheeptterwijl het vuur van het eskader niet door de forten beantwoord werddaarin zijn 7 stukken en vele krijgsbehoeften gevonden; weinige kanonschoten waren voldoende om de vijande lijke troepen te verstrooijen. Zwitserland. De Bondsraad heeft, met 75 tegen 14 stem men het protest der r. k. prelatentegen de afscheiding van kerkelijk gebied in Tessinoafgewezen. De Staatsraad heeft met 23 tegen 11 st. gelijk besluit genomen. ONDERTROUWD. 20 Jan. Pieter Bakkerte Alkmaar, onlangs te Bergen, en Maartje Schavemaker, te Haarlem.— Pieter llantjes en Catharina Hoek, beide te Alkmaar, laatstgen. onlangs te Akersloot.— Pieter Kloosterboer en Neeltje SchoonewiL GEBOREN. 13 Jan. Lambertus, Z. van Gerrit van de Poll en Cornelia Boom. 14 Pokeitje JansD. van Cornelis Bronsveld en Elisabeth Pij pers.Cornelis Jacobus Gerurdus, Z. van Cornelis Beste man en Klasina Zweekhorst.— AL aria Bregitta, van Petrus Wanders en Cornelia Clara Vogelpoel. 15 dcobus Maria, Z. van Hendrik Hazes en Cat liarina Peperkoorn. 18 Johanna ElisabethD. van Franciscus Verhees en Wilhel- mina Esbach.Johannes CornelisZ. van Gerrit Hemme en Fraucisca Conneman. 19 n Nicolaas Cornelis, Z. van Pieter Holkamp en Margaretha Louisa Fiene. OVERLEDEN. 13 Jan. Catharina Ketel, Wed. van Jan van Egmond58 j. 14 Catharina Geijsen6 j. en 8 m. 15 Jan Frederik Lubbe66 j. en 7 m.Maartje Ooijkaas, Wed. van Nicolaas Blokdijk, 37 i.— Cornelis de Raai, 67 j. cn 9 in. 16 tt Johanna Zonderhuis, 39 j.— Ijummegie, D. van Petrus Godefridus Geurts en Maria Korthoven4 j. en 6 m.— Jan, Z. van Jan Groot en Neeltje Bakker, 13 d.. woon achtig te Oterleek.DirkZ. van Berend Hinrich Blan- kemeijer en Johanna Clasina van Vasen5 m. 17 Hendricus Johannes, Z. van Pieter Wigtman Hz. en Hen- drica Julsing, 10 j. en 11 m.-Jannetje van Bodegraven Wed. van Willem van Voort, 68 j.— Guurtje, D. van Zacharias van Teunenbroek en Cornelis je Mager3 j. en 7 m. 18 u Cornelis Schmjtemaker18 j.— Jacoba HendricaD. van Joannes MoerboekenTeuntje Wijker, 2j.en3m.— Simon, Z. van Klaas Burgering en Grietje Vader, 7 m.— Cor nelia. D. van Coendert Zwan en Catharina Kleijenburg 5 j. en 8 m.BelooD. van Mozes Salomon Emmering en Anna Jacob Mullem2 j. en 9 m. 19 NicolaasZ. van Gerrit van de Poll en Harijtje Malefijt, bijna 9 j.Johan Hendrik Jamaar44 j. en' 10 m. 20 a Johanna Koelmanechtgen. van Robert Hinderks Leem huis During40 j. 21 e Johannes van Gijzen 72 j. In het vorig No. staat: 8 Jan. Jan Bagge89 j. en 10 m., moet zijn Jan Bagge80 j. en 10 m. 19 Januarij. Door den Notaris J. G. A. VERHOEFF. 1. Huis met Tuin en Pakhuis (schilderswerkplaats), z.z. Ver- dronkenoord, D, 44, en n.z. Laat, D, 98. Str. 21,J. van Tioisk2100, 2. Winkelhuis en Pakhuis, n.z. Laat en w.z. Zoutsteeg, D, 59 en 60. Str. f 8,40, J. LI. A. Oomenf 840, (Afslag 26 Jan.) 21 Januarij. Door den Notaris J. STIKKER. Huismanswoning. No. 7, en 25,14,70 Weiland, in den B«r- germeer, aan de Houtvaart, onder Bergen, en in den Moimiken- boschpolder, onder Alkmaar. C. Boon f 24,853,50. Tot het bijschrijven der verschenen renten wordt de gelegenheid aangeboden op Dingsdag, den 24 Januarij 1860, des namiddags tusschen 12 en 2 ure, ten kantore van den Penningmeester C. J. de LANGE, aan de Pastoorsteeg. Alkmaar 16 Jan. Aangevoerd 11 vette Kalveren, f 45 a/100, 14 vette Varkens40 a 44 Cts. per N.P.

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 2