ALKMAARSCHE COURANT JO Tweeenzestigste Jaargang. I860. Zondag 4 Maart. muiècl (Bcbccïtc. CElcficlijfcscn ©ucrsiijt. iliiemvs. -U.1L4-X1 BINNENLAND BUITENLAND Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8. en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 0 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers BERM COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0, 75 yoor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. KENNISGEVING, liet 110OED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 Staatsbl N°. 22) bij deze. ter keunis van de ingezetenen der gemeente, dat het 3e Kwartaals Kohier van het Patentregt, dienst 18J§, op den 28 Eebruarij 18.60, door den Heer Commissaris des Ivomngs in de Provincie Noord-Holland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatigheid zouden voortvloeijente ontgaan. Alkmaar, Bet Boofd van het bestuur voornoemd, den 3 Maart 1860.A. MACLA1NB PONT. AANKONDIGING. De KAMER van KOOPHANDEL en E ABRIEKEN te Alkmaar brengt ter kennis der belanghebbenden dat aan haar gewoon lo kaal binnen het Gemeentehuisvan Maandagden 5, tot en met Donderdag, den 8 dezer, des voormiddags, van 10 tot 12 ure, ter lezing zullen voorliggen eenige handelsberigtenwaaronder het nieuwe tarief van het Zoll - verein sedert 1 Januarij 18(i0.j Alkmaar, P. M. van de VELDEVoorzitter. 2 Maart 1860. C. BOONACKERSecretaris. Den 24 is des avondsop den straatweg tusschen Assen en Vries, een grijsaard zwaar mishandeld en beroofd van kleeding- stukken en een bankbillet van 100 gevonden.— Den 25 is te Zaandam het maken van een gashouder voor de gasfabriek besteed aan D. Heijdemanvoor 32,900.Bij den hevigen z.w. storm op den 28waardoor allerwege schade is ontstaan en zelfs men- schen zijn omgekomenbedroeg aan het meteor, observatorium te Utrecht's avonds tusschen 6 en 7 urede gemiddelde wind- drukking 112 en bij sterke stoten 125 N. P. op de vierk. el. In het kiesdistrict Helder is tot lid der prov. staten verkozen de lieer C. Bakker Bz. Tot lid der 2C Kamer te Dordrecht,, bij her stemming, de lieer de Ra.edtmet 669 van de 1153 geldige stem men,De raad van Groningen heeft besloten eene leening aan- tegaan van f 100,000, tegen 4 pCt.waarvan 30000 voor buiten gewone werken en 70.000 voor schoollocalen.De heeren Wol- terbeek c. s. hebben hunne aanvraag om concessie voor een spoor wegnet herhaald,— De bestaande brigaden der infanterie en de provinciale commandementen worden opgeheven en vervangen door 7 militaire afdeelingenelk onder een generaal. Neerlandsch Indie. Den 22 Dec.des nachtsis de kruis- boot N°. 34, op de Mapoeasrivier (Borneo) door de opstandelin gen overvallen en na een kort gevecht genomen zijnde de beman ning waarvan 4 gewond werdenmet de kruispraauw gevlugt. Den 27 werd dit verlies door grooter ramp gevolgd en het stoom schip Onrustcommt. v. d. Velde op de Barito-kreek5 uren van Bandjermassinkort nadat nog eenige inlanders vriendschappelijk aan 'boord waren geweest, terwijl de equipage aan het schaften was, door eene menigte praauwen, met 600 Daj akkersoverrom peld en na het vermoorden der 7 officieren en 55 manschappen, die geen tijd tot tegenweer hadden, in den grond gehakt.- De redacteur van het Bataviaasch Handelsblad, Lion, is tot 18 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Belgie. In het Journal de Bruxelles is eene collectieve verklaring opgenomen van 120 Duitsche, Engelsche, OostenrijkscheBelgi sche, Schotsche, Nederlandsche, Iersche en Zwitsersche prelaten, gedateerd 6 Jan., ten gunste van het wereldlijke gezag des Pausen, welk stuk bestemd is geweest ter indiening bij het Congres.Den 28 hebben de Gedeputeerden, met alg.st., het voorstel aangenomen, strekkende om uit den ambtseed de uitsluiting van het huis van Oranje te doen wegvallen. Engeland. Het Lagerhuis heeft de motie van den heer Ducane tot afkeuring der bij het budget voorgedragen tariefsverminderin gen, den 24, met 339 tegen 223 st. verworpen.— Den 23 is de feanaalvlootvan 6 linieschepen en 3 fregatten van Portland naar Lissabon vertrokken.— Rusland heeftin overleg met Pruissen in antwoord op de Britsche voorstellen tot regeling der Italiaan- sche zakenvoorgeslagen die eerst in eene conferentie der 5 groote mogendheden te behandelen en daarna het vastgestelde aan de be slissing van een Congres te onderwerpen.De r. c. aartsbisschop van Dublin heeft reeds 1 millioen voor den Paus verzameld en aan Z. H. gezonden.Den 1 Mrt. heeft lord Russell bij het Lagerhuis de reforin-bill ingediend; voor het platteland is de census op 10 en voor de steden op 6 voorgedragen; steden van minder dan 7000 zielen kiezen 1 afgevaardigde minder, waardoor 15 plaatsen in het Huis openvallendie door vermeerdering van liet getal leden der groote steden worden aangevuld. Frankrijk. De aartsbisschop van Parijs heeft bij de "asten een mandement uitgevaardigdwaarin de encyclique van den Paus, tot veroordeeling van het vlugschrift „de Paus en het Congres" als het werk van een huichelaar hoogelijk wordt geprezen.In den Moniteur is een verslag van den ministers Rouher opgenomen, sfrekkende om de 109 millioen, van de leening overgebleven, te besteden lot verbetering der rivieren en havenshet maken van vuurtorens en voor landbouwkundige proeven en ondernemingen. De bisschop van Atrecht heeft een vlugschrift uitgegevenzijnde eeu brief aan den minister Thouvenel „over liet geestelijk en wereld lijk gezag der kerk" en pater Lucordaire een ander, getiteld „de vrijheid van Italië en de vrijheid der kerk."Den 31 Jan. heeft genoemde minister een brief gerigt aan den gezant de Mousiier te Weeuen over het 4" punt der Engelsche voorstellen, strekkende tot inlijving van Centraal-Italie bij Sardinië onder voorbehoud eener nieuwe stemmingwelk voorstel de ministerdie zich niet omtrent, de" Romagna verklaart, als het eenige middel ter schikking be schouwt, wijl Erankrijk en Oostenrijk het traetaat van Villafranca niet hebben kunnen volvoeren, door liet niet. voldoen aan ofte laat geven van beloften van hervormingen door Oostenrijkden Paus den hertog van Modena en den groothertog van Toscane.Den 1 Mrt. heeft de Keizer de zitting van het Wetgevend Lieehaam geopend: de bepaling van den vrede van Villafranca, om Venetie tot een bijna zelfstandig rijk te verheffen ten koste van het her stel der hertogen mislukt zijndeheeft Z. M. Sardinië aangeraden de kleinere staten intelijven, maar Toscane afzonderlijk te laten bestaan en de regten van den Paus te eerbiedigen. Bij deze ver grooting van Sardinië en het bezit der Alpenpassen is liet, voor de veiligheid van Frankrijk noodigdat het de westelijke hellingen der bergen bekomt, echter niet zonder de goedkeuring der groote mogendheden. Om de bevolking derRomagna, die bij den oorlog gemeene zaak met Frankrijk maakte, niet weder onder vreemde be zetting te doen komenheeft Z. M. getracht haar met den Paus te verzoenen eu toen dit niet gelukte, om in die provincie het beginsel van de souvereiniteit des Pausen te handhaven. 11 Jaren den Paus beschermd en geeerbiedigd hebbendemiskent men den Keizer en liet verledenindien de geloovigen zich over zijne bedoelingen ver ontrusten. Het leger is met 150,000 man verminderd en zou dit nog meer zijnzonder den oorlog in China en de bezetting van Lombardije en Rome. De Keizer verzoekt krachtige medewerking voor liet traetaat met Engeland om de arbeidende klasse goedkoope levensmiddelen te verschaffen en de handelsbetrekkingen uittebrei- denzullende de verlaging der invoerregten geene leening of ver- hoóging van belastingen noodig maken. Sardinië. De minister van oorlog heeft alle ligtingen van het leger ter oefening opgeroepen.- De Russische gezant heeft bij graaf Cavour vertoogen gedaan omtrent de verantwoordelijkheid van Sardinië, bij de "doorzetting der plannen tot inlijving,Vol gens mededeeling van het bewind bedraagt het tekort over 1859 bijna 39 millioen en zal het over het loopende jaar bijna 30 milli oen lires zijnhetwelk dus door de leening van 100 millioen kan worden gedektzonder eene nieuwp leening noodig te maken. De Koning heeft 32 nieuwe leden van den Senaat benoemd. Bij Kon. besluit is tot hoogheemraad der Uitwatevende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland benoemd nr. P. A. de Lange en met 1 Mei tot ingenieur bij den waterstaat le klasse den ingenieur der 2e klasse J. F. TV. Conrad. Bij beschikking van den Heer Minister van Financiën is de heer C. Schiiller alhiertot landmeter voor 'de velddienst benoemd in plaats van den Heer A. Griffijn, die naar Rotterdam verpffiatstlsT^^ Naar men verneemt, circuleert onder de ingezetenen ddzeivge- meente eene inteekeningslijst voor eene tooneelvoorstelliag^jiie uitnoodiging van eenige kunstliefhebbers, door het toèpéétjffif schap, 'onder directie van de heeren Roobol en TjasinT^Sjijrdtoqs-'JW Jè,- 15 dezer, in den stads schouwburg, geheel ten benefiee\g^$eB'^V|' heer P. A Walraven, zal worden gegeven en waarbij

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 1