BINNENLAND. hubs iiicifwö. ARRONlïiSSEMENTS REGTR A I«K. BURGERLIJKE STA HU. neiKBij het ministerie van eeredienst 13 eene prptestantsche af- deeling gevoegd, bestaande uit 3 leden van die godsdienst, teveii3 belast met het toezigt over het schoolonderwijs. Voor de Prot.es- tantsche militairen zijn te Weenen, Verona, Ot'cn, Lemberg, Praag en liermanstadt Augsburgsche en|Helvetischa garnizoenspredikers die ook van tijd tot tijd iii hun district moeten rondreizenbe noemd, terwijl voortaan bij oorlogstijd het getai geestelijken bij de hospitaaldieiist met 2 Evangelische zal vermeerderd worden. Tot opperbevelhebber over de troepen in het Venetiaansche is be noemd prins Alexander v. Beitsen. Sardinië. Van de 133,119 ingeschreven, hebben 130,533 voor en 235 tegen het afstaan van Savoye gestemdterwijl 4610 afwe zig zijn gebleven.Bij den intogt des Konings te Morence, wa ren 3 groote banieren, de namen dragende van Fcnetie, Ilome en Napels, met, rouwfloers en krip omwonden, ontrold.De heer Corsi, aartsbisschop te Pisa heeft het voorbeeld van zijnen Eloren- tijnschen ambtgenoot niet gevolgd, maar gedurende 's Konings ver blijf de sfad verlaten. De bisschoppen in de Romagua hebben last ontvangen, aangeene jdegtigheden bij het bezoek des Konings decl- tencmen. Den 1 Mei isZ. M. te Bologna gekomen; do burgerlijke en militaire overheden kwamen hem te gemoet; in de hoofdkerk werd de Vorst, door een zeer groot getal geestelijken ontvangen en een te üeum gezongen; 's avonds was de stad algemeen geïllumineerd. Spanje. Den 25 heeft O'Donnet met Mulei/ Abbas eene confe rentie gehouden en zijn daarin alle verschillen vereffend, zuliende de uitbetaling der oorlogskosten nog dit jaar geschieden. Deu 30 is de maarschalk te Aranjuez aangekomen en met uitbundige geest drift ontvangen.De Koningin heeft eene algemeene amnestie uitgevaardigd; de graaf 0. Monlemolin en zijn broeder zullen zic.li naar het buitenland begeven. De zoon van den geul. Ortega, die zich in Marocco heldhaftig heeft onderscheidenis in Pausselijke dienst, getreden. Turkije, frankrijk eischt 200,000 fr. schadevergoeding wegens de verwoesting der woning van Dumas, die onschuldig was aan de laatste bewegingen. Tevens dringen Engeland en frankrijk aan op de betaling van 3 millioenwegens het, gebeurde te D jedda. Op de lijst, der voor 's rijks belastingen hoogst aangeslagenen in Noord-Holland, komen 180 personen voor: de eerste is jr. m'. W. Jioreel van Hogelauden a 1S0J,21=, en de laatste j. Rode, a 874.71.De baron J. D. E. van Brienen, onlangs te Brussel overleden, heeft de volgende legaten gemaakt, aan instellingen te Amsterdam het It. C. armkantoor 50,000, het It. C. maagden huis 50,000, liet gesticht, aan de Kulverstraat f 50,00,0. het It. C. jongenshuis 100,000, de algemeene armen 100,000 en tot oprigting van een It. C. oude mannen- en vrouwenhuiswaarvoor liet. terrein der fransche tuin in de Plantage is aangekocht., 250,000.De vergrooting van lief postkantoor (0 's ilage is voor de laagsle aanneiuingssom niet, gegund,, zoodat het werk den 7 Mei zal herbesteed worden.— Don 15 wordt te Dokkum een kantoor van den rijkstelegraaf geopend.Sedert 15 Maart is «le kabel tussehen flakké on Helvoet, en daarmede de versmade gemeenschap tussehen Rotterdam en Brouwershaven gebroken. Van Rotterdam is een draad naar Scheveningcn gespannenten dienste der verbinding met Engeland.Den 27 April is t,e Amersfoort het bouwen van een hospitaal in de legerplaats bij Milligen besteed aan Lucasscn te Lentvoor 00,800. Den 29 overleed te Amsterdam de bekende dichter mr. Isaac da Costa, 62 jaren oud. Bij zijne ter aarde bestelling in do Nieuwe kerk op den 3 Mei, voerden het woord de heeren CapadoseMesschert van Vollenhoven (burgemeester), Groen van Prinsterer, v. Loon, Beets, Hasebroekv. Oosterzee cn Eggenstein (leerling aan het seminarie der Schotsche kerk).Den 1 Mei werd te Nymegen het 300jarig bestaan van het Protestantsche weeshuis feestelijk ge vierd regenten en kinderen van het R. C. weeshuis namen daaraan deel en betoonden hartelijke belangstelling en overeenkoming. Te Rotterdam is G.v.D., aan den Hofdijk, gearresteerd, beschul digd van zijne vrouw, met welke hij oneenig leefde, door verwor ging van het leven te hebben beroofd.— Het prov. bestuur van Drenthe en de raad van Assen wenden zich bij adres tot de 2e Ka mer wegens de uitsluiting der provincie uit het voorgestelde spoor wegnet; Gedep. Staten hebben den Koning verzocht, om dé Staten ter dezer zake buitengewoon te mogen oproepen.- Den 3 is t,e Dordrechtvan wege het departement van justitiebesteed de verdere opbouw der cellulaire gevangenisaan Mijuliejfte Slie- drecht, voor 36,132, en te Amersfoort het maken van 6 paar denstallen in het kamp bij Milligen aan tV. J. Mijnlieff, tc Jut- phaas voor 23,600.De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat, de collecte der 2!2e Staats-loterij zal worden geopend op 29 Mei en gesloten op 9 Junij e. k. en dat de trekking der le klasse begint op 25 Junij en de laatste 100 nummers op iu Sept. zullen getrokken worden. Den 2 heeft de 2e Kamer het wetsontwerp, op liet buitenlands ver teeren van pensioenenmet alg. st,. aangenomen. Er is eene voor- dragt ingediend tot verhooging van hoofdstuk X der begrooting van 1860 met de volgende sommen: f 180,000 voor eene batterij te Numansdorp70,000 tot verbetering der werken en kustver dediging te Willemstad110,000 voor het maken van werken in de stelling van 's Hertogenbosch en Hcusden en den aankoop van percelen daartoef "0,000 voor het verbeteren van werken en het maken van buskruidmagazijuen aan den Helder en 80,000 tot het maken en verbeteren van huisvesting en stalling te Maastricht. Mede zijn ingediend 3 wetsontwerpen tot afschaüing der slavernij in W. ludieer wordt voorgesteld te verleenen lot vergoeding: in Suriname voor eiken slaaf op suikerplantages ƒ150, voor elke par ticulieren slaaf 350, voor eiken slaaf op houtgronden f 200 en voor die wefke een wettig regt op manumissie hebben 50; op Curacao Bonaire, enz. 250 en op Saba 200 per hoofd en f 40 voor de regthebbenden opmanumissie, een 011 ander bedragende 15,891,150, benevens 250.000 tot tegemoetkoming aan de gewezen eigenaren van slaven op S. Martin. De ontslagenen worden aan het gewo ne burgerlijke regt onderworpen, bekomen onderwijs en geneeskun dige verpleging en zijn verpligd tot Beregelden arbeid, zullende het gouvernement het aangaan van overeenkomsten daartoe bevorderen, terwijl lediggang en zwerverij zullen worden gestraft. E|L4.N!S MARKEX. Een treffend ongeval heeft een der nijvere bewoners van dit, ei land dat nooit de openbare weldadigheid pleeg in te roepenge troffen. In den morgen van 12 April 1.1. is de wakkere en algemeen hoog geachte Jan Moenes. met zijnen achttienjarigen zoon tot de harmgvisscherij op de Zuiderzee uitgezeild over boord geslagen en - verdronken. De jongeling, die alleen en radeloos terugkeerde, is de oudste zoon van zes nog onverzorgde kinderen eeuer ziekelijke weduwe. Nog zouden wij geene liefdegaven vragen voor dit waardige en thans hulpbehoevende visschersgezinware het niet, dat een der kinderen tot de onnoozelen behoorde, in het idiotengesticht te 's Gravenhage verpleegd. De brave vader besteedde al, wat hij opsparen kon 0111 zeil het, kostgeld te betalen en zijne laatste vreugde was liet gunstig berigt omtrent de vorderingen van dit kind. Zal deze laatste wensch onvervuld blijven en de zorg der weduwe worden verdubbeld? Zeker niet! In vertrouwen, dat de Algoede, die niet antwoordt van Zijne daden, menig hart tot onbekrompen weldadigheid bewegen zal, hebben de oudergetee- kenden zich vereenigdom een //fonds tot verdere opvoeding van Pieter Jz. Moenes" daar te stellen, terwijl het gesticht hem tegen een verminderd kostgeld zal blijven verplegen. Wat daartoe bij elk onzer is ingekomen hopen wij binnen kort opentlijk te vermelden. K. f. van SETTEN, Predikant op het eiland Marken. C. E. van KOETSVELD, t.o 's Gravenhage. De ondergeteekendedoor bovengenoemde heeren daartoe uit- genoodigd, uil zich ook gaarne belasten met het ontvangen en overmaken der gilton. die de christelijke liefde voor dit ongelukkig gezin inogt willens afzonderen. Alkmaar,'5 Mei 1860. A. van MATJRIK. Weldadige Stadgenooten. Een ongelukkig huisvadersedert twee jaren weduwnaar met zes kinderen, waarvan de oudste 11 en de jongste slechts 2-fjaar oud is, bevindt zicli met de zijnen in de beklagenswaardigste om standigheden en is niet in staat om in het noodige te kunnen voorzien. Geene ligging, dekking noch kleeding en daarenboven in ziekelijkqn'toestand die hem zoude noodzaken zich ter verple ging in het, gasthuis aantemeldendoch bezwaarlijk zijne hulpbe hoevende kinderen aan hun eigen lot kunnende overlaten waartoe geen enkele in staat is, dit te kunnen lenigen, zoo roept hij langs dien weg uwe welwillendheid in. Uwe reeds zoo dikmaals geble- kene weldadigheid zal ook hier gaarne een offer willen brengen,. 0111 het lot van dat ongelukkige gezin to verzachten. Elke gift zal met dank worden aangenomen en zal U door den Vader der barmhartigheid ruimschoots vergolden worden. De ondergeteekenden willen zich gaarne met do ontvangst der liefdegiften belasten en daarvan in het hoogst noodige voorzien terwijl ook de Uitgevers dozer Courant zich tot elk'e ontvangst hebben bereid verklaard. D. .f. CÜI1EN, 1 Directeuren van het Ge il. S. BLOK nootschap Gemilcth Gesbd A. J. de JONGIIJ Feemeth. Zitting van 1 Mei. 1. II. de H., te Alkmaar, bedelarij, 14 dagen gevangenisstraf en de kostenmet last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 2. b.^ 11.zonder vaste woonplaatsbedelarijna vroegere ver oordeeling wegens landlooperijals boven. ONDERTROUWD. 27 Apr. Johannes Ilendricus Rodenbergte Amsterdam, en Helena Metz, te Alkmaar. 1 Mei. Paulus Helder en Neeltje Mooij.Kornelis Schoen en Maartje Mooij.Mozes Aron Groemcaldte Helder, en Mietje de Leeuw, te Alkmaar.Dirk van Nassau, te Leijden, onlangs alhier, en Sophia Maria Margaretha Kootce, teLeiiden. GETROUWD. 29 Apr. Frans Spaan en Trijntje Houtkoper.Hendrik Schoehuijs ewNeeltje Houtkoper.Arie Bakker en Johanna Hoeben.- Jan Mossen en Jannetje Fermer.Martinus Schoonhoven en Bernardino, Hofmeester,Klaas Beets, Wcdr. van Anna Christina Aletta Schelhaasen Jansje de Jong.Jean Baptisle Herrebrant en Maria Elisabeth Appel.Everardus Arnoldus Tersteege en Maria. Elisabeth Pranger.Johan nes Nicolaas Agricolawedr. van Albertha van der Zande en Adriana Ottowed. van Gerrit Nieuwenhuis.Chris- toffcl van der Steen, wedr. van Judic Schouten, en Catha- rina Amsewed. van Cornells Bouwens. GEBOREN. 28 Apr. Josina, D. van Jan Stoppelstecn en Maria van Egmond. GeertruidaD. van Gerrit Dekker en Trijntje Bute. 29 Margaretha Johanna, I). van Pieter Benjamin en Neeltje Hoek. 2 Mei. Gerrit Nicolaas, Z. van Geurt,Bekker cn Guurtje Castricum. 3 JansjeI). van Jan Suijders en Trijnije de Haas. OVERLEDEN. 27 Apr .Margaretha Segaarechlg. van Gerrit, de Vries. 38 j. Gerrit Heere61 j.- MargarethaD. van Gerrit Swart en Hendrica Bouinan7 j. en 9 m. 28 n Johannes, Z. van Poulus Tol en Antje van der "Veer, 5 m.wonende te Akersloot. 3 Mei .Henderina van de Kamer, echlg. van Petrus Adrianus Wal raven 68 j. en 8 m. 4 Nicolaas, Z. van Klaas Veltkamp en Maria Tuuring, 7 m. AtlMEX-ïïiïÏVAARS€H»ÓG Zitting van Commissarissen op Maandag, den 7 Mei 1860, des avonds ten 8 ure. Ouderswelke verlangen hunne kinderen ten bcwaarsehole toe- tevertrouwenvervoegen zich, ten genoemden tijde, aan het lo caal aan de Doelenstraat, voorzien van de geboorte- en inenting, bewijzen der kinderen. Uit naam der Commissie, A. MEETER Pz., Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 2