BUITENLAND. van een gebouw met paalfunderingbestemd- tot stoomzagerij, be- stfeed aan C. de Zwaan Jr. en H. J. Koper, voor f 49,784.Tot dijkgraaf van den Heer Hugo Waardis door den Koning benoemd de heer B. de Boer.Den 27 heeft de 2° Kamer, ten gevolge eener interpellatie van den heer de Brauw, met 38 tegen 20 st. het verleenen eener uitsluitende concessietot verband der Holl. en Rijnspoorwegen, afgekeurd, omdat daardoor het publiek belang, niet is behartigd. Dien dag is te Haarlem bij de verkoop der boekerij van wijlen den heer v. Oosten de Bruijn ede Monstrelel"gedrukt op velin, 2» editie, voor Engelsehe rekening gekocht voor/5575. Door het weren van Belgische eenten in Holland wordt de provin cie Noord-Brabant er mede overstelpt; te Roozendaal worden ze met kisten en vaatjes ingevoerd. Door de gemeentebesturen ziju maatregelen genomen, om de circulatie met kracht tegen te gaan. Naar men verneemt is door den heer Caland, oud hoofdingenieur in Zeelandaan den gemeenteraad van 's Gravenhage een ont werp ingediend voor den aanleg van een zeehaven te Scheveningen. Bij hetzelve worden bezwaren geopperd tegen de ontwerpen van de heeren Conrad c. j, en Ariens c. s. als te kostbaar. Volgens liet ontwerp van den heer Caland zoude de haven moeten worden aan gelegd voor het Badhuis, en bestaan uit een regtlioek, welke met de langste zijdeten bedrage van 820 ellenloodregt op de kust staat en de andere zijdebij eene breedte van 160 lellenop het noord-oosten eene opening oplevert van 220 ellen. De kosten van eene dergelijke haven worden door den ontwerper op/ 1,479,400 geraamd.— De Kon. tapijtfabriek te Deventer heeft in het jaar 1859 gunstig gewerkt; omtrent. 300 personen vonden daar arbeid tegen goede belooning. Aan de deelhebbers wordt eene uitdeeling ge daan van 84, voor elk aandeel van/1000.Den 21 is in de papier fabriek van den heer van Gerrevink, bij Hattem, een der oudste knechts uitgegledenmet den linkerarm tusschen twee heete cylinders geraakt en voor dat de machine kon stilstaan reeds tot aan den schouder medegetrokkenzoodat de arm tot daar moest afgezet worden. Uit IJsselmonde beveelt men het volgende middel tegen de long ziekte aan; men neme 2 kop van het zwaarste beste lijnzaad, en gieto daarop de hoeveelheid kokend watergelijkstaande aan den inhoud van 12 gewone flesschenmen late dit onder gedurig om roeren koud wordenen geve deze hoeveelheid water en zaad iedere 24 uren aan ieder ziek rund inbij tusschenpoozen van 6 of 4 urenhet middel is eenvoudigdoch welligt zijn er streken in ons landwaar de veehouder onbekend is met het nut van dit zaad en het om die reden niet wordt gegevendaarom kon het nuttig zijn er de aandacht op te hebben gevestigd. Dit zij ook niet aan gemerkt om de empirie in de hand te werkendaar deze toch niet sterker kan beoefend wordendan wanneer in deze ziekte als argument, vele veehouders niet eens de hulp der veeartsen in roepen. De gunstige uitkomst is behalve bij J. v. d. Vorm Kz.ook verkregen bij O. v. d. Vormde wed. A. Klootwijk en anderen. Te Zierikzee is den 18 April met goed gevolg, onder toezigt van do directie van den waterstaatdoor den aannemer C. Kuykte Breda, de telegraafkabel nedergelaten in het vaarwater genaamd Keelen (Zeeland)met het schip Helena Petronellakapt. B. Vos De kabel dient tot verbinding van Bergen op Zoom met Zierikzee" Volgens telegr. berigten uit Bandjermassin is de benting Amon tai genomenheeft men bloedig gevochten en de vijand veel gele den en is de Sultan Moening gedood en de pangarang tlyday afgezet. Tc Yocuhama in Japan ziju 2 Hollandsche koopvaardijkapteins op straat vermoordzonder daartoe aanleiding gegeven tc hebben, Belgie. Den 20 is de bekende burgemeester van Brussel Cli. de Brouckerelid der Kamer, overleden; hij was in 1796 te Brugge geboren. De gemeenteraad heeft bepaalddat ter zijner gedach tenis op een der pleinen een monument opgerigt en een der stra ten naar hem genoemd zal worden. Kerkelijke Staat. De Koning van Beijeren heeft den Paus 15 kanonnen met getrokken loopen geschonken.De regering heeft in Belgie eene leening gesloten van 50 millioen fr.tegen den koers van 90 en eene rente van 4j pCt.Eene commissie van kardinalen is benoemd tot het ontvangen der vrijwillige bij dragen voor de verdediging van den staat.De correspondenten van het Journal des Bébats en van le Nord hebben last bekomen Rome te verlaten.— De naar het Venetiaausche geweken krijgs- magt van den hertog van Modena en het materiëel van Parma opgelegd in de citadel te Mantuazija onder de bevelen en ter beschikking gesteld van den genl. Lamoricière. Napels. De opstand te Messina schijnt door de regering te zijn uitgelokt, ten einde hare tegenstanders met geweld te kun nen vernietigen. De uit Palermo afgezonden troepen zijn onverrigte zake teruggekeerdzijnde de stellingen der opstande lingen door hen- te sterk bevonden.De prins v. Syracuse heeft zijnen brief aan den Koning in afschrift medegedeeld aan den prins v. Carignanmet berigt van zijn voornemen, om, indien de Ko ning blijft weigeren de constitutie van 1848 te herstellen, zijnen degen den Koning van Sardinië aantebieden.De gezamelijke Consuls te Messina hebben bij den militairen opperbevelhebber ge protesteerd tegen de buitensporige handelwijze der militairen te genover de bevolking. Oostenrijk. Voor de leening van 200 millioen is slechts 76 millioen ingeschreven.— De Keizer heeft den aartshertog Albrecht ontheven van het bestuur van Hongarije en hetzelve voorloopig opgedragen aan den genl. Benedektevens zijn de Keiz. verorde ningen bekend gemaakt, waarbij daar te lande de comitaten en de landdag worden hersteld.— De verspreiding van het te Straats burg opgerigte Bonapartistischein het Duitsch geschreven blad is in Oostenrijk verboden.— De bekwame minister van financiën v. Bruckverwant aan sommige der te Triest in hechtenis °-eno men handelaars en als getuige betrokken in het proces Eynatten verkeerde daardoor in eene sombere stemming. Wegens een en ander onthief hem de Keizer, bij schrijven van den 22, tijdelijk van zijne werkzaamheden en den volgenden morgen werd hijaan hals en polsen bloedendedood in zijn bed gevonden. Bij dé lijk schouwing heeft men aan den hals eene gesneden wonde ontdekt, welke zich van het strottenhoofd tot aan den halswervel uitstrek tedoehslechts oppervlakkig was, en waardoor noch de hals slagaderen, noch de beide groote bloedvaten beleedigd waren. Ook aan de beide handgewrichten bevond men insnijdingenwaardoor de aldaar liggende aderen waren geopend. De dood is veroorzaakt door het bloedverliesdat door de opening der aderen was ontstaan. Pruissen. Het Huis der Afgevaardigden heeft een voorstel van den heer Vinkeom de houding van het bewindin, zake dë constitutionele verwikkeling in Keur-Hessen. met 207 tegen 68 st. aangenomen.Den 19 hebben de Prins-Regent en de Kroon prins den eersten steen gelegd van het monument voor Ph. Me- lanchtonte Wittemberg. Spanje. De graaf van Montemolin en zijn broeder Fernando zijn in den nacht van 2021 bij Tortosa gevangen genomen. Raphael '1 rist any heeft hetzelfde lot getroffen. Bij den genl. Ortega waren proclamatiën van den pretendent gevondenwaarin deze het be houd der constitutie en de bekrachtiging van de vestiging zijner dynastie door het algemeene stemregt beloofde.— De Gaceta her vattenen ^25 eene conventie betreffende de uitlevering van matro zen door bpauje aan Engeland. De Correspondentia spreekt het gerucht tegendat de Marokkaansche gevolmagtigden geene ge noegzame volmagt hadden. Hetzelfde blad zegtdat de ministers^ het volkomen eens zijn aangaande de prinsen de Montemolin. Frankrijk. Oostenrijk en Rusland hebben Parijs voorgesteld, tot het houden der conferentie; Frankrijk is bereid daarbij Zwit-' seriand toetelalen mits zulks ook aan Sardinië vergund worde en is zelf ter deelneming gezind, ter behandeling van een vooraf dooi de mogendheden vastgesteld programma, bij voorkeur alleen ter zake der onzijdige districten Chablais en Faucigny, welke het onder dezelfde bepalingen als tot nu toe Piemont, wil bezitten. Aan Sardinië is reeds eene som van 30 millioen betaaldbij wijze van voorschot op het overtenemen gedeelte der Piemontesche schuld. Den 23 heeft de Senaat het wetsontwerpom de ligting voor dit jaar tot op 100,000 man te vermindereneenparig goedgekeurd. Den 24 gaf de Keizerin in het hotel-Alba een allerprachtigst ge- eostumeerd bal aan 1200 genoodigdenwaarvan de kosten 200,000 fr. beliepen.— De regering heeft last gegeven tot het slaan'van 2 medailles op de inlijving van Savoije en Nizza.— De bisschop van Poitiers heeft de Pausselijke excommunicatie openbaar «rnmaakt in weerwil dat de regering gewezen heeft op de bepaling van het concordaat, volgens welke dit niet mogt plaats hebben zonder hare toestemming. De bisschop heeft bij de openbaarmaking een mandament gevoegdwaarin gezegd wordtdat de regering aan de dagbladen wel vergund heeft aanvallen te rigten tegen den'Paus en de geestelijkheid; het is dus billijk dat de geestelijkheid het regt heeftom de bullen van den Paus openbaar te maken.— Turkije. Een brief uit Constantinopel van den 18 meldtdat de Sultan eene dépêche heeft ontvangen, waarinberigt wordt, dat de vice- koningjeenebloedspuwingheeft gehad en zijn leven ingevaaris.Be rigten van Constantinopel van den 18 melden dat het ter gelegenheid van eene processie, door de Grieksche bevolking geplunderde en ver nielde huis, aan de weduwe van den Franschen koopman Bumas toebehoorde. De Grieksche consul en de aartsbisschop, met het kruis in de hand, hebben te vergeefs getracht, de woedende me nigte te weerhoudende troepen zijn te laat aangekomen. Mw. Bu mas en hare dochter zijn langs eene ladder uit'het raam gevlugt; de Fransche consul is van deze laaghartige daad onderrigt.De hertog van Brabant heeft eene partij aan het corps diplomatique gegevener zal te zijner eere eene groote revue van de troepen plaats hebben en de vloot zal manoeuvres uitvoeren. De hertog zaj eene reis naar Brussa doenen daarna zijn afscheid nemen. Sardinië. Op verlangen van Frankrijk heeft de Koning voor eerst afgezien van zijn plan, om den titel van Koning van Italië aantenemen.— Z. M. heeft zich den 23 naar Livorno en den 24 naar Pistoia en Lueca begevenin eerstgenoemde stad hadden de vreemde consulsde Eugelsehe uigezonderdlast bekomenzich niet op officiële feesten te doen zien.Te Florence hebben de revolutionairen zich voor het paleis vereenigd en op de weigering van de heeren de Cavour en Ricasoli om buiten te komeneene deputatie tot den laatste gezondenom den Koning aantesporen den Koning van Napels het zenden van troepen naar Sicilië te beletten. Op het weigerend antwoord hebben zij hunne misnoegdheid niet ont veinsd en zijn zij met moeite bewogen uiteen te gaan.De minister van onderwijs heeft de bisschoppen aangespoord, den Paus bij adres de aanneming van de voorstellen des Konings aantebevelen.De regt- bank te Bologna heeft pater Feletti, in zake de ontvoering van het kind Mortara, vrijgesproken bij gebrek van bewijs en na de aan merking van zijnen verdediger, dat hij op last zijner overheid, het H. Officie had gehandeld.De aartsbisschop van Bologna heeft de geestelijken zijner diocese verboden, absolutie te geven aan hén die voor de inlijving bij Sardinië hebben gestemd. Gedurende de aanwezigheid van Koning Victor Emmanuel zal de aartsbisschop de stad verlaten en het domkapittel zieh in een klooster begeven.Of als gevolg van Franschen invloed, zoo als de tegenstanders vermeenen, of uit zucht tot vereeniging met Frankrijk, zijn de pogingen, om de pnenigte in Savoije en

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 2